تحصیل زبان چینی در چین + شرایط تحصیل 2024
توسط تیم علم ویرا
7 اسفند 2

تحصیل زبان چینی در چین + شرایط تحصیل 2024

چه بخواهید وارد ماجراجویی یک رشته تحصیلی جدید شوید و چه بخواهید مهارت‌های ارتباطی خود را در هنگام مهاجرت تحصیلی به چین ارتقا دهید، ثبت‌نام در برنامه‌های زبان چینی برای شما مزایای مختلفی به همراه خواهد داشت. اگر در چین زندگی می‌کنید یا قصد دارید در این کشور به ادامه تحصیل بپردازید، توانایی برقراری ارتباط به زبان چینی به شما کمک می‌کند با دوستان و هم‌کلاسی‌های خود ارتباط برقرار کنید و راحت‌تر با محیط سازگار شوید.

مدارس و دانشگاه‌های بی‌شماری برای تحصیل زبان چینی در سراسر این کشور بزرگ وجود دارند که امکان تحصیل زبان چینی در چین را برای شما فراهم می‌کنند. این مراکز آموزشی دوره‌های مختلفی را در تمام سطوح گوناگون مهارت، برای افراد با اهداف مختلف ارائه می‌دهند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی موضوع یادگیری زبان چینی در زمان تحصیل در چین بپردازیم.

چرا باید زبان چینی را یاد بگیرید؟

با رشد اقتصاد چین، دانشجویان بین‌المللی زیادی مهاجرت تحصیلی به چین را برای ادامه مسیر خود انتخاب می‌کنند. کشور چین علاوه بر برخورداری از یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها و غنی‌ترین فرهنگ‌ها در جهان، کشوری هیجان‌انگیز، سرزنده و مدرن است. با ظهور دانشگاه‌های چین در سطح بین‌المللی و کسب رتبه‌های بالا در بین بهترین دانشگاه‌های جهان، دانشجویان زیادی به تحصیل در این کشور جذب شده‌اند. زبان چینی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های پیوسته در جهان است. حروف زبان ‌چینی بیش از 3000 سال پیش بر روی استخوان در زمان سلسله شانگ حک شده‌اند.

آن‌ها در طول تاریخ تکامل ‌یافته و امروزه برای امور مختلف از تجارت و آموزش گرفته تا فناوری مورداستفاده قرار می‌گیرند. زبان چینی ماندارین 1.3 میلیارد گویشور بومی دارد و تعداد زیادی از آن‌ها به گویش‌هایی مانند کانتونی وو یا هاکا صحبت می‌کنند. اگر از جمله افرادی هستید که می‌خواهید در چین به کار، تحصیل یا تجارت بپردازید، از اخبار جدید مطلع شوید یا حتی به شرق آسیا سفر کنید، تحصیل زبان چینی در چین از اهمیت بسیار بالایی برای شما برخوردار است.

تحصیل زبان چینی در چین بصورت آنلاین

تحصیل زبان چینی در کشور چین به‌صورت آنلاین

مهاجرت به چین به‌منظور زندگی یا تحصیل در این کشور و تحصیل زبان چینی در چین به‌صورت حضوری ممکن است برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نباشد. اگر می‌خواهید زبان چینی را به‌صورت آنلاین یاد بگیرید، گزینه‌های بسیاری خوبی برای یادگیری زبان برای شما وجود دارد:

 • می‌توانید 8 مورد از بهترین دوره‌های تحصیل زبان چینی در چین به صورت آنلاین در وب سایت  https://www.china-admissions.com/blog/best-online-chinese-courses/ ببینید.
 • کودکان نیز می‌توانند زبان چینی را به‌صورت آنلاین از طریق دانشگاه زبان و فرهنگ پکن یاد بگیرند.
 • شما می‌توانید نمونه ویدئوهای دوره‌های آنلاین زبان چینی و دوره‌های گروهی را تماشا کنید.

تحصیل زبان چینی در چین به‌صورت آنلاین ممکن است از طریق Zoom، Skype یا نرم‌افزارهای ترجیحی شخصی دانشگاه مانند Classin یا Fastmeeting ارائه شوند. اگر زمان کافی برای شرکت در کلاس‌های حضوری و آنلاین را ندارید و می‌خواهید زبان چینی را به‌صورت خود خوان یاد بگیرید، می‌توانید بهترین برنامه‌های یادگیری زبان چینی به‌صورت رایگان پیدا کنید.

درباره تحصیل زبان چینی در چین

به‌عنوان یکی از رایج‌ترین زبان‌های جهان، مؤسسات، آموزشگاه‌های خصوصی زبان، دوره‌های تحصیلی دانشگاه و حتی معلمان زبان چینی در کشورهای مختلف جهان وجود دارد. بااین‌حال، تحصیل زبان چینی در چین تجربه‌ای منحصربه‌فرد است. یادگیری زبان چینی در این کشور به شما کمک می‌کند این زبان را بهتر درک کنید. شما می‌توانید به طور روزانه با مردم چین صحبت کنید؛ بنابراین زبان چینی را سریع‌تر می‌آموزید و راحت‌تر صحبت خواهید کرد.

با تحصیل زبان چینی در چین شما قادر خواهید بود زبان را در موقعیت‌های واقعی یاد بگیرید و دستور زبان و قواعد آن را به‌راحتی فرابگیرید. علاوه بر این، شما قادر خواهید بود فرهنگ، تاریخ و سنت‌های غنی چین را کشف کنید. یکی از مزایای تحصیل در چین، بورسیه زبان چینی است که توسط دولت این کشور برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است. این بورسیه شامل تحصیل دوره‌های زبان چینی در سطوح مختلف است.

مدت زمان تحصیل زبان چینی در چین

مدت‌زمان تحصیل زبان چینی در چین

درحالی‌که بسیاری از مردم چینی را زبانی دشوار برای یادگیری می‌دانند؛ اما اغلب از برخی جنبه‌های ساده زبان چینی شگفت‌زده می‌شوند. گرامر زبان چینی ساده است و زمان‌ها  در این زبان به‌سرعت قابل‌یادگیری هستند. زبان‌آموزان جدید چینی اغلب می‌توانند در ابتدا پیشرفت بسیار سریعی را تجربه کنند. مدت‌زمان تحصیل زبان چینی در چین به اهداف شما بستگی دارد؛ اگر می‌خواهید به زبان چینی مسلط شوید، معمولاً 2 سال  به‌صورت مطالعه تمام‌وقت به طول می‌انجامد. دانشجویان می‌توانند در برنامه‌های تابستانه شرکت کنند یا در طول ترم به یادگیری این زبان بپردازند.

اگر مبتدی هستید و می‌خواهید زبان چینی را یاد بگیرید تا بتوانید امورات روزانه خود را در چین بگذرانید، یک یا دو ترم تحصیل زبان چینی برای این هدف کافی به نظر می‌رسد. توجه داشته باشید با این سطح مبتدی نمی‌توانید در برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکتری که به زبان چینی ارائه می‌شوند شرکت کنید؛ اما نگران نباشید، اغلب دانشگاه‌های چین برنامه‌های انگلیسی را نیز ارائه می‌دهند.

اگر می‌خواهید مدرک زبان چینی را دریافت کنید، باید در آزمون Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK)، آزمون مهارت زبان چینی شرکت کنید و حداقل به سطح HSK4 یا HSK5 (بسته به دانشگاه موردنظر خود) برسید. تحصیل زبان چینی در دانشگاه‌های چین در مقطع کارشناسی 4 سال، در مقطع کارشناسی‌ارشد 2 سال و در مقطع دکتری 4 سال به طول می‌انجامد.

برنامه های تحصیل زبان چینی در کشور چین

برنامه ‌های تحصیل زبان چینی در کشور چین

خواه یک زبان‌آموز مبتدی باشید یا دارای سطح متوسطی از دانش زبان چینی باشید، برنامه‌های مختلفی برای تحصیل زبان چینی در چین وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود از بین آن‌ها انتخاب کنید. شما می‌توانید برنامه‌های کوتاه‌مدت زبان چینی که از 4 الی 6 هفته، یک ماه، یک ترم یا 6 ماه به طول می‌انجامند، انتخاب کنید.

برنامه‌های بلند مدت زبان چینی نیز موجود هستند که یک الی دو سال طول می‌کشند. دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زبان چینی نیز در بسیاری از دانشگاه‌های چین ارائه می‌شوند. اگر می‌خواهید در آزمون HSK شرکت کنید، بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های فشرده زبان چینی را برای سطوح مختلف به دانشجویان ارائه می‌دهند. از جمله برخی از این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارشناسی زبان چینی +BLCC برنامه بورس تحصیلی TJU دانشگاه تیان جین
 • برنامه یک‌ساله آموزش زبان چینی در دانشگاه گوئیژو
 • برنامه زبان چینی به مدت 1 الی 2 ترم دانشگاه علم و صنعت ژجیانگ

انواع برنامه ‌های تحصیل زبان چینی در چین

سه نوع برنامه تحصیل زبان چینی در چین وجود دارد که عبارت از کلاس‌های انفرادی، کلاس‌های گروهی و برنامه‌های HSK هستند.

1. کلاس‌ های زبان چینی به ‌صورت انفرادی

اگر می‌خواهید زبان چینی را سریع‌تر و به‌صورت اختصاصی یاد بگیرید، کلاس زبان چینی انفرادی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در این نوع کلاس‌ها، می‌توانید مطابق با سرعت یادگیری خود پیش بروید و از پیشرفت سایر زبان‌آموزان تحت‌فشار نخواهید بود. از جمله کلاس‌های انفرادی برای تحصیل زبان چینی در چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه زبان و فرهنگ پکن
 • دانشگاه اطلاعات دالیان
 • مدرسه هوتونگ

مهاجرت تحصیلی به چین

2. کلاس‌ های گروهی

اگر زبان را به‌صورت گروهی بهتر یاد می‌گیرید و حضور سایر زبان‌آموزان باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود، کلاس‌های گروهی زیادی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. کلاس‌های گروهی برای دانشجویانی که اطلاعات را از طریق تبادل نظر و توضیح حفظ می‌کنند و کسانی که با گوش‌دادن به دیدگاه‌های دیگران زبان را بهتر می‌فهمند، گزینه مناسبی است. برخی از بهترین دوره‌ها برای تحصیل زبان چینی چین به‌صورت گروهی به شرح زیر است:

 • GoEast Mandarin
 • کالج بین‌المللی چینی پکن
 • دانشگاه زبان و فرهنگ پکن

3. برنامه‌ های HSK

برنامه‌های HSK کلاس‌های تخصصی برای شرکت در سطوح مختلف آزمون HSK و دریافت مدرک زبان چینی هستند. این برنامه‌ها به‌صورت انفرادی یا از طریق کلاس‌های گروهی ارائه می‌شوند. برخی از بهترین موارد برای گذراندن دوره HSK به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه پکن
 • مؤسسه زبان چینی
 • کالج بین‌المللی تیان جین
 • یادگیری فوری ماندارین

هزینه تحصیل زبان چینی در چین

هزینه تحصیل زبان چینی در چین بسته به برنامه و محل ارائه می‌تواند متفاوت باشد. دوره‌های کوتاه‌مدت زبان چینی ممکن است از 300 الی 2000 دلار هزینه داشته باشند. هزینه تحصیل برنامه‌های کارشناسی زبان چینی می‌تواند بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل از 2200 الی 4500 دلار در سال برآورد شود. برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری بسته به دانشگاه شهریه‌های بالاتری خواهند داشت؛ اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید، هزینه تحصیل در چین را نیز در نظر داشته باشید.

هزینه تحصیل زبان چین در چین در برخی از دانشگاه‌ها به شرح زیر است:

 • کلاس‌های آنلاین گروهی آموزش زبان چینی (HSK 0 الی 5) دانشگاه زبان و فرهنگ پکن (12 هفته): 1344 یوان
 • کلاس انفرادی آموزش زبان چینی (30 جلسه کلاس) دانشگاه زبان و فرهنگ پکن: جلسه‌ای 17 دلار
 • کارشناسی زبان چینی دانشگاه علم و فناوری پکن (4 سال): 74900 یوان
 • کارشناسی ارتباطات و فرهنگ چینی دانشگاه نرمان پکن (4 سال): 100000 یوان
 • برنامه آموزش زبان چینی مؤسسه فناوری هار بین (1 الی 2 ترم): 7300 یوان
 • کارشناسی‌ارشد زبان چینی دانشگاه شانتو (5 سال): 30000 یوان

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل زبان چینی در چین

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل زبان چینی در چین

همان‌طور که گفتیم، دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و مدارس بی‌شماری در چین امکان تحصیل زبان چینی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل زبان چینی در چین می‌پردازیم.

1. دانشگاه زبان و فرهنگ پکن (BLCU)

اگر به دنبال یک برنامه آموزشی چینی جامع هستید، دانشگاه زبان و فرهنگ پکن یک گزینه عالی برای شما محسوب می‌شود؛ زیرا امکان تحصیل زبان چینی در چین در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و همچنین برنامه‌های فشرده کوتاه‌مدت را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشگاه زبان و فرهنگ پکن همچنین دوره‌های آنلاینی را ارائه می‌دهد که یک سال تحصیلی کامل را به مطالعات چینی مقدماتی، متوسط و پیشرفته و همچنین آموزش‌های زبان چینی پیشرفته اختصاص می‌دهند. از طرف دیگر، شما می‌توانید بسته به نیاز خود کلاس‌های کوتاه‌مدت را انتخاب کنید که شامل منابع رایگان مانند کتب درسی دیجیتال، تجربه‌های فرهنگی آنلاین و… هستند.

2. دانشگاه چینهوا

مرکز بین‌المللی زبان و فرهنگ دانشگاه چینهوا که یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی در پکن است، شرکت‌کنندگانی را از بالغ بر 30 کشور در سراسر جهان جذب می‌کند. این دانشگاه دوره‌های مختلف تحصیل زبان چینی در چین را در هشت سطح مختلف از مبتدی تا پیشرفته ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید آموزش کامل زبان چینی را در دانشگاه چینهوا دریافت کنید؛ زیرا مربیان مجرب به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن خود را به‌خوبی تقویت کنید. شما همچنین در حین تحصیل زبان چینی در دانشگاه چینهوا با فرهنگ و تجارت چین آشنا خواهید شد. شما همچنین می‌توانید برای یک دوره تابستانی آموزش زبان چینی به مدت 18 هفته ثبت‌نام کنید.

تحصیل زبان چینی در دانشگاه نرمال پکن

3. دانشگاه نرمال پکن (BNU)

دانشگاه نرمال پکن دارای 9 سطح آموزشی زبان چینی از مبتدی تا پیشرفته است. گزینه‌های بلند مدت تحصیل زبان چینی در چین در دانشگاه نرمال پکن حداقل به مدت یک ترم به طول می‌انجامند. پس از آزمون تعیین سطح، دانشجویان در کلاس‌های 15 الی 20 نفره و به مدت 20 ساعت در هفته قرار می‌گیرند. برنامه درسی متنوع تاریخ، ادبیات، جغرافیا و موارد دیگر در کنار مهارت‌های چهارگانه زبان به دانشجویان ارائه می‌شوند.

برنامه‌های تحصیلی کوتاه مدت شامل کلاس‌های فشرده هستند که در یک دوره 4 هفته‌ای برگزار می‌شوند؛ اگر به دنبال گزینه بلند مدت هستید، می‌توانید در یک برنامه تحصیلی زبان چینی شرکت کنید. دانشگاه عادی پکن کارشناسی زبان چینی را نیز ارائه می‌دهد. همچنین یک برنامه کارشناسی ارشد زبان چینی نیز در این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود.

تحصیل زبان چینی در دانشگاه شانگهای

4. تحصیل زبان چینی در چین؛ دانشگاه مطالعات بین ‌المللی شانگهای (SISU)

اگر به دنبال تحصیل زبان چینی در دانشگاه‌های چین هستید، می‌توانید برنامه کارشناسی زبان چینی در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای را انتخاب کنید. این دانشگاه دارای دو پردیس است که در سانگژیانگ و هونگکو قرار دارند. پردیس هونگکو به مطالعات زبان چینی اختصاص‌یافته است و در مرکز شهر قرار دارد. این دانشگاه برخی از برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و امکان تحصیل در چین به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

این دانشگاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل زبان چینی در چین به‌صورت آکادمیک است. توجه داشته باشید که برای تحصیل در این دانشگاه باید از مدرک زبان HSK سطح 5 برخوردار باشید و در آزمون ورودی شرکت کنید. دانشجویانی که قصد تحصیل در برنامه زبان چینی در این دانشگاه را دارند، نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارند؛ اما باید از مدرک HSK حداقل سطح 4 برخوردار باشند.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر، مهاجرت تحصیلی به چین به یکی از گزینه‌های پرطرف‌دار در بین دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. یکی از ملزومات مهاجرت به چین برای تحصیل، یادگیری زبان چینی است.  دلایل مختلفی برای تحصیل زبان چینی در چین وجود دارد. باتوجه‌به رتبه برتر دانشگاه‌های چین در سطح بین‌المللی، هزینه تحصیل مقرون به صرفه در این کشور، فرصت‌های تحصیلی منحصربه‌فرد و… هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های چین درخواست می‌دهند. علاوه بر این، دانشگاه‌های چین به‌منظور جذب دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته است. دانشجویان با یادگیری زبان چینی می‌توانند به‌صورت مؤثر با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و با فرهنگ و تاریخ غنی این کشور آشنا شوند. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد تحصیل در چین به زبان چینی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم. شما می‌توانید در صورت هرگونه سؤال یا ابهام با مشاوران ما در تماس باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون