تحصیل دندانپزشکی در کانادا
توسط تیم علم ویرا
21 خرداد 3

تحصیل دندانپزشکی در کانادا 2024 | شرایط و هزینه ها

به‌طورکلی تحصیل دندانپزشکی در کانادا کار آسانی نیست؛ اما موفقیتی که قرار است بعد از تحصیل تجربه نمایید به زحمتی که می‌کشید می‌ارزد. با وجود بالابودن هزینه دندانپزشکی در کانادا، دندانپزشکی یکی از رشته‌های پرطرف‌دار کانادا برای متقاضیان بین‌المللی است. کیفیت آموزش این رشته در کانادا در سطح جهانی دارای اعتبار است و باتوجه‌به نیاز بازار کار در این کشور احتمال جذب فارغ‌التحصیلان بسیار بالا است.

خبر خوش دیگر برای دانشجویان ممتاز متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که می‌توانید در حین تحصیل از بورسیه‌های مختلف استفاده کنید و هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا را تا حد زیادی کاهش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

رشته دندانپزشکی در کانادا

رشته دندانپزشکی در کشور کانادا شاخه‌ای از رشته پزشکی محسوب می‌شود که به مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های مربوط به دندان، لثه و استخوان‌های فک و صورت می‌پردازد. در واقع تحصیل دندانپزشکی در کانادا تنها شامل دندان نمی‌شود و بخش‌های سروصورت از جمله فک، ناحیه گیجگاهی و سایر استخوان‌بندی‌های مربوطه را هم در بر می‌گیرد. این رشته در کانادا شامل 9 تخصص است که عبارت اند از:

 • بهداشت عمومی دندان
 • جراحی فک و دهان
 • ریشه‌درمانی (اندودنتیکس)
 • رادیولوژی فک و دهان
 • پاتولوژی دهان
 • دندانپزشکی کودکان
 • ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت
 • لثه درمانی
 • پروتز دندان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

لازم است بدانید که تحصیل دندانپزشکی در کانادا از یک دوره چهار‌ساله پس از دبیرستان شروع می‌شود. جهت تحصیل در این دوره لازم است دوره پیش‌دانشگاهی را با موفقیت گذرانده باشید. توجه داشته باشید که یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا سن متقاضی است که هر چه به 30 نزدیک‌تر شود از شانس کمتری برای پذیرش برخوردار خواهد بود.

علاوه بر این، از دیگر شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا داشتن رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا و مدرک زبان است. در بسیاری از موارد پس از اخذ پذیرش اولیه از دانشجویان دارای هزینه دندانپزشکی در کانادا خواسته می‌شود که در یک مصاحبه شرکت نمایند. همچنین برای ورود به این دوره باید انگیزه‌نامه خود را کامل و جذاب بنویسند و هر گونه موفقیت علمی خود را در آن قید نمایند. در ادامه به بررسی بیشتر این شرایط پرداخته شده است.

1. شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در کانادا

حداقل سن لازم برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا 18 سال است و متقاضیان تا سن 30 سال نیز می‌توانند جهت دریافت پذیرش درخواست دهند؛ اما باید توجه کنید که هرچه سن و گپ تحصیلی کمتر باشد، شانس شما جهت پذیرش و به خصوص دریافت ویزای تحصیلی کانادا بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر سفارت کانادا برای صدور ویزای تحصیلی روی سن متقاضیان سختگیری دارد و به افرادی که سن بالایی داشته باشند ویزای تحصیلی نمی‌دهد؛ فلذا بر اساس تجربه می‌توان گفت که گپ تحصیلی تا 2 سال مورد قبول است.

2. شرط معدل برای تحصیل دندانپزشکی

علاوه بر هزینه دندانپزشکی در کانادا شرط معدل نیز یکی از سؤالات مهم متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور کانادا است. دانشگاه‌های کانادا اصولاً یک آزمون ورودی جهت ‌پذیرش برگزار می‌کنند که کسب نمره قبولی در این آزمون بسیار مهم است؛ ولی بااین‌حال از نظر آکادمیک نیز دانشجویان باید دارای رزومه تحصیلی خوب و معدلی بین 15 الی 17 باشند. همچنین ارائه نمره زبان انگلیسی آیلتس 7 و یا مدرک زبان فرانسوی معتبر بسته به زبان مورد انتخاب جهت تحصیل دندانپزشکی در کانادا مورد نیاز است.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در کانادا

3. مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی در کانادا به 3 دوره تحصیلی تقسیم می‌شود. در واقع دانشجویان دارای هزینه دندانپزشکی در کانادا پس از سپری کردن این 3 دوره می‌توانند مهارت و دانش کافی را به دست آورده و بعد از اخذ مدرک شروع به کار نمایند. لازم به ذکر است که دوره اول و دوم دندانپزشکی در کانادا 2 سال به طور می‌انجامند که در این مدت دانشجویان دروس پایه و تخصصی دندانپزشکی را مطالعه خواهند نمود. همچنین دوره سوم یک دوره 1 الی 3 ساله است و مخصوص دانشجویانی است که علاقه دارند تا در یکی از رشته‌های ارتودنسی یا جراحی دندان مدرک تخصص خود را اخذ نمایند.

4. آزمون ورودی دندانپزشکی کانادا

علاوه بر موارد بیان شده برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا دانشجویان باید در آزمون ورودی DAT شرکت کنند. این آزمون از طرف انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود و در اکثر دانشگاه‌های آمریکا نیز مورد قبول است. آزمون DAT به دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود و شامل 4 بخش مهارت دستی، علوم طبیعی، توانایی ادراکی و درک مطلب در آزمون انگلیسی است. شایان ذکر است که مدت زمان آزمون به زبان انگلیسی 3 ساعت است و به زبان فرانسوی نیز 2 ساعت خواهد بود.

مراحل تحصیل دندانپزشکی کانادا

پروسه تحصیل دندانپزشکی در کانادا متفاوت از تحصیل این رشته در آمریکا و کشورهای اروپایی است. برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا ابتدا باید در دوره لیسانس (premedical) تحصیل کنید. مرحله دوم تحصیل این رشته در کانادا شامل گذراندن آزمون صلاحیت دندانپزشکی (DAT) است که توسط اتحادیه دندانپزشکی کشور کانادا (CDA) برگزار می‌شود.

درصورتی‌که نتوانید در این امتحان قبول شوید، نمی‌توانید در دوره بعدی تحصیل نمایید. متقاضیانی که در آزمون DAT نمره قبولی (حداقل 70) کسب کنند وارد دوره دندانپزشکی می‌شوند و در یکی از رشته‌های DDS یا DMD تحصیل می‌کنند. این دوره نیز 3 سال طول می‌کشد. مرحله آخر تحصیل دندانپزشکی در کانادا تحصیلات تکمیلی است که حدود 2 سال زمان می‌برد و پس از آن دانشجو مدرک دکترای دندانپزشکی دریافت می‌کند. توجه داشته باشید که دوره‌های تخصص بالینی و فلوشیپ که پس از دوره دکترا تحصیل می‌شوند، اختیاری هستند و می‌توانید در صورت تمایل در آن شرکت کنید و تخصص بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در کانادا

جهت اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی کانادا متقاضیان باید ابتدا در یک ‌رشته علوم پایه در مقطع لیسانس تحصیل کنند و به عبارتی نمی‌توانند مستقیماً وارد رشته دندانپزشکی شوند؛ بنابراین شما برای دریافت پذیرش در رشته دندانپزشکی کانادا باید یک مدرک کارشناسی علوم پایه از دانشگاه‌های کانادا داشته باشید. همچنین متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا باید حتماً مدرک زبان معتبر ارائه کنند. سایر مدارک لازم برای تحصیل در کانادا عبارت‌اند از:

 • ارائه نمره قبولی در آزمون ورودی
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی برای یک سال زندگی در کانادا
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی سلامت پزشکی

مزایای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

به‌طورکلی تحصیل دندانپزشکی در کانادا یکی از بهترین و مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای علاقه‌مندان این رشته است. در صورت داشتن هزینه دندانپزشکی در کانادا دلایل و مزایای بسیاری برای انتخاب کانادا وجود دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرصت‌های شغلی بسیار پس از اتمام تحصیل در بخش خصوصی و دولتی
 • برخورداری از کیفیت و سطح بالای آموزش در دانشگاه‌ها
 • افزایش جمعیت در کانادا و افزایش نیاز به دندانپزشک
 • فرصت‌های بی‌شمار یادگیری در این کشور برای دندانپزشکان
 • اعتبار بالای مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های کانادا
 • درآمد بسیار خوب دندانپزشکان در کانادا
 • امکان دریافت مدرک تخصص طی 1 الی 4 سال
 • زندگی در جامعه توسعه‌یافته
 • ظرفیت بالای این رشته در کانادا

دانشگاه‌ های دندانپزشکی کانادا

بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در جهان در کشور کانادا قرار گرفته‌اند که از امکانات بسیار خوبی نیز برخوردارند هستند. در واقع برترین دانشگاه های کشور کانادا از پیشرفته‌ترین امکانات آموزشی برای تحصیل دانشجویان استفاده می‌کنند. در لیست بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا، دانشگاه تورنتو رتبه اول و دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. به‌طورکلی نام دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته دندانپزشکی در زیر برای دانشجویانی که دارای هزینه دندانپزشکی در کانادا هستند ارائه شده است:

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه وسترن (Western University)
 • دانشگاه لاوال (Laval University)
 • دانشگاه مونترال (University of Montreal)
 • دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا

دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران در کانادا

اغلب متقاضیان تمایل دارند تا از دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت در کانادا پذیرش دریافت نمایند. این موضوع به این دلیل که مدرک اخذ شده از این دانشگاه‌ها در ایران مورد تأیید است و دانشجویان این امکان را دارند تا بعد از اتمام تحصیل در صورت تمایل با مدرک خود در ایران مشغول به کار شوند و یا ادامه تحصیل دهند. خوشبختانه باید گفت که تمام دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی کانادا مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارند.

در واقع دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در این دانشگاه‌ها شوند علاوه بر شانس دریافت مدرک از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان، از بابت پذیرش مدرک تحصیلی خود در ایران نیز نگرانی نخواهند داشت.

بورسیه دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در کانادا این امکان را دارند تا در صورت داشتن شرایط و صلاحیت لازم از بورسیه‌های تحصیلی در کشور کانادا نیز استفاده کنند. لازم است بدانید که بیش از 200 بورسیه در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان دندانپزشکی در نظر گرفته شده است که بعضی از این بورسیه‌ها به صورت فول فاند بوده و تمام هزینه دندانپزشکی در کانادا و زندگی در این کشور را پوشش می‌دهند و بعضی دیگر به صورت کمک هزینه تحصیلی هستند.

مبلغ بورسیه‌های کمک‌هزینه نیز بین 5 هزار تا 70 هزار دلار بر اساس نوع بورسیه متفاوت است. برای مثال دانشگاه لاوال یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که برای دانشجویان دندانپزشکی بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌کند. این دانشگاه دارای گروه تحقیقاتی در زمینه دهان و دندان است و حمایت‌های مالی خوبی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا

هزینه دندانپزشکی در کانادا

در خصوص هزینه دندانپزشکی در کانادا باید گفت که باتوجه‌به دانشگاه‎های مختلف شهریه‌های متفاوتی نیز در نظر گرفته شده است؛ اما به‌طورکلی تحصیل دندانپزشکی در کانادا می‌تواند سالیانه بین 40 هزار تا 100 هزار دلار هزینه برای دانشجویان در بر داشته باشد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید تحصیل دندانپزشکی در کانادا ارزان نیست و در حقیقت هزینه‌های شهریه دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی دوبرابر دانشجویان مقیم کانادا است.

کسانی که می‌خواهند در این رشته‌ها مشغول به تحصیل شوند لازم است قبل از اقدام تمکن مالی لازم جهت تحصیل در کانادا را داشته باشند. درصورتی‌که شخص نمی‌تواند تمکن مالی لازم را تأمین کند می‌تواند تحصیل در کشوری دیگر را انتخاب نماید. در زیر می‌توانید تعدادی از هزینه‌های دانشگاه‎های کانادا را در رشته دندان‌پزشکی مشاهده نمایید.

شهریه رشته دندانپزشکی (دلار کانادا در سال)

 • دانشگاه تورنتو 90 هزار
 • دانشگاه مک گیل 50 هزار
 • دانشگاه آلبرتا 42 هزار
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا 86 هزار

کار حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

یکی از مزایای تحصیل در کانادا این است که دانشجویانی مشغول به تحصیل دندانپزشکی در کانادا این امکان را دارند که تا حدود 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت حین تحصیل کار کنند. البته باید در نظر داشته باشید که بعضی دانشگاه‌ها محدودیت‌هایی را برای کار دانشجویی در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین، حتماً باید مجوزهای لازم را دریافت نمایید و کار موردنظر نباید به تحصیل شما لطمه بزند. همچنین برخی دانشگاه‌ها شرایطی را فراهم کرده‌اند که دانشجویان در محیط دانشگاه به کارهای پژوهشی، فرهنگی، شرکت در انجمن‌های دانشجویی و کمک در تدریس مشغول شوند و حقوق دریافت نمایند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

درآمد دندانپزشکان در کانادا

دندانپزشکی یکی از پردرآمدترین مشاغل کشور کانادا محسوب می‌شود. البته باید گفت که میزان حقوق بر اساس استان و شهر محل زندگی و همچنین گرایش تخصص شما (درصورتی‌که تخصص دریافت کنید) متفاوت خواهد بود؛ اما درآمد یک دندانپزشک در کانادا می‌تواند تا سالانه 350 هزار دلار کانادا نیز برسد. همچنین باید گفت که میزان سابقه شغلی نیز در درآمد بسیار تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که کانادا با کمبود دندانپزشک به خصوص در شهرهای کوچک و روستاها مواجه است و در حال حاضر حدود 2000 فرصت شغلی خالی برای دندانپزشکان در این کشور وجود دارد.

جمعبندی

در این مقاله از علم ویرا تحصیل دندانپزشکی در کانادا مورد بررسی قرار گرفت. همان‌طور که بیان شد کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و شغل دندانپزشکی است و این قشر جزء پردرآمدترین شاغلین کانادا محسوب می‌شوند. چنانچه شما نیز دارای شرایط و هزینه دندانپزشکی در کانادا هستید و تمایل به تحصیل این رشته در کانادا دارید، می‌توانید از خدمات مؤسسه مهاجرتی علم ویرا استفاده کنید. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه