تحصیل در ترکیه زیر 18 سال
توسط تیم علم ویرا
7 خرداد 3

تحصیل در ترکیه زیر 18 سال | بورسیه و هزینه ها 2023

تحصیل در ترکیه زیر 18 سال یکی از پرتکرارترین سؤالات دانش‌آموزان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور است. کشور ترکیه در سال‌های اخیر در بین بهترین مقاصد گردشگری دنیا در رتبه ششم و در زمینه تحقیقات علمی در جایگاه 18 قرار دارد. دانشجویان زیادی با هدف مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال در ترکیه به ادامه تحصیل می‌پردازند. کشور ترکیه با برخورداری از تاریخ و فرهنگ غنی یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود. سیستم آموزش عالی ترکیه شامل بالغ بر 200 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی است.

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند مزایای مختلفی برای دانشجویان به همراه داشته باشد که از جمله این مزایا می‌توان به آموزش باکیفیت، پذیرش آسان، هزینه تحصیل و زندگی ارزان و مقرون‌به‌صرفه و امکان تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی اشاره کرد. دانشجویان با تحصیل در ترکیه زیر 18 سال این فرصت را خواهند داشت تا با شرایطی نه‌چندان دشوار به تحصیل در رشته موردعلاقه خود بپردازند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی امکان دریافت بورسیه تحصیلی زیر 18 سال ترکیه بپردازیم.

مزایای تحصیل در ترکیه زیر 18 سال

سیستم آموزشی در ترکیه شامل مدارس دولتی و خصوصی است که با ارائه آموزش باکیفیت، امکان تحصیل دانش‌آموزان بومی و بین‌المللی را فراهم می‌کنند. ادامه تحصیل در ترکیه زیر 18 سال می‌تواند با مزایای مختلفی برای دانش‌آموزان همراه باشد. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال به ترکیه، نزدیکی این کشور نه‌تنها از نظر مسافت، بلکه از نظر فرهنگی به کشور ما است.

تحصیل زیر 18 سال در ترکیه می‌تواند امکان یادگیری زبان‌های ترکی و انگلیسی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. امکان دسترسی به حمل‌ونقل، ارائه خدمات و امکانات تحصیلی باکیفیت، بیمه دانش‌آموزی و… از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه زیر 18 سال محسوب می‌شود.

سیستم آموزشی تحصیل در ترکیه زیر 18 سال

سیستم آموزشی ترکیه

اطلاع از سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در ترکیه زیر 18 سال یکی از مهم‌ترین نکات برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به این کشور محسوب می‌شود. سیستم آموزشی کشور ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود. آموزش رسمی به معنای سیستم آموزشی مدارس بوده و شامل آموزش عالی نیز می‌شود. آموزش غیررسمی در این کشور شامل فعالیت‌های آموزشی است که خارج از مدرسه و دانشگاه انجام می‌پذیرد. سیستم آموزشی ترکیه پس از اصلاحات متعددی که صورت‌گرفته است، به‌صورت 4+4+4 انجام می‌شود. به صورتی که تعداد سال‌های تحصیل اجباری به استانداردهای اروپایی ۱۲ساله برابری می‌کند.

این آموزش اجباری برای دانش‌آموزان ترکیه‌ای شامل 4 سال ابتدایی، 4 سال آموزش متوسطه و 4 سال دبیرستان است. مدارس ترکیه از سیستم نمره‌دهی 100 امتیازی استفاده می‌کنند. آموزش عالی در ترکیه شامل کلیه مؤسسات آموزشی است که تحصیلات پس از متوسطه را ارائه می‌دهند. تحصیل در ترکیه زیر 18 سال در مدارس دولتی به‌صورت رایگان انجام می‌شود. مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال به ترکیه یک گزینه عالی برای دانش‌آموزانی است که قصد دارند در این کشور به ادامه تحصیل و اشتغال بپردازند.

تحصیل در ترکیه زیر 18 سال دانش‌آموزان خارجی

تمامی فرزندان اتباع خارجی دارای مجوز اقامت حق تحصیل رایگان در مدارس دولتی ترکیه را دارد. آموزش از راه دور نیز برخلاف شهروندان ترکیه در دسترس این دسته از متقاضیان خواهد بود. زندگی در ترکیه و تحصیل از راه دور برای دانش‌آموزان بین‌المللی فراهم شده است درصورتی‌که اغلب کشورهای اروپایی این امتیازات را برای خارجی‌ها ارائه نمی‌دهند. مدارس بین‌المللی مختلفی در ترکیه وجود دارد که به‌عنوان‌مثال می‌توان به مدارس خصوصی انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی اشاره کرد.

مؤسسات آموزشی ابتدایی و متوسطه در ترکیه با ارائه آموزش باکیفیت در سطح استانداردهای اروپا، دانش‌آموزان را برای ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی معتبر در این کشور مهیا می‌کنند. دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در ترکیه زیر 18 را دارند، می‌توانند پس از اتمام تحصیلات متوسطه به‌منظور اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های ترکیه اقدام نمایند. بدین ترتیب، متقاضیان با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه، با کسب نمره قبولی در مقطع کارشناسی به ادامه تحصیل می‌پردازند.

شرایط تحصیل در ترکیه زیر 18 سال

شرایط تحصیل در ترکیه زیر 18 سال

تحصیل در ترکیه زیر 18 سال تحت شرایط خاصی امکان‌پذیر است و اطلاع از این شرایط برای متقاضیان اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در ترکیه زیر 18 سال اجازه والدین است. این بدان معناست که والدین مجوز رسمی برای تحصیل فرزند زیر 18 سال خود در خارج از کشور را ارائه دهند. از دیگر شرایط تحصیل در کشور ترکیه زیر 18 سال، تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموزان است. دانش‌آموزان برای تحصیل زیر 18 سال در ترکیه به مجوز و تأییدیه دولتی نیز نیاز دارند.

بر اساس قوانین ترکیه، آموزش ابتدایی و متوسطه به کودکان زیر 18 سال ارائه می‌شود. در حوزه قضایی ترکیه، اتباع خارجی حق دسترسی به خدمات آموزشی پایه توسط مدارس دولتی را دارند. تمام دانش‌آموزانی که به‌عنوان ذی‌نفعان حمایت موقت دولت ترکیه ثبت‌نام کرده‌اند، حق ثبت‌نام در مدارس دولتی را دارند. تحصیل در ترکیه زیر 18 سال در مدارس دولتی کاملاً رایگان است.

امکان تحصیل دانش‌آموزان به زبان‌های ترکی و انگلیسی برای دانش‌آموزان فراهم شده است. توجه داشته باشید برخی از مدارس برای پذیرش دانش‌آموزان به‌منظور تحصیل در ترکیه زیر 18 سال از آزمون‌های ورودی بهره می‌گیرند. متقاضیان باید ابتدا مدرسه موردنظر خود را انتخاب کرده و سپس با ارائه مدارک لازم نسبت به ارائه مدارک و اخذ پذیرش اقدام نمایند.

مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال؛ مدارک لازم

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه زیر 18 سال شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی
 • توصیه‌نامه
 • گواهی سلامت
 • گواهی تمکن مالی
 • مجوز رسمی والدین
 • ریزنمرات تحصیلی
 • چند قطعه عکس و…
بورسیه تحصیل در ترکیه زیر 18 سال

بورسیه تحصیل زیر 18 سال ترکیه

همان‌طور که اشاره کردیم، تحصیل در ترکیه زیر 18 سال در مدارس دولتی رایگان بوده و ازاین‌رو امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی در مقاطع ابتدایی و متوسطه برای دانش‌آموزان وجود ندارد. درصورتی‌که دانش‌آموزان قصد تحصیل در دبیرستان‌های غیردولتی این کشور مشغول به تحصیل شوند می‌توانند از برخی بورسیه‌ها و تخفیفات شهریه برخوردار شوند.

این بورسیه‌ها می‌توانند امکان برخورداری از تحصیل در ترکیه زیر 18 سال به‌صورت رایگان را برای دانش‌آموزان فراهم کند. این بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند توسط دولت ترکیه، مؤسسات آموزشی یا سازمان‌های خصوصی به دانش‌آموزان واجد شرایط ارائه شوند. از جمله بورسیه تحصیل زیر 18 ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه بنیاد آموزش و فرهنگ یاشار
 • بورسیه SKEV Bilginer Melin Ayvalik
 • بورسیه انجمن کمک‌های بشردوستانه Hizir
 • بورسیه بنیاد آموزش بهداشت Elele

جمع‌بندی

شرایط دشوار قبولی در کنکور سراسری، هزینه‌های بالای تحصیل، محدودیت در تنوع رشته‌های تحصیلی و… از جمله عواملی است که تحصیل در ترکیه زیر 18 سال را در بین دانشجویان ایرانی محبوب کرده است. دانشگاه‌های ترکیه طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را با شرایط مطلوبی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی شرایط نسبتاً آسانی را در نظر می‌گیرند. مؤسسات آموزش عالی در ترکیه در بین بهترین دانشگاه‌های جهان موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند و مدارک اعطایی این دانشگاه‌ها از اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار هستند.

کیفیت آموزش عالی در ترکیه تحت‌تأثیر عوامل متعددی است که استانداردهای آکادمیک، صلاحیت اساتید، خروجی‌های تحقیقاتی و تجربه کلی تحصیل را تضمین می‌کند. مهاجرت تحصیلی زیر 18 سال می‌تواند آینده درخشانی را برای دانشجویان رقم بزند. برخورداری از بورسیه تحصیل در ترکیه زیر 18 سال می‌تواند امکان زندگی با فرصت‌های منحصربه‌فردی را برای دانشجویان رقم بزند. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه