تحصیل در ترکیه یا ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
6 خرداد 3

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا | شرایط تحصیل 2024

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی مهاجرت تحصیلی را در مسیر زندگی خود انتخاب می‌کنند. کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر موردتوجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته‌اند. امکان تحصیل رایگان، تردد آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا، اعتبار بالای دانشگاه‌ها و… تنها چند مورد از مزایای تحصیل در کشورهای اروپایی است.

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا دو مورد از پرطرف‌دارترین گزینه‌های موجود برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شوند. مهاجرت تحصیلی به ترکیه به دلایل مختلفی مانند نزدیکی به ایران، هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه و وجود دانشگاه‌های معروف و معتبر و تحصیل در ایتالیا به دلیل شرایط آسان پذیرش و امکان تحصیل رایگان از جمله بهترین انتخاب‌های دانشجویان محسوب می‌شوند.

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا با مزایای مختلفی برای دانشجویان همراه است که از جمله این مزایا می‌توان به امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان کار حین تحصیل، برخورداری از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی، آشنایی با تاریخ و فرهنگ این کشورها و… اشاره کرد. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی مقایسه تحصیل در ترکیه و ایتالیا بپردازیم.

مقایسه تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ اطلاعات کلی

برای انتخاب مقصد نهایی برای تحصیل در ترکیه یا ایتالیا لازم است نسبت به هر دو کشور اطلاعات لازم را داشته باشید. در ادامه یک سری اطلاعات کلی در رابطه با هر کشور را بیان می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

1. ایتالیا

کشور معروف اروپا، ایتالیا کشوری با زیبایی، تاریخ و فرهنگ متنوع است که در سال‌های اخیر موردتوجه دانشجویان زیادی قرار گرفته است. پایتخت این کشور رم است و حدود 60.6 میلیون نفر جمعیت دارد. تحصیل در اروپا امکان دسترسی به مزایای مختلفی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. مناطق مختلف اروپا نقش مهمی در پویایی این کشور دارند. بخش‌های شمالی، مرکزی و جنوبی این کشور به 20 منطقه کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. تاریخ ایتالیا به طور قابل‌توجهی الهام‌بخش فرهنگ معاصر این کشور است؛ زیرا قبل از اینکه ایتالیا به یک دولت ملی در سال 1861 تبدیل شود، به پادشاهی‌های مختلف از جمله کشورهای پاپ گروه‌بندی می‌شد.

فرهنگ ایتالیایی بسیار متنوع است و مناطق مختلف این کشور دارای سنت‌های متمایز، گویش‌های زبانی و غذاهای لذیذ و معروف در جهان هستند. زبان رسمی در این کشور ایتالیایی و مذهب اغلب مردم مسیحیت است. دانشگاه‌های ایتالیا از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا و جهان هستند که مقصد انتخابی برخی دانشجویان از بین تحصیل در ترکیه یا ایتالیا، کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. دانشگاه بولونیا در سال 1088، دانشگاه پادوا در سال 1222 و دانشگاه ناپل در سال 1224 تأسیس شد. سیستم آموزشی در ایتالیا از سال 1999 از سیستم بولونیا پیروی می‌کند.

2. ترکیه

کشور ترکیه به‌عنوان دروازه‌ای میان اروپا و خاورمیانه عمل می‌کند و با تأثیرات فرهنگی و سیاسی که از این موقعیت جغرافیایی دریافت کرده است، به یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. آنکارا پایتخت رسمی این کشور شناخته می‌شود؛ اما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول است. ترکیه از دیرباز نقش مهمی در اروپا و خاورمیانه ایفا کرده است. این امر امروزه در فرهنگ، آداب‌ورسوم و حتی زبان این کشور قابل‌مشاهده است.

جمعیت ترکیه 83.6 میلیون نفر است و زبان اصلی این کشور ترکی است. ترکیه کشوری پرجنب‌وجوش و پویا است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. به لطف هزینه زندگی مقرون‌به‌صرفه و شرایط آسان اخذ ویزا، این کشور به یک کانون آموزشی تبدیل شده است. دانشگاه‌های ترکیه در بین دانشجویان بین‌المللی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. باتوجه‌به تاریخ، فرهنگ، زیبایی‌های طبیعی و گنجینه‌های معماری در ترکیه، جای تعجب نیست که ترکیه نه‌تنها از نظر گردشگران، بلکه در میان دانشجویان بین‌المللی نیز بسیار جذاب باشد.

سیستم آموزشی ترکیه و ایتالیا

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ سیستم آموزشی

متقاضیان تحصیل در ترکیه یا ایتالیا باید با سیستم آموزشی در هر دو کشور آشنایی داشته باشند. سیستم آموزشی دو کشور ترکیه و ایتالیا به شرح زیر است:

1. سیستم آموزشی ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا هستند. بر اساس فرایند بولونیا، سیستم آموزشی ایتالیا در سال 1999 اصلاح شد و یک سیستم آموزشی منسجم در سراسر اروپا ایجاد شد. از آن زمان، ایتالیا دارای یک سیستم سه دوره‌ای شامل دوره اول مدرک کارشناسی (3 سال)، دوره دوم کارشناسی‌ارشد (2 سال) و دوره سوم مقطع دکتری (5 الی 6 سال) بوده است.

از نظر نوع مؤسسات آموزش عالی، دو دسته از مؤسسات وجود دارند که بخش آموزش عالی را در ایتالیا تشکیل می‌دهند و شامل مؤسسات دانشگاهی و مؤسسات غیردانشگاهی (آموزش عالی در زمینه هنر و موسیقی) می‌شوند. بخش دانشگاهی در ایتالیا شامل 89 دانشگاه است که از این تعداد، 58 دانشگاه دولتی، 17 دانشگاه غیردولتی، 2 دانشگاه بین‌المللی آموزشی تحقیقاتی برای توسعه زبان، ادبیات و فرهنگ ایتالیایی، 6 دانشگاه تحصیلات تکمیلی و 4 دانشگاه پلی‌تکنیک هستند.

2. سیستم آموزشی ترکیه

کشور ترکیه در سال ۱۹۸۱ به طور کامل سیستم آموزش عالی خود را بازسازی کرد. در مدت‌زمان بسیار کوتاهی به‌سرعت رشد یافت و در بین دانشجویان بین‌المللی محبوبیت یافت. امروزه بالغ بر 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که خصوصی یا دولتی هستند. بودجه مراکز آموزش عالی دولتی توسط دولت تأمین می‌شود و دانشگاه‌های خصوصی از بودجه خارجی و درآمد حاصل از درآمد شهریه وابسته هستند. دوره‌های کارشناسی در این کشور 4 سال به طول می‌انجامد.

رشته‌های تخصصی‌تر مانند پزشکی می‌تواند تا 6 سال طول بکشد. مدت‌زمان تحصیل کارشناسی‌ارشد 2 سال و دوره دکتری 4 سال است. امکان تحصیل مدرک کاردانی نیز در برخی از دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد و دو سال به طول می‌انجامد. کلیه آموزش عالی در ترکیه توسط TYYC (چارچوب ملی آموزش عالی ترکیه) نظارت می‌شود. به‌طورکلی TYYC با فرایند بولونیا برابری می‌کند. ترکیه همچنین بخشی از سیستم انتقال اروپایی (ECTS) است.

اب و هوای ایتالیا و ترکیه

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ آب‌وهوا

نوع آب و هوا در دو کشور ترکیه و ایتالیا متفاوت است که در ادامه بررسی می‌کنیم:

1. تحصیل در ایتالیا و آب و هوا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای تحصیل در ترکیه یا ایتالیا باید در نظر بگیرید، آب‌وهوای این کشورها است. کشور ایتالیا دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب است. دمای هوا در تابستان در جنوب این کشور به 28 الی 33 و حتی گاهی به 40 درجه می‌رسد. گرم‌ترین ماه سال ژوئیه با متوسط دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد و سردترین ماه سال ژانویه با دمای 8 درجه است. مرطوب‌ترین ماه در ایتالیا دسامبر با متوسط بارندگی 96 میلی‌متر است.

2. آب و هوا در ترکیه

بسیاری از دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به ترکیه را انتخاب می‌کنند، مطمئناً آب‌وهوای مدیترانه‌ای این کشور را نیز مدنظر قرار می‌دهد. این کشور در منطقه نیمه‌گرمسیری و معتدل با آب‌وهوای مطبوع است. ترکیه دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل و بارانی است. نواحی اطراف دریای سیاه در ترکیه دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های معتدل هستند. تفاوت دمایی بین تابستان و زمستان در کشور ترکیه زیاد است. برخی از نواحی مرتفع این کشور آب‌وهوای سرد و برفی را در طول زمستان تجربه می‌کنند.

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ دانشگاه ‌ها

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایتالیا اعتبار دانشگاه‌ها است. در ادامه دانشگاه‌های هر دو کشور را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

1. دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهای کم‌هزینه برای تحصیل محسوب می‌شود و دانشجویان زیادی تحصیل در ایتالیا را انتخاب می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌تواند با مزایای مختلفی از جمله امکان تحصیل رایگان، امکان شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجویی و کار در زمان تحصیل برای دانشجویان همراه باشد. تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی انجام می‌شود. دانشجویانی که تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنند، باید از نمرات بالا در آزمون‌های IELTS و TOEFL برخوردار باشند.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایتالیا فرصتی منحصربه‌فرد جهت برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی باکیفیت و ارزان است. ایتالیا دارای تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان است. در ادامه به بررسی 10 دانشگاه برتر این کشور و رتبه آن‌ها در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان از نظر QS در سال 2024 می‌پردازیم:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: 123
 • دانشگاه ساپینزا رم: 134
 • دانشگاه بولونیا: 154
 • دانشگاه پادوا: 219
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تورین: 252
 • دانشگاه میلان: 276
 • دانشگاه ناپل: 335
 • دانشگاه پیزا: 349
 • دانشگاه فلورانس: 358
 • دانشگاه تورین: 364
 • دانشگاه ترنتو: 429
 • دانشگاه پاویا: 469
شرایط تحصیل در ترکیه یا ایتالیا

2. دانشگاه های ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه با مزایای مختلفی برای دانشجویان همراه است. این کشور از موقعیت جغرافیایی، اجتماعی و آموزشی خوبی برخوردار است. سیستم آموزشی پیشرفته این کشور مطابق با معاهده بولونیا است و تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در این کشور قرار دارند. زبان اصلی تحصیل در این کشور ترکی استانبولی است؛ اما تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی هستند.

اعتبار مدارک اعطایی دانشگاه‌های ترکیه در سراسر اروپا و سایر کشورهای دنیا از اعتبار خوبی برخوردار است؛ به همین جهت میان انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایتالیا متقاضیانی که در کنار اعتبار دانشگاه، نزدیک بودن فاصله برای آن‌ها مهم است ترکیه را انتخاب می‌کنند. موسسه‌های آموزش عالی زیادی در ترکیه وجود دارد که هرساله در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا جایگاه خوبی را کسب می‌کنند. در ادامه به برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه آن‌ها در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا از نظر رتبه‌بندی QS در سال 2024 اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه کوچ: ۴۳۱
 • دانشگاه سابانجی: 526
 • دانشگاه فنی خاورمیانه: 336
 • دانشگاه بیلکنت: 502
 • دانشگاه بغازیچی: 514
 • دانشگاه فنی استانبول: 404
 • دانشگاه آنکارا: 950
 • دانشگاه حاجت تپه: 761
 • دانشگاه استانبول: 711
 • دانشگاه قاضی: 100
 • دانشگاه فنی ییلدیز: 951
 • دانشگاه اژه: 1200
 • دانشگاه مرمره: 1400
 • دانشگاه آتاتورک: 1401
 • دانشگاه آکدنیز: 1450

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ هزینه تحصیل و زندگی

یکی دیگر از فاکتورها و معیارهای مهم در انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایتالیا هزینه تحصیل و زندگی است. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌ها برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی اهمیت زیادی دارد. در ادامه هزینه‌ها در دو کشور ترکیه و ایتالیا بررسی می‌کنیم.

1. هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

به‌طورکلی هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر مقاصد مهاجرت تحصیلی محبوب در اروپا، مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در ایتالیا به عوامل مختلفی مانند نوع دانشگاه، رشته، مقطع و زبان تحصیل و حتی محل تحصیل شما بستگی دارد. شهرهای بزرگ و توریستی این کشور هزینه زندگی و تحصیل بالاتری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارند. متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا از 900 الی 4000 یورو در سال متفاوت است.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی در این کشور نیز بسته به رشته و مقطع تحصیلی از 6000 الی 20000 یورو برآورد می‌شود. دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در ایتالیا به مدت 4 ساعت در روز و 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازند و مقداری از هزینه‌های زندگی دانشجویی خود را جبران کنند.

2. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

در مبحث تحصیل در ترکیه یا ایتالیا، شهریه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه و هزینه زندگی دانشجویی در این کشور باتوجه‌به کیفیت امکانات آموزشی و رفاهی این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپا ارزان محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در ترکیه تحت‌تأثیر عواملی مانند خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه، نوع رشته، مقطع تحصیلی و زبان تحصیل متغیر است. شهریه دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه از ۱۱۶ الی 1000 دلار و در دانشگاه‌های خصوصی از 5000 الی 23663 دلار متفاوت است. امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی وجود ندارد؛ اما دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری مجاز به 20 ساعت کار در هفته هستند.

برای درک بهتر مقایسه تحصیل در ترکیه یا ایتالیا، در ادامه خلاصه‌ای از هزینه زندگی دانشجویی در این کشوها را در یک جدول به شما ارائه می‌دهیم:

هزینه‌های زندگی دانشجوییایتالیاترکیه
یک وعده غذایی در رستوران متوسط15 یورو3.31 یورو
یک لیتر شیر1.18 یورو0.79 یورو
یک کیلوگرم برنج1.99 یورو1.22 یورو
12 عدد تخم مرغ2.86 یورو1.37 یورو
یک عدد نان1.62 یورو0.42 یورو
بلیت حمل و نقل عمومی1.50 یورو0.39 یورو
یک جفت کفش82.61 یورو62 یورو
اجاره بها آپارتمان 1 خوابه(مرکز شهر)663 یورو246 یورو
اجاره بها آپارتمان 1 خوابه (خارج از مرکز شهر)511 یورو155 یورو

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ بورسیه‌ های تحصیلی

تحصیل در ترکیه یا ایتالیا مزیتی که دارد ارائه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان خارجی است. بورسیه‌ها برای هر کشور به شرح زیر هستند:

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

1. بورسیه های تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های دانشجویی ایتالیا فرصت استثنایی تحصیل ارزان و حتی رایگان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی در هنگام تحصیل در ایتالیا می‌توانند در صورت برخورداری از شرایط لازم از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند. توجه داشته باشید که رقابت برای دستیابی به بورسیه‌های تحصیلی بالا است و دانشجویان باید تلاش کنند در زمان مقرر نسبت به درخواست اخذ بورسیه اقدام نمایند.

در حال حاضر بالغ بر 800 بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. میزان پوشش هزینه‌ها در بورسیه‌های تحصیلی باتوجه‌به نهاد ارائه‌دهنده متفاوت است؛ اما به‌طورکلی شامل کمک‌هزینه‌های جزئی و بورسیه‌های فول فاند می‌شوند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا به شرح زیر هستند:

 • بورسیه استانی ایتالیا: بر اساس وضعیت مالی دانشجویان ارائه می‌شود و امکان تحصیل رایگان و دریافت کمک‌هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.
 • بورسیه دولتی ایتالیا: بر اساس شایستگی‌های تحصیلی به دانشجویان ارائه شده و شامل معافیت از شهریه و کمک‌هزینه‌های ماهانه و بیمه می‌شود.
 • بورسیه تحصیلی وزارت خارجه ایتالیا (MAECI): بورسیه دولتی ایتالیا برای جذب دانشجویان خارجی است و هرساله به دانشجویان علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا ارائه می‌شود. این بورسیه شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد و شامل کمک‌هزینه ماهانه و بیمه است.
 • بورسیه‌های دانشگاهی: این بورسیه‌ها توسط دانشگاه‌های ایتالیا به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شود و تخفیف در شهریه، کمک‌هزینه‌های تحصیلی و بیمه را در بر می‌گیرد.
 • بورسیه‌های خصوصی: بورسیه‌های خصوصی توسط اشخاص و شرکت‌های خصوصی بر اساس نیازهای مالی و شایستگی دانشجویان تعلق می‌گیرد.
بورسیه های تحصیلی ترکیه

2. تحصیل در ترکیه یا ایتالیا؛ بورسیه های تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه در سال‌های اخیر با هدف جذب دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های مختلفی را به آن‌ها ارائه می‌دهد. اخذ بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه اغلب به‌صورت رقابتی است و به دانشجویان و محققان برجسته تعلق می‌گیرد. با اینکه بورسیه‌های تحصیلی ترکیه امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم نمی‌کنند؛ اما می‌توانند بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های دانشجویی دانشجویان را در بر بگیرند. در مبحث انتخاب تحصیل در ترکیه یا ایتالیا، برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های ترکیه به شرح زیر هستند:

 • ترکیه بورسلاری: این بورسیه با هدف جذب دانشجویان به‌صورت تمام‌وقت یا کوتاه‌مدت توسط دولت ترکیه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. این بورسیه درصدهای مختلف تخفیف در شهریه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه: دانشگاه‌های ترکیه هرساله بورسیه‌های تحصیلی خاصی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. هدف از ارائه این بورسیه‌ها، فراهم‌کردن شرایط مناسب برای تحصیل دانشجویان است. برخی از دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی عبارت از دانشگاه مدیپول، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه سابانجی و… هستند.
 • بورسیه توبیتاک: این بورسیه توسط شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه به دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌شود و در صورت برخورداری از شایستگی‌های تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌شود.
 • بورسیه اراسموس: برنامه بورسیه اراسموس از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. این بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان دانشجویان در یک کشور دیگر به مدت دو ترم تحصیلی را فراهم می‌کند.
 • بورسیه ابن‌سینا: بورسیه تحصیلی ابن‌سینا یک بورسیه تحصیلی رقابتی است که توسط دولت ترکیه تأمین می‌شود. این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی برجسته تعلق می‌گیرد.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی با هدف مهاجرت تحصیلی به ادامه تحصیل می‌پردازند. زندگی و تحصیل در خارج از کشور می‌تواند با چالش‌های مختلفی برای دانشجویان همراه باشد. ازاین‌رو، متقاضیان باید قبل از هرگونه اقدام، تحقیقات لازم را انجام داده و با آگاهی کامل از شرایط کشورهای موردنظر تصمیم بگیرند. تحصیل در ترکیه یا ایتالیا می‌تواند یک گزینه خوب برای مهاجرت تحصیلی باشد.

انتخاب بین این گزینه‌ها تا حدود زیادی به ترجیحات و تصمیمات شخصی افراد بستگی دارد. بااین‌حال، ما در این مقاله کوشیدیم با ارائه اطلاعات موردنیاز درمورد تحصیل در ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تا حدودی شما را در این انتخاب یاری کنیم. شما می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید تا با ارائه مشاوره رایگان تخصصی، بهترین مسیر را برای شما انتخاب کنند.

سؤالات متداول

 1. سیستم آموزشی منسجم اروپا چیست و در چه سالی پایه‌گذاری شد؟

سیستم بولونیا در سال 1999 در دانشگاه بولونیا

 1. بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا کدامند؟

بورسیه استانی، بورسیه‌های دانشگاهی، بورسیه وزارت خارجه و…

 1. بورسیه‌های تحصیلی ترکیه کدامند؟

بورسیه دولتی ترکیه بورسلاری، بورسیه ابن‌سینا، بورسیه توبیتاک و…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه