تحصیل رشته عکاسی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
17 اسفند 2

تحصیل رشته عکاسی در ترکیه + پذیرش و اپلای 2024

به دلیل جذابیت‌های گردشگری و تاریخی، تحصیل رشته عکاسی در ترکیه زیبایی و هیجان‌های خاص خود را دارد. رشته عکاسی از رشته‌های هنری است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد. جذابیت‌های طبیعی ترکیه فرصت و موقعیت بسیار خوبی برای دانشجویان رشته هنر و به‌ویژه رشته عکاسی است.

دانشگاه‌های ترکیه در حوزه هنر و از جمله رشته عکاسی معتبر بوده و برنامه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می‌دهند. ازآنجایی‌که دانشجویان رشته عکاسی در ترکیه آزادی عمل بیشتری برای ثبت تصاویر به شیوه خاص و هنرمندانه دارند تحصیل در ترکیه موردتوجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

به دلیل اهمیت رشته‌های هنری بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان برتر این رشته تعلق می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند با اخذ بورسیه رشته عکاسی ترکیه بخشی از هزینه تحصیل خود را پوشش دهند. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا شرایط و ابعاد مختلف تحصیل رشته عکاسی در ترکیه را بررسی می‌کنیم.

مزایای تحصیل در ترکیه

سیستم آموزش عالی ترکیه با پیروی از معاهده بولونیا همگام با استانداردهای اروپا حرکت کرده و توانسته است اعتبار دانشگاه‌های این کشور را در سطح جهان افزایش دهد. رشته‌های مختلف دانشگاهی و از جمله تحصیل رشته عکاسی در ترکیه در بهترین سطح کیفی ارائه می‌شود و علاقه‌مندان به این رشته برای تحصیل در ترکیه عازم این کشور می‌شوند.

دانشجویان با تحصیل در رشته عکاسی می‌توانند مهارت‌های تخصصی این رشته را در بهترین سطح فراگرفته و با شرکت در دوره‌های عملی و کارگاه‌های مختلف داخلی و خارجی به‌صورت حرفه‌ای آموزش می‌بینند. دانشجویان رشته عکاسی در دوره کارشناسی تمامی ابعاد فنی، هنری، زیبایی‌شناسی و جنبه‌های تجاری عکاسی را فرامی‌گیرند.

همچنین دانشجویان ممتاز می‌توانند  از بورسیه رشته عکاسی در ترکیه نیز استفاده کنند. فارغ‌التحصیلان رشته عکاسی ترکیه می‌توانند در گالری‌های هنری و استودیوهای عکاسی، صنعت مطبوعات و انتشارات، آژانس‌های تبلیغاتی و صنعت گردشگری مشغول به کار شوند. برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه عبارت‌اند از:

 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عکاسی در ترکیه
 • مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته عکاسی در ترکیه
 • اعتبار بالای مدرک تحصیلی رشته عکاسی ترکیه در اغلب کشورهای جهان
 • اجازه کار ضمن تحصیل در رشته عکاسی تا 30 ساعت در هفته
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی علاوه بر زبان ترکی
 • ارائه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط
شرایط تحصیل رشته عکاسی در ترکیه

شرایط تحصیل رشته عکاسی در ترکیه

برای تحصیل رشته عکاسی در ترکیه محدودیت و شرایط سنی خاصی وجود ندارد؛ ولی متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه یعنی آزمون YOS یا SAT شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. علاوه بر نمره آزمون ورودی، متقاضیان باید حداقل 70 درصد نمره قبولی درس‌های دبیرستان را داشته باشند.

ارائه آخرین مدرک تحصیلی از دیگر شرایط لازم برای پذیرش در رشته عکاسی ترکیه است. علاوه بر اینها برخی دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های دولتی آزمون استعداد نیز برگزار می‌کنند که این آزمون دو مرحله و عملی است. برخی دانشگاه‌ها در مصاحبه با متقاضیان، نمونه کارهای دانشجو را بررسی و ارزیابی می‌کنند و بر اساس آن مجوز نهایی ورود به دانشگاه صادر می‌شود.

دانشگاه های تحصیل عکاسی در ترکیه

به دلیل اهمیت بالای هنر در جهان امروزی و تبدیل آن به یک صنعت سودآور دانشگاه‌های ترکیه در اغلب رشته‌های هنری از کیفیت و اعتبار بالایی برخوردار هستند. علاوه بر دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عکاسی معتبری در ترکیه وجود دارد که هنرمندانی مستعد در آنها مشغول به آموزش و تحصیل در رشته عکاسی هستند. مهم‌ترین دانشگاه‌های تحصیل رشته عکاسی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه هنرهای زیبای استانبول
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه معمار سینان
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه ییلدیز تکنیک
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه باشکنت
چارت تحصیلی رشته عکاسی ترکیه

چارت تحصیلی رشته عکاسی ترکیه

به‌طورکلی چارت تحصیل رشته عکاسی در ترکیه به دودسته تئوری و عملی تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش تئوری دانشجویان با اصول و مبانی عکاسی، تحقیق، نوشتن مقاله، مطالعه تاریخ عکاسی و تئوری‌های این رشته آشنا می‌شوند. در بخش عملی و کارگاهی با اصول مربوط به نورپردازی استودیو، روتوش و دستکاری تصاویر، روش استفاده از اتاق تاریک، گردش کار دیجیتال و… آشنا می‌شوند. از مهم‌ترین دروس رشته عکاسی می‌توان این موارد را نام برد:

 • عکاسی آنالوگ
 • تاریخچه عکاسی
 • تکنیک‌های عکاسی
 • اشتغال در صنایع عکاسی
 • پردازش تصویر
 • عکاسی مستند
 • عکاسی، تاریخ و فرهنگ

باتوجه‌به تنوع بالا، اعتبار دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، مناسب‌بودن هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی و آزادی عمل هنرمندان، تحصیل در رشته عکاسی ترکیه موقعیت خوبی برای علاقه‌مندان است.

مقاطع تحصیلی رشته عکاسی در دانشگاه های ترکیه

علاقه‌مندان به تحصیل رشته عکاسی در ترکیه می‌توانند بر اساس آخرین مقطع تحصیلی خود برای تحصیل در مقاطع بعدی درخواست دهند. دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای عکاسی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور ارائه می‌شوند.

طول دوره کارشناسی عکاسی 4 سال، کارشناسی‌ارشد 2 سال و دوره دکترا 3 سال است. دانشجویان ممتاز در مقاطع تحصیلی مختلف و به‌ویژه در دوره تحصیلات تکمیلی می‌توانند از بورسیه رشته عکاسی ترکیه استفاده کنند. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا قبل از پذیرش باید در مصاحبه حضوری شرکت کرده و درصورتی‌که دانش و دستاوردهای معتبر و قابل قبولی داشته باشند می‌توانند پذیرش نهایی بگیرند.

گرایش های تحصیل رشته عکاسی در ترکیه

گرایش های تحصیل رشته عکاسی در ترکیه

دانشجویان مشغول به تحصیل رشته عکاسی در ترکیه می‌توانند بر اساس علاقه‌مندی خود یکی از گرایش‌های این رشته را انتخاب کرده و در بهترین سطح حرفه‌ای شوند. مهم‌ترین گرایش‌های رشته عکاسی در دانشگاه‌های ترکیه عبارت‌اند از:

 • عکاسی مستند شامل عکاسی از طبیعت و رخدادهای طبیعی که جذابیت زیادی برای علاقه‌مندان به این حوزه دارد.
 • عکاسی ماکرو شامل جزئیات در مقیاس کوچک مانند گیاهان، حشرات، اشیا و…
 • عکاسی پرتره که مربوط به صورت انسان است و احساسات مختلف انسان را نشان می‌دهد.
 • عکاسی مد که در صنعت مد و فشن بسیار پرکاربرد بوده و درآمد بالایی دارد.
 • عکاسی حیات‌وحش یکی از مهیج‌ترین و خطرناک‌ترین گرایش‌های رشته عکاسی است که در بین علاقه‌مندان به عکاسی در حیات‌وحش بسیار پرطرف‌دار است.

هزینه تحصیل رشته عکاسی ترکیه

باتوجه‌به اینکه تحصیل رشته عکاسی در ترکیه علاوه بر دوره‌های تئوری دوره‌های عملی و کارگاهی نیز دارد هزینه تحصیل در این رشته بیشتر از رشته‌های بدون کار عملی است. علاوه بر این زبان تحصیل، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل نیز بر هزینه تحصیل تأثیر می‌گذارد. البته با اخذ بورسیه رشته عکاسی ترکیه می‌توان تمام یا بخشی از هزینه تحصیل یا هزینه زندگی را تحت پوشش بورسیه درآورد. در ادامه هزینه تحصیل در برخی دانشگاه‌های عکاسی ترکیه آمده است:

دانشگاهشهریه سالانهمقطع تحصیلیزبان تحصیل
دانشگاه باشکنت3500 دلار

3900 دلار

کارشناسی

کارشناسی‌ارشد

انگلیسی
دانشگاه هنرهای زیبای استانبول700 دلارتمام مقاطعترکی
دانشگاه اوکان4800-500 دلارتمام مقاطعانگلیسی
دانشگاه ییلدیز تکنیک6000 دلارتمام مقاطعانگلیسی
دانشگاه مرمره3000 دلارکارشناسیانگلیسی
زبان تحصیل در ترکیه

زبان تحصیل در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه رشته‌های تحصیلی خود و ازجمله رشته عکاسی را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهند. البته تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عکاسی این رشته را به زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل اگر زبان تحصیل شما انگلیسی است قبل از اقدام برای تحصیل رشته عکاسی در ترکیه باید اطلاعات لازم را در این باره کسب کنید.

همچنین دانشجویانی که زبان تحصیلشان ترکی است شانس آن‌ها برای پذیرش و اخذ بورسیه رشته عکاسی ترکیه بیشتر است. ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس برای تحصیل به زبان انگلیسی و مدرک زبان تومر برای تحصیل به زبان ترکی الزامی است.

تحصیل رشته عکاسی در ترکیه؛ بورسیه رشته عکاسی ترکیه

دانشجویان مشغول به تحصیل رشته عکاسی در ترکیه با اثبات شایستگی‌های تحصیلی و حرفه‌ای خود می‌توانند از بورسیه رشته عکاسی ترکیه استفاده کنند. برخی از مهم‌ترین بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

 • بورسیه بنیاد فرهنگی یوجل: حداکثر سن برای استفاده از این بورسیه 28 سال
 • بورسیه بنیاد توسعه: توسط بنیاد توسعه آتاتورک به دانشجویان دوره کارشناسی دارای مشکلات مالی
 • بورسیه بنیاد آموزش ترکیه: ارائه بورسیه به دانشجویان هنرستان‌ها و دانشکده‌های هنرهای زیبا، حداقل معدل لازم 16
 • بورسیه موفقیت تحصیلی: دانشجویان مقطع کارشناسی با حداقل معدل 17، متقاضیان رشته عکاسی با نمره قبولی آزمون بالا، دانشجویان دارای مقالات در مجلات و ژورنال‌های علمی معتبر
مدارک لازم برای ثبت نام در رشته عکاسی ترکیه

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته عکاسی ترکیه

بعد از اخذ پذیرش تحصیلی، متقاضیان تحصیل رشته عکاسی در ترکیه باید مدارک زیر را برای ثبت‌نام آماده کنند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • آخرین مدارک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • نتیجه قبولی در آزمون YOS یا SAT
 • 2 قطعه عکس بیومتریک جدید
 • گواهی نتیجه آزمون مصاحبه و استعداد دانشگاه موردنظر

جمع‌بندی

رشته عکاسی از رشته‌های جذاب هنری است و سالانه علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل رشته عکاسی در ترکیه عازم این کشور می‌شوند. به دلیل اعتبار دانشگاه‌های ترکیه و اهمیت رشته‌های هنری، این رشته با بهترین کیفیت در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. از طرف دیگر به دلیل طبیعت زیبای ترکیه، موقعیت‌های کاری بهتر و آزادی عمل هنرمندان، تحصیل در ترکیه مقصدی جذاب برای بسیاری از دانشجویان این رشته است. ارائه بورسیه رشته عکاسی ترکیه از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به ترکیه برای تحصیل در این رشته جذاب است.

علاوه بر تحصیل رشته عکاسی در دانشگاه‌های ترکیه مراکز آموزشی معتبری نیز به آموزش حرفه‌ای عکاسی مشغول هستند. دانشجویان می‌توانند بر اساس علاقه‌مندی خود، در مقاطع تکمیلی یکی از گرایش‌های رشته عکاسی را انتخاب کرده و در آن به‌صورت حرفه‌ای فعالیت کنند. هزینه تحصیل در عکاسی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان، دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد که با اخذ بورسیه تحصیلی می‌توان آن را کاهش داد.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با اعتبار بالای خود و موفقیت‌های چشمگیر در زمینه مهاجرت تحصیلی مرجعی مطمئن برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه