تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
23 مهر 2

تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های محبوب و پرطرف‌دار در میان دانشجویان علاقه‌مند به علوم تجربی و پزشکی است. امروزه کشور روسیه به‌عنوان یکی از مقاصد معتبر و مطمئن برای تحصیل این رشته در آسیا مطرح شده است. تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه گزینه‌ای ارزشمند و مقرون به صرفه برای دانشجویانی است که به دنبال کسب مدرک تحصیلی معتبر در این زمینه هستند.

دانشگاه‌های روسیه استانداردهای بالایی در آموزش رشته‌های پزشکی دارند و می‌توانند آینده‌ای روشن را برای فارغ‌التحصیلان فیزیوتراپی رقم بزنند. همچنین هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه و مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه باعث شده است تا این رشته به یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در میان دانشجویان تبدیل شود. در ادامه این مقاله از علم ویرا با تحصیل در روسیه در رشته فیزیوتراپی بیشتر آشنا می‌شوید.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه

تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه، یکی از گزینه‌های رایج مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. دلیل اصلی انتخاب این کشور، آزمون ورودی آسان‌تر و هزینه تحصیل پایین‌تر نسبت به سایر کشورها است. فیزیوتراپی یک رشته مدرن پزشکی است که به تنهایی کاربردی ندارد؛ اما مکمل مؤثری برای درمان‌های پزشکی و جراحی محسوب می‌شود. ترکیب فیزیوتراپی با سایر روش‌ها مانند جراحی، سرعت بهبودی بیمار را افزایش می‌دهد.

فیزیوتراپی موجب کاهش مصرف دارو و بازگشت توانایی‌های از دست رفته بیماران می‌شود. فیزیوتراپی برای درمان از روش‌هایی مثل جریان الکتریکی و الکتروفورز استفاده می‌کند. همچنین در درمان مشکلات اسکلتی – عضلانی، عصبی، قلبی – عروقی و تنفسی کاربرد دارد. دانشجویان فیزیوتراپی در روسیه ضمن تحصیل، کار با دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته را به‌صورت عملی فرا می‌گیرند. به همین دلیل در این رشته واحدهای درسی هم تئوری و هم عملی ارائه می‌شود.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه

روسیه شرایط سختی برای پذیرش دانشجویان خارجی رشته فیزیوتراپی در نظر نگرفته است. داوطلبان برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی روسیه باید نمرات خوبی در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان کسب کرده باشند، هرچند پذیرش در برخی دانشگاه‌های مطرح دشوار است. ازآنجاکه فیزیوتراپی عمدتاً در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می‌شود، متقاضیان باید مدرک کارشناسی خود را در رشته‌های مرتبط اخذ کرده باشند.

کلاس‌های آموزشی برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه به زبان انگلیسی و روسی برگزار می‌شود. برای پذیرش در رشته‌های پزشکی، داوطلبان باید دروسی همچون زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و شرایط آکادمیک لازم را با معدل بالا در دبیرستان گذرانده باشند. شرط پذیرش در مقطع دکترای حرفه‌ای، ارائه مدرک کارشناسی ارشد پزشکی و ریزنمرات تحصیلی است. همچنین برای دریافت مدرک پزشکی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات
 • گواهی پایان دوره رزیدنتی و تحصیلات پزشکی
 • گواهی پایان دوره کارآموزی
 • برای تحصیل در مقاطع بالاتر، ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات دبیرستان نیز الزامی است.

پادفک فیزیوتراپی در روسیه

اکثر رشته‌های دانشگاهی در روسیه برای دانشجویان خارجی، از جمله رشته فیزیوتراپی، نیازمند گذراندن دوره‌ای پیش‌نیاز به نام دوره پادفک هستند. این دوره حدود دو تا سه ترم طول می‌کشد و دانشجویان برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه باید یک سال قبل از شروع دوره دانشگاهی را به گذراندن آن اختصاص دهند.

علاوه بر آشنایی با علوم پایه، اهمیت این دوره یادگیری زبان تحصیل نیز هست که دانشجویان را به سطح مطلوبی می‌رساند و دغدغه زبان آن‌ها را برطرف می‌کند. هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه شامل هزینه این دوره پیش‌نیاز نیز می‌شود. پادفک فاقد آزمون ورودی بوده و در ابتدا با تعیین سطح زبانی، تعداد واحدهای لازم برای هر دانشجو مشخص می‌شود.

بهترین دانشگاههای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه

بهترین دانشگاه تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه

انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر دوران دانشجویی شما در روسیه است. علاوه بر اعتبار دانشگاه، رفاه و آسایش شما در طول دوره تحصیل و هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه نیز بستگی به این انتخاب دارد. رشته فیزیوتراپی در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه ارائه می‌شود و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هرکدام می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای تحصیل شما باشند. از جمله معتبرترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه دوستی ملل روسیه
 • دانشگاه پزشکی مسکو
 • دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی روسیه پیروگوف
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
 • دانشگاه علوم پزشکی سامارا
 • دانشگاه ایالتی روستوف
 • دانشگاه پزشکی اومسک

هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه

هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان بومی است؛ اما در مقایسه با سایر کشورها هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه گزینه‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. هزینه رشته فیزیوتراپی در روسیه بسته به دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد؛ اما معمولاً بین 180 تا 220 هزار روبل است که به طور میانگین معادل 3000 دلار در سال می‌شود.

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه افزایش می‌یابد، البته در این مقاطع فرصت‌های بورسیه فراوانی وجود دارد. هزینه دوره پیش‌نیاز پادفک نیز بین 4000 تا 6000 دلار متغیر است. هزینه‌های زندگی در روسیه نیز پایین بوده و به همین دلیل تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه برای دانشجویان بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

زبان تحصیل در رشته فیزیوتراپی روسیه

زبان تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه

زبان تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه، روسی است، اگرچه امکان تدریس به زبان انگلیسی نیز در تعداد محدودی از دانشگاه‌ها وجود دارد؛ اما باید توجه داشت که شما در کشوری روسی‌زبان و در رشته‌ای عملی تحصیل می‌کنید که زبان انگلیسی تنها در توضیح برخی دروس کاربرد دارد و در بیرون از کلاس کارایی نخواهد داشت.

توصیه می‌شود یادگیری زبان روسی را در اولویت قرار دهید تا بتوانید تحصیل و زندگی راحتی در این کشور داشته باشید. البته دانشگاه‌های روسیه از طریق دوره پیش‌نیاز پادفک شما را به سطح لازم زبانی می‌رسانند. پس نگران هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه به زبان دیگر نباشید و روی یادگیری زبان روسی سرمایه‌گذاری کنید.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه

هر کشوری برای تحصیل مزایا و معایب خاص خود را دارد و نمی‌توان کشوری را کاملاً ایده‌آل یا نامناسب دانست. تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه نیز مانند سایر کشورها دارای نقاط قوت و ضعف است که آگاهی از آن‌ها می‌تواند در تصمیم‌گیری شما مؤثر باشد. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه نزدیکی روسیه به ایران است و دانشجویان می‌توانند به‌راحتی رفت‌وآمد کنند. فرهنگ و سبک زندگی مردم روسیه نیز شبیه ایران است و دانشجویان دچار شوک فرهنگی نمی‌شوند که یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه محسوب می‌شود.

روش‌های تدریس و اصول آموزشی در دانشگاه‌های روسیه مطابق آخرین استانداردهای جهانی است و این دانشگاه‌ها در حوزه‌هایی مانند علوم پزشکی جایگاه و رتبه بالایی دارند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های روسیه مدرکی معتبر دریافت می‌کنند که امکان ادامه تحصیل یا کار در کشورهای دیگر را فراهم می‌کند. دوره‌های عملی آموزش فیزیوتراپی برای تحصیل در روسیه نیز در بیمارستان‌های مجهز ارائه می‌شود. همچنین هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است و به همین دلیل یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی است.

آزمون‌های ورودی رشته فیزیوتراپی در روسیه

آزمون ‌های ورودی فیزیوتراپی در روسیه

شاید این سؤال برایتان مطرح باشد که آیا تحصیل در رشته فیزیوتراپی روسیه نیازمند قبولی در آزمون ورودی است یا خیر؟ خبر خوب این است که تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه نیازی به آزمون ورودی جداگانه‌ای ندارد. شما با موفقیت در دوره پیش‌نیاز پادفک، مجوز ورود به رشته موردنظر را دریافت خواهید کرد. در واقع هنگامی که در دروس پایه به نمره قبولی برسید، سطح علمی موردنیاز دانشگاه را کسب کرده‌اید و دیگر نیازی به آزمون ورودی جداگانه‌ای نخواهد بود. البته ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی در هر دانشگاه محدود است؛ پس تلاش کنید تا بالاترین نمره ممکن را کسب نمایید.

بورسیه‌ های روسیه برای رشته فیزیوتراپی

باتوجه‌به هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه، کشور روسیه به تمام دانشجویان خارجی که در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها یا آزمون‌های یکپارچه موفق می‌شوند، برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه بورسیه دولتی اعطا می‌کند. این بورسیه‌ها هزینه‌هایی نظیر سفر، اقامت، بیمه، خوابگاه و… را پوشش می‌دهند. علاوه بر این، دولت روسیه هر ساله به 15 هزار نفر از دانشجویان برتر نیز بورسیه اعطا کرده و در تأمین هزینه‌هایی مانند خوابگاه و شهریه تحصیلی آنان کمک می‌کند که همین امر نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه محسوب شود. باتوجه‌به این مورد تحصیل در رشته فیزیوتراپی روسیه یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

تحصیل رشته فیزیوتراپی در روسیه مزایای زیادی دارد. هزینه رشته فیزیوتراپی روسیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب‌تر است. علاوه بر این، کیفیت آموزش در دانشگاه‌های روسیه در حوزه پزشکی بالا بوده و فارغ‌التحصیلان مدرک معتبری دریافت می‌کنند. فرصت یادگیری زبان روسی و آشنایی بافرهنگ این کشور از دیگر مزایای تحصیل فیزیوتراپی در روسیه است.

به‌طورکلی انتخاب روسیه برای تحصیل رشته فیزیوتراپی گزینه‌ای مناسب و اقتصادی برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. اگر شما هم قصد تحصیل در رشته فیزیوتراپی در این کشور را دارید می‌توانید با کمک مؤسسه مهاجرتی علم ویرا تمام مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه را انجام دهید. همچنین می‌توانید با  ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان ما بهترین رشته، کشور و دانشگاه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون