تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان
توسط تیم علم ویرا
14 فروردین 3

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان | شرایط و هزینه ها 2024

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان به سبب امتیازاتی همچون هزینه پایین تحصیل، مدارک معتبر، امکان اخذ بورسیه و تحصیل به زبان انگلیسی متقاضیان زیادی پیدا کرده است. این موارد تنها امتیازات و شرایط تحصیل در آذربایجان نیست؛ بلکه دانشجویان ایرانی به دلیل مجاورت 2 کشور ایران و آذربایجان، امکان پذیرش آسان و وجود امتیازات خاص برای دانشجویان ایرانی تحصیل در دانشگاه‎های این کشور را انتخاب می‌کنند.

همچنین سیستم آموزش عالی کشور آذربایجان با پیروی از استانداردهای آموزش عالی اروپایی دچار تغییرات کیفی فراوانی شده است و متقاضیان می‌توانند در هر 3 مقطع تحصیلی و در طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی در این کشور ادامه تحصیل دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در آذربایجان تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

بررسی کلی شرایط تحصیل در آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان در کنار دریای خزر واقع شده است که آب‌وهوای فوق‌العاده مناسب و متنوع دارد و از شمال با کشور روسیه، از جنوب با کشور ایران و از غرب با ارمنستان و ترکیه همسایه است. پایتخت کشور آذربایجان باکو است و زبان رسمی مردم این کشور آذری، روسی و در بخش‌های مرزی ایران تا حدودی فارسی است.

آذربایجان از مهارت‌های علمی کشور روسیه تأثیر پذیرفته و به علت هزینه‌های پایین و مناسب تحصیل و همین‌طور زندگی و رشته‌ها و زمینه‌های فراوان تحصیلی و فرصت‌های شغلی مقصد موردنظر بسیاری از متقاضیان تحصیلی است. علاوه بر این به دلیل نزدیکی این کشور با کشورهای روسیه، ارمنستان، ترکیه و گرجستان به دانشجویان این فرصت داده می‌شود تا برای کار یا زندگی به کشورهای هم جوار با آذربایجان مهاجرت کنند.

باتوجه‌به شرایط تحصیل در باکو اکثر دانشگاه‏های کشور آذربایجان دولتی است و دانشجویان متقاضی تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان می‌توانند علاوه بر تحصیل، به کار پاره‌وقت نیز بپردازند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند. توجه داشته باشید که برای تحصیل در این کشور به مدرک زبان نیاز است و دانشجویان بایستی آیلتس ۵.۵ تا ۶ آکادمیک را برای تحصیل در این کشور داشته باشند. نکته قابل‌توجه این است که داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی برای متقاضیان الزامی نیست؛ زیرا افراد قبل از تحصیل در دوره‌هایی به نام آمادگی پیش از شروع ترم به مدت یک سال تحصیل می‌کنند که می‌تواند جایگزینی مناسب برای دوره پیش‌دانشگاهی باشد.

مروری بر تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان

نگاهی بر تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان

جمهوری آذربایجان بزرگ‌ترین کشور قفقاز است و زبان رسمی آن ترکی است. جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر است که اکثریت این جمعیت را نیز مسلمانان تشکیل می‌دهند. لازم به ذکر است که سیستم آموزشی این کشور حدوداً از سال 2005 به سیستم بولونیا اروپا ملحق شد. دانشگاه‎های مستقر در آذربایجان به دو صورت دولتی و خصوصی و زیر نظر دولت مشغول به کار هستند.

سالانه تعداد کثیری از دانشجویان بین‌المللی باهدف تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان به این کشور مهاجرت می‌کنند. بااین‌وجود باید گفت که در مقایسه با کشورهای تاپ دنیا نظیر کانادا، انگلستان و کشورهای اروپایی این کشور از آن جایی که شرایط اعطاء تابعیت و کاریابی ایده‎آلی ندارد، طرفداران محدودی دارد. در ادامه به شرایط تحصیل در آذربایجان در هر مقطع به صورت جداگانه پرداخته شده است.

1. تحصیل در آذربایجان در مقطع مدرسه

اگر قصد دارید فرزند دلبندتان به تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان در مقطع مدرسه بپردازد قبل از هر چیزی لازم است تا با سیستم آموزشی این کشور و تحصیل در مدارس این کشور آشنا شوید. تحصیل اجباری در کشور آذربایجان در سن 6 الی 15 سالگی و به صورت رایگان انجام می‌گیرد. در واقع دانش‎آموزان در سن 6 سالگی به مدت 4 سال در مقطع ابتدایی و از 10 تا 14 سالگی به تحصیل در دوره متوسطه عمومی مشغول هستند. دانش‎آموزانی که در این مقطع به سن 15 و 16 سالگی رسیده‎اند دوره متوسط تکمیلی را در سال‌های دهم و یازدهم پشت سر می‌گذارند.

همچنین دانش‌آموزان بعد از تحصیل دبیرستان در کشور آذربایجان مهارت‌های لازم برای ورود به دانشگاه را کسب می‌کنند. در حقیقت انتخاب رشته در زمینه‌های فنی، ریاضی، انسانی و تجربی در این سال‌ها انجام می‌شود. به‌طورکلی می‌توان گفت که شرایط تحصیل در آذربایجان در مقطع دبیرستان خیلی سخت نبوده و در مدارس بین‌المللی این کشور تحصیل به زبان انگلیسی انجام می‌شود؛ اما برای دانش‌آموزان الزامی نیست که مدرک آیلتس در این مقطع ارائه کنند.

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان در مقطع لیسانس

2. تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان در مقطع لیسانس

افرادی که تحصیلات متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند با ارائه مدرک دیپلم ۱۲ساله می‌توانند اولین دوره آکادمیک خود را در مقطع لیسانس آغاز کنند. لازم به ذکر است که دانشگاه‎های این کشور علاوه بر زبان رسمی، دروس را به زبان انگلیسی هم ارائه می‌کنند. لیسانس در کشور آذربایجان مشابه ایران یک دوره ۴ساله است که علاوه بر دوره‌های تمام‌وقت به شکل نیمه‌وقت هم ارائه می‌گردد.

تنوع رشته در این مقطع و آسان بودن شرایط تحصیل در آذربایجان موجب شده هر ساله افراد بسیاری برای تحصیل در این کشور اقدام کنند. دانشجویان در زمینه‌های مختلفی همچون مهندسی، مدیریتی، تجارت، پزشکی… می‌توانند به تحصیل مشغول شوند. توجه داشته باشید که آذربایجان از جمله کشورهایی است که ارائه مدرک آیلتس را ضمن پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی اجبار نکرده است. همچنین متقاضیان می‌توانند با پرداخت هزینه جزئی زبان خود را در این محیط تقویت کنند.

3. تحصیل در آذربایجان در مقطع فوق لیسانس

متقاضیان تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان بعد از اتمام تحصیل در مقطع لیسانس می‌توانند به مقطع فوق‌لیسانس ورود نمایند. مقطع فوق‌لیسانس در آذربایجان 2 سال زمان می‌برد که در این بازه زمانی دانشجویان 90 تا 120 واحد پشت سر می‌گذارند. عموماً دانشگاه‎های این کشور در مقطع ارشد، رشته‌هایی همچون ریاضیات، اقتصاد، بازاریابی، تاریخ، امور مالی… را ارائه می‌کنند.

خوشبختانه تحصیل در این مقطع نیز مانند لیسانس به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است و جالب است بدانید که از ابتدای امر ارائه مدرک آیلتس الزامی نیست. از جمله مدارک لازم برای ورود به این مقطع انگیزه‌نامه، رزومه، گذرنامه، توصیه‌نامه و مدرک تحصیلی مقطع قبلی است.

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان در مقطع دکترا

4. تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان در مقطع دکتری

متقاضیان تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان اگر قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع دکتری در این کشور انجام دهند بسته به پاره‌وقت یا تمام بودن دوره باید حداقل 3 سال به این امر اختصاص دهند. روند پذیرش و شرایط تحصیل در آذربایجان در این مقطع نسبت به لیسانس و فوق لیسانس متفاوت است و متقاضی باید پیش از هرچیز باتوجه‌به پیشینه تحصیلی خود به پیدا کردن سوپروایزر بپردازد.

همچنین بعد از پیداکردن استاد راهنما و صدور تأییدیه از سمت ایشان متقاضی می‌بایست مدارک موردنظر را به دانشگاه ارسال کند. مدارک هویتی، سوابق تحصیلی، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه از جمله مدارک مهمی هستند که ضمن پذیرش باید به دانشگاه ارائه شوند. علاوه بر زبان آذربایجانی، دروس در این مقطع به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند و در مقطع دکتری نیز مشابه مقاطع قبلی درصورتی‌که دانشجو از سطح زبان بالایی برخوردار نباشد می‌تواند دوره زبان را در محیط پشت سر بگذارد.

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان و دانشگاه های برتر

درصورتی‌که متقاضی تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان هستید برای شما الزامی است تا قبل از هرگونه اقدام در خصوص دانشگاه‎های این کشور اطلاعات کافی کسب کنید. در ادامه به برخی از برترین دانشگاه‎های این کشور برای تحصیل اشاره شده است.

 • دانشگاه اقتصاد آذربایجان
 • دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان
 • دانشگاه BDU
 • دانشگاه اقتصادی جمهوری آذربایجان
 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه ساخت‌وساز
 • دانشگاه کسب‌وکار باکو
ویزای همراه دانشجویی و شرایط تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان و بررسی ویزای همراه

درصورتی‌که شخص قصد ادامه تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان را داشته باشد و درعین‌حال بخواهد خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) را نیز همراه خود به این کشور بیاورد باید یکسری مدارک را برای الحاق خانواده به سفارت ارائه کند که این مدارک به شرح زیر است:

 • فرم درخواست (2 نسخه کپی)
 • کپی گذرنامه همراهان به انضمام دو نسخه کپی
 • کپی مجوز اقامت شخص اصلی و کپی مدارک هویتی همراهان
 • تأییدیه واریز هزینه‌های مربوط به دعوت‌نامه
 • تمکن مالی
 • هزینه صدور ویزا
 • نامه‌ای مبنی بر هدف از اخذ ویزا، مدت‌زمان ویزا…

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان به همراه بورسیه تحصیلی

اگر قصد دارید به تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان بپردازید و همچنین با اخذ بورسیه هزینه‌های تحصیل خود را در این کشور کاهش دهید این نکته را باید مدنظر داشته باشید که بورسیه مختص دانشجویانی است که دارای رزومه درخشانی هستند. بورسیه تحصیلی در آذربایجان به دو شکل دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که عموماً تنوع بورسیه در کشورهایی نظیر آذربایجان در مقایسه با کشورهای برتر دنیا محدودتر است. در ادامه به معرفی برخی از این کمک‌هزینه‌های تحصیلی پرداخته شده است:

1. بورسیه تحصیلی دولت آذربایجان

این بورسیه تحصیلی در دسترس دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری و پزشکی عمومی است. در واقع هرساله تعداد 40 داوطلب برای این برنامه انتخاب می‌شوند. لازم به ذکر است که مدت زمانی که افراد می‌توانند از این برنامه بهره مند شوند براساس مدت تحصیل است. کشورهای واجد شرایط این بورسیه عبارت‌اند از: آلبانی، آنگولا، کامبوج، الجزایر، بحرین، بنگلادش، دومینیکا، کلمبیا و… . تسهیلاتی که این بورسیه ارائه می‌کند شامل شهریه، هزینه رفت‌وآمد به کشور مبدأ، کمک‌هزینه ماهیانه، بیمه، هزینه ثبت نام و ویزا است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

2. بورسیه تحصیلی دانشگاه ADA آذربایجان

این نوع بورسیه نیز مختص تمامی دانشجویان بین‌المللی و آذربایجانی است. در واقع دانشجویان مقطع کارشناسی‎ارشد در تمامی رشته‌ها می‌توانند برای این نوع کمک‌هزینه درخواست دهند. تسهیلاتی که برای متقاضیان دارای شرایط تحصیل در آذربایجان در نظر گرفته شده پرداخت کامل شهریه است.

تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان و هزینه‌های تحصیل و زندگی

از اصلی‌ترین دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان بحث هزینه‌های تحصیل و زندگی است. با وجود این که در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا آذربایجان از هزینه‌های پایین‌تری برخوردار است؛ اما درعین‌حال خدمات و رفاه اجتماعی خیلی بالایی در این کشور به چشم نمی‌خورد. می‌توان گفت آذربایجان از جمله کشورهای کم‌هزینه خاورمیانه است؛ اما در سال‌های اخیر روند هزینه‌ها در این کشور نیز روند صعودی داشته است.

درصورتی‌که تحصیل با هزینه‌های پایین هدف اصلی شما است کشورهایی همچون فنلاند، فرانسه و… را حتماً مدنظر داشته باشید. هزینه‌های تحصیل باتوجه‌به رشته و دانشگاه کاملاً متفاوت است به همین دلیل در ادامه به بررسی شهریه رشته‌های اصلی می‌پردازیم:

 • رشته‌های مدیریتی: شروع از 1000 دلار
 • رشته‌های مهندسی: شروع از 2000 دلار
 • رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی: شروع از 4000 دلار
 • دوره‌های زبان (انگلیسی، آلمانی، روسی، آذربایجانی): شروع از 1100 دلار
اخذ ویزای دانشجویی آذربایجان

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان

همان‌طور که در جریان هستید دانشجویان بین‌المللی دارای شرایط تحصیل در آذربایجان برای تحصیل در این کشور باید از سفارت آذربایجان در کشور خودشان برای ویزا درخواست دهند. هزینه ویزای کوتاه‌مدت در این کشور 100 دلار و ویزای دانشجویی بلند مدت حدود 200 دلار است. مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی آذربایجان عبارت اند از:

 • عکس
 • کپی پاسپورت
 • گواهی دعوت از مؤسسه آموزشی
 • ضمانت مالی برای پرداخت هزینه‌های اقامت و هزینه‌های تحصیل
 • فرم درخواست ویزا
 • عوارض دولتی (20 دلار)

ویزای تحصیلی برای هر سال باید تمدید شود. در واقع تمام دانشجویان خارجی بعد از ورود به کشور آذربایجان در عرض سه روز باید در اداره مهاجرت دولت ثبت نام کنند. همچنین دانشجویان برای اقامت کوتاه مدت در آذربایجان باید بعد از یک هفته ورود به کشور به اداره پروتکل شورا مراجعه کنند و اقامت خود را ثبت نمایند. مدارک مورد نیاز برای مراجعه شامل 3 عدد عکس، کپی پاسپورت و عوارض دولتی است.

جمع‌بندی

در این مقاله از علم ویرا تلاش شد تمام مطالب لازم در خصوص تحصیل در آذربایجان بدون مدرک زبان و شرایط تحصیل در آذربایجان مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهاد نهایی ما به شما این است درصورتی‌که هدف تحصیل در یک کشور ارزان‌قیمت را دارید باتوجه‌به شرایط آسان تحصیل و ارزان‌قیمت می توانید آذربایجان را انتخاب کنید. درصورتی‌که نیاز به کمک و راهنمایی داشته باشید مؤسسه علم ویرا باکمال‌میل آماده است تا به شما عزیزان در این مسیر کمک نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در آذربایجان و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه