تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
24 مهر 2

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان

کشور آذربایجان به دلیل رشد در زمینه علوم پزشکی و دارابودن دانشگاه‌های پزشکی معتبر و باکیفیت در سطح جهانی به یکی از انتخاب‌های دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. هزینه‌های کم تحصیل و بازار کار مناسب این کشور همسایه منجر به جذب تعداد زیاد دانشجویان بین‌المللی در سال‌های اخیر شده است. 15 درصد دانشجویان این کشور را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که از 20 کشور دنیا هستند. رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های زیر مجموعه رشته تجربی است که در دانشگاه‌های معتبر آذربایجان  از سال 1932 تدریس می‌شده است.

برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان شرایطی در نظر گرفته شده است که رعایت آن‌ها ضروری است. همه مدارک خواسته شده برای این رشته باید به دانشگاه موردنظر ارسال شود. هزینه رشته فیزیوتراپی آذربایجان نسبت به سایر کشورها به صرفه‌تر است و بازار کار برای این حرفه فراهم است. تسلط به زبان انگلیسی از شرایط تحصیل در آذربایجان نیست؛ بلکه علاقمندان می‌توانند به زبان‌های روسی یا آذری تحصیل کنند. در ادامه مطلب از موسسه مهاجرتی علم ویرا که ارائه‌دهنده مشاوره‌های تخصصی و خدمات پشتیبانی یک‌ساله رایگان برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج است، به‌بررسی شرایط تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان می پردازیم.

چرا تحصیل در آذربایجان

آذربایجان با پیشرفت‌های چشمگیر در سیستم آموزشی و دانشگاهی در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از دانشجویان از جمله علاقه‌مندان به تحصیل در کشور ایران قرار گرفته است. رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های این کشور بیشتر از سایر رشته‌ها طرف‌دار دارد. مدرک دانشگاهی کشور آذربایجان در بیش از 50 کشور جهان معتبر است و امکان ادامه تحصیل و کار فراهم است. کشور آذربایجان به دلیل تنوع آب و هوایی و دارا بودن منابع گاز و نفت و فراوانی فرصت‌های شغلی مهاجرین زیادی را در خود جای داده است.

نرخ بیکاری و تورم پایین و ثبات اقتصادی و همچنین پویایی و رشد اقتصاد مهم‌ترین دلایل انتخاب یک کشور برای مهاجرت است که کشور آذربایجان از آن برخوردار است. این کشور عضو صندوق بین المللی پول و بانک توسعه اروپا و سازمان‌های تجاری جهان است و اقتصادی پر رونق و مطمئن دارد. از دیگر  دلایل انتخاب آذربایجان نزدیکی و شباهت فرهنگ‌ها و قرابت جغرافیایی است.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان انتخاب مناسبی برای علاقه‌مندان به این رشته است؛ چرا که شرایط تحصیل در آذربایجان مانند دانشگاه‌ها با سطح علمی بالا، ثبات اقتصادی و سیاسی، هزینه‌های کم تحصیلی و بازار کار خوب مناسب است. دانشجویانی که توانایی مالی کمتری دارند می‌توانند در کنار تحصیل، کار پاره وقت انجام دهند و از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آذربایجان موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • عدم نیاز به مدرک مهارت زبان و امکان تحصیل به زبان آذری و روسی
 • کسانی که فاقد مدرک زبان هستند با گذراندن دوره‌های آمادگی می‌توانند مهارت لازم را کسب کنند.
 • با اخذ مجوز کار پاره‌وقت در همه مقاطع تحصیلی می‌توان بخشی از هزینه‌های زندگی را تأمین کرد.
 • امکان کاره پاره‌وقت و کسب تجربه در کنار تحصیل و به‌دست‌آوردن فرصت‌های شغلی در آینده
 • وجود خوابگاه‌های دانشجویی با هزینه 100 تا 200 دلار آمریکا
 • اختصاص‌دادن بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان

شرایط تحصیل در آذربایجان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان

فیزیوتراپی از رشته‌های زیر مجموعه رشته تجربی است که در دانشگاه‌های پیراپزشکی تدریس می‌شود. در این رشته علم حرکت مطالعه می‌شود و خبری از مواد شیمیایی و داروها نیست. فیزیوتراپ‌ها از طریق دستگاه‌های فیزیوتراپی و حرکات فیزیکی به درمان بیماران می‌پردازند. این رشته در سطح جهان مهم است و با آموزش حرکات صحیح از آسیب‌های جسمی جلوگیری می‌کند.

جایگاه بالای رشته فیزیوتراپی آن را به یکی از رشته‌های تحصیلی محبوب تبدیل کرده است. کشور آذربایجان یکی از کشورهای ارائه‌دهنده این رشته در سطح بالای جهانی است. امکان تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شده است. برای این رشته گرایش‌های متفاوتی چون هیدروتراپی، لیزردرمانی، ماساژدرمانی و…  وجود دارد.

دانشجویان خارجی برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان به یکی از زبان‌های آذری یا انگلیسی، قبل از ورود به دانشگاه، دوره‌های یک‌ساله برای آموزش زبان و کسب مهارت می‌گذرانند. مقطع کارشناسی این رشته 4 دوره حرفه‌ای 4 تا ۵ ساله است و به دانشجویان یاد می‌دهد چگونه از بیماری‌ها و ناتوانی‌های حرکتی جلوگیری کنند. هزینه رشته فیزیوتراپی آذربایجان نسبت به سایر کشورها کمتر است و دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند این رشته را تا مقطع دکترا ادامه دهند. برای آشنایی با برنامه‌های تحصیلی، دروس رشته فیزیوتراپی در زیر آورده شده است.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان و دروس مقاطع

دروس مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی

 

دروس مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی
فیزیولوژیورزش فیزیولوژی
الکترو تراپیالکترو تراپی پیشرفته
ورزش‌درمانیآموزش بالینی و کار آزمایشگاهی
پزشکی عمومیبیومکانیک کاربردی و حرکت‌شناسی
فیزیوتراپی و تمرین مبتدیالکتروفیزیولوژی و الکترو تشخیص
ارتوپدی و آسیب‌شناسیتمرین فیزیولوژی و فناوری آموزش
ارتوپدی و فیزیوتراپی ورزشیدرمان دستی پیشرفته
روش تحقیق و زیست استاتیکروش تحقیق و آمار زیستی

مهارت‌های لازم برای تحصیل فیزیوتراپی در آذربایجان

مهارت ‌های لازم برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان نیاز به مهارت خاص دارد و دانشجو هنگام مهاجرت تحصیلی به آذربایجان و تحصیل در این رشته باید از مهارت خود مطمئن شود. برای پیشرفت و متخصص‌شدن در این رشته دانشجو باید مهارت‌هایی را در خود تقویت کند که مهم‌ترین آن‌ها صبوری است این مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • توانایی صبحت با گیرایی بالا
 • اعتمادبه‌نفس بالا
 • وضوح گفتار
 • تسلط به زبان انگلیسی، آذری یا روسی
 • توانایی کارکرد هوشمندانه
 • منطق علمی

شرایط تحصیل در آذربایجان

برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان مانند سایر کشورها نیاز به ارائه مدارک و اخذ ویزای تحصیلی است. این کشور با توسعه و پیشرفت در بخش‌های علمی دانشگاه‌های خود را گسترش داده و دانشجو از سایر کشورها می‌پذیرد. برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان نیز انجام این مراحل لازم و ضروری است. حتماً باید قبل از هر اقدامی با دانشگاه در مکاتبه بوده و از شرایط پذیرش و حداقل نمرات مطلع شد. مدارک لازم ویزای تحصیلی آذربایجان عبارت‌اند از:

 • گواهی پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • ارائه مدارک عدم سو پیشینه
 • ارائه مدارک پزشکی تأیید صحت سلامت
 • دریافت و تکمیل فرم مربوطه
 • ارائه بیمه درمانی
 • ارائه مدارک پزشکی
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزای تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی و اثبات توانایی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی
 • انگیزه‌نامه
 • ارائه دو قطعه عکس منطبق با پاسپورت
 • ارائه پاسپورت معتبر با 24 ماه اعتبار

دانشگاههای تحصیل فیزیوتراپی در آذربایجان

تحصیل رشته فیزیوتراپی آذربایجان در دانشگاه‌ های آن

در کشور آذربایجان مراکز و مؤسسات آموزشی در سه گروه دانشگاه‌های دولتی، خصوصی و آکادمی‌ها مشغول به فعالیت هستند. رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تدریس می‌شود. دانشگاه پزشکی آذربایجان در سال 1930 تاسیس شده است و با گذشت سال‌ها بیش از 600 مقاله معتبر در جهت پیشرفت فیزیوتراپی در سطح جهانی ارائه داده است. برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان می‌توان یکی از دانشگاه‌های معتبر را انتخاب نمود مانند:

 • دانشگاه دولتی نخجوان: بیش از 2500 دانشجو دارد و رشته فیزیوتراپی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در 4 و 2 سال ارائه می‌دهد. زبان تحصیل در این رشته روسی و آذری است و متقاضیان باید دوره‌های زبان را بگذرانند. دانشگاه نخجوان دارای خوابگاه است.
 • دانشگاه خصوصی آذربایجان: این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی است که رشته‌های پزشکی را ارائه داده است. زبان تدریس انگلیسی و روسی است و تا مقطع کارشناسی ارشد امکان تحصیل فراهم شده است. هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه نسبت به دانشگاه دولتی بیشتر است.

هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان

هزینه رشته فیزیوتراپی آذربایجان

تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان رایگان نیست؛ بلکه نیاز به پرداخت شهریه است. با وجود پرداخت شهریه دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در رشته‌های پزشکی نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است. هزینه تحصیل رشته فیزیوتراپی به‌طورکلی سالانه 1200 تا 1300 دلار آمریکا در دانشگاه‌های دولتی است و برای دانشگاه‌های خصوصی این هزینه 2000 تا 4500 دلار آمریکا دریافت می‌شود.

این هزینه‌ها هزینه ثبت نام دانشگاه است، هزینه زندگی و مخارج اقامت در این کشور برای هر شخص متناسب با زندگی انتخابی متفاوت است. هزینه اجاره آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر تقریبا 300 تا 500 دلار در ماه است. هزینه غذا به طور متوسط 5 تا 8 دلار و هزینه حمل‌و‌نقل 7  تا 10 دلار برای مسافت‌های طولانی در ماه است.

بازار کار رشته فیزیوتراپی و درآمد آن در آذربایجان

بازار کار در کشور آذربایجان به دلیل اقتصاد پویا مناسب است. از نقاط قوت تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان بازار کار و درآمد بالای این رشته است. آینده شغلی رشته فیزیوتراپی در کشور آذربایجان تضمین شده است و متخصصان این رشته درآمد خوبی کسب می‌کنند. دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل مطب خود را راه‌اندازی کنند و با این اقدام ویزای تحصیلی آنان به ویزای کار تبدیل می‌شود. در کنار دانشجویان رشته فیزیوتراپی در دانشگاه آذربایجان، کسانی که مدرک خود را از کشور دیگر دریافت کرده‌اند نیز می‌توانند در این کشور با ارائه مدارک لازم و ارزیابی مهارت و توانایی‌شان به این شغل فیزیوتراپی مشغول شوند.

جمع‌بندی

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از رشته‌های محبوب با آینده شغلی تضمین شده هستند. دانشگاه‌های کشور آذربایجان با توسعه و پیشرفت‌های علمی به مقصدی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. رشته فیزیوتراپی یکی از رشته‌های ارائه شده در این کشور است که آینده شغلی مناسب دارد و بازار کار آن مهیا است. تحصیل رشته فیزیوتراپی در آذربایجان نیاز به شرایط خاص دارد و در مهلت‌های مقرر شده باید ثبت‌نام صورت بگیرد.

شرایط تحصیل در آذربایجان برای دانشجویان با سرمایه اندک بهترین گزینه است تا در کنار تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. هزینه رشته فیزیوتراپی آذربایجان نسبت به سایر کشورها کمتر است و علاوه بر این هزینه زندگی نیز در این کشور کم است و از ثبات تورم و رونق اقتصاد بهره‌مند است. مؤسسه علم ویرا مجموعه‌ای مطمئن برای مهاجرت تحصیلی همراه با مشاوره رایگان شما را برای رسیدن به رؤیای خود همراهی می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه