بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی
توسط تیم علم ویرا
12 اردیبهشت 3

بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی 2024 + معرفی 10 دانشگاه

بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی باتکیه‌بر قدمت کهن و باستانی کشور خود در زمینه طب و پزشکی تلاش می‌کنند شرایطی منحصربه‌فرد برای تحصیل پزشکی فراهم سازند. چین را می‌توان یکی از پیشگامان کهن پزشکی نامید که با ورود به عصر مدرن پیشینه تاریخی خود در طب را به پزشکی مدرن پیوند زده است.

باتوجه‌به قدمت پزشکی در چین و اعتبار بالای دانشگاه‌های پزشکی این کشور و همچنین فراهم بودن بهترین شرایط تحصیل، مهاجرت تحصیلی به چین افزایش‌یافته است. از طرف دیگر دانشگاه‌های پزشکی، مؤسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی به دانشجویان واجد شرایط بورسیه پزشکی چین اعطا می‌کنند. تمامی این عوامل انگیزه خوبی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی است. معرفی 10 دانشگاه برتر پزشکی چین موضوع این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا است. با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی به چین؛ مزایای تحصیل پزشکی در چین

دومین قدرت اقتصادی جهان، علاوه بر پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه اقتصادی تلاش می‌کند میراث‌دار شایسته‌ای برای نیاکان خود در زمینه علوم مختلف و به‌ویژه علم پزشکی باشد. به همین دلیل دولت چین سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای تجهیز دانشگاه‌های خود و افزایش اعتبار آن‌ها در سطح جهان انجام داده است. از طرف دیگر هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی بسیار مناسب‌تر از دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان، سوئد و سوئیس است. مهم‌ترین مزایای تحصیل پزشکی در چین عبارت‌اند از:

 • بالابودن سطح کیفی آموزش
 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها در سطح جهان
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان
 • ارائه انواع بورسیه پزشکی چین
 • سهولت دریافت ویزای تحصیلی چین
 • عدم نیاز به شرکت در دوره‌های پریمدیکال
 • مجهز به امکانات پیشرفته آموزش پزشکی
 • وجود آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های مجهز برای تحقیقات پزشکی
 • فراهم‌سازی امکانات رفاهی زندگی دانشجویی در خوابگاه‌های مجهز
 • قرارگیری بسیاری از دانشگاه‌ها در فهرست مورد تأیید وزارت بهداشت ایران
 • امکان شرکت فارغ‌التحصیلان در آزمون ملی پزشکی چین و ورود به بازار کار در صورت قبولی
 • جذابیت‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری چین و آشنایی با زبان و فرهنگ غنی این کشور

همان‌طور که گفته شد برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های چین برای پزشکی ارائه مدرک زبان و همچنین شرکت در دوره‌های پری مدیکال اجباری نیست. این در حالی است که ارائه مدرک زبان یا شرکت در دوره‌های پری مدیکال مزیت محسوب شده و شانس پذیرش برای تحصیل در چین را افزایش می‌دهد.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

شرایط تحصیل پزشکی در چین

متقاضیان تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی، باید قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به چین از تمام شرایط مطلع باشند. برخی از این شرایط عمومی بوده و برخی دانشگاه‌ها ممکن است شرایط دیگری نیز وضع کنند. شرایط عمومی تحصیل پزشکی در چین عبارت‌اند از:

 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با ریزنمرات و ترجمه رسمی
 • کسب حداقل 70 درصد از نمرات دروس پایه پزشکی شامل شیمی، ریاضی، فیزیک و زیست‌شناسی
 • حداقل سن 18 سال و حداکثر 25 سال
 • گواهی اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل پزشکی در چین

طول دوره تحصیل پزشکی در چین 6-5 سال است که در 5 سال اول دانشجویان دروس پایه و دروس عملی رشته خود را فرامی‌گیرند. در سال آخر دانشجویان تحت نظر اساتید خود در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی دوره‌های کارآموزی و کارورزی را در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه طی می‌کنند.

بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی

کشور چین باتکیه‌بر اعتبار تاریخی خود در زمینه طب و پزشکی همچنان تلاش می‌کند در جهت توسعه این علم مهم تمام نیروی خود را به کار بندد. به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی در بهترین سطح کمی و کیفی دانشجویان را آموزش می‌دهند. در ادامه 10 دانشگاه برتر پزشکی چین را معرف می‌کنیم.

1. بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه پکینگ مرکز علوم سلامت (HSC)

یکی از بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی دانشگاه پکینگ است که در رنکینگ جهانی QS در جایگاه 17 قرار دارد. این دانشگاه در سال 1898 در شهر پکن تأسیس شد و یکی از دانشگاه‌های پیشرفته و معتبر این کشور است. فراهم‌سازی محیط آموزشی جامع و پیشرفته و بهبود شرایط زندگی و رفاهی دانشجویان از مهم‌ترین اهداف دانشگاه پکینگ است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به چین دانشگاه پکینگ را انتخاب می‌کنند.

بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه فودان

2. دانشگاه فودان؛ دانشکده پزشکی شانگهای (SMC)

دانشکده پزشکی شانگهای در سال 1927 تأسیس شد و در سال 2000 با دانشگاه فودان ادغام شد. این دانشگاه نیز از بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی است که تحت نظر بهترین پزشکان و اساتید، دانشجویان پزشکی را آموزش می‌دهند. در دانشگاه فودان دو نوع مدرک پزشکی ارائه می‌شود که می‌توان در 6 یا 8 سال به پایان رساند. دوره 6 ساله پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و مناسب دانشجویان بین‌المللی است. دوره 8 ساله نیز برای دانشجویانی است که همزمان مهارت‌های تحقیقاتی و بالینی خود را توسعه می‌دهند.

3. دانشگاه ژجیانگ؛ دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال 1912 آغاز به کار کرد و در تمام این سال‌ها همواره تلاش کرده است خود را به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی مطرح کند. دستاوردهای آکادمیک درخشان و شهرت جهانی برخی از دلایل اعتبار دانشگاه ژجیانگ چین هستند. همچنین این دانشگاه از نظر ارائه کنفرانس‌ها و چاپ نشریات در مقام 10 و 14 قرار دارد. به همین دلیل در فهرست دانشگاه‌های منتخب پزشکی برای مهاجرت تحصیلی به چین نام دانشگاه ژجیانگ نیز به کرات مشاهده می‌شود.

4. بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه شانگهای جیائوتونگ (SJTU)

در چین دو دانشکده پزشکی توانسته‌اند در زمینه پزشکی بالینی نشان A+ را از وزارت آموزش کشور خود کسب کنند. دانشگاه جیائوتونگ یکی از این دو دانشکده است. علاوه بر بالابودن کیفیت آموزش این دانشگاه در سطح جهانی، شرایط مناسبی برای انجام تحقیقات پزشکی در این دانشگاه وجود دارد که دانشجویان را به محققانی چیره‌دست تبدیل می‌کند.

بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه چینهوا

5. دانشگاه چینهوا

به دلیل بالابودن رقابت برای پذیرش در دانشگاه چینهوا، ورود به این دانشگاه بسیار دشوار است و سالانه تنها 90 دانشجوی پزشکی پذیرش می‌شوند. این مطلب نشان‌دهنده اهمیت دانشگاه چینهوا است که آن را در فهرست بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی قرار داده است. طول دوره تحصیل پزشکی در این دانشگاه 8 سال است و از سیستم آموزشی 3+2+3  پیروی می‌کند. در این سیستم 3 سال اول برای آموزش دانش پایه پزشکی، 2 سال بعدی آموزش مضاعف و سه سال پایانی هم مربوط به پزشکی بالینی با دقت بالا است.

6. بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه پزشکی نانجینگ (NMU)

یکی دیگر از مقاصد دانشجویان پزشکی برای مهاجرت تحصیلی به چین دانشگاه پزشکی نانجینگ است. همانند دانشگاه چینهوا رقابت برای ورود به دانشگاه نانجینگ بالا است و سالانه فقط 90 دانشجوی پزشکی پذیرش می‌شوند. دانشگاه نانجینگ به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی در سال 1934 تأسیس شد که در ابتدا دانشکده سیاست و مدیریت سلامت استان جیانگسو نام داشت.

در سال 1957 به مکان فعلی خود منتقل شده و به دانشکده پزشکی نانجینگ تغییر نام داد. این دانشگاه 4 دانشکده پزشکی بالینی دارد که اولین دانشکده دارای بیمارستان تخصصی در زمینه کاردیولوژی است. دانشکده دوم 14 بخش تحقیقاتی دارد. دانشکده سوم نیز در حوزه جراحی قلب و عروق و دانشکده چهارم مربوط به تخصص اطفال است.

7. دانشگاه سیچوان؛ دانشکده پزشکی غرب چین (WCCM)

در فهرست بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی نام دانشگاه سیچوان هم قرار دارد. در دانشکده پزشکی دانشگاه سیچوان دوره ۶ساله پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشجویان پزشکی این دانشگاه دوره کارورزی و بالینی را در بزرگ‌ترین بیمارستان چین یعنی بیمارستان چین غربی می‌گذرانند. این بیمارستان دارای 4300 تختخواب و بهترین تجهیزات خدمات درمانی است.

تحصیل در دانشگاه سون یات سن

8. دانشگاه سون یات-سن (SYSU)

ارائه بورسیه تحصیلی چین، امکانات پیشرفته پزشکی و شرایط مناسب تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی از مهم‌ترین عوامل افزایش مهاجرت تحصیلی به چین هستند. دانشگاه سون یات سن نیز یکی از دانشگاه‌های معتبر  پزشکی چین است و سابقه ۱۰۰ساله دارد. در فهرست رده‌بندی و گزارش‌های ایالات متحده آمریکا دانشگاه سون یات سن در زمینه شهرت تحقیقات منطقه‌ای در جایگاه 37 و از نظر انتشارات پزشکی مقام 34 را دارد.

9. بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی؛ دانشگاه پزشکی جنوب (SMU)

در سال 1951 دانشگاه پزشکی جنوب به‌عنوان اولین دانشگاه پزشکی نظامی تأسیس شد. دوره تحصیل پزشکی در این دانشگاه 8 سال است و از روش‌های آموزش منحصربه‌فردی براساس حل مسئله، یادگیری مستقل و یادگیری گروهی استفاده می‌شود. همچنین دانشگاه 7 بیمارستان وابسته دارد که دانشجویان دوران کارآموزی و کارورزی خود را در آن‌ها طی می‌کنند.

10. دانشگاه مرکزی جنوب؛ دانشکده پزشکی شیانگیا (CSU)

در فهرست ده‌گانه بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی، دانشگاه مرکزی جنوب نیز قرار دارد. دانشکده دانشگاه مرکزی جنوب واقع در هونان، دومین دانشکده پزشکی چین است که همراه با دانشگاه شانگهای جیائوتونگ توانسته است نشان A+ وزارت آموزش چین را دریافت کند. دانشگاه CSU دارای دو پردیس دانشگاهی است که دانشجویان مشغول به تحصیل در پردیس قدیمی و فارغ‌التحصیلان پزشکی در پردیس جدید در بیمارستان ژیانگیا دوره کارورزی خود را می‌گذرانند. ارائه بورسیه پزشکی چین و وجود امکانات آموزش پزشکی، تحقیقاتی و رفاهی در دانشگاه‌های پزشکی از جمله دلایل مهم مهاجرت تحصیلی به چین هستند.

بورسیه پزشکی چین

سیستم آموزش عالی چین برای حمایت از دانشجویان نخبه و همچنین سهیم بودن در گسترش علم پزشکی در جهان، به دانشجویان واجد شرایط بورسیه پزشکی ارائه می‌دهد. دانشجویان مشغول به تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی با اثبات شایستگی‌های علمی، تحصیلی و رزومه قوی می‌توانند برای اخذ بورسیه اقدام کنند. اخذ بورسیه پزشکی چین نقش زیادی در کاهش هزینه تحصیل در چین و افزایش انگیزه برای مهاجرت تحصیلی به چین دارد. برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی چین عبارت‌اند از:

 • بورسیه دولتی چین
 • بورسیه کنفوسیوس چین
 • بورسیه دانشگاهی چین
 • بورسیه محلی چین
 • بورسیه MOFCOM
 • بورسیه BRI چین

مهاجرت تحصیلی به چین

ویزای تحصیلی چین

یکی از شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی اخذ ویزای تحصیلی است. دو نوع ویزای تحصیلی چین وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • ویزای X1 یا ویزای کوتاه‌مدت برای اقامت کمتر از 180 روز، دارنده ویزا درصورت خروج از چین نمی‌تواند با این ویزا به چین بازگردد.
 • ویزای X2 یا ویزای بلندمدت برای اقامت بیشتر از 180 روز با امکان ورود و خروج از چین در مدت تحصیل

جمع‌بندی

رشته پزشکی از رشته‌های محبوب با آینده شغلی بسیار خوب است. به همین دلیل دانشگاه‌های مختلف جهان تلاش می‌کنند با بهترین امکانات علمی، تحصیلی و رفاهی دانشجویان بین‌المللی را جذب کنند. بهترین دانشگاه های چین برای پزشکی نیز باتکیه‌بر سابقه کهن این کشور تلاش می‌کنند علاوه بر آموزش پزشکی سنتی، پزشکی غربی و مدرن را در بهترین شرایط ارائه دهند. اعتبار بالای دانشگاه‌های پزشکی چین در سطح جهان، مناسب‌بودن هزینه و شرایط تحصیل و همچنین ارائه بورسیه پزشکی چین از مهم‌ترین دلایل مهاجرت تحصیلی به چین هستند.

برای مهاجرت تحصیلی و انتخاب بهترین گزینه برای مهاجرت، مشاوره با مؤسسات مهاجرتی معتبر نقش زیادی در تسهیل فرایند مهاجرت دارد. مؤسسه علم ویرا با تلاش زیاد و توانایی بالای مشاوران و وکلای این مؤسسه یکی از برترین دفاتر مهاجرتی است که ثابت کرده تا آخرین مقصد مهاجرتی همراه و پشتیبانی امن و مطمئن است. برای اخذ اطلاعات کامل  شرایط مهاجرت تحصیلی فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید. مشاوران علم ویرا در اولین فرصت با شما تماس می‌گیرند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه