شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا
توسط تیم علم ویرا
24 آبان 2

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

قبل از پرداختن به موضوع شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا بهتر است ابتدا اطلاعاتی درباره دانشگاه‌های کانادا و هزینه تحصیل در این کشور به دست آوریم. کانادا از جمله کشورهای پیشرفته جهان است که در اغلب زمینه‌های علمی و تحصیلی در رده بهترین‌های دنیا قرار دارد. دانشگاه‌های کانادا از معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند و هرساله دانشجویان بین‌المللی مستعد، خود را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا آماده می‌کنند.

زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته، تجهیزات استاندارد و مدرن در دانشگاه‌ها، امکانات رفاهی، تحقیقات علمی معتبر و اساتید بین‌المللی از جمله دلایل اعتبار دانشگاه‌های این کشور در سطح جهان است. به‌موازات امکانات علمی و آموزشی پیشرفته و اعتبار بالای دانشگاه‌ها مشخص است که هزینه تحصیل در کانادا نیز نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر باشد.

بااین‌حال با درنظرگرفتن امکانات تحصیلی و رفاهی و همچنین فرصت‌های شغلی عالی، این هزینه‌ها کاملاً منطقی هستند. در این مقاله از علم ویرا تلاش می‌کنیم جدیدترین اطلاعات مربوط به شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا را در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان بعد از روسیه است. این کشور که در شمالی‌ترین قسمت قاره آمریکا قرار گرفته دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است. ازطرف دیگر دولت کانادا با پیروی از سیاست‌های راهبردی توانسته است این کشور را به یکی از کشورهای پیشرفته در جهان تبدیل کند.

یکی از عوامل پیشرفت هر کشور سرمایه‌گذاری در بخش آموزش و همچنین سیستم آموزش عالی است. دانشگاه‌های کانادا نیز به دلیل برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و علمی در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. این اعتبار بالا موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل، مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب کنند.

دراین‌بین رشته‌های شاخه علوم پزشکی محبوبیت بالایی دارد و دانشگاه‌های کانادا نیز در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. دانشجویان خارجی با بررسی شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا در شهرهای مختلف عازم کانادا می‌شوند.

مزایای تحصیل در کانادا

باوجودآنکه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به برخی کشورهای درحال‌توسعه بیشتر است؛ ولی باید به امکانات تحصیلی، اعتبار بالای دانشگاه‌ها و امکان ورود به بازار کار نیز دقت کرد. برخی عوامل مؤثر بر هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی عبارت‌اند از: رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها، میزان پیشرفت و اعتبار علمی، امکانات آموزشی و رفاهی، حضور اساتید معتبر و… . تمامی این عوامل بر هزینه نهایی تحصیل اثرگذار هستند.

ازطرف دیگر شاهد هستیم که برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر کشورهای پیشرفته فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا برای اطمینان از آینده شغلی خود اطلاعات کامل درباره شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا را کسب کرده و برای تحصیل در کانادا عازم این کشور می‌شوند.

دانشگاه‌ های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا در سطح جهانی اعتبار بالایی دارند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علاقه دارند با تقبل شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. مهم‌ترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا که موردتوجه متقاضیان بین‌المللی قرار گرفته عبارت‌اند از:

دانشگاه مک گیل

1. دانشگاه مک گیل

یکی از بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه مک گیل است. این دانشگاه معروف و معتبر در مونترال استان کبک قرار دارد. دانشگاه مک گیل در سال 1821 تأسیس شد و درحال حاضر بیشترین تعداد ورودی دانشجو را در بین دانشگاه‌های کانادا دارد. براساس رتبه‌بندی QS دانشگاه مک گیل رتبه 27 جهانی را از آن خود کرده است. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه تدریس می‌شوند و میانگین شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا در این دانشگاه حدود 55.000 دلار کانادا است.

2. تحصیل در کانادا؛ دانشگاه مک مستر

در سال 1887 با حمایت‌های سناتور کانادایی ویلیام مک مستر، این دانشگاه در شهر تورنتو فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1930 دانشگاه مک مستر به شهر همیلتون منتقل شد. دانشگاه مک مستر یکی از موفق‌ترین و پرافتخارترین دانشگاه‌های کانادا در سطح ملی و جهانی است. رشته پزشکی در دانشگاه مک مستر نیز از اعتبار بالایی برخوردار است و سالانه دانشجویان مستعد زیادی برای تحصیل پزشکی وارد این دانشگاه می‌شوند.

3. دانشگاه دالهاوزی

یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا دانشگاه دالهاوزی است. این دانشگاه در سال 1818 در استان نوااسکاشیا تأسیس شد و در رشته‌های مختلف ازجمله دندانپزشکی توانسته است موفقیت‌های بسیاری کسب کند. شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا برای دانشگاه دالهاوزی حدود 318.000 دلار است. سایر دانشگاه‌های برتر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا عبارت‌اند از:

  • دانشگاه مونترال
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا
  • دانشگاه تورنتو
  • دانشگاه کلگری
  • دانشگاه اتاوا
  • دانشگاه لاوال
  • دانشگاه وسترن
  • دانشگاه آلبرتا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

به دلیل محبوبیت رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در بین دانشجویان بین‌الملل و اعتبار بالای دانشگاه‌های کانادا، دانشجویان زیادی متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند. یکی از مهم‌ترین موارد، هزینه های تحصیل در کانادا است که باید آن را مدنظر قرار داد. در ادامه شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا با آخرین تغییرات مربوط به سال 24-2023 آمده است:

شهریه دندانپزشکی دانشگاه‌های کانادا (ورودی‌های قبل از پاییز سال 2022)

سال شهریه هر ترم شهریه سالانه
سه سال اول 13.044 دلار 26.087 دلار
سال چهارم 11.240 دلار 22.479 دلار

 

شهریه دندانپزشکی دانشگاه‌های کانادا (ورودی‌های پاییز 2022 و بعد)

سال تحصیل شهریه هر ترم شهریه سالانه
سه سال اول 16.856 دلار 33.713 دلار
سال چهارم 14.525 دلار 29.050 دلار

 

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کانادا (ورودی پاییز 2022 و بعد)

مورد شهریه یکترم شهریه سالانه
شهریه 24-2023 4.846 دلار 9.692 دلار
هزینه‌های تفاضلی 2.938 دلار 5.875 دلار
جمع کل 7.783 دلار 15.566 دلار

 

تمامی ارقام بالا میانگین هستند و ممکن است شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا کمی بیشتر از این مقادیر باشد.

تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین‌الملل

تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین‌الملل

بعد از معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا و متوسط شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا بهتر است این را بدانید که در کانادا نیز برای پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت‌هایی وجود دارد. سالانه نزدیک به 700 هزار دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در کانادا ثبت‌نام می‌کنند.

مدرک پزشکی در کانادا با عنوان MD یا دکترای پزشکی و مدرک دندانپزشکی با عنوان DDS ارائه می‌شود. در کانادا 5 دانشگاه به دانشجویان خارجی برای رشته های پزشکی پذیرش می‌دهند. به همین دلیل قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید این نکته را موردتوجه قرار داد. در ادامه دانشگاه‌های پزشکی کانادا برای دانشجویان خارجی و شهریه تحصیل آمده است.

دانشگاه هزینه سالانه
دانشگاه تورنتو 91.760 دلار کانادا
دانشگاه مک گیل 55.500 دلار کانادا
دانشگاه مک مستر 96.000 دلار کانادا
دانشگاه کلگری 80.100 دلار کانادا
دانشگاه کویین کینگزستون 90.500 دلار کانادا

 

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

در کنار توجه به شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا باید شرایط تحصیل این دو رشته را هم در نظر گرفت و قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تمامی موارد را بررسی کرد. برای ثبت‌نام در دانشکده پزشکی یا دندانپزشکی، متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان علوم پایه باشند.

همچنین متقاضیانی که مدرک لیسانس در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی و رشته‌های مرتبط با علوم پایه را دارند می‌توانند برای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در کانادا درخواست دهند. داشتن مدرک بین‌المللی زبان (آیلتس یا تافل) با میانگین نمره موردنظر دانشگاه نیز یکی دیگر از شرایط است. متقاضیان باید در آزمون‌های پذیرش مانند MCAT یا CASPer شرکت کنند و میانگین نمره تعیین‌شده را به دست آورند.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا؛ شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

باتوجه‌به اعتبار دانشگاه‌های کانادا در سطح بین‌الملل دانشجویان زیادی برای تضمین آینده شغلی خود این کشور را انتخاب می‌کنند. هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای آمریکا، استرالیا و انگلستان کمتر است. البته باید این را هم در نظر گرفت که در مقایسه با کشورهای آسیایی ممکن است هزینه تحصیل در کانادا بالا باشد. بااین‌حال آنچه اهمیت دارد اعتبار مدرک تحصیلی، آینده شغلی و درآمد بالا و امکانات رفاهی و اقامتی است که موجب شده بسیاری از دانشجویان خارجی شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی را پرداخت کرده و در کانادا تحصیل کنند.

هزینه کلی تحصیل رشته‌های پزشکی در کانادا شامل شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا، هزینه زندگی، اقامت و موارد متفرقه است. شهریه تحصیلی بر اساس ضوابط و قوانین مشخص است و به دانشگاه محل تحصیل و نوع دانشگاه بستگی دارد. درمورد هزینه زندگی سبک زندگی فرد، شهر محل سکونت و اقامت دانشجو بر میزان هزینه زندگی تأثیر می‌گذارد.

یکی از امکاناتی که دانشگاه‌های کانادا در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند امکان اخذ بورسیه تحصیلی است. دانشجویان مستعد و ممتاز که دارای سوابق تحصیلی درخشان باشند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند. از طریق اخذ بورسیه بخشی یا تمام هزینه تحصیل و حتی هزینه زندگی آنان تحت پوشش بورسیه تحصیلی قرار می‌گیرد.

هزینه تحصیل در کانادا دندانپزشکی به تفکیک دانشگاه‌ ها

در قسمت‌های قبل مربوط به شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا هزینه‌های دندانپزشکی  به‌صورت کلی و بدون تفکیک دانشگاه‌ها آمده است. در این بخش هزینه‌های هر دانشگاه به‌صورت جداگانه مشخص شده‌اند.

 

دانشگاه شهریه کل 4 سال تحصیل
دانشگاه دالهاوزی 318.106 دلار
دانشگاه آلبرتا 423.796 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا 484.282 دلار
دانشگاه تورنتو 490.330 دلار
دانشگاه وسترن انتاریو 488.1890 دلار
دانشگاه مک گیل 259.565 دلار

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

برای تخمین هزینه تحصیل در کانادا باید شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا را به هزینه زندگی دانشجویی نیز اضافه کرد تا کل هزینه تحصیل در کانادا به دست آید. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا شامل اسکان، مواد غذایی، حمل‌ونقل، بیمه و… است. این هزینه‌ها به سبک زندگی افراد بستگی دارد؛ ولی میانگین هزینه زندگی در کانادا به این صورت است:

مورد هزینه
اسکان خوابگاه دانشجویی: 900-700 دلار در ماه

آپارتمان اشتراکی: 750-450 دلار در ماه

حمل‌ونقل 85-120 دلار کانادا در ماه
اقلام خوراکی و مواد غذایی 250-600 دلار کانادادر ماه
کتاب، لوازم‌التحریر و… 250-700 دلار کانادا در هر ترم
هزینه بیمه به شرکت بیمه بستگی دارد
هزینه‌های متفرقه 50-90 دلار در ماه

 

جمع‌بندی

دانشگاه‌های کانادا از بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و هرساله تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا عازم این کشور می‌شوند. رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های پرطرف‌دار و محبوب در بین بسیاری از دانشجویان است.

باتوجه‌به اعتبار بالای دانشگاه‌های کانادا، شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا بالاتر از دانشگاه‌های کشورهای درحال‌توسعه است. با وجود این به دلیل سطح علمی بالا و تضمین ورود به بازار کار بعد از فارغ‌التحصیلی بسیاری از دانشجویان مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب می‌کنند.

هزینه تحصیل در کانادا کمتر از کشورهای آمریکا، انگلستان و استرالیا است و به شهر محل تحصیل و دانشگاه نیز بستگی دارد. علاوه بر هزینه تحصیل، باید هزینه زندگی دانشجویی را هم در نظر گرفت که میزان آن به سبک زندگی دانشجو و نوع مسکن بستگی دارد.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با داشتن سابقه درخشان و پرونده‌های مهاجرتی موفق، تلاش می‌کند اطلاعات جامع مربوط به مهاجرت تحصیلی به کانادا را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه