تحصیل چشم پزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
19 اسفند 2

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه 2024 + شرایط و هزینه ها

به دلیل شرایط مناسب تحصیلی برخی از دانشجویان رشته پزشکی برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌الملل اعتبار بالایی دارند و با فراهم‌سازی بهترین شرایط و امکانات آموزشی، علمی و پزشکی مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هستند.

به همین دلیل سالانه دانشجویانی از کشورهای مختلف برای تحصیل در ترکیه عازم این کشور می‌شوند. هزینه رشته چشم‌ پزشکی ترکیه به نوع دانشگاه و زبان تحصیل بستگی دارد؛ ولی در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان و آمریکا بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. در این مقاله از مؤسسه مهاجرتی علم ویرا تحصیل چشم‌پزشکی در ترکیه را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با رشته چشم پزشکی

رشته‌های پزشکی همواره طرف‌داران زیادی دارند و بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی عمومی در رشته‌های تخصصی پزشکی ادامه تحصیل می‌دهند. تحصیل چشم پزشکی در ترکیه یکی از گزینه‌هایی است که دانشجویان بین‌المللی برای آینده شغلی خود انتخاب می‌کنند.

متخصصان رشته چشم‌پزشکی باید در تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به بینایی تخصص کافی داشته باشند. برخی از مشکلات و بیماری‌های چشم و بینایی که پزشکان متخصص باید در آن‌ها تبحر کافی داشته باشند عبارت‌اند از:

 • معاینات پیچیده چشم
 • تشخیص و درمان انواع مشکلات بینایی مانند آب‌مروارید و آستیگماتیسم
 • انجام جراحی‌های مختلف و ترمیمی چشم
 • مطالعه و تحقیق درباره بیماری‌های عصبی مربوط به چشم
 • جراحی‌های ظریف، پیچیده و حساس چشم

مزایای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

سیستم آموزش عالی ترکیه در چند دهه قبل و به‌ویژه در چند سال اخیر تلاش زیادی کرده است تا بهترین امکانات علمی، تحصیلی و رفاهی و همچنین برترین تجهیزات مدرن را در دانشگاه‌های خود فراهم کند. از طرف دیگر این کشور عضو معاهده بولونیا است و از یک سیستم آموزشی یکپارچه و منظم پیروی می‌کند.

تمام این عوامل موجب افزایش اعتبار دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهان شده و مدارک تحصیلی دانشگاه‌های این کشور اعتبار خوبی در سطح جهان دارند. همکاری‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌های ترکیه و به‌ویژه دانشگاه‌های پزشکی این کشور با مراکز معتبر جهانی از دیگر دلایل قرارگیری این دانشگاه‌ها در رنکینگ‌های جهانی است.

با وجود تمام مزایای گفته شده ممکن است هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه یکی از دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در ترکیه باشد. در این مورد باید گفت که هزینه تحصیل در ترکیه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان مناسب‌تر است. بر اساس میزان اعتبار مدرک دانشگاهی ترکیه و مزایای تحصیل در این کشور می‌توان گفت پرداخت هزینه تحصیلی یک سرمایه‌گذاری برای رسیدن به آینده شغلی مطمئن است. برخی از مزایای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • کیفیت آموزشی بالا
 • امکان کار بعد از تحصیل و اخذ اقامت
 • اعتبار بالای مدرک چشم‌پزشکی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

شرایط تحصیل در رشته چشم پزشکی ترکیه

شرایط تحصیل در رشته چشم پزشکی ترکیه

برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه، متقاضیان باید دوره 7-6 ساله پزشکی عمومی را گذرانده و مدرک آن را برای پذیرش در دانشگاه ارائه دهند. از دیگر شرایط لازم برای تحصیل در رشته چشم‌پزشکی ترکیه شرکت در آزمون تخصصی پزشکی (TUS) و کسب نمره قبولی است.

متقاضیان بر اساس زبان تحصیل خود باید مدرک معتبر بین‌المللی ارائه دهند. برای تحصیل به زبان ترکی ارائه مدرک تومر و تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل الزامی است. البته نکته مهمی که وجود دارد این است که حتی اگر زبان تحصیل انگلیسی باشد به دلیل شرکت در دوره‌های کارورزی و بالینی تحصیل پزشکی در ترکیه و ارتباط دانشجویان با بیماران، یادگیری زبان ترکی برای دانشجویان ضروری است.

در مورد یادگیری زبان ترکی نباید نگران بود؛ زیرا در طول 3-2 سال اول تحصیل و همچنین اشتراکات زبان فارسی و ترکی و قرارگیری در محیط می‌توان آن را فراگرفت.

دانشگاه های تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

همانند اغلب دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های پزشکی و تخصص‌های پزشکی ترکیه نیز از برترین استانداردهای بین‌المللی پیروی می‌کنند. در این دانشگاه‌ها بهترین اساتید و پزشکان متخصص با بهترین امکانات آموزشی تدریس می‌کنند و دانشجویان علاوه بر تحصیل می‌توانند در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی فعالیت کنند. بهترین دانشگاه‌های پزشکی برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه آکدنیز
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه کوجالی
 • دانشگاه اولوداگ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه پاموک کاله

تحصیل دوره فوق تخصص چشم پزشکی ترکیه

دوره فوق تخصص چشم پزشکی ترکیه

علاقه‌مندان به تحصیل چشم پزشکی در ترکیه  در صورت تمایل می‌توانند در  دوره‌های فوق‌تخصص چشم‌پزشکی نیز شرکت کنند. دوره‌های فوق‌تخصصی نیز در بهترین سطح کیفی ارائه می‌شود. یکی از مهم‌ترین شرایط پذیرش در دوره فوق‌تخصص چشم‌پزشکی شرکت و قبولی در آزمون YDUS است. قبول‌شدگان می‌توانند یکی از گرایش‌های قرنیه، گلوکوم، شبکیه چشم، جراحی انکساری، اکولوپلاستی و… را انتخاب و با طی‌کردن دوره تحصیلی، فلوشیپ تخصصی در آن رشته را دریافت کنند. به دلیل فراهم بودن بهترین امکانات آموزشی و تخصصی گزینه تحصیل در ترکیه متقاضیان زیادی دارد.

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه؛ آزمون YDUS و شرایط آن

این آزمون یکی از مهم‌ترین آزمون‌های دوره‌های پزشکی برای داوطلبان رشته‌های پزشکی و تخصصی است. متقاضیان تحصیل چشم پزشکی در ترکیه و سایر تخصص‌ها برای ورود به تخصص موردنظر خود باید در این آزمون نمره قبولی دریافت کنند. آزمون توسط شورای آموزش عالی ترکیه (OSYM) برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان برای قبولی باید حداقل 45 امتیاز کسب کنند.

هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه

در مقایسه با دانشگاه‌های انگلستان، آمریکا، سوئد و سوئیس هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه مناسب‌تر است. البته در داخل کشور ترکیه هزینه تحصیل به دانشگاه موردنظر، زبان تحصیل و دوره تخصصی نیز بستگی دارد. در ادامه میانگین هزینه تحصیل چشم پزشکی در ترکیه آمده است:

دانشگاه شهریه تحصیل سالانه
دانشگاه اژه 51.000 لیر
دانشگاه آنکارا 120.000 لیر
دانشگاه حاجت تپه 185.000 لیر
دانشگاه قاضی 101.000 لیر
دانشگاه آکدنیز 125.000 لیر
دانشگاه دوکوز ایلول 100.000 لیر
دانشگاه پاموک کاله 20.000 لیر

بورسیه های تحصیلی ترکیه

بورسیه های تحصیلی ترکیه

به دلیل اهمیت بالای رشته‌های پزشکی و باتوجه‌به اینکه هزینه تحصیل این رشته‌ها بیشتر از سایر رشته‌ها است بورسیه‌های مخصوص رشته‌های پزشکی در ترکیه وجود دارد. این بورسیه‌ها توسط دولت، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و بنیادهای پزشکی و غیردولتی به دانشجویان مستعد و واجد شرایط اعطا می‌شود. با دریافت بورسیه تمام یا بخشی از هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرد. برخی از بورسیه‌های پزشکی که به دانشجویان برتر مشغول به تحصیل چشم پزشکی در ترکیه نیز اعطا می‌شود عبارت‌اند از:

 • بورسیه انجمن زندگی سالم صیادر
 • بورسیه مرکز سلامت و کمک‌های اجتماعی
 • بورسیه مرکز سلامت اطلس
 • بورسیه اتاق پزشکی استانبول
 • بورسیه بنیاد سلامت حیات
 • بورسیه اتاق پزشکی بورسا
 • بورسیه اتاق پزشکی آنکارا
 • بورسیه انجمن پزشکان ملی‌گرا
 • برنامه بورسیه علوم پزشکی ابن‌سینا در ترکیه
 • بورسیه مؤسسه بورسیه تحصیلی پروفسور دوغان شاهین

موقعیت شغلی رشته چشم پزشکی ترکیه

باتوجه‌به حساسیت چشم و مشکلات بینایی رشته چشم‌پزشکی از جمله رشته‌هایی است که بازار کار خوبی دارد. از طرف دیگر اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه در سطح جهان نیز موجب افزایش تقاضا برای تحصیل در ترکیه شده است.

به همین دلیل دانشجویان مشغول به تحصیل چشم پزشکی در ترکیه می‌توانند بعد از پایان تحصیلات خود وارد بازار کار شوند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی یا دولتی، کلینیک‌ها یا مطب شخصی مشغول به کار شوند. باتوجه‌به بازار کار مطلوب این رشته، تقبل هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه منطقی است. در ادامه میانگین درآمد چشم‌پزشکان در ترکیه آمده است.

حقوق ماهانه طبق سایت‌های کاریابی 7.500 لیر
حقوق ماهانه در بیمارستان خصوصی 55.000-85.000 لیر
حقوق ماهانه در بیمارستان دولتی 70.000-90.000 لیر

 

مدارک لازم برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه

برای تحصیل چشم پزشکی در ترکیه متقاضیان باید از یک دانشگاه پزشکی پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برای این منظور باید علاوه بر تکمیل فرم‌پذیرش مدرک پزشکی عمومی خود را همراه با ریزنمرات و مدارک شناسایی و پاسپورت برای دانشگاه ارسال کنند. بعد از دریافت پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی مدارک زیر را برای ثبت‌نام آماده کنند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • نامه اخذ پذیرش از دانشگاه
 • مدارک دانشگاهی (مدرک پزشکی عمومی)
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • مدارک شناسایی و پاسپورت با ترجمه رسمی
 • ارائه مدرک زبان
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ویزای تحصیلی

جمع‌بندی

رشته‌های پزشکی در بین بسیاری از دانشجویان جهان محبوبیت زیادی دارند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره پزشکی عمومی تمایل دارند در رشته‌های تخصصی ادامه تحصیل دهند. به دلیل فراهم بودن امکانات و شرایط تحصیلی استاندارد در ترکیه و اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در ترکیه درخواست می‌دهند.

تحصیل چشم پزشکی در ترکیه یکی از گزینه‌های تحصیلی است که علاوه بر اعتبار مدرک دانشگاهی آینده شغلی خوبی هم برای دانشجویان دارد. فارغ‌التحصیلان تخصص چشم‌پزشکی می‌توانند در دوره‎های فوق‌تخصص چشم‌پزشکی در ترکیه نیز شرکت کرده و در یکی از گرایش‌های این رشته فلوشیپ تخصصی خود را دریافت کنند.

از جمله شرایط تحصیل در رشته چشم‌پزشکی داشتن مدرک پزشکی عمومی و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی ترکیه است. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در ترکیه یا سایر کشورها مشغول به کار شوند. بالابودن سطح کیفی آموزش، مناسب‌بودن هزینه رشته چشم پزشکی ترکیه و ارائه بورسیه‌های تحصیلی پزشکی برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه است.

گروه مهاجرتی علم ویرا از برترین مؤسسات مهاجرتی است که برای ارائه بهترین خدمات مهاجرت تحصیلی جدیدترین اطلاعات مربوط به شرایط تحصیل در خارج از کشور را جمع‌آوری و آن‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. هدف علم ویرا پشتیبانی و هدایت متقاضیان از بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت است. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون