کار پس از تحصیل در روسیه
توسط تیم علم ویرا
26 فروردین 3

کار پس از تحصیل در روسیه 2024 + شرایط و قوانین

روسیه در سال‌های اخیر با سرعت قابل‌توجهی در حال تبدیل‌شدن به یک مقصد پیشرو برای دانشجویان بین‌المللی است. طبق آمار دولتی، ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در روسیه از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۹ بالغ بر ۶۰ درصد افزایش یافته است. کیفیت بالای دانشگاه‌های روسیه، بورسیه‌های تحصیلی، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه و… از جمله دلایلی است که دانشجویان را به این کشور جذب می‌کند. در این میان، تعداد دانشجویانی که به دنبال کار پس از تحصیل در روسیه هستند نیز هرساله روبه‌افزایش است.

شرایط کار در روسیه پس از تحصیل تنها با کسب ویزای کاری این کشور امکان‌پذیر است و در غیر این صورت فارغ‌التحصیلان بین‌المللی قادر به اقامت پس از پایان تحصیلات خود نخواهند بود. علی‌رغم قدرت روسیه در صحنه‌های بین‌المللی و برخورداری از صنایع مختلف، بازار کار در این کشور ممکن است در مقایسه با سایر کشورها برای دانشجویان بین‌المللی پررونق به نظر نرسد. بااین‌حال، امکان کار و اقامت پس از تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی کار پس از تحصیل در روسیه خواهیم پرداخت.

آیا دانشجویان بین ‌المللی می‌توانند در روسیه کار کنند؟

در سال‌های گذشته، دولت روسیه اجازه کار حین تحصیل در روسیه را به دانشجویان بین‌المللی نمی‌داد؛ اما با افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی که تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند، مقامات این کشور رویه جدیدی را برای اعطای مجوز کار به دانشجویان خارجی در پیش گرفتند. این امر علاوه بر اینکه فعالیت قانونی دانشجویان بین‌المللی را فراهم کرده، امکان کار پس از تحصیل در روسیه را نیز برای آن‌ها ایجاد کرده است. لازم به ذکر است دانشجویان برای کار در حین تحصیل در روسیه به مجوز کار نیاز دارند.

مجوز کار در حین تحصیل در روسیه تنها برای دانشجویان تمام‌وقت در دانشگاه‌هایی صادر می‌شود که دارای اعتبار دولتی هستند. همه دانشگاه‌های دولتی و اغلب دانشگاه‌های خصوصی این کشور از این اعتبار برخوردار هستند. بااین‌حال، کار دانشجویان باید با فعالیتی که در مجوز کار ذکر شده یکسان باشد و در منطقه یا شهری که در آن مشغول به تحصیل است قرار داشته باشد.

مجوز کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی به مدت یک سال اعتبار دارد. پس از پایان این مدت، دانشجویان در صورت تمایل باید مجوز کار خود را تمدید کنند. در صورت انصراف، مجوز کار دانشجو لغو خواهد شد. دانشجویان بین‌المللی برای کار پس از تحصیل در روسیه به ویزا و مجوز کار و اقامت نیاز دارند. شرایط کار در روسیه پس از تحصیل به عوامل مختلفی از جمله کشور مبدأ دانشجو، بازار کار، توانایی‌ها و مهارت‌های فردی و… بستگی دارد.

ویزای کاری روسیه

کار پس از تحصیل در روسیه؛ ویزای کاری روسیه

روسیه عضو اتحادیه اروپا (EU) یا انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) نیست؛ بنابراین، اقامت بدون ویزا در روسیه برای اتباع اتحادیه اروپا و سایر کشورها وجود ندارد. دانشجویانی که قصد کار پس از تحصیل در روسیه را دارند، پس از فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه معتبر در این کشور ملزم به اخذ ویزای کار یا مجوز اقامت هستند. در غیر این صورت تحت هیچ شرایطی قادر به اقامت در روسیه یا کار در این کشور نخواهند بود.

اتباع کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) که برای ورود به روسیه به ویزا نیاز ندارند، تنها شهروندانی هستند که به مجوز کار، ویزای کاری روسیه و پیشنهاد شغلی تضمین شده از یک کارفرمای روسی نیاز ندارند. از سال ۲۰۱۵ اتباع کشورهای مستقل مشترک‌المنافع مشمول سهمیه مجوز کار روسیه نیستند. در عوض آن‌ها باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود به روسیه برای ثبت حق امتیاز کار درخواست دهند و سپس در مدت ۶۰ روز بعد از دریافت پتنت، کار پیدا کنند. پتنت کار به فرد حق کار بدون سهمیه تا ۱۲ ماه را می‌دهد و یک‌بار قابل‌تمدید است. اتباع کشورهای مشترک‌المنافع به شرح زیر هستند:

 • ارمنستان
 • آذربایجان
 • بلاروس
 • قزاقستان
 • قرقیزستان
 • مولداوی
 • تاجیکستان
 • اوکراین
 • ازبکستان
 • آبخازیا
 • اوستیای جنوبی

انواع ویزای کار پس از تحصیل در روسیه

به‌طورکلی دو نوع ویزای کاری وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای کار پس از تحصیل در روسیه دریافت کنند:

 • ویزای کار استاندارد: مجوز برای کار با حقوق سالانه کمتر از ۲ میلیون روبل، این مجوز برای یک‌بار ورود به مدت سه ماه و توسط شرکت قابل‌تمدید است.
 • ویزای کار با تخصص بالا (HQS): این مجوز کار به افراد دارای حقوق سالانه بیش از ۲ میلیون روبل اعطا می‌شود. این مجوز ابتدا به مدت ۳ سال اعطا می‌شود.

معمولاً کارفرمای موردنظر با درخواست از اداره کل امور مهاجرت روسیه (GUVM) از اخذ مجوز کار روسیه اطمینان حاصل می‌کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای روسیه

مدارک لازم برای اخذ ویزا

به‌منظور اخذ ویزای کار پس از تحصیل در روسیه به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • پاسپورت معتبر با ترجمه رسمی
 • عکس پاسپورتی
 • کپی گواهینامه صلاحیت‌های لازم
 • گواهی پزشکی مبتنی بر عدم وجود بیماری
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوطه

* ممکن است بسته به شرایط کار در روسیه پس از تحصیل به مدارک اضافی نیاز داشته باشید.

اقامت پس از تحصیل در روسیه

فارغ‌التحصیلان مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های روسیه می‌تواند پس از تحصیل به‌عنوان مقیم موقت در این کشور اقامت داشته باشند. از اوت ۲۰۲۰، دانشجویان خارجی از هر کشوری درصورتی‌که با دیپلم ممتاز (قرمز) فارغ‌التحصیلی شوند و اجازه اقامت موقت را دریافت کرده باشند، می‌توانند برای مجوز اقامت دائم درخواست دهند.

انواع مجوز اقامت روسیه

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، دانشجویان به‌منظور کار پس از تحصیل در روسیه ملزم به اخذ مجوز اقامت هستند. در ادامه به انواع ویزا برای اقامت پس از تحصیل در روسیه می‌پردازیم:

 • ویزای اقامت موقت: ویزای اقامت موقت به یک شهروند خارجی مانند سایر شهروندان روسیه حقوق اجتماعی اعطا می‌کند. اجازه اقامت موقت برای مدت سه سال صادر می‌شود؛ اما باید هر سال مجدداً اعتبارسنجی شود. ویزای اقامت موقت می‌تواند یکی از گزینه‌های موجود برای کار پس از تحصیل در روسیه برای شما باشد.
 • مجوز اقامت دائم روسیه: مجوز اقامت دائم اولین قدم برای اخذ تابعیت روسیه است. مجوز اقامت دائم روسیه را می‌توان پس از دو سال برخورداری از ویزای اقامت موقت دریافت کرد. مجوز اقامت دائم روسیه دارای یک دوره اعتبار ۵ساله است و بدون هیچ محدودیتی قابل‌تمدید خواهد بود. بااین‌حال، درست مانند ویزای اقامت موقت، به‌صورت سالانه به اعتبارسنجی نیاز دارد. شهروندان خارجی دارای ویزای اقامت دائم روسیه می‌توانند بدون درخواست سایر انواع ویزای روسیه کشور را ترک کنند. دارندگان مجوز اقامت دائم می‌توانند بدون مجوز کار در روسیه به اشتغال بپردازند.
 • تابعیت (شهروندی) روسیه: شهروندی روسیه آخرین مرحله از گزینه‌های ویزای کار پس از تحصیل در روسیه است. یک تبعه خارجی که از یک دانشگاه معتبر در روسیه فارغ‌التحصیل شده باشد می‌تواند تابعیت روسیه را تحت شرایط خاصی دریافت کند. متقاضیان باید برنامه‌های آموزشی پایه مورد تأیید دولت را در یک دانشگاه دولتی در کشور روسیه به پایان برسانند. فارغ‌التحصیلان باید قبل از درخواست شهروندی روسیه یک سال سابقه کار در حرفه خود در این کشور را داشته باشند. متقاضیان باید دفترچه سوابق شغلی خود یا رونوشت آن را که توسط کارفرما تأیید شده است طبق روال تعیین شده و سایر مدارک موردنیاز ارائه دهد. بر اساس قانون جدید شهروندی، دانشجویان ملزم به صرف‌نظر از تابعیت فعلی خود نیستند.

مشاغل موجود برای کار پس از تحصیل در روسیه

 

مشاغل موجود برای کار پس از تحصیل در روسیه

فارغ‌التحصیلان برای تقویت چشم‌انداز شغلی خود و کار پس از تحصیل در روسیه باید نکات مختلفی را در نظر بگیرند. یکی از مهم‌ترین عوامل در کار پس از تحصیل در روسیه، شهر محل اقامت است. شهرهای اصلی روسیه مانند مسکو و سن‌پترزبورگ احتمالاً بهترین فرصت‌های شغلی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. مسکو قلب اقتصادی روسیه با بیشترین شغل‌ها و بالاترین نرخ اشتغال است. درحالی‌که اکثر مشاغل در بخش خدمات هستند، بسیاری از شرکت‌های مهم در شهرهای بزرگ قرار دارند؛ بنابراین، مدارک تحصیلی فارغ‌التحصیلان می‌تواند به آن‌ها کمک کند در شرکت‌های بزرگ شغل پیدا کنند. بخش‌هایی که دارای بیشترین فرصت‌های شغلی برای کار پس از تحصیل در روسیه هستند عبارت‌اند از:

 • خرده‌فروشی
 • گردشگری
 • بهداشت و سلامتی
 • آموزش‌وپرورش
 • ساخت‌وساز
 • معدن و…

حداقل دستمزد در روسیه ۱۲۱۳۰ روبل (۱۵۵ دلار) در ماه است؛ اما متوسط دستمزد در این کشور نزدیک به ۵۲۰۰۰ روبل (۶۶۴ دلار) در ماهه برآورد می‌شود. بااین‌حال، شایان‌ذکر است که هزینه زندگی در روسیه در شهرهای مختلف متفاوت است و متقاضیان کار پس از تحصیل در روسیه باید این نکته را نیز در نظر بگیرند.

شرایط کار پس از تحصیل در روسیه

آیا پیداکردن کار پس از تحصیل در روسیه آسان است؟

درخواست کار پس از تحصیل در روسیه پس از فارغ‌التحصیلی تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد. متقاضیان باید یک رزومه دقیق تحصیلی برای کارفرمای موردنظر خود ارسال کنند. همچنین باید یک کاورلتر نیز به رزومه خود ضمیمه کنند که نقش مهمی در پذیرش آن‌ها ایفا می‌کند. متقاضیان باید این نکته را در نظر داشته باشند که دانش زبان روسی و انگلیسی از جمله شرایط مهم برای کار پس از تحصیل در روسیه است. تعداد کمی از آژانس‌های کاریابی در روسیه وجود دارند که می‌توانند برای یافتن شغل به فارغ‌التحصیلان کمک کنند.

جمع‌بندی

شاید شما نیز از خود پرسیده باشید که پس از مهاجرت تحصیلی و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های خارجی چه اتفاقی می‌افتد. بسیاری از دانشجویانی که تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می‌کنند، تصمیم می‌گیرند در کشور محل تحصیل خود مشغول به کار شوند. اغلب دانشجویانی که تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند ممکن است به کار پس از تحصیل در روسیه نیز فکر کنند.

برای تغییر و انتقال از تحصیلات آکادمیک به اشتغال حرفه‌ای، آگاهی و درک شرایط کار در روسیه پس از تحصیل، تفاوت‌های ویزای کار و تحصیل و اطلاع از روند کاریابی و اشتغال در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. دانش زبانی، مدارک دانشگاهی، مهارت‌ها و تخصص و… از جمله عوامل تأثیرگذار در کار پس از تحصیل در روسیه هستند. در این مقاله به توضیح و بررسی اقامت پس از تحصیل در روسیه و شرایط کار در این کشور پرداختیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما کمال تشکر را داریم. برای اطلاعات بیشتر درمورد مهاجرت تحصیلی، اقامت و کار پس از تحصیل و مشاوره با ما در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه