تحصیل رشته حقوق در روسیه
توسط تیم علم ویرا
23 آبان 2

تحصیل رشته حقوق در روسیه + شرایط 2024

کیفیت بالای تحصیل رشته حقوق در روسیه در برابر کم‌بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه مهم‌ترین عاملی است که دانشگاه‌های این کشور را به انتخاب ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که شهریه دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر فرق دارد؛ اما نسبت به کشورهای دیگر کمتر است.

کیفیت آموزش در این کشور به‌خوبی کشورهای دیگر است و افراد می‌توانند بعد از مهاجرت تحصیلی به روسیه و تحصیل در این کشور مدرک دارای اعتبار بالا دریافت کنند. رشته حقوق از جمله رشته‌هایی است که موردعلاقه دانشجویان برای تحصیل در این کشور است. در این مقاله از علم ویرا قصد داریم درباره تحصیل در رشته حقوق در روسیه بیشتر توضیح دهیم.

نگاهی کلی به تحصیل رشته حقوق در روسیه

همان‌طور که می‌دانید روسیه یکی از کشورهای بزرگ دنیا است که یکی از سریع‌ترین اقتصادهای درحال‌رشد در دنیا را دارد. این کشور تمایل زیادی به پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد. در واقع کشور روسیه در حال سرمایه‌گذاری در زمینه نظام آموزش عالی و حمایت از دانشجویان است و همین امر موجب شده است که این کشور با سرعت بالایی به مقصد مناسب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا تبدیل شود. همچنین این کشور دارای یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در سراسر دنیا است و آموزش باکیفیت بالا را برای دانشجویان خارجی و داخلی فراهم نموده است.

دانشجویان خارجی علاوه بر مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه، تحصیل در این رشته را باکیفیت بالا در یک مکان فرهنگی دریافت می‌کنند و می‌توانند از میان رشته‌های مختلف رشته موردعلاقه خود را انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که چندین دانشگاه این کشور در رتبه جهانی قرار دارند که از میان آن‌ها بهترین رتبه به دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو داده می‌شود. در حقیقت این دانشگاه دارای رتبه ۷۸ است و رتبه بعدی به دانشگاه سن‌پترزبورگ تعلق می‌گیرد که دارای رتبه ۲۴۲ است.

لازم است بدانید که روسیه هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی از کشورهای بسیاری در سراسر جهان پذیرش می‌کند. تحصیل در رشته حقوق در روسیه به‌تازگی برای دانشجویان خارجی فراهم شده است؛ اما این امر به معنی کیفیت کم دوره‌های آن نیست. کیفیت بالای دوره‌های آموزش و هزینه پایین آن برای تحصیل سبب جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور شده است.

مزایای تحصیل رشته حقوق در روسیه

مزایای تحصیل رشته حقوق در روسیه

روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو بین‌المللی سیستمی رقابتی را برای آموزش عالی ایجاد نموده است. یکی از مزایای تحصیل در روسیه مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه است. در واقع هزینه بر اساس برنامه‌ها متفاوت است؛ اما در مقایسه با برنامه‌های مشابه در سایر نقاط اروپا کاملاً معقول و به‌صرفه است. همچنین روسیه به دلیل موقعیتی که بین شرق و غرب دارد تجربه آموزشی منحصربه‌فردی را به دانشجویان خود ارائه می‌کند؛ زیرا بهترین شیوه‌ها را از سراسر جهان در خود جای‌داده است. علاوه بر استانداردهای آموزشی معتبر تحصیل رشته حقوق در روسیه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در تاریخ و میراث پر جنب‌وجوش آن غرق شوند.

همچنین به دلیل گستردگی روسیه همیشه چیزهای بیشتری برای تجربه و دیدن وجود خواهد داشت. همان‌طور که می‌دانید یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی روسیه رشته حقوق است. در حقیقت دانشگاه‌های روسیه در بین بهترین‌ها برای تحصیل در رشته حقوق قرار دارند. آن‌ها آموزش حقوقی را در تمام سطوح دانشگاهی ارائه می‌کنند و دانش و ابزارهایی را برای شروع مشاغل حقوقی موفق و برجسته هم در روسیه و هم در جهان به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل در رشته حقوق روسیه

به‌طورکلی باید گفت که این کشور برای تحصیل رشته حقوق در روسیه دارای برنامه‌ها و مدارکی است. افراد جهت‌پذیرش در رشته حقوق در دانشگاه‌های این کشور نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند؛ ولی تمامی افراد متقاضی باید یک دوره پادفک را طی نمایند. در واقع در این دوره، زبان این کشور را یاد می‌گیرند و این دوره مساوی با یک دوره تحصیلی است. لازم به ذکر است که مدت‌زمان تحصیل در رشته حقوق در روسیه در مقاطع مختلف متفاوت است و بعد از آن دانشجویان می‌توانند برای مقاطع بالاتر اقدام کنند.

به‌خاطر داشته باشید که دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دو سال و برای مقطع دکتری ۳ الی ۴ سال ادامه تحصیل دهند. فراموش نکنید که تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف نیاز به آزمون ورودی و مدرک زبان دارد؛ اما تحصیل رشته حقوق در روسیه شرایط راحت‌تری دارد. در حقیقت روسیه این مجوز را به شما می‌دهد که بدون داشتن هیچ آزمون ورودی در رشته حقوق تحصیل نمایید. تحصیل در رشته حقوق در روسیه به زبان انگلیسی و روسی است و هر کدام از آن‌ها شرایط ویژه‌ای دارند.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

چگونگی ارائه درخواست جهت تحصیل رشته حقوق در روسیه

همان‌طور که می‌دانید متقاضیانی که می‌خواهند در خارج از کشور در رشته حقوق به تحصیل بپردازند باید برای اخذ پذیرش تحصیلی اپلای کنند. آن‌ها باید مدارک موردنیازی که دانشگاه درخواست کرده است را ارسال کنند و سپس منتظر جواب پذیرش دانشگاه بمانند. متقاضیان بعد از ارسال مدارک خود به دانشگاه‌های موردنظر و موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها باید مدارک خود را همراه با نامه اخذ پذیرش تحصیلی به سفارت کشور روسیه تحویل دهند و سپس جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنند. مدارک عمومی لازم برای اخذ پذیرش تحصیل رشته حقوق در روسیه به شرح زیر است:

  • پر کردن فرم درخواست و در صورت نیاز، پرداخت اپلیکیشن فی
  • دیپلم ۱۲ساله دبیرستان (معدل، ریزنمرات، کارنامه و مدرک تحصیلی)
  • توصیه‌نامه
  • انگیزه‌نامه
  • عکس‌های گذرنامه‌ای
  • گواهی پزشکی

همان‌طور که بیان شد، در نظر داشته باشید که متقاضیان تحصیل در رشته حقوق باید در یک دوره پادفک شرکت کرده و در آزمون پایانی این دوره نمره قبولی را کسب کنند. در واقع بعدازاین آزمون شما می‌توانید وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل دهید. به‌خاطر داشته باشید که دوره پادفک برای کسب آمادگی دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است و تنها مختص متقاضیان رشته حقوق نیست؛ بلکه تمامی متقاضیان سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه در صورت نداشتن دانش زبان روسی می‌توانند ابتدا وارد دوره‌های پادفک شوند و سپس برای دانشگاه موردنظر خود اقدام کنند.

در واقع علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه وجود این دوره یک مزیت دیگر برای تحصیل رشته حقوق در روسیه است. در واقع دوره پادفک این فرصت را به شما می‌دهد که بدون مدرک زبان در این کشور برای رشته حقوق آماده شوید. به‌عبارت‌دیگر افرادی که بدون آشنایی با زبان روسی قصد تحصیل حقوق در این کشور را دارند، می‌توانند از طریق دوره‌های پادفک راهی این کشور شوند و سطح زبان‌شان را به سطح موردنظر دانشگاه برسانند.

بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته حقوق

چند مورد از بهترین دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در رشته حقوق

به‌طورکلی می‌توان گفت دانشگاه‌های زیادی برای تحصیل رشته حقوق در روسیه وجود دارند. همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای کیفیت بالای آموزشی هستند و کم‌بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه از دیگر امتیازهای مهاجرت تحصیلی به روسیه است. در واقع باید گفت که تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه برتر جهانی هستند. لازم است بدانید که افراد زیادی متقاضی تحصیل در این رشته در این کشور هستند. برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته حقوق در روسیه موارد زیر هستند.

1. تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه مسکو یک دانشگاه پژوهشی دولتی در این کشور است و در سال ۱۷۵۵ تأسیس شده است و سال‌ها است که جزء برترین دانشگاه‌های این کشور است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های زیادی است که دانشکده حقوق یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه است. زبان، حقوق، جغرافیا و… نمونه‌هایی از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه هستند.

2. دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

به خاطر داشته باشید دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ واقع در شهری به همین نام یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است. از زمان تأسیس در سال ۱۷۲۴ این دانشگاه تمرکز خود را بر روی تحقیقات در زمینه‌های علوم طبیعی و اجتماعی حفظ نموده است و به عنوان یک موسسه برتر برای تحصیل رشته حقوق در روسیه شناخته شده‌است. در واقع دانشگاه سن پترزبورگ از طریق برنامه‌های چند رشته‌ای خود قصد دارد به دانشجویان خود آموزش کامل و جامعی ارائه کند. به این ترتیب دانشجویان نه تنها دانش نظری بلکه ابزارهای استفاده از آن را در دنیای واقعی نیز کسب می‌نمایند.

علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه دانشکده حقوق این دانشگاه شامل برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد است که دانشجویان را برای مشاغل حقوقی در حقوق روسیه و بین‌المللی تجهیز می‌کند. علاوه بر دروسی که به زبان روسی تدریس می‌شوند، این دانشکده سه دوره به‌ویژه حقوق بین‌الملل عمومی، بررسی قضایی اقدامات دولت و داوری تجاری بین‌المللی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. در حقیقت هدف دانشگاه از طریق این دوره‌ها بر اهمیت همکاری بین‌المللی در مطالعه و اجرای قانون است.

تحصیل رشته حقوق در دانشگاه نووسیبیرسک

3. تحصیل رشته حقوق در روسیه و دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

لازم است بدانید که دانشگاه دولتی نووسیبیرسک به‌عنوان یکی از مشهورترین دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی روسیه است. به یاد داشته باشید که از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۵۸ این دانشگاه برای رویکردی جدید و معاصر به آموزش فشار آورده است. در واقع بر اهمیت ادغام علم و تحقیقات تجربی در شیوه‌های آموزشی استاندارد تأکید کرده است. در نتیجه دانشجویان این دانشگاه در همان ابتدای تحصیل معرفی شده و درگیر اقدامات تحقیقاتی مختلف می‌شوند.

خوشبختانه امکان تحصیل در هر دو مقطع کارشناسی و ارشد در رشته حقوق به زبان روسی در این دانشگاه وجود دارد. مدرک لیسانس تحصیل رشته حقوق در روسیه و در دانشگاه نووسیبریسک یک دوره چهار‌ساله است که به زبان روسی تدریس می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد هفت دوره تخصصی ارائه می‌گردد که از آن جمله می‌توان به حقوق خانواده، حقوق عمومی بین‌المللی و مقررات مالی اشاره نمود. همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه در رشته حقوق دوساله و به زبان روسی هستند.

4. تحصیل رشته حقوق در روسیه؛ موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو

مؤسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو یا MGIMO به‌عنوان نخبه‌ترین مؤسسه برای آموزش عالی در روسیه شناخته می‌شود. در حقیقت شهرت این دانشگاه در اروپای مرکزی و شرقی نیز شناخته شده است. به‌خاطر داشته باشید که برخی از این دانشگاه به‌عنوان هاروارد روسیه یاد می‌کنند؛ زیرا فارغ‌التحصیلان آن از برجسته‌ترین نخبگان علمی و سیاسی در روسیه و جهان هستند. امروزه، MGIMO برنامه‌های گوناگونی در ۱۸ زمینه علمی و دوره‌های زبان را برای بیش از ۵۳ زبان ارائه می‌کند.

لازم به ذکر است که دانشکده حقوق بین‌الملل مؤسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو برای اولین‌بار در سال ۱۹۴۹ افتتاح شد و به‌سرعت یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های حقوق را در روسیه ارائه نمود. پس از اخذ دیپلم، فارغ‌التحصیلان MGIMO معمولاً در برخی از برجسته‌ترین شرکت‌های حقوقی در داخل و خارج از کشور موقعیت‌هایی دریافت می‌کنند که ثابت می‌کند MGIMO در واقع یکی از بهترین دانشکده‌های حقوق در روسیه است.

باتوجه‌به روابط بین‌المللی فراوان این دانشگاه به دانشجویان مقطع کارشناسی خود فرصت تحصیل رشته حقوق در روسیه و این دانشگاه را به زبان‌های روسی، فرانسوی و تا حدی انگلیسی می‌دهد. همچنین به دلیل ارتباط دانشگاه با مدرسه سوئیس برای روابط بین‌الملل به دانشجویان فرصت‌های کارآموزی متعددی در روسیه و سوئیس داده می‌شود.

هزینه تحصیل رشته حقوق در روسیه

هزینه تحصیل در رشته حقوق در روسیه

به‌طورکلی باید گفت که تحصیل رشته حقوق در روسیه دارای هزینه است؛ اما بسته به موارد زیادی تغییر می‌کند. در واقع تحصیل رشته حقوق در روسیه شامل موارد مختلفی مانند ملیت دانشجو، نوع دانشگاه و رشته تحصیلی می‌شود. دانشگاه های دولتی این کشور برخلاف سطح کیفیت بالای آموزشی که ارائه می‌دهند نسبت به کشورهای معتبر دنیا دارای هزینه کمی هستند. در حقیقت به علت مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه افراد زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند.

به‌طورکلی شهریه دانشگاه های این کشور در طی سال بین ۵۵۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار متغیر است. همچنین هزینه تحصیل به زبان انگلیسی نسبت به زبان روسی بیشتر است که حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار بیشتر از زبان روسی است و هزینه تحصیل در دوره پادفک ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار است. شهریه تقریبی دانشگاه های این کشور در جدول زیر درج شده است.

دانشگاه شهریه
دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ ۸۰۰۰ دلار
دانشگاه لومونوسف مسکو ۸۵۰۰ دلار
دانشگاه دوستی مردم روسیه ۵۵۰۰ دلار
دانشگاه نووسیبیرسک ۴۵۰۰ دلار
دانشگاه آستارا خان ۳۲۰۰ دلار

اخذ بورسیه تحصیلی در رشته حقوق در روسیه

به‌خاطر داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه می‌توانند جهت دریافت بورسیه از طرف کشور روسیه و برابر با شرایط مردم این کشور درخواست دهند. در واقع هر ساله این کشور مکان‌هایی را با بودجه دولت در دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. لازم به ذکر است که برای تحصیل رشته حقوق در روسیه بورسیه‌ها و شهریه رایگان برای کل برنامه انتخابی، کمک‌هزینه و خوابگاه نیز پوشش داده می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت بورسیه شامل شرایطی مجزا است که معمولاً نداشتن گپ تحصیلی زیاد و همچنین برخورداری از سطح توان بالای علمی مهم‌ترین آن‌ها است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد در خصوص تحصیل رشته حقوق در روسیه مطالبی بیان شود. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل رشته حقوق روسیه موجب شده افراد زیادی متقاضی تحصیل در این کشور باشند. برای تحصیل رشته حقوق در روسیه شرایط و مدارکی لازم است. همچنین برای تحصیل در این رشته نیاز به ارائه مدرک زبان نیست و تحصیل در این رشته به زبان روسی میسر است. علاوه بر موارد بیان شده جهت تحصیل در این رشته برای برخی از دانشجویان ممتاز بورسیه در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به روسیه با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با مشاوران متخصص ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه