مهاجرت تحصیلی از بهترین و پرطرفدارترین شیوه‌های مهاجرتی است. آذربایجان به علت نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی به ایران از کشورهای محبوب میان دانشجویان ایرانی محسوب می شود. در ادامه به بررسی جوانب مختلف تحصیل در نخجوان می پردازیم.

جمهوری خودمختار نخجوان در سال ۱۹۲۴ تاسیس شد؛ اما همچنان بخشی از جمهوری آذربایجان می باشد و مرکز آن شهر نخجوان است. کل جمهوری از ۸ شهر، ۸ شهرستان و ۲۰۳ روستا تشکیل شده است. جمعیت این منطقه حدود ۴۰۰ هزار نفر می باشد و ۹۵ درصد آن شیعه هستند. مردم نخجوان به زبان ترکی آذری صحبت می کنند. مرکز تصمیم گیری این جمهوری خودمختار، مجلس عالی آن است؛ اما در تصمیمات مهم حیاتی و سیاسی به ویژه مسائل خارجی تابع باکو می باشد. نخجوان با ایران، ترکیه و ارمنستان مرز مشترک دارد.

تحصیل در نخجوان؛ آشنایی با دانشگاه ملی نخجوان

دانشگاه دولتی نخجوان (Nakhchivan State University) در سال ۱۹۶۷ با ۱۰۲ دانشجو و در ۳ تخصص شروع به کار کرده است. در آن زمان ۳ استاد به صورت تمام وقت مشغول به تدریس بوده اند. این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ بین دانشگاه های جمهوری آذربایجان رتبه آخر را داشته است؛ ولی هم اکنون جزو ۵ دانشگاه برتر این کشور شناخته می شود. ۶ هزار دانشجو در ۱۳۲ تخصص مشغول به تحصیل در نخجوان هستند. این دانشگاه هم اکنون با ۸۰ دانشگاه از ۵۰ کشور جهان همکاری مثمرثمر دارد.

دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده است. این دانشکده در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ شروع به پذیرش دانشجو در رشته پیشگیری پزشکی کرد. با گذشت زمان به دلیل تغییر و حذف این تخصص، دانشکده در سال ۲۰۱۱ شروع به پذیرش دوباره دانشجو در رشته پزشکی کرد. رشته های دندانپزشکی و داروسازی نیز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ شروع به پذیرش دانشجو کردند. هم اکنون، ۹۰۰ دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۵۰۰ نفر دانشجو از کشورهای خارجی می باشند. اکثر این دانشجویان از ایران و ترکیه هستند. در حال حاضر نیز بیشترین متقاضیان تحصیل در نخجوان از ایران و ترکیه هستند.

با توجه به این که مدت زمان زیادی از تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه ملی نخجوان نمی گذرد، هنوز مدرک آن توسط وزارت بهداشت ایران ارزیابی و تایید نشده است. با این حال، احتمال تایید آن در سال های آینده وجود دارد.

دانشکده‌ها

دانشگاه ملی نخجوان از ۷ دانشکده تشکیل شده است که عبارت اند از:

 • دانشکده علوم طبیعی و پزشکی
 • دانشکده تعلیم و تربیت
 • دانشکده ریاضیات و فیزیک
 • دانشکده فنی نظامی
 • دانشکده اقتصاد و حقوق
 • دانشکده هنر
 • دانشکده تاریخ و فقه
تحصیل در نخجوان

تحصیل در مقاطع مختلف نخجوان

امکان تحصیل در دانشگاه نخجوان در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکتری وجود دارد. در ادامه با مقاطع تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه آشنا خواهید شد.

مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در نخجوان عموما برای تحصیل در مقطه کارشناسی اقدام می‌کنند. این دوره‌ی تحصیلی بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد. دروس مختلف در این دوره به دو زبان آذری و انگلیسی ارائه می‌شوند. برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی مدرکی مبنی بر تسلط شما به زبان آذری لازم نیست. با اینحال تسلط شما به این زبان می‌تواند روی روند پذیرش شما تأثیر مثبتی داشته باشد.

دانشگاه دولتی نخجوان برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار نمی‌کند. پذیرش این دانشگاه به برگزاری مصاحبه انجام می‌شود. برای تحصیل در این مقطع باید معدل و رزومه‌ی تحصیلی خود را ارائه کنید. دانشجو در پایان این دوره مدرک لیسانس و یا Baklava را دریافت می‌کنند.

مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در نخجوان در این دوره بین ۱ و نیم تا دو سال است. البته در برخی موارد نیز به دلیل ارائه‌ی پایان‌نامه، این دوره تا دو ترم بیشتر طول می‌کشد. رشته‌های مختلف در این مقطع به دو زبان انگلیسی و آذری ارائه می‌شوند. در برخی موارد دروس به روسی هم تدریس می‌شوند. اگر زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب کردید، سعی کنید با زبان آذری هم آشنا شوید تا بتوانید با مردم آذربایجان ارتباط برقرار کنید. دانشجو در پایان این دوره‌ی تحصیلی موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا Magistr خواهد شد.

داشتن رزومه‌ی قوی و معدل خوب، سرعت روند پذیرش شما را افزایش خواهد داد. در صورتی که مقاله‌‌ای نوشته‌اید حتما آن را ضمن رزومه‌ی خود اضافه کنید.

تحصیل در نخجوان در رشته‌های پزشکی

امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه دولتی نخجوان وجود دارد. مدت زمان تحصیل در رشته‌ی پزشکی در نخجوان تقریبا ۶ سال زمان می‌برد. همچنین، تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی تقریبا ۵ سال طول می‌کشد. یکی از شرایط دریافت پذیرش این رشته کسب نمره‌‌ی کافی در دروس دروس فیزیک، شیمی و زیست بعد از دوره کالج است.

امکانات دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در نخجوان

دانشگاه دولتی نخجوان امکانات متنوعی را به دانشجویان خود ارائه می‌کند. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

مرکز خدمات اجتماعی

این مرکز در نزدیکی خوابگاه‌های دانشجویی قرار دارد. مرکز خدمات اجتماعی از سال ۲۰۱۱ در حال خدمت رسانی به اساتید و دانشجویان است. امکاناتی که مرکز به دانشجویان در حال تحصیل در نخجوان ارائه می‌کنند عبارتند از: اتاق غذاخوری، کافه، سالن کتاب و نمایشگاه، دو فروشگاه – خواربار فروشی و پوشاک، پست، سالن زیبایی زنانه و مردانه، داروخانه، سالن VIP، اتاق غذاخوری معلمان و…

بیمارستان

بیمارستان دانشگاه نخجوان از سال ۲۰۰۱ به عنوان بخشی از دانشگاه در حال فعالیت است. آزمایشگاه دندانپزشکی، چشم پزشک، اتاق رادیوگرافی، آزمایشگاه بالینی، داروخانه، داروسازی و بخش فیزیوتراپی، تعدادی از امکانات این بیمارستان هستند.

مهمانخانه

علاوه بر این، دانشگاه نخجوان از سال ۱۳۹۰ مهمان‌خانه‌ای را نیز اهدا کرده است. این مهمانسرا دارای دو اتاق لوکس، ۷ اتاق دو تخته، یک آشپزخانه و یک اتاق است. همچنین، هر یک از اتاق‌های آن به اینترنت بی‌سیم، مبلمان، یخچال سرویس خواب و مبلمان مجهز هستند.

خوابگاه‌های دانشجویی

این دانشگاه برای دانشجویان در حال تحصیل در نخجوان خوابگاه‌هایی را نیز تدارک دیده است. خوابگاه‌های دانشجویی نخجوان تا ۴۶۲ نفر ظرفیت دارند. هر یک از اتاق‌ها امکانات خوبی را در اختیار دانشجو می‌گذارند. میز مطالعه، کمد، تخت، طراحی مدرن و آشپزخانه در هر طبقه تعدادی از امکانات اتاق‌ها هستند. شهریه‌ی خوابگاه‌های دولتی سالانه ۴۵۰ دلار است. علاوه بر این، شهریه‌ی خوابگاه‌های خصوصی نیز ماهانه ۹۰ دلار است. بهتر است بدانید که فاصله‌ی خوابگاه‌های خصوصی از دانشگاه به نسبت خوابگاه‌های ذولتی بیشتر است.

شرایط پذیرش و تحصیل در نخجوان

دانشگاه ملی نخجوان برای پذیرش محدودیت خاصی ندارد. این دانشگاه دیپلم های مختلف را پذیرش می کند. همچنین در فرایند پذیرش دانشجو، معدل مقطع قبلی برای دانشگاه ملاک نیست. دانشگاه ملی نخجوان جهت پذیرش دانشجو شرط سن ندارد و داشتن مدرک زبان ضروری نیست. دانشگاه دولتی نخجوان آزمون ورودی برگزار نمی کند؛ اما از طریق مصاحبه، دانشجویان را گزینش می کند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و اخذ پذیرش دانشگاه نخجوان شامل موارد زیر است:

 • فرم تقاضای آنلاین
 • مدارک دبیرستان یا دانشگاه سابق
 • گواهی سلامت
 • کپی پاسپورت یا مدارک شناسایی
 • عکس با سایز پاسپورتی
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان (در صورت وجود)
 • رزومه (برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری)

کالج دانشگاه ملی نخجوان

دانشجویانی که موفق به قبولی در مصاحبه می شوند، در مرحله‌ی اول تحصیل در نخجوان وارد دوره کالج وارد دانشگاه خواهند شد. برای گذراندن دوره کالج وارد دانشگاه نخجوان خواهند شد. مدت زمان کالج نخجوان ۱ سال است و دانشجویان در این دوره دروس زیست، فیزیک، شیمی و زبان را آموزش می بینند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در کالج، برای ورود به کورس اصلی این دانشگاه باید در یک آزمون شرکت کنند و پس از قبولی، کورس اصلی آن ها آغاز می شود.

تحصیل در نخجوان

برگزاری امتحانات در دانشگاه ملی نخجوان

دوره امتحانات در دانشگاه ملی نخجوان به این صورت است که حدود ۱۰ روز قبل از شروع امتحان، ۲۰۰ الی ۵۰۰ نمونه سوال از آن درس به دانشجویان مشغول به تحصیل در نخجوان داده می شود. تعداد نمونه سوالات بستگی به سختی درس دارد؛ در واقع هر چه مبحث درسی دشوارتر باشد، نمونه سوالات بیشتری به دانشجویان می دهند. دانشجویان در این مدت زمانِ ۱۰ روزه موظف به یافتن پاسخ نمونه سوالات هستند. سپس در هنگام برگزاری امتحان، ۲۵ سوال به دانشجو داده می شود که برای دانشجویان ترم بالا هر ۲۵ سوال از بین نمونه سوالات است. برای دانشجویان جدیدالورود ۲۰ سوال از بین نمونه سوالات است و ۵ سوال نیز از منابع درسی طرح می شود.

زمان ثبت نام دانشگاه ملی نخجوان

زمان ثبت نام اصلی برای دانشگاه ملی نخجوان و تحصیل در نخجوان از مرداد ماه آغاز می شود. به دلیل اینترنتی بودن ثبت نام و بالا بودن تعداد متقاضیان، علاقه مندان باید در روزهای ابتدایی زمان ثبت نام اقدام کنند.

مزایای تحصیل در نخجوان

دانشگاه ملی نخجوان برای بهبود شرایط تحصیل دانشجویان خارجی، هرساله امکانات رفاهی خود را افزایش می دهد. پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه دولتی نخجوان است.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور برای هموطنان آذری زبان این است که دانشجویان فرصت تحصیل به زبان آذری را خواهند داشت.

همچنین، سطح تحصیلات در این دانشگاه بسیار بالا است. دانشجویانی که از دانشگاه ملی نخجوان فارغ التحصیل می شوند، می توانند به راحتی در کشور آذربایجان و دیگر کشورها مشغول به کار شوند.

لازم به ذکر است که یکی از امکانات مهم دانشگاه های نخجوان، امکان تبادل دانشجو با دیگر دانشگاه‌های معتبر دنیا است. با توجه به عضویت این دانشگاه ها در انجمن‌های بین‌المللی اغلب این امکان برای دانشجویان وجود خواهد داشت. در نتیجه، با تحصیل در نخجوان امکان ادامه تحصیل شما در دیگر دانشگاه‌های برتر وجود دارد.

تحصیل در نخجوان

هزینه های شهریه و زندگی در نخجوان

 • شهریه کالج دانشگاه ملی نخجوان: ۸۰۰ دلار
 • هزینه ثبت نام دانشگاه ملی نخجوان: ۱ هزار دلار
 • شهریه کورس اصلی دانشگاه ملی نخجوان: ۲ هزار دلار
 • هزینه خوابگاه دولتی نخجوان: ۴۵۰ دلار در سال
 • هزینه خوابگاه خصوصی نخجوان: ۹۰ دلار در ماه
 • هزینه کارت اقامت نخجوان: ۲۷۰ دلار
 • هزینه سالانه کتاب و غیره: ۱۵۰ دلار
 • اجاره خانه تک خواب نزدیک دانشگاه: ۲۳۰ دلار
 • اجاره خانه تک خواب معمولی: ۱۸۰ دلار
 • اجاره خانه دو خواب نزدیک دانشگاه: ۲۷۰ دلار
 • یک وعده غذا در رستوران معمولی: ۴ دلار
 • هزینه ۱۰ گیگ اینترنت در نخجوان: ۹ دلار
 • شهریه ماهانه باشگاه: ۳۵ دلار
 • هزینه تاکسی داخل شهر: ۲ دلار
 • قیمت یک کیلو گوشت تازه در نخجوان: ۶ دلار
 • قیمت یک کیلو برنج در نخجوان: ۱ دلار
 • قیمت تخم مرغ ۷ تایی در نخجوان: ۱ دلار
 • قیمت یک کیلو گوشت مرغ تازه در نخجوان: ۲٫۴ دلار
 • قیمت یک کیلو ماهی تازه در نخجوان: ۷ دلار
 • متوسط هزینه زندگی در ماه در نخجوان: ۱۵۰-۲۵۰ دلار

سخن آخر

در این مقاله سعی بر آن شد که شما مشتاقان تحصیل در نخجوان را بیشتر با دانشگاه ملی نخجوان آشنا کنیم. در واقع آذربایجان یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی برای مهاجرت است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه دولتی نخجوان برای مهاجرت بهتر است از یک تیم مهاجرتی حرفه ای مشاوره بگیرند تا به بهترین نتیجه برسند. مشاوران تخصصی موسسه مهاجرتی علم ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. به علاوه ما در مؤسسه بهترین خدمات مهاجرتی آذربایجان را در اختیار متقاضیان خود خواهیم گذاشت. برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس بگیرید. کارشناسان مؤسسه به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۸ رای

5 دیدگاه برای “تحصیل در نخجوان | شرایط پذیرش و هزینه تحصیل و زندگی (۲۰۲۲)

 1. علی گفته:

  با سلام ،ممکنه شرایط تحصیل در رشته پزشکی ودندانپزشکی (مدت دوره تحصیل،وهزینه کل دوره تحصیل،وتخصصهای موجود،مختصرا شرح دهید)

  • ویرا گفته:

   سلام و درود
   دوره‌ی تحصیل پزشکی در نخجوان تقریبا ۶ سال و دندان پزشکی ۵ سال است.
   دانشگاه نخجوان برای پذیرش ۱۰۰۰ دلار دریافت می‌کند.
   کالج یک ساله ۸۰۰ دلار و هزینه کورس اصلی ۲۰۰۰ دلار است.
   امکان تغییر شهریه‌ی کالج بهمن ماه وجود دارد. برای اطلاع دقیق‌تر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *