تحصیل حسابداری در روسیه
توسط تیم علم ویرا
30 مهر 2

تحصیل حسابداری در روسیه

حسابداری در روسیه از مشاغل مهم و موردنیاز و پردرآمد است. به‌واسطه نیاز مشاغل مختلف به یک حسابدار تحصیل حسابداری در روسیه می‌تواند فرصت‌های شغلی فراوانی در مقابل افراد متقاضی این رشته قرار دارد. باتوجه‌به مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه رشته حسابداری روسیه، تحصیل در این کشور می‌تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در خارج باشد. مهاجرت تحصیلی به روسیه برای این رشته نیز زمینه‌ساز موفقیت بیشتر خواهد بود و می‌تواند به افزایش موقعیت‌های بهتر کمک کند. عدم وجود آزمون‌های سخت جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های این کشور دانشجویان بسیاری را به تحصیل در این کشور علاقه‌مند نموده است.

در این مقاله سعی شده به طور کامل جوانب مختلف تحصیل و کار حسابدارها در کشور روسیه بررسی شود. اگر شما هم این کشور را برای تحصیل و کار خود در رشته حسابداری انتخاب نموده‌اید تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل رشته حسابداری در روسیه

توجه داشته باشید که تحصیل حسابداری در روسیه یکی از برنامه‌های موفق دانشگاهی تحصیل در مقاطع مختلف این کشور است. حسابداری در روسیه با استفاده از انجمن حسابداران خبره و یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های حرفه‌ای بین‌المللی در جهان راهنمایی و حمایت می‌شود. همچنین فارغ‌التحصیلانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد جهت دریافت مدرک دیپلم ACCA را دارند از هشت آزمون از 14 آزمون در رشته‌های اجباری مقدماتی معاف هستند.

در واقع این امتیاز می‌تواند به طور قابل‌توجهی هزینه رشته حسابداری روسیه، زمان و پول این دانشجویان را کاهش دهد؛ درحالی‌که این یک گواهینامه ACCA در سطح جهانی و شناخته شده است. کتاب‌های درسی منحصربه‌فرد طراحی شده توسط معلمان دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده در روسیه، به‌عنوان منابع یادگیری و تدریس جهت حسابداری و مجموعه مالی رشته‌های دانشگاهی این کشور عمل می‌کنند. در حقیقت این کتاب‌های درسی توسط ناشران برجسته روسی منتشر شده و در سطح ملی شناخته شده‌اند.

لازم به ذکر است که دانش‌آموزان این فرصت را دارند که با انتخاب رشته‌های خاص متناسب با علایق شغلی خود مسیر آموزشی فردی را برای خود ایجاد نمایند. در واقع این برنامه دانشگاهی با درنظرگرفتن استانداردهای حرفه‌ای و نظرات کارفرمایان دررابطه‌با توانایی‌های فارغ‌التحصیلان و عملکرد شغلی آن‌ها در فعالیت‌های حرفه‌ای طراحی شده است. همچنین باید گفت که می‌توانید برای تحصیل حسابداری در روسیه حسابداری را با استفاده از نرم‌افزار حسابداری جدید که به شما آموزش داده می‌شود پیگیری کنید.

بهترین دانشگاه‌های تحصیل حسابداری در روسیه

بهترین دانشگاه ‌ها برای تحصیل حسابداری در روسیه

در کشور روسیه حسابداری معمولاً به‌عنوان قوانینی تعریف می‌شود که نحوه نگهداری دفاتر حسابداری را تعریف می‌نماید. در این کشور استانداردهای IFRS جهت ثبت صورت‌های مالی تلفیقی توسط شرکت‌های داخلی و خارجی در سال 2012 اجباری شده است. دانشگاه مالی روسیه تحت دولت فدراسیون روسیه (FinU) در واقع یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی متخصص مالی و اقتصادی این کشور است. لازم است بدانید که در این دانشگاه رشته حسابداری نیز تدریس می‌شود.

دانشگاه مالی روسیه در سال 1919 تاسیس شد و امروز با سیستم شعبه خود تمام مناطق روسیه را در بر گرفته است و برنامه‌های مختلفی را در همه مقاطع تحصیلی ارائه می‌کند. به خاطر داشته باشید که دوره‌های این دانشگاه به‌روز هستند و هرساله جدیدترین امکانات و رشته‌ها به این دانشگاه راه پیدا می‌کند. این دانشگاه همچنین رشته‌های مختلفی را در مقاطع متفاوت برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌نماید. همچنین لازم به ذکر است که هزینه رشته حسابداری روسیه در این دانشگاه تقریبا مناسب است. در زیر بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل حسابداری در روسیه معرفی شده است.

 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • دانشگاه ملی پژوهش – مدرسه عالی اقتصاد
 • آکادمی مالی تحت دولت فدراسیون روسیه
 • دانشگاه دولتی مسکو
 • دانشگاه اقتصاد پلخانف روسیه
 • آکادمی ریاست جمهوری اقتصاد ملی و اداره دولتی روسیه

مزایای تحصیل حسابداری در روسیه

همان‌طور که می‌دانید مهاجرت تحصیلی به روسیه از بهترین و کم‌ریسک‌ترین روش‌های مهاجرت به شمار می‌رود. اقدام جهت تحصیل در یک کشور سبب می‌شود تا بعد از فارغ‌التحصیلی نیز امکان دریافت اقامت دائم یا شانس یافتن شغل در آن کشور بیشتر باشد. در حقیقت تحصیل رشته حسابداری در روسیه در کلیه مقاطع امکان‌پذیر است. پایین‌بودن هزینه رشته حسابداری روسیه، وجود دوره‌های زبان پیش از شروع و امکان انجام کار دانشجویی در کنار تحصیل از جمله مزایا‌ی تحصیل در روسیه به شمار می‌آیند. علاوه بر موارد بیان شده این کشور بورسیه‌هایی هم به دانشجویان خود در تمامی مقاطع اعطا می‌کند.

باتوجه‌به نیاز روزافزون روسیه به حسابدار دانشگاه‌های پیشرفته‌ای برای آموزش و تحصیل حسابداری در روسیه اختصاص داده شده است. لازم به ذکر است که خوشبختانه بسیاری از این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند و دانشجویان پس از تحصیل امکان برگشت به ایران و اشتغال را دارند. به‌خاطر داشته باشید که عدم وجود آزمون‌های ورودی دشوار در پذیرش دانشگاه‌ها، قبولی در رشته موردنظر را آسان‌تر می‌کند. همچنین دانشجویان می‌توانند از طریق دوره‌های زبان روسی در این کشور وارد شوند و بعد از آن اقدام به اپلای نمایند.

شما می‌توانید در طول تحصیل حسابداری در روسیه به انجام کارآموزی در یک شرکت یا مؤسسه بودجه و همچنین دوره‌های کامل در یک برنامه خاص مشغول ‌شوید. با شرکت در این دوره‌ها در انتها فرد متقاضی دیپلمی در تخصص و گواهی پایان دوره دریافت می‌نماید. توجه داشته باشید که کسب تحصیلات عالی مالی یا اقتصادی به شما این امکان را می‌دهد که در آینده برای پست حسابدار ارشد درخواست دهید. مدارک بعد از فارغ‌التحصیلی با تخصص حسابداری، تجزیه‌وتحلیل و حسابرسی، اقتصاد و حسابداری، مالی و اعتبار و… مطابقت دارد.

ویزای تحصیل حسابداری در روسیه

ویزا برای تحصیل در رشته حسابداری در روسیه

برای مهاجرت تحصیلی به روسیه، ویزای دانشجویی برای دانشجویان اکثر کشورهای خارجی و جهت تحصیل حسابداری در روسیه موردنیاز است. به‌خاطر داشته باشید که روسیه کشور عضو اتحادیه اروپا یا EFTA نیست؛ پس امتیاز ورود بدون روادید اتحادیه اروپا برای دانشجویان اروپایی اعمال نمی‌شود. البته لازم است بدانید که اعضای کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) که شامل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، اوکراین، آبخازیا، مولداوی، اوستیای جنوبی، تاجیکستان و ازبکستان است، از این قانون مستثنی هستند. دانشجویان می‌توانند درخواست ویزای خود را بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور و حداکثر 45 روز قبل از ورود برنامه‌ریزی‌شده خود به روسیه آغاز نمایند.

پردازش ویزا اصولاً چیزی بین دو تا سه هفته طول می‌کشد و می‌تواند در مرکز ویزا یا سفارت روسیه انجام پذیرد. همچنین باید گفت که ویزای دانشجویی روسیه در ابتدا 90 روز اعتبار دارد و امکان تمدید ویزا برای یک سال نیز وجود دارد و بعد از آن می توان به طور مداوم در طول مدت تحصیل آن را تمدید نمود. مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی جهت تحصیل حسابداری در روسیه عبارتند از:

 • دعوت‌نامه رسمی از دانشگاه انتخابی یا از GUVM (اداره کل امور مهاجرت)
 • گذرنامه معتبر که حداقل 18 ماه از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد
 • گواهی نشان‌دهنده وضعیت HIV منفی
 • فرم اپلیکیشن چاپ شده برای ارائه به سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا

همچنین لازم است که دانشجویان ظرف هفت روز پس از ورود به روسیه ورود خود به این کشور را در دفتر محلی GUVM ثبت نمایند.

هزینه رشته حسابداری در روسیه

هزینه رشته حسابداری روسیه

شهریه برای دانشجویان بین‌المللی و هزینه رشته حسابداری روسیه می‌تواند از موسسه‌ای به مؤسسه دیگر متفاوت باشد. همچنین باید گفت که حداقل شهریه که توسط وزارت آموزش این کشور تعیین می‌شود نمی‌تواند کم‌تر از مبلغی باشد که توسط دولت روسیه برای هر دانشجو در آموزش سرمایه‌گذاری می‌شود. به‌طورکلی طیف شهریه‌ها برای تحصیل حسابداری در روسیه به‌صورت زیر است:

 • برنامه‌های کارشناسی در این کشور می‌توانند از 220000RUB تا 240000RUB  (روبل روسیه) در سال هزینه داشته باشند.
 • برنامه‌های تخصصی در روسیه می‌توانند از 220000RUB تا  240000RUB (روبل روسیه) در سال هزینه داشته باشند.
 • برنامه‌های کارشناسی ارشد از 240000RUB تا 260000RUB  (روبل روسیه) در سال تا میزان 450000RUB  (روبل روسیه) در سال می‌توانند هزینه داشته باشند.
 • برنامه‌های تحصیلات تکمیلی هم می‌توانند از 72000RUB تا 250000RUB  (روبل روسیه) در سال دارای هزینه باشند.

هزینه اقامت دانشجویان حسابداری

تحصیل حسابداری در روسیه؛ هزینه اقامت دانشجویان رشته حسابداری

همان‌طور که بیان شد هزینه رشته حسابداری روسیه برای دانشجویان خارجی تقریباً مقرون‌به‌صرفه است؛ اما هزینه اقامت دانشجویی در روسیه بسته به محل اقامت، امکانات رفاهی و نوع اقامتگاهی که دانشجو انتخاب می‌کند از 150RUB  تا 35000RUB  (روبل روسیه) معادل 2.6 تا 612 (دلار آمریکا) در سال متغیر است. همچنین لازم به ذکر است که در میان شهرهای روسیه، مسکو و سن پترزبورگ از جمله بهترین شهرهای روسیه برای تحصیل و به عنوان گران‌ترین شهرها برای زندگی شناخته شده‌اند. در زمان درنظرگرفتن نوع محل اقامتی که برای دانشجو مناسب است فاکتورهای متعددی نقش دارند. توصیه می شود قبل از تصمیم برای تحصیل حسابداری در روسیه و در اسرع وقت دانشجویان تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهند.

تحصیل حسابداری در روسیه؛ اقامت حسابدار در روسیه

دانشجویان متقاضی تحصیل حسابداری در روسیه با وجود مناسب‌بودن هزینه رشته حسابداری روسیه می‌توانند در صورت کسب مجوز کار ۱۰ تا ۲۰ ساعت حین تحصیل مشغول به‌کار شوند. لازم به ذکر است که دریافت این مجوز هزینه‌بر است و باید ۳۵۰۰ روبل برای آن هزینه پرداخت شود. در این مدت تسلط به زبان روسی قطعاً می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری پیش روی افراد قرار دهد.

توجه داشته باشید که بعد از اتمام تحصیل در کشور روسیه تنها در صورتی امکان حضور افراد خارجی در این کشور وجود دارد که اجازه کار و یا ویزای کار روسیه را داشته باشند. متقاضیان تحصیل حسابداری در روسیه پس از دریافت جاب آفر از یک کارفرما می‌توانند برای تغییر ویزای خود به ویزای کاری اقدام نمایند. همچنین بعد از ۵ سال اقامت موقت در این کشور امکان درخواست جهت دریافت ویزای دائم وجود دارد.

درآمد حسابدار در روسیه

درآمد حسابدار در روسیه

درآمد حسابداری در کشور روسیه به چند عامل بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل تجربه فرد است. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در میزان دریافتی حسابداران در این کشور سطح تحصیلات است. به‌این‌ترتیب که فردی با داشتن تحصیلات دبیرستانی در رشته حسابداری ماهانه ۵۲,۲۰۰ روبل درآمد خواهد داشت؛ ولی فردی با تحصیل حسابداری در روسیه و داشتن مدرک کارشناسی در رشته حسابداری ۵۸,۹۰۰ روبل درآمد خواهد داشت. همچنین می‌توان گفت فردی با داشتن مدرک کارشناسی ارشد ۷۷,۵۰۰ روبل درآمد دارد که ۲۴ درصد کمتر از درآمد فردی با داشتن مدرک دکتری است.

توجه داشته باشید که جنسیت هم بر میزان حقوق تأثیرگذار است. به‌طوری‌که حسابداران مرد به طور متوسط ۶ درصد بیش‌تر از همتایان زن خود درآمد دارند. در جدول زیر می‌توانید ارتباط میان تجربه و میزان حقوق را بهتر مشاهده نمایید.

عنوان درآمد درآمد به دلار
حسابدار (۰ تا ۲ سال تجربه) ۴۲۹۰۰ روبل ۶۵۸
حسابدار (۲ تا ۵ سال سابقه تجربه) ۵۴۲۰۰ روبل ۸۸۸
حسابدار (۵ تا ۱۰ سال سابقه) ۷۱۵۰۰ روبل ۱۱۷۲
حسابدار (۱۰ تا ۱۵ سال تجربه) ۸۴۱۰۰ روبل ۱۳۷۹
حسابدار (۱۵ تا ۲۰ سال تجربه) ۹۳۱۰۰ روبل ۱۵۲۶

جمع‌بندی

با توضیحاتی که بیان شد باید گفت که تحصیل حسابداری در روسیه فرصتی عالی است که برای هر دانشجویی پیش نمی‌آید؛ بنابراین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند. رشته حسابداری می‌تواند یکی از رشته‌های محبوب در این کشور تلقی شود؛ زیرا دانشجویان شرایط خوبی را در طول تحصیل خود در روسیه دارند و هزینه رشته حسابداری روسیه نسبتاً مناسب است. همچنین دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل در صورت وجود شرایط اقامت خود را ادامه دهند.

به‌طورکلی می‌توان گفت تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه که در رشته‌های مختلف و مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند، بالا است. در واقع آنچه که روسیه را به مقصدی محبوب جهت تحصیل تبدیل نموده است دانشگاه‌های معتبر با رتبه‌های خوب در عرصه جهانی است. شما نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به این کشور با ارسال فرم درخواست مشاوره رایگان با کارشناسان ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه