تحصیل پرستاری در گرجستان
توسط تیم علم ویرا
10 مهر 2

تحصیل پرستاری در گرجستان | بورسیه تحصیلی و هزینه ها

رشته پرستاری در گرجستان یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها است؛ به صورتی که بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در گرجستان هستند. دولت این کشور متعهد است پرستاران بسیار آموزش‌دیده‌ای را برای بیماران اختصاص دهد. کارفرمایان ایالتی به افرادی که دارای کارشناسی علوم پرستاری (BSN) هستند حقوق و نقش‌های بالاتر از حد متوسط و رهبری را ارائه می‌کنند. هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان بسته به برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید و نوع مؤسسه متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به گرجستان می‌توانید با کارشناسان ما در علم ویرا همراه باشید.

تحصیل پرستاری در گرجستان

یکی از عالی­ترین و برترین کشورها برای تحصیل، گرجستان است که در خود دانشگاه‌های برتر بسیاری را جای‌داده است. این کشور با هزینه‌­های تحصیل بسیار پایین و ارائه خدمات بی­نظیر به دانشجویان بین‌­المللی به یکی از مناسب‌­ترین گزینه‌­ها جهت مهاجرت تحصیلی و البته تحصیل در رشته پرستاری گرجستان  تبدیل شده است. به دلیل پایین‌بودن هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان هر ساله تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان عازم این کشور بی‌نظیر می‌­شوند.

یکی از رشته‌های پرطرف‌دار رشته پرستاری است؛ زیرا هدف از این رشته مخصوصاً در گرجستان ارتقا بخشیدن به عملکرد مؤثر سیستم مراقبت‌های بهداشتی از طریق آموزش‌­های بی‌­نقص و مناسب، به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط لازم است. اصولاً این برنامه­‌ها و دوره‌­های آموزشی به فارغ‌­التحصیلان اجازه می­‌دهند تمام علم و دانش اولیه مربوط به پرستاری را کسب نمایند. همچنین لازم است دانشجویان در این مسیر به‌صورت مفید توسعه مداوم حرفه‌­ای، مهارت­‌های بالینی، توانایی ‌انطباق با نیاز‌های متغیر و یادگیری مادام‌­العمر را به دست آورند.

لازم به ذکر است که تمام دانشجویان بعدازاین که در گرجستان فارغ‌­التحصیل شدند می‌­توانند به‌راحتی در سازمان‌­های غیردولتی، بیمارستان­‌ها، سازمان‌­های اخلاقی کمیته­‌ها و… مشغول به کار شوند و از این طریق درآمد کسب کنند.

بورسیه تحصیل پرستاری در گرجستان

برترین دانشگاه های رشته پرستاری در گرجستان

برخی از دانشگاه‌های گرجستان دوره‌های پیش‌نیاز جهت تحصیل پرستاری در گرجستان را ارائه می‌کنند. در واقع هدف از برنامه پری مدیکال پرستاری در گرجستان این است که از طریق واحدهای درسی پایه و بسیاری از پیش‌نیازهای لازم جهت اخذ پذیرش در برنامه پرستاری یک برنامه تحصیلی پیش پرستاری مبتنی بر هنرهای آزاد را برای دانشجویان فراهم نماید. برنامه پری مدیکال پرستاری در این کشور با تأکید بر آموزش شخصیت و تفکر انتقادی رویکردی جامع در آموزش دانشجویان ارائه می‌کند.

در ادامه بهترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در گرجستان بیان شده است.

1. دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس

دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس یک دانشگاه پزشکی پیشرو در پایتخت گرجستان یعنی تفلیس است. این دانشگاه برای اولین‌بار در گرجستان در سال 2007 یک برنامه آموزش عالی حرفه‌ای در دانشکده پرستاری در دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس تأسیس نمود. هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان در دانشگاه دولتی تفلیس بسیار مناسب است. از بزرگان این دانشگاه می‌توان پروفسور زوراب وداچکوریا، پروفسور زوراب اورجونیکیدزه، پروفسور ریما بریاشویلی، پروفسور خاتونا تودادزه و پروفسور ایراکلی کورا اشاره کرد.

زبان تحصیل در این دانشگاه گرجی، انگلیسی و آلمانی است و متقاضی جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه و تحصیل پرستاری در گرجستان لازم است بالای 17 سال و کمتر از 25 سال در تاریخ پذیرش یا قبل از آن سن داشته باشد. همچنین لازم است متقاضی فارغ‌التحصیل دبیرستان باشد یا دارای مدرک معادل با رشته‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و انگلیسی باشد.

2. تحصیل پرستاری در گرجستان؛ دانشگاه جورجیا

در زمینه معرفی دانشگاه جورجیا باید بگوییم یک دانشگاه خصوصی است که در سال 2004 در پایتخت کشور گرجستان یعنی تفلیس تأسیس شده است. رشته پرستاری در دانشکده علوم بهداشت و سلامت عمومی که در سال 2005 در این دانشگاه تأسیس شد ارائه می‌شود.

برنامه‌های آموزشی تحصیل  پرستاری در گرجستان در این دانشگاه با مشارکت متخصصان مراقبت‌های بهداشتی گرجستان تدوین شده است. همچنین این برنامه مطالعاتی توسط متخصصان گرجستانی و خارجی و دانشگاه‌های اسکرانتون، فلوریدا مرکزی، ترومسو و نروژ توسعه داده شده است.

از بزرگان و نامداران دانشگاه جورجیا می‌توان جوس ریدیک، دیوید دبلیو استینسون، لاد مک کانکی، ماریا آگوتیس و لوبا گولووینا اشاره کرد. دانشجویان گرجی جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است در آزمون سراسری گرجستان نمره لازم را کسب نمایند؛ ولی دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این دانشگاه نیازی به شرکت در این آزمون ندارند و لازم است فرم ثبت‌نام و انتخاب رشته این دانشگاه را پر نمایند.

دانشگاه جورجیا تحصیل پرستاری در گرجستان

3. دانشگاه گرجستان

یکی دیگر از بزرگ‌­ترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به گرجستان و تحصیل پرستاری در گرجستان، دانشگاه خصوصی گرجستان است که حدود 6000 دانشجوی بومی و خارجی در آن مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه بزرگ تمام تمرکز خود را بر روی تحصیلات عالی در مقاطع دکترا به زبان انگلیسی و گرجی، لیسانس و فوق‌لیسانس قرار داده است و روزبه‌روز در حال ارتقا امکانات خود است. دانشگاه خصوصی گرجستان دارای دانشکده‌های پرستاری، پزشکی، بهداشت و درمان، تجارت، حقوق، اقتصاد، فناوری، علوم‌انسانی و اجتماعی است و هر کدام از آن‌ها توسط مجرب‌ترین اساتید خارج مدیریت می‌­شوند.

مدارک لازم برای اخد پذیرش رشته پرستاری گرجستان

با وجود افزایش درخواست‌ها جهت تحصیل در گرجستان و مدرک BSN همچنان مدرک کاردانی در پرستاری رایج‌ترین برنامه آموزش پرستاری است که تقریباً 41% از تمام پرستاران ثبت‌نام‌شده کسب می‌نمایند. برنامه پرستاری در این کشور به دلیل پایین‌بودن هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان یک نقطه ورود ضروری برای بسیاری از پرستارانی است که نمی توانند زمان یا هزینه برنامه‌های BSN را بپردازند.

بااین‌وجود همان‌طور که سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی خدمات خود را افزایش می‌دهند، چیزی بیش از 35% از پرستاران دارای مدرک کاردانی به دنبال تحصیلات عالی هستند تا با استانداردهای روبه‌رشد همگام شوند. در ادامه به مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در گرجستان اشاره شده است.

 • مدرک دیپلم دبیرستان یا GED برای متقاضیان 18 سال یا بالاتر
 • تأیید اقامت گرجستان
 • یک درخواست کامل شده برای کالج و یک درخواست جداگانه برای بخش پرستاری
 • کارت ترخیص اثر انگشت حداقل سطح یک
 • صفحه‌نمایش دارو
 • نمرات آزمون COMPASS، ASSET، SAT یا  ACT
 • دروس پیش‌نیاز مثل زیست‌شناسی، ریاضیات، زبان انگلیسی و علوم بهداشتی
 • نمره قبولی در آزمون‌پذیرش مدرسه
 • CPR و بیمه سلامت

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در گرجستان

هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان

به‌طورکلی می‌توان گفت همانند تحصیل پزشکی در گرجستان، هزینه‌های تحصیل پرستاری در گرجستان برای دانشجویان با توان مالی کمتر بسیار مقرون‌به‌صرفه و ایده‌آل محسوب می‌شود. متقاضیان لازم است چیزی حدود سالانه 4000 تا 7000 دلار در سال در نظر داشته باشند. هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان در دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس 6،400 دلار به‌ازای هر سال است و هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه جورجیا برای دانشجویان بین‌المللی 3،500 دلار در سال است.

به‌طورکلی می‌توان گفت هزینه‌های تحصیل پرستاری در گرجستان تا حدود زیادی پایین و مقرون‌به‌صرفه بوده و درصورتی‌که این هزینه‌­ها را با سایر کشورها مقایسه نماییم می‌دانیم که بسیار مناسب­تر است. لازم به ذکر است که هزینه­‌های تحصیل پرستاری گرجستان به نوع دانشگاه و زبان تحصیل نیز بستگی دارد و به‌صورت میانگین سالیانه به 4 الی 7 هزار دلار هزینه برای تحصیل در این رشته نیاز است.

البته افرادی که از پس این هزینه‌­ها نیز بر نمی­‌آیند به‌راحتی می‌توانند برای بورسیه تحصیلی درخواست دهند و در صورت دریافت آن به طور رایگان ادامه تحصیل دهند. بورسیه تحصیلی هم در جایگاه خود می‌­تواند کمک شایانی به افراد در هزینه‌­ها نماید و دانشجویان دیگر به فکر کارکردن نباشند. ازاین‌رو لازم است با تمرکز بیشتری درسشان را بخوانند و موفقیت‌­های بیشتری کسب کنند.

زبان تحصیل رشته پرستاری در گرجستان

زبان تحصیل پرستاری در گرجستان شامل زبان‌های گرجی و انگلیسی است. با وجود این که دانشگاه‌های گرجستان دوره‌های مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند؛ اما دانشجویان محلی به زبان‌های گرجی و انگلیسی ارتباط برقرار می‌نمایند. در حقیقت زبان رسمی آموزش در دانشگاه جورجیا زبان گرجی است و بعضی برنامه‌ها علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی هم ارائه می‌شوند.

دانشگاهی مثل دانشگاه پزشکی دولتی تفلیس در برنامه آموزشی خود تدریس به زبان‌های انگلیسی، گرجی و آلمانی را دارد. لازم است بدانید که دانشجویان مشغول به تحصیل رشته پرستاری در گرجستان باید برخی از زبان‌های محلی را فرابگیرند تا بتوانند با مردم محلی ارتباط برقرار نمایند.

دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در گرجستان

آزمون های ورودی پرستاری در گرجستان

شهروندان گرجستانی که تمایل به تحصیل پرستاری در گرجستان دارند باید آزمون‌های ورودی یکپارچه ملی را با موفقیت پشت سر بگذارند. آزمون سراسری (CAT) گرجستان در پایان دوره متوسطه از دانشجویان گرفته می‌شود و موضوعاتی مانند زبان گرجی، یک‌زبان خارجی (معمولاً انگلیسی)، تاریخ، ریاضیات، زیست‌شناسی، شیمی، جغرافیا و فیزیک را شامل می‌شود. این آزمون در ماه می هر سال برگزار می‌شود.

فارغ‌التحصیلان دبیرستانی خارجی که تحصیلات عمومی کامل را در خارج از کشور یا معادل آن و دو سال آخر تحصیلات عمومی کامل را در خارج از کشور دریافت نموده‌اند و همچنین دانش‌آموزانی که در دو یا چند سال گذشته در خارج از کشور زندگی کرده‌اند و در حال حاضر در مؤسسات آموزش عالی به رسمیت شناخته شده در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، می‌توانند طبق قوانین آموزشی کشور بدون گذراندن آزمون‌های ورودی یکنواخت ملی وارد برنامه شوند.

تحصیل پرستاری در گرجستان؛ بورسیه های تحصیلی گرجستان

همان‌طور که در بالا بیان شد به دلیل پایین‌بودن هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان تحصیل در این کشور برای بسیاری از افراد جذاب است. قطعاً اولین روشی که برای تحصیل رایگان در گرجستان و به‌طورکلی برای تحصیل رایگان در خارج از کشور به ذهن هر شخصی می‌رسد استفاده از بورسیه‌های تحصیلی است. شما برای تحصیل پرستاری در گرجستان مانند تحصیل دندانپزشکی در گرجستان می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و دولت گرجستان و هم از بورسیه‌های تحصیلی ایران استفاده نمایید.

جهت استفاده از بورسیه‌های تحصیلی قطعاً شما محدودیت‌هایی بعد از فارغ‌التحصیلی خواهید داشت که مهم‌ترین آن‌ها تعهد به کار بعد از فارغ‌التحصیلی است. معمولاً بودجه بورسیه‌های تحصیل در گرجستان از سوی دولت گرجستان برای دانشجویان بین‌المللی تأمین می‌شود. ازآنجایی‌که تمام کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت به دنبال جذب نخبگان و دانشجویان ممتاز  بین‌المللی هستند تسهیلاتی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. در ادامه این مقاله به معرفی معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیل در گرجستان می‌پردازیم.

طول دوره تحصیل رشته پرستاری در گرجستان

1. بورسیه تحصیلیfull bright

بورسیه full bright یکی از پر طرف‌دارترین بورسیه‌هایی است که از سوی دولت گرجستان ارائه می‌شود. این بورسیه تحصیلی طیف گسترده‌ای از رشته‌ها مانند تحصیل پرستاری در گرجستان، در مقاطع مختلف را در بر می‌گیرد و این امر سبب محبوبیت این بورسیه در بین دانشجویان بین‌المللی شده است. همچنین این بورسیه تحصیلی علاوه بر هزینه‌های تحصیلی برخی از امکانات رفاهی را هم برای دانشجویانی که موفق به دریافت آن می‌شوند تأمین می‌کند و این موضوع موجب محبوبیت این بورسیه تحصیلی می‌شود.

2. تحصیل پرستاری در گرجستان؛ بورسیه بنجامین گلیمن

این بورسیه تحصیلی متعلق به دانشجویان بین‌المللی است که توانایی پرداخت هزینه‌های دانشگاه و هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان را ندارند. البته تعداد این دانشجویان کم نیست و همین موضوع موجب شده است شرایط برای دریافت این بورسیه تحصیلی رقابتی شود. دولت گرجستان جهت افزایش ارتباطات با کشورهای بین‌المللی و استفاده از توانایی‌های دانشجویان کشورهای خارجی این بورسیه‌ها را ارائه می‌کند.

باتوجه‌به این موضوع واضح است که دانشجویان با رزومه تحصیلی قوی‌تر و معدل بالاتر قطعاً شانس بیشتری در دریافت این بورسیه خواهند داشت. همچنین این بورسیه به دانشجویان تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد.

3. تحصیل پرستاری در گرجستان؛ بورسیه تحصیلی boren awards

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی و توسط آژانس امنیت ملی ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بورسیه تحصیلی boren awards این است که دانشجویان می‌توانند یک دوره کارآموزی در سازمان امنیت ملی بگذرانند و در صورت علاقه‌مندی می‌توانند به طور دائمی در این مرکز مشغول به کار شوند. بیشتر به دانشجویان رشته‌های مرتبط با زبان و فرهنگ و علوم اجتماعی این بورسیه تعلق می‌گیرد. دانشجویان علاقمند به تحصیل پرستاری در گرجستان می‌توانند از بورسیه های دیگر استفاده کنند.

همچنین بورسیه boren awards به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی در این رشته‌ها اعطا می‌شود. البته دانشجویان دیگر رشته‌ها هم در صورت داشتن معدل بالا و رزومه قوی می‌توانند جهت دریافت این بورسیه شانس خود را امتحان نمایند.

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در گرجستان

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان

هر ساله در کشورهای متعددی بسیاری از دانش­آموزان فارغ‌­التحصیل که دوره دبیرستان یا همان دوره متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانده‌­اند؛ ولی موفق به قبولی در آزمون‌­های ورودی و کنکور ورودی دانشگاه­‌های پرستاری نشده‌اند تصمیم می‌­گیرند که به کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل مهاجرت نمایند. درصورتی‌که شما هم جزو این دسته از افراد هستید اولین چیزی که لازم است در نظر بگیرید انتخاب صحیح کشور مقصد است.

پایین‌بودن هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان موجب شده تحصیل پرستاری در گرجستان برای بسیاری از افراد جذاب باشد. در ادامه به بیان مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در این کشور پرداخته شده است.

 • اصل مدارک تحصیلی و ترجمه تمام آنها به طور دقیق
 • فرم درخواست ویزا
 • ترجمه و اصل شناسنامه­‌های پدر و مادر به همراه شخص متقاضی
 • رزرو بلیط هواپیمایی رفت‌وبرگشت که لازم است حداقل 3 الی 4 روز قبل از شروع دوره تهیه شده باشد
 • اصل پاسپورت فرد درخواست­‌کننده
 • بیمه‌­نامه معتبر مسافرتی
 • رزرو هتل موردنظر جهت اقامت
 • پذیرش کالج و یا دانشگاه موردنظر
 • ترجمه و اصل سند ملکی در صورت وجود
 • ارائه نامه تمکن مالی و پرینت گردش حساب 3 ماه اخیر
 • 2 قطعه عکس دانشجو با زمینه سفید
 • مدارک کاری مربوط به پدر و مادر
 • اطلاعات مربوط به شغل متقاضی در صورت شاغل بودن

جمع‌بندی

یکی از مقاصد عالی برای مهاجرت تحصیلی کشور گرجستان است. تحصیل پرستاری در گرجستان برای علاقمندان به رشته های پزشکی و زیرشاخه گزینه مناسبی است. توجه داشته باشید شخصی که ویزای تحصیلی گرجستان را برای خود دریافت کرده باشد؛ اگر متأهل باشد می‌­تواند در مدت‌زمان اقامت تحصیلی خود برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سالش هم درخواست اقامت کند. هزینه تحصیل رشته پرستاری گرجستان نسبتاً مناسب است و همین موضوع سبب شده افراد بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باشند.

جهت ورود به دانشگاه‌های پرستاری گرجستان فقط به یک مدرک دیپلم ۱۲ساله که با معدلی نسبتاً خوب قبول شده‌­ باشید لازم است. همچنین درصورتی‌که به زبان­های این کشور تسلط کافی ندارید جای هیچ­ نوع نگرانی وجود ندارد؛ زیرا می‌­توانید دوره­های زبان را در آنجا به شکل تخصصی سپری نمایید. درصورتی‌که به دنبال مهاجرت تحصیلی به گرجستان به همراه بورسیه‌های تحصیلی هستید، می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران ما در موسسه علم ویرا در ارتباط باشید.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا باسابقه درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی و با همکاری مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت برای تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا را به متقاضیان عزیز معرفی می‌کند. رسالت ما ارائه بهترین مسیرهای قانونی و انتخاب بهترین دانشگاه‌ها بر اساس شرایط متقاضیان است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون