تحصیل روانشناسی در چین
توسط تیم علم ویرا
9 بهمن 2

تحصیل روانشناسی در چین 2024

در طی چند سال اخیر تحصیل روانشناسی در چین به مقصد اصلی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. در واقع افزایش علاقه‌مندی به تحصیل در چین می‌تواند به علت پیشرفت چشمگیری باشد که چین در حوزه اقتصادی کسب نموده است. کشور چین شرایط مطلوبی را برای دانشجویان خارجی فراهم نموده است که آن‌ها می‌توانند در رشته‌های مختلف، باکیفیت بی‌نظیر به تحصیل بپردازند.

هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و تحصیل هر کدام از رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف چین قوانین مخصوص به خود را دارا هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در چین تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل روانشناسی در چین

تحصیل روانشناسی در چین در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای دنیا طرف‌داران کمتری دارد که این موضوع به عوامل بسیاری بر می‌گردد؛ زیرا که فعالیت در برخی از مشاغل از جمله پزشکی، روانشناسی، پرستاری، دندانپزشکی، وکالت و غیره مستلزم تسلط فرد به زبان رسمی آن کشور است. این در حالی است که مطابق آمارها، غالب دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشور دیگری هستند ترجیح‌ آن‌ها تحصیل به زبان انگلیسی است. به همین دلیل اغلب کسانی که به دنبال رشته‌هایی از جمله رشته روانشناسی هستند غالباً به سراغ کشورهای انگلیسی‌زبان مثل کانادا و انگلیس می‌روند.

البته در چین هم دوره‌هایی از رشته روانشناسی وجود دارد که در بعضی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند؛ منتهی کار در چین به‌عنوان روان‌شناس مستلزم تسلط داشتن به زبان چینی است. لازم به ذکر است امکان تحصیل در تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آمریکایی موجود در چین وجود دارد؛ اما این دانشگاه‌ها خصوصی و گران هستند و هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین در این دانشگاه‌ها مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود.

دانشجویانی که به دلیل کم‌هزینه‌تر بودن کشوری را انتخاب می‌کنند، بهتر است به سراغ کشورهای دیگری مانند فرانسه، نروژ، مجارستان، ترکیه، ایتالیا و… بروند؛ زیرا که در این کشورها هم امکان تحصیل در رشته روانشناسی با هزینه‌های کم‌تر وجود دارد. همچنین شرایط اخذ ویزای کاری بعد از فارغ‌التحصیلی ساده‌تر است. این در حالی است که چین کشور پرجمعیتی است و جزء سخت‌گیرترین کشورهای دنیا به لحاظ تمدید مجوز اقامت دانشجویان پس از اتمام تحصیلات است.

شرایط تحصیل روانشناسی در چین

شرایط تحصیل روانشناسی در چین

متقاضیان تحصیل روانشناسی در چین جهت اخذ پذیرش در این کشور بایستی مجموعه‌ای از شرایط را دارا باشند. می‌توان گفت هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های چین برای افراد مختلف بسته به دانشگاه منتخب، مقطع تحصیلی دانشجو، نوع رشته و… متفاوت است؛ لذا افراد برای تحصیل در رشته روانشناسی در چین لازم است که به سامانه رسمی دانشگاه مراجعه نموده و از شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در چین مطلع شوند. واجدین شرایط می‌توانند بعد از ارائه مدارک موردنیاز به ثبت درخواست خود جهت‌پذیرش برای تحصیل در چین اقدام کنند.

مجریان مربوط در دانشگاه مقصد پس از بررسی شرایط و مدارک متقاضی تحصیل روانشناسی در چین به درخواست وی پاسخ می‌دهند. یکی از نکاتی که سبب شده دانشجویان بسیاری برای تحصیل به کشور چین سفر کنند، عدم وجود شرایط سخت‌گیرانه و دشوار جهت‌پذیرش است. در حال حاضر تحصیل در کشور چین بسیار آسان و سهل و الوصول تر از سایر کشورهای پیشرفته است و افراد می‌توانند بدون گذراندن مراحل پیچیده و دشوار، تحصیل در رشته روانشناسی در چین را با بهترین کیفیت آموزشی آغاز نمایند.

لازم به ذکر است که داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم برای تحصیل در رشته روانشناسی در چین الزامی است. نوع مدرک تحصیلی موردنیاز، بسته به مقطع دانشجو متفاوت است. دانشگاه‌ها اصولاً شرایط سنی خاصی را برای دانشجو تعیین می‌کنند که قوانین آن در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. همچنین دارابودن شرایط سنی و نداشتن گپ تحصیلی طولانی‌مدت عمدتاً برای تحصیل در رشته روانشناسی در چین به‌صورت رایگان و با بورسیه تحصیلی الزامی است و برای سایر متقاضیان قوانین دشواری وضع نشده است. علاوه براین تسلط به یکی از زبان‌های چینی یا انگلیسی متناسب با نوع دانشگاه ضروری است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل روانشناسی در چین

مدارک موردنیاز برای تحصیل روانشناسی در چین

افراد برای تحصیل روانشناسی در چین لازم است برای احراز شرایط خود مدارکی را به دانشگاه ارائه کنند. مدارک درخواست شده از سوی دانشگاه منتخب اصولاً شامل مستندات تحصیلی، رزومه کاری و مدارک شناسایی است. در واقع دانشگاه ضمن بررسی رزومه تحصیلی و کاری شما به درخواستتان جهت تحصیل در رشته روانشناسی در چین پاسخ می‌دهد.

بدیهی است که افراد با رزومه قوی علمی شانس بیشتری برای تحصیل روانشناسی در چین خواهند داشت. بااین‌وجود دانشگاه‌های کشور چین جهت‌پذیرش متقاضیان شرایط پیچیده‌ای را در نظر نگرفته‌اند. دانستن این نکته خالی‌ازلطف نخواهد بود که متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی در چین می‌توانند به طور هم‌زمان به چند دانشگاه درخواست داده و مدارک درخواست شده را ارسال کنند. به‌این‌ترتیب شانس خود را برای پذیرش تحصیل روانشناسی در چین افزایش داده‌اند. مدارک لازم برای تحصیل روانشناسی برای دانشجویانی که دارای هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین هستند عبارت‌اند از:

 • اسکن دیپلم (دبیرستان یا لیسانس)
 • متن سوابق تحصیلی دوره‌های قبلی
 • اسکن گذرنامه یا شناسنامه
 • نمرات آزمون ورودی یا مدرک زبان
 • مدارک بورسیه یا تمکن مالی
 • توصیه‌نامه‌ها
 • پروپوزال

کار ضمن تحصیل روانشناسی در چین

بسیاری از دانشجویان برای کمک به هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین ترجیح می‌دهند تا به‌موازات تحصیل روانشناسی در چین در یک کار نیمه‌وقت دانشجویی نیز مشغول شوند. دانشجویان بین‌المللی ضمن اشتغال در زمان تحصیل در چین می‌توانند به کسب تجربه پرداخته و توانمندی‌های خود را افزایش دهند. همچنین آن‌ها از طریق کسب درآمد قادر به کاهش هزینه‌های خود نیز خواهند بود.

لازم به ذکر است که در طی چند سال اخیر دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار ضمن تحصیل نبودند؛ اما در حال حاضر دولت چین زمینه را جهت اشتغال دانشجویان فراهم نموده است تا آن‌ها به‌راحتی و با گذراندن مراحلی ساده به اشتغال بپردازند. بر اساس مصوبات مراجع مربوطه در کشور چین دانشجویان خارجی مجاز به حداکثر ۸۰ ساعت کار در ماه هستند.

دانشجویان بین‌المللی در چین برای شروع کار می‌بایست جهت دریافت مجوز کار اقدام کنند. به طور معمول آن‌ها لازم است مراحل اداری اخذ مجوز را در قسمت ورود و خروج اداره امنیت شهر محل اقامت خود به انجام رسانند. مطابق با قوانین دولت چین دارابودن شرایط زیر برای کار ضمن تحصیل روانشناسی در چین ضروری است.

 • دارابودن حداقل ۱۸ سال سن
 • عدم سوءسابقه کیفری
 • رعایت قوانین مؤسسه آموزشی محل تحصیل و خوابگاه
 • سپری‌شدن یک سال از تحصیل در رشته روانشناسی در چین (مخصوص مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد)
 • دارابودن تأییدیه کتبی از دانشگاه
 • داشتن مجوز اقامت دارای اعتبار
 • دارابودن سلامت جسمی برای انجام کار

بهترین دانشگاه های چین برای تحصیل روانشناسی

بهترین دانشگاه‌ های چین برای تحصیل در رشته روانشناسی

بدیهی است که متقاضیان تحصیل در رشته روانشناسی در چین علاقه‌مند به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های این کشور هستند. گفتنی است که دانشگاه‌های این کشور نیز مانند دیگر کشورهای جهان دارای رتبه‌بندی مختلفی هستند. در بین دانشگاه‌هایی که به ارائه رشته روانشناسی مشغول هستند تعدادی از آن‌ها دارای رنکینگ بسیار مطلوبی هستند و دانشجویانی که دارای هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین هستند می‌توانند با خیال آسوده به تحصیل در این دانشگاه‌ها بپردازند.

دانشجویان خارجی بعد از اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی خود از دانشگاه‌های معتبر چین قادر به ارائه مدرک روانشناسی برای کار یا ادامه تحصیل در هر کشور دیگری خواهند بود. در ذیل این قسمت بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل روانشناسی در چین بیان شده است.

 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه جیائوتونگ
 • دانشگاه علم و صنعت چین
 • دانشگاه نانجینگ
 • دانشگاه سان یات سن
 • دانشگاه ووهان
 • دانشگاه تونگجی
 • دانشگاه نانکای
 • دانشگاه تیانجین

هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین

به‌طورکلی می‌توان گفت که رشته‌های ارزان‌قیمت نیز در دانشگاه‌های دولتی چین وجود دارند و حتی برخی دوره‌های تحصیلی این قبیل دانشگاه‌ها کاملاً رایگان هستند. البته باید گفت که چنین دوره‌های رایگانی غالباً از سوی دانشگاه‌هایی از کشورهای دیگر مثل آلمان ارائه می‌گردند که شعبه یا شعباتی هم در کشور چین دارند. اصولاً تحصیل روانشناسی در چین و در دانشگاه‌های دولتی این کشور سالانه بین 8000$ تا 10000$ (دلار آمریکا) شهریه در برخواهد داشت.

هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین در دانشگاه‌های خصوصی حتی از این میزان هم پرهزینه‌تر خواهد بود و برای رشته‌هایی مانند رشته روانشناسی به طور معمول سالانه حدود 25000$ تا 30000$ (دلار آمریکا) شهریه در برخواهد داشت. البته به این هزینه‌ها باید موارد دیگری از جمله بلیت هواپیما، هزینه ترجمه مدارک، هزینه‌های سفارت و غیره را نیز باید افزود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیل روانشناسی در چین

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیل روانشناسی در چین

زمانی که فرد از سمت دانشگاه برای تحصیل روانشناسی در چین پذیرفته می‌شود بایستی مجموعه‌ای از مدارک دیگر را جهت اخذ ویزای تحصیل در چین جمع‌آوری کند و به سفارت خانه این کشور ارائه دهد. همچنین سفارت خانه اصولاً علاوه بر درخواست مدارک به برگزاری مصاحبه نیز می‌پردازد تا در نهایت ویزای نود روزه یا X1 را در اختیار دانشجو قرار دهد. مدارک درخواست شده از سوی کنسولگری چین شامل موارد بیان شده در زیر هستند.

 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه اسناد و نامه مرتبط با پذیرش از سوی یکی از دانشگاه‌های چین
 • گواهی برخورداری از سلامت کافی
 • عکس و مدارک شناسایی
 • گذرنامه دارای ۱۲ حداقل الی ۱۸ ماه اعتبار
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه دریافت ویزا

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تحصیل روانشناسی در چین یکی از گزینه‌های اصلی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل با هزینه‌ای مناسب و کیفیت آموزشی بالا هستند. در واقع تحصیل در دانشگاه‌های این کشور که رتبه‌های جهانی بالایی را به خود اختصاص داده‌اند، می‌تواند آینده‌ای روشن و رزومه‌ای قوی برای دانشجویان به ارمغان آورد.

بورسیه‌های تحصیلی، امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و چینی، بهره‌مندی از تجهیزات به‌روز دانشگاه‌های چین و هزینه تحصیل رشته روانشناسی چین از دلایل عمده جذابیت تحصیل در چین هستند. شما نیز درصورتی‌که قصد تحصیل در چین را دارید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون