دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان
توسط تیم علم ویرا
14 آذر 2

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان 2023

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور انتخاب دانشگاهی است که توسط وزارت علوم کشور تأیید شده باشد؛ چرا که پس از اتمام تحصیل بدون هیچ نگرانی می‌توانند به کشور بازگردند و مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان هر سال توسط این سازمان به‌روزرسانی و مشخص می‌شوند و به اطلاع داوطلبان می‌رسد پس بهتر است قبل از هر گونه اقدامی از این امر اطمینان یافت.

متقاضیان برای تحصیل در گرجستان ملزم به ارائه مدرک زبان تافل و یا آیلتس نیستند؛ اما باید تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشند. در حال حاضر حدود ۲۰ دانشگاه دولتی و حدود ۳۰ دانشگاه خصوصی در گرجستان وجود دارد که رشته‌های متنوعی در مقاطع تحصیلی مختلف به زبان گرجی و انگلیسی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های باکیفیت، هزینه تحصیل پایین و شرایط زندگی مناسب باعث افزایش هر روزه مهاجرت تحصیلی به گرجستان شده است. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان و طولانی در زمینه مهاجرت شما را در تحقق آرزوهایتان و تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا کمک خواهد کرد.

تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان در بین دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و در تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا است. به همین دلیل استانداردهای تحصیلی و سیستم آموزشی این کشور به اروپا نزدیک بوده و در حال تحول و پیشرفت است.

تحصیل در گرجستان برای دانشجویانی که ترجیح می‌دهند از شلوغی سایت‌های تحصیلی بین‌المللی پرجمعیت خودداری کنند، گزینه مناسبی است. زبان رسمی این کشور گرجی است و تسلط و یادگیری این زبان به کسانی که قصد تحصیل یا ماندن و کار در این کشور را دارند کمک بزرگی در  جهت پیشرفت خواهد کرد.

مقاطع تحصیلی در کشور گرجستان مانند سایر کشور سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا است که هر کدام 4، 2 و 3 تا 5 سال طول می‌کشند. برای تحصیل بهتر است دانشگاه ‌های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان انتخاب شود. از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به گرجستان می‌توان به نزدیکی به ایران، ثبت‌نام و اخذ ویزای آسان و هزینه‌های تحصیلی مناسب اشاره کرد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های گرجستان بین 1500 تا 3000 دلار متغیر است و برای برنامه های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد نیز می توانند تا 4500 دلار در سال باشد. برای دانشگاه‌های گرجستان هزینه تحصیلی هر ترم 1000 یورو بوده و میانگین قیمت اجاره آپارتمان در ماه حدود 150-500 یورو است. هزینه‌های غذا در ماه حدود 100 یورو و هزینه‌های آب و برق 55 یورو است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان هر سال بازبینی می‌شود و در لیستی توسط این سازمان منتشر می‌شود. دانشگاه‌ها در چهار بخش دانشگاه‌های عالی، خوب، متوسط و ضعیف دسته‌بندی می‌شوند. دانشگاه‌های دسته الف یا ممتاز دارای سطح بالای علمی و آموزش باکیفیت هستند. دانشگاه‌های گرجستان در گرو الف قرار نمی‌گیرند؛ اما گروه خوب (ب) دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان عبارت‌اند از:

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (صرفاً رشته زبان و ادبیات گرجی)

و گروه ج (متوسط) از دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید وزارت علوم شامل موارد زیر می‌شود.

 • Georgian Technical University
 • Ilia State University

و گروه ضعیف (د) دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان به شرح زیر است:

 • Apolon Kutateladze State Academy of Arts
 • Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (غیر از رشته زبان و ادبیات گرجی)
 • Sarajishvili Tbilis State Conservatoire (در رشته‌های مربوط به هنر موسيقي)
 • University of Georgia

مدارك تحصيلي مؤسسات گروه د یا ضعیف در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دكتري قابل‌بررسی و ارزشيابي نمی‌باشند. آخرین مقطع تحصیلی تأیید شده مقطع کارشناسی‌ارشد است و مقطع دکترا مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست. در ادامه دانشگاه‌های تأیید شده گرجستان توسط وزارت علوم معرفی شده‌اند.

دانشگاه Ivane Javakhishvili Tbilisi State University

1. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان؛ دانشگاه Ivane Javakhishvili Tbilisi State University

دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی تفلیس یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در 8 فوریه 1918 تأسیس گردیده است. دانشگاه دولتی ایوان جاواخیشویلی تفلیس اولین موسسه آموزش عالی در سراسر منطقه قفقاز است. بر اساس رتبه‌بندی TSU رتبه 776 را در US News & World Report  (بهترین رتبه‌بندی دانشگاه جهانی) دارد و بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی آموزش عالی تایمز، TSU در رتبه 1501+ قرار دارد. علاوه بر اینکه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان قرار دارد، بیش از 18،000 دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند و تعداد کل اعضای هیئت‌علمی و کارکنان (همکاران) 5000 است.

این دانشگاه دارای پنج شعبه در مناطق گرجستان، شش دانشکده، 60 آزمایشگاه و مرکز علمی‌پژوهشی، یک کتابخانه علمی (با 3.700.000 کتاب و نشریه)، هفت موزه، انتشارات و چاپخانه (روزنامه Tbilisi Tbilisi Universiteti) است. دانشکده‌های TSU شامل دانشکده حقوق، اقتصاد و تجارت، علوم‌انسانی، پزشکی، علوم اجتماعی و سیاسی، علوم زیستی و دانشکده اقتصاد بین‌الملل می‌شود.

2. دانشگاه دولتی ایلیا Ilia State University

در نتیجه ادغام شش مؤسسه آموزشی و پژوهشی مختلف دانشگاه دولتی ایلیا در تفلیس گرجستان در سال 2006 تأسیس شد و اولین دانشگاه در گرجستان بود که اصول آموزش لیبرال را معرفی کرد. این دانشگاه دولتی که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان قرار دارد، داری چهار دانشکده است که شامل دانشکده هنر و علوم، دانشکده بازرگانی ایلیائونی، دانشکده حقوق و دانشکده علوم زیستی و مهندسی می شود. در هر کدام از این دانشکده ها دوره هایی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی ارائه داده می شود.

این موسسه تقریباً 50 دوره کارشناسی و 50 دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان در نظر گرفته است. دانشگاه دولتی ایلیا مدیریت و اداره 25 موسسه تحقیقاتی و آزمایشگاهی در سراسر کشور را بر عهده دارد. این موسسه با دانشگاه های سراسر جهان از جمله دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ایالتی کانزاس، دانشگاه اتریش و دانشگاه فریبورگ در ارتباط است.

3. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان؛ دانشگاه کنسرواتوار  Sarajishvili Tbilis State Conservatoire

کنسرواتوار دولتی تفلیس بنام وانو ساراجیشویلی در سال 1917 تأسیس شد. درگذشته کنسرواتوار تفلیس تنها آموزشگاه عالی موسیقی در منطقه قفقاز بود. موسیقیدانان و آهنگ‌سازان معروف گرجی چون: بالانچیوادزه، تاکتاکیشویلی، لاغیدزه، قانچلی، نینو سورگولادزه و… از فارغ‌التحصیلان این آموزشگاه دولتی بوده‌اند.

از سال 2006 کنسرواتوار دولتی تفلیس به عضویت انجمن کنسرواتوارهای اروپا درآمد و از سال 2005 با سیستم انتقال دانشجو و اعتبار بین‌المللی خود به فرایند بولونیا پیوست. امروزه در کنسراتوار 200 کادر آموزشی مشغول به کار هستند و 400 دانشجو در این دانشگاه درس می‌خوانند. این دانشگاه دارای کتابخانه، موزه، آرشیو و کتابخانه صوتی و دو سالن کنسرت بوده و از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان است.

Apolon Kutateladze State Academy of Arts، آکادمی هنر

4. Apolon Kutateladze State Academy of Arts، آکادمی هنر

آکادمی هنر تفلیس اولین آموزشگاه عالی نقاشی گرجستان و منطقه قفقاز در سال 1922 تاسیس شد. در گذشته آکادمی چهار دانشکده نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک و معماری داشت و بعد ها دانشکده سفالگری نیز اضافه گردید. امروزه در آکادمی هنر 1380 دانشجو مشغول به تحصیل هستند و 327 استاد فعالیت می‌کنند. آکادمی دارای موزه، کتابخانه، گالری و مراکز تحقیقاتی است.

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به گرجستان

برای تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان و دریافت ویزای تحصیلی گرجستان پس از اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های این کشور مدارک تعیین شده سفارت باید آماده گردند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدارک تحصیلی با ترجمه و ریزنمرات دوران تحصیل با ترجمه رسمی
 • ۶ قطعه عکس رنگی پرسنلی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی عدم سوءپیشینه

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به گرجستان

جمع‌بندی

تحصیل در گرجستان به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه‌های مناسب تحصیل و زندگی گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است. کسانی که قصد بازگشت به کشور و اشتغال در ایران را دارند قبل از هر گونه اقدامی باید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرجستان را بررسی کنند، این لیست هر سال توسط همین سازمان بازبینی و منتشر می‌شود. تدریس در دانشگاه‌های گرجستان و سیستم آموزشی این کشور نزدیک به کشورهای اروپایی است و در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه آموزش داشته است.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان مزایای فراوانی چون کسب مردک معتبر، امنیت و آزادی اجتماعی، هزینه‌های پایین و عدم نیاز به ارائه مدرک زبان به همراه دارد. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سال‌ها سابقه در زمینه مهاجرت تحصیلی شما را برای رسیدن به پذیرش در برترین دانشگاه‌های دنیا و بهترین رشته‌ها کمک خواهد کرد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید برای یافتن پاسخ سؤالات و ابهامات خود می‌توانید از طریق مشاوره رایگان این مجموعه اقدام نمایید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه