تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان
توسط تیم علم ویرا
24 مهر 2

تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان 2023

تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان می‌تواند به‌عنوان سکویی جهت اشتغال و یا ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی در کشورهای برتر اروپا و یا آمریکا مورداستفاده قرار بگیرد. همچنین هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان می‌تواند عاملی برای دسترسی راحت‌تر و موفقیت‌آمیزتر به این کشورها باشد.

توجه داشته باشید که شرایط تحصیل در گرجستان به نحوی است که حتی خود گرجستان نیز می‌تواند یک مقصد مناسب برای زندگی و اشتغال در این حوزه تلقی شود. لازم به ذکر است که بسیاری از دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در رشته فیزیوتراپی در این کشور مانده و به کار مشغول می‌شوند. در ادامه مطلب از علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل و هزینه‌های تحصیل در رشته فیزیوتراپی گرجستان می‌پردازیم.

دلایل تحصیل در گرجستان

دانشگاه‌های معتبر و سطح بالایی در کشور گرجستان وجود دارند که علت اصلی دانشجویان بین‌المللی جهت مهاجرت به گرجستان به شمار می‌آیند. در حال حاضر تقریباً 50 دانشگاه در کشور گرجستان مشغول ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان هستند که از این تعداد 20 دانشگاه به صورت دولتی و 30 دانشگاه به طور خصوصی در حال فعالیت هستند. رشته‌های مختلفی در دانشگاه‌های این کشور توسط اساتید مجرب و مشهور تدریس می شود که به زبان‌های انگلیسی و گرجی هستند. همچنین بعضی از دانشگاه‌ها به شکل دو ملیتی در این کشور فعالیت می‌کنند که از جمله مشهورترین آن‌ها دانشگاه قفقاز است که به شکل دو ملیتی آمریکا – گرجی دانشجو می‌پذیرد.

یکی از دلایل جذب دانشجویان خارجی به تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان عدم نیاز به مدرک آیلتس و تافل است. به‌عبارت‌دیگر دانشجویان خارجی جهت‌پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیستند. هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان یکی دیگر از دلایل جذب دانشجویان خارجی به تحصیل در این کشور است. از طرفی دیگر کشورهای تراز اول اروپا مدارک اعطایی از سوی دانشگاه‌های این کشور را تأیید نموده و می‌پذیرند. همچنین دانشجویان خارجی بعد از پایان تحصیلات خود در کشور گرجستان می‌توانند اقامت اروپا و آمریکا را به دست آورند.

هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان

آغاز برنامه تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان از سال 2010 میلادی بوده است و تاکنون دانشجویان بسیاری تحصیلات خود را در این رشته به پایان رسانده‌اند. مدت زمانی که جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی لازم است 3 الی 4 سال خواهد بود. در حقیقت برای اخذ مدرک کارشناسی در این رشته لازم است این مدت‌زمان را پشت سر بگذارید. بعضی از دوره‌های تحصیلی که در این رشته به دانشجویان ارائه می‌شود شامل سیاست عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها، آسیب‌شناسی و مدیریت پزشکی، آناتومی مقایسه‌ای و بیولوژی، فیزیک عمومی و روان‌شناسی است.

جهت این که به‌عنوان یک درمانگر فیزیکی بتوانید شروع فعالیت کنید می‌بایست دوره (DPT)  را با موفقیت پشت سر بگذارید. مدت‌زمان این دوره به‌صورت 30 الی 36 ماهه است. بعد از گذراندن دوره 4 ساله کارشناسی پشت سر گذاشتن دوره 3 ساله DPT الزامی است؛ بنابراین یک دکتر فیزیوتراپ باید 7 سال زمان صرف کند تا آمادگی لازم جهت طبابت را دارا باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2023 در رشته فیزیوتراپی به مدت 2 سال به طول می‌انجامد.

هزینه زندگی و هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان

هزینه زندگی و هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین بوده و دانشجویان به‌راحتی می‌توانند با پرداخت هزینه‌های بسیار کم به تحصیل خود ادامه دهند. به‌صورت میانگین مبلغی که به مخارج زندگی در این کشور اختصاص دارد تقریباً چیزی بین 400 الی 600 (دلار آمریکا) تخمین زده شده است. البته توجه داشته باشید که سبک زندگی دانشجویی در این امر موضوع مهمی است که سبب افزایش یا کاهش هزینه‌های زندگی در این کشور می‌شود.

فراموش نکنید زندگی در مناطق بالاتر کشور گرجستان قطعاً هزینه‌های بیشتری را در برخواهد داشت. برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان لازم است پیش از مهاجرت به گرجستان شهریه و هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان را به‌دقت بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال چنانچه دانشجوی خارجی قصد تحصیل در این ایالت را داشته باشد لازم است مبلغ 5360 (دلار آمریکا) در دوره لیسانس علوم توانبخشی و دکترای فیزیوتراپی بپردازد.

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان

شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان

در گرجستان مدارس فیزیوتراپی متعددی وجود دارد که برنامه‌های تحصیلی بسیار زیادی را برای دانشجویان ساکن دولت گرجستان ارائه می‌کنند. دانشکده‌های فیزیوتراپی در گرجستان لازم است با انجمن فیزیوتراپی امریکایی مجوز بگیرند تا بتوانند به متقاضیان مدرک ارائه کنند. در زیر لیستی از مدارس جراحی فیزیکی معتبر در گرجستان بیان شده است.

 • دانشگاه اموری
 • دانشگاه دولتی آرمسترانگ آتلانتیک
 • دانشکده پزشکی گرجستان
 • دانشگاه علوم بهداشت گرجستان
 • دانشگاه دولتی گرجستان

در کنار مدارس جراحی مبتنی بر دانشگاه فیزیوتراپی در این کشور دانشگاه‌های متعددی وجود دارد که برنامه‌های تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان ارائه می‌دهند. این مراکز شامل مؤسسات مثل دانشکده حرفه‌ای پن فاستر و دانشگاه گراند کانیون است.

مدت زمان لازم برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان

به‌طورکلی می‌توانید یک دوره کارشناسی ارشد در فیزیوتراپی را در چهار سال کامل کنید؛ اما جهت شروع کار به‌عنوان یک درمانگر فیزیکی قطعاً به مدارک بالاتری نیاز خواهید داشت. شما باید دوره (دی پی‌تی) را تکمیل نمایید که به‌صورت معمول در حدود 30 تا 36 ماه زمان می‌برد تا کامل شود. پس علاوه بر 4 سال تحصیل در دوره لیسانس در رشته فیزیوتراپی شما 3 سال دیگر را در دوره (دی پی تی) سپری خواهید نمود؛ فلذا برای تبدیل شدن به یک دکتر فیزیوتراپ در این کشور حداقل 7 سال زمان لازم است.

شرایط اخذ پذیرش فیزیوتراپی گرجستان

شرایط اخذ پذیرش رشته فیزیوتراپی از دانشگاه های گرجستان

باتوجه‌به اینکه مهاجرت تحصیلی به گرجستان برای متقاضیان مزایای زیادی را در بر دارد، بهتر است با شرایط اخذ پذیرش در رشته فیزیوتراپی آشنا باشید. برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان جهت دریافت مدرک ابتدا لازم است 4 سال تحصیلی را در مقطع کارشناسی تکمیل نمایید. همچنین لازم است برنامه‌هایی نظیر آمار کلی، روانشناسی، فیزیک عمومی، آناتومی مقایسه‌ای و بیولوژی، آسیب‌شناسی و مدیریت پزشکی، سیاست عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها و … را کامل نمایید. در زیر به دیگر شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان اشاره شده است:

 • دیپلم یا مدرک دبیرستان
 • سلامت کامل
 • تسلط بر زبان انگلیسی یا روسی

با وجود پایین‌بودن هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان پیش‌شرط پذیرش در همه مقوله‌های برنامه‌های آموزشی این است که دانش زبان انگلیسی در حداقل سطح جهت تحصیل در دانشگاه باشد. توجه داشته باشید که در صورت ارائه مدارک آیلتس و تافل متقاضی  برای رشته مربوطه بدون بررسی پذیرفته خواهد شد. همچنین متقاضیانی که فاقد گواهی هستند لازم است در زبان انگلیسی در مرکز زبان انگلیسی دانشگاه امتحان دهند یا باید 1 سال پیش از ورود به دانشگاه به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنند. لازم به ذکر است متقاضیانی که زبان مادری آن‎ها انگلیسی است نیازی به ارائه مدرک یا امتحان‌دادن ندارند.

دانشگاه های رشته فیزیوتراپی در کشور گرجستان

آموزش رشته فیزیوتراپی در کشور گرجستان از سال 2010 شروع شده است و به دلیل پایین‌بودن هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان دانشجویان زیادی از این تاریخ تاکنون تحصیلات خود را در این رشته تحصیلی به پایان رسانده‌اند. برخی از دروسی که برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان و در این دوره آموزشی به دانشجویان ارائه می‎شود شامل سیاست عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها، آسیب‌شناسی و مدیریت پزشکی، آناتومی مقایسه‌ای و بیولوژی، فیزیک و روان‌شناسی است.

توجه داشته باشید که فیزیوتراپ‌ها نقش مهمی در صنعت پزشکی دارند؛ چراکه به افراد در توان‌بخشی کمک می‌کنند تا بتوانند حرکت خود را بهبود بخشند و درد خود را مدیریت نمایند. در واقع می‌توان گفت که این‌ها افرادی دلسوز، قابل‌اعتماد و با تحمل استرس زیاد هستند. مدت‌زمان تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی چیزی بین سه الی چهار سال خواهد بود.

جهت اخذ مدرک فیزیوتراپی و شروع فعالیت به‌عنوان یک درمانگر فیزیکی دانشجویان باید دوره DPT را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ بنابراین  توجه داشته باشید که بعد از اخذ مدرک کارشناسی پشت سر گذاشتن این دوره (DPT) الزامی است. در میان لیست دانشگاه‌های برتر گرجستان در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه‎ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان اشاره شده است.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه اموری گرجستان

1. دانشگاه اموری

دانشگاه اموری یک موسسه خصوصی با رتبه برتر است که به علت داشتن کالج‌های برجسته هنرهای لیبرال، مدارس تحصیلات تکمیلی و حرفه‌ای و یکی از سیستم‌های بهداشتی برتر جهان در سطح بین المللی شناخته شده است. این دانشگاه با مدارس، مراکز و شرکای خود در همکاری بوده و در آتلانتا قرار گرفته است. دانشگاه اموری 2 برنامه تن درمانی و کار درمانی را ارائه می دهد. این یک دانشگاه خصوصی بزرگ برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان است.

2. دانشگاه مرسر

دانشگاه مرسر در سال 1833 در گرجستان تأسیس شد که به دلیل مناسب‌بودن هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان این دانشگاه مورد استقبال بسیار قرار گرفت. در سال 2018 این دانشگاه توسط گزارش جهانی اخبار ایالات متحده در رده‌های دانشگاه‌های برتر ملی قرار گرفت. لازم به ذکر است دانشگاه مرسر 2 برنامه تن درمانی و کاردرمانی را ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه مرسر یک دانشگاه خصوصی با اندازه متوسط برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی گرجستان است.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه ایالتی گرجستان

3. تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان؛ دانشگاه ایالتی گرجستان

دانشگاه ایالتی گرجستان در واقع یک مؤسسه تحقیقاتی عمومی مبتکرانه در آتلانتا مرکز فرهنگی و اقتصادی برجسته جنوب شرقی است. این دانشگاه با داشتن شش دانشکده و مناسب‌بودن هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان امکانات بی‌نظیر و مناسبی را جهت تحصیل دانشجویان فراهم می‌کند. دانشگاه ایالتی گرجستان 2 برنامه تن درمانی و کار درمانی را ارائه می‌کند. دانشگاه ایالتی گرجستان یک دانشگاه عمومی بزرگ برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان است.

4. دانشگاه ایالتی آرمسترانگ

دانشگاه ایالتی آرمسترانگ که یکی از دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان است در شهر پر جنب‌وجوش ساوانا واقع شده است. دانشجویان می‌توانند در پردیس دانشگاه آرمسترانگ در ساوانا بیش از پنجاه رشته را در زمینه‌های علوم، تجارت، آموزش، بهداشت عمومی، هنرهای زیبا، علوم‌انسانی و حرفه‌های بهداشتی و… انتخاب نمایند. در واقع می‌توان گفت که کالج حرفه‌ای بهداشت واتر بزرگ‌ترین تولیدکننده متخصصان بهداشت کارشناسی در گرجستان است. دانشگاه ایالتی آرمسترانگ 4 برنامه تن درمانی و کار درمانی را ارائه می‌دهد. دانشگاه ایالتی آرمسترانگ یک دانشگاه دولتی متوسط با مناسب‌ترین هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان در یک شهر متوسط است.

تحصیل فیزیوتراپی در دانشگاه آگوستا

5. تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان؛ دانشگاه آگوستا

دانشگاه آگوستا یک دانشگاه عمومی و یک مرکز پزشکی دانشگاهی در آگوستا گرجستان است. توجه داشته باشید که این دانشگاه دارای پردیس‌های پزشکی در ساوانا، آلبانی، رم و آتن است. همچنین دانشگاه آگوستا بیش از 56000 فارغ‌التحصیل دارد و توسط انجمن جنوبی دانشکده‌ها و مدارس معتبر شناخته می‌شود. دانشگاه آگوستا 2 برنامه تن درمانی و کاردرمانی را ارائه می‌کند. دانشگاه آگوستا یک دانشگاه دولتی متوسط است که دارای مناسب‌ترین هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان است و در یک شهر متوسط قرار گرفته است.

رتبه دانشگاه های فیزیوتراپی در گرجستان

به‌طورکلی می‌توان گفت که بیشتر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های گرجستان در کلان‌شهر آتلانتا واقع شده‌اند که قطب آموزش عالی است و دارای بیش از 250،000 دانشجو است. دیگر موسسات گرجستان را می‌توان در شهرهایی مثل آتن، آگوستا و ساوانا یافت. دانشگاه‌هایی که برای تحصیل پزشکی در گرجستان، تحصیل پرستاری در گرجستان و تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان مناسب هستند از جایگاه خوبی هم در دنیا برخوردار هستند. در ادامه به رتبه‌های این دانشگاه‌ها اشاره شده است.

 • دانشگاه اموری رتبه 21
 • دانشگاه مرسر رتبه 153
 • دانشگاه ایالتی گرجستان رتبه 211
 • دانشگاه گرجستان شمالی رتبه 40
 • دانشگاه آگوستا رتبه 381 – 293
 • دانشگاه ایالتی آرمسترانگ رتبه 381 – 293

دانشجویان می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی که به‌صورت کامل یا جزئی هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان را شامل می‌شوند، استفاده کنند. دولت گرجستان و دانشگاه‌های این کشور هر ساله بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی و شهروندان محلی ارائه می‌کنند که در مقاطع مختلف تحصیلی قابل‌استفاده هستند.

درآمد رشته فیزیوتراپی در گرجستان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان؛ درآمد فیزیوتراپی در گرجستان

متخصصین و دستیاران فیزیوتراپی جهت انجام کار لازم است که مجوز کار در گرجستان را بگیرند. جهت صدور مجوز کار نیاز است فرد از یک برنامه معتبر فیزیوتراپی فارغ‌التحصیل شود و یک امتحان را پشت سر بگذارد. همچنین کمیسیون اعتباربخشی در آموزش فیزیوتراپی (CAPTE) برنامه‌های مدرک PT و PTA را تأیید می‌کند. به‌طورکلی می‌توان گفت متوسط حقوق فیزیوتراپی در گرجستان 86320 دلار در سال است. کارفرمایان درحالت معمول خدماتی را هم ارائه می‌کنند که شامل بیمه درمانی، و پس‌انداز بازنشستگی است. دستمزد فیزیوتراپیست‌ها در این کشور اندکی کمتر از میانگین ملی است. تقاضا برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان و شغل فیزیوتراپی در گرجستان تا سال 2026 نزدیک به 30 درصد رشد خواهد نمود.

جمع‌بندی

تحصیل رشته فیزیوتراپی در گرجستان یک گزینه باکیفیت بالا؛ ولی بسیار مقرون‌به‌صرفه برای بسیاری از دانشجویان است. دانشگاه‌های این کشور هرکدام شهریه‌های متفاوتی دارند؛ اما تمایل دارند که به‌خوبی در این محدوده قرار گیرند. به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه رشته فیزیوتراپی گرجستان مناسب بوده و به همین دلیل دانشجویان بسیاری جذب تحصیل در این کشور می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در گرجستان می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در علم ویرا همراه باشید. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون