رشته روانشناسی در خارج
توسط تیم علم ویرا
17 تیر 3

رشته روانشناسی در خارج | شرایط اپلای و هزینه ها 2024

رشته روانشناسی در خارج از پرطرف‌دارترین رشته‌های مهاجرتی است. شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور در کشورهای مختلف متفاوت است. در بسیاری از کشورها شما تنها با داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد روانشناسی می‌توانید کار کنید؛ بنابراین کسانی که قصد تحصیل کارشناسی‌ارشد در خارج در این رشته را دارند با داشتن رزومه خوب و مدرک زبان شانس بالایی در اخذ پذیرش تحصیلی خواهند داشت.

همچنین افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در آمریکا یا تحصیل در اتریش هستند باید بدانند که رشته روانشناسی در این دو کشور بسیار حائز اهمیت است. این رشته یکی از رشته‌های پرطرف‌دار در میان دانشجویان است و به همین علت مشمول دریافت بورسیه‌های متنوعی از بهترین دانشگاه‌های سراسر جهان می‌شود. برای آشنایی با بهترین دانشگاه های روانشناسی جهان تا انتهای این مقاله از سری مقالات وب‌سایت علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور

همان‌طور که می‌دانید رشته روانشناسی مستقیماً با سلامت و روان افراد ارتباط دارد. شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است؛ اما به‌طورکلی یک دانشجوی موفق رشته‌ی روانشناسی باید دارای اطلاعات و مهارت‌هایی در زمینه‌ی علوم‌انسانی و علوم رفتاری، علوم ریاضی و ایجاد ارتباط باشد.

همچنین گرایش‌های مختلف و متنوعی در این رشته وجود دارد که از آن جمله می‌توان به روانشناسی بالینی، روانشناسی و اعصاب و روانشناسی و جرم‌شناسی اشاره نمود. این رشته بسیار پرطرف‌دار بوده و دارای بازار کار بسیار در تمام زمینه‌ها است. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در این رشته دارند گزینه‌های زیادی از اتریش، خانه پدر روانشناسی مدرن گرفته تا انجمن روانشناسی آمریکا در ایالات متحده آمریکا پیش رو خواهند داشت.

شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

 

شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

تحصیل رشته روانشناسی در خارج و در تمامی کشورها رویه یکسانی دارد که در این بخش و به‌منظور آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور به‌صورت کامل آن را بررسی خواهیم کرد. متقاضیان دارای شرایط می‌توانند در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در رشته روانشناسی تحصیل کنند. همان‌طور که می‌دانید تحصیل در مقاطع مختلف مدت‌زمان‌های متفاوتی دارد و اشخاص برای تحصیل در مقطع لیسانس عموماً 4 سال، در مقطع فوق‌لیسانس 2 سال و در مقطع دکترا به مدت 4 سال به تحصیل خواهند پرداخت.

همچنین در کشورهای غیرانگلیسی‌زبان متقاضیان شانس این را خواهند داشت که در دانشگاه های دولتی به زبان خود همان کشور و یا به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی درس بخوانند. تحصیل به زبان همان کشور به‌صورت رایگان است و در صورت تحصیل به زبان انگلیسی، باید شهریه متناسب با دوره پرداخت شود. متقاضیان برای تحصیل روانشناسی به زبان انگلیسی عموماً در مقطع لیسانس مستلزم ارائه آیلتس 6 و برای فوق‌لیسانس و دکترا نیاز به ارائه مدرک زبان با نمره 6.5 و 7 هستند.

گرایش‌ های رشته روانشناسی در خارج

همان‌طور که بیان شد روانشناسی یکی از گسترده‌ترین رشته‌ها است که شاخه‌های مختلفی دارد و در این بخش می‌خواهیم برخی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین شاخه‌های رشته روانشناسی در خارج را به شما معرفی کنیم.

 • روان‌شناس بالینی
 • روان‌شناس شناختی و ادراکی
 • مشاور روان‌شناس
 • روان‌شناس رشد
 • روان‌شناس آموزشی
 • روان‌شناس مهندسی
 • روان‌شناسان تجربی
 • روان‌شناسان پزشکی قانونی
 • روان‌شناسان سلامت
 • روان‌شناسان صنعتی/سازمانی
 • روان‌شناسان اعصاب
 • روان‌شناسان مدرسه
 • روان‌شناسان ورزشی

مزایای تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

مزیت‌ های تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

همان‌طور که می‌دانید امروزه افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند و بدون شک هر فردی دلیل خاص خودش را برای مهاجرت تحصیلی دارد. یکی از روش‌های مهاجرت نیز تحصیل روانشناسی در خارج است. تحصیل این رشته در خارج می‌تواند مزایای بسیاری برای دانشجویان دارای شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 • آشنایی با فرهنگ‌های مختلف
 • دوره‌های متنوع برای تحصیل
 • امکان تحصیل در زیرشاخه‌های مختلف رشته روانشناسی
 • دسترسی به امکانات پیشرفته برای تحقیقات
 • بازدید از کشورهای مختلف
 • امکان گذراندن دوره کارآموزی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

توجه داشته باشید که این‌ها تنها بخشی از مزیت‌های تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور به‌حساب می‌آیند و برای افرادی که به دنبال کسب درجات عالی از نظر تحصیلی و انجام کارهای تحقیقاتی هستند، بدون شک تحصیل روانشناسی در خارج از کشور بهترین انتخاب به شمار می‌آید.

آزمون‌ های مرتبط با رشته روانشناسی

به‌طورکلی می‌توان گفت که اکثر دانشگاه‌های دنیا برای پذیرش دانشجویان دارای شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور در گرایش‌های مختلف، یک آزمون ورودی برگزار کرده و یا نتیجه برخی از آزمون‌های بین‌المللی را تأیید می‌کنند. لازم است بدانید که آزمون‌های مرتبط با رشته روانشناسی معمولاً منحصربه‌فرد بوده و از استانداردهای خاصی پیروی می‌کنند؛ اما در مواردی مشخص همچون زبان انگلیسی معیارهای ثابتی دارند. دقت داشته باشید که در صورت انتخاب زبانی غیر از زبان انگلیسی باید مدرک معتبر در همان زمینه را ارائه کنید.

همچنین باید گفت که در اغلب دانشگاه‌ها آزمون‌هایSAT ، ACT و یا GRE مورد قبول هستند و برای مهارت زبان انگلیسی خود می‌توانید نمرات آیلتس و یا تافل را ارائه دهید. نمرات آزمون GRE اغلب برای دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های معتبر جهان درخواست می‌شود و دانشگاه های آمریکا بر نتایج آزمون‌های SAT یا ACT تأکید فراوان دارند.

هزینه تحصیل روانشناسی در جهان

هزینه تحصیل رشته روانشناسی در جهان

تمامی دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل رشته روانشناسی در خارج باید در نظر داشته باشند که مهاجرت به خارج از کشور با هزینه بیشتر همراه است. همچنین باید توجه کنند که حتی در صورت دریافت بورسیه تحصیلی باید هزینه‌های جانبی همچون مخارج زندگی و یا رفت‌وآمد به کشور مقصد را در نظر داشته باشند که با نوسانات ارزی و پول رایج کشور موردنظر می‌تواند مبلغ قابل‌توجهی را در برگیرد.

بهتر است که برای رسیدن به بورسیه تحصیلی به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه و یا از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید شانس خود را تا حد ممکن افزایش دهید. البته باید گفت که تمامی دانشگاه‌ها به خصوص مراکز خصوصی با پذیرش آسان به دانشجو این فرصت را می‌دهند تا با پرداخت مخارج تحصیل خود به مدرک معتبری نیز دست یابند.

درصورتی‌که بخواهید با پرداخت شهریه به تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور مشغول شوید باید هزینه بالایی را در برخی از دانشگاه‌ها پرداخت نمایید. برای مثال دانشگاه کمبریج هزینه‌ای در حدود 32000 پوند را از دانشجویان خود در سال دریافت می‌کند که با هزینه‌های جانبی زندگی در کشور انگلستان بیشتر نیز می‌شود یا هزینه تحصیل در دانشگاه کالیفرنیا برکلی در حدود 43000 دلار در سال است که مبلغ قابل‌توجهی است.

بهترین کشورها برای تحصیل رشته روانشناسی در خارج

اروپا از لحاظ تاریخی در توسعه روانشناسی پیشرو بوده است؛ بنابراین بسیاری از دوره‌های تحصیلی و دانشگاه‌های برتر روانشناسی در این قاره واقع شده‌اند. بااین‌وجود چندین کشور دیگر همچون کانادا و استرالیا نیز هستند که بالاترین سطح آموزشی را به دانشجویان دارای شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور ارائه می‌دهند؛ اما باید گفت که در انتخاب بهترین کشور تنها نباید به سطح آموزشی و امکانات رفاهی مانند بورسیه و کار حین تحصیل توجه کنید؛ بلکه این امکان را دارید شرایط اقامت بعد از فارغ‌التحصیلی را نیز جویا شوید.

در واقع یکی از عوامل مهمی که باید هنگام تصمیم‌گیری در مورد کشور محل تحصیل خود به‌خاطر بسپارید این است که پس از فارغ‌التحصیلی کجا می‌خواهید کار کنید. شایان‌ذکر است که کار به‌عنوان یک روانشناس فعال در کشوری که در آن تحصیل می‌کنید قطعاً آسان‌تر خواهد بود، مشروط بر اینکه بتوانید ویزای کار را دریافت نمایید تا در آن کشور اعتبار پیدا کنید؛ برای مثال کشورهای کانادا و استرالیا به فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی در پیداکردن کار مناسب کمک زیاد می‌کنند. درحقیقت می‌توان گفت که بازار کار این کشورها رونق بسیاری دارد. برخی از بهترین کشورها برای تحصیل رشته روانشناسی در خارج عبارت‌اند از:

 • اتریش
 • ایتالیا
 • فرانسه
 • نروژ
 • استرالیا
 • آمریکا
 • انگلیس
 • چین
 • ترکیه
 • روسیه

 

1. تحصیل روانشناسی در چین

لازم است بدانید که تحصیل در چین در رشته روانشناسی در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای دنیا طرف‌داران کمتری دارد که این موضوع به عوامل بسیاری برمی‌گردد؛ زیرا که فعالیت در برخی از مشاغل از جمله پزشکی، روانشناسی، پرستاری، دندانپزشکی، وکالت و غیره مستلزم تسلط فرد به زبان رسمی آن کشور است. این در حالی است که مطابق آمارها اغلب دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشور دیگری هستند ترجیحشان تحصیل به زبان انگلیسی است.

به همین خاطر است که غالب کسانی که به دنبال رشته‌هایی از جمله رشته روانشناسی در خارج هستند غالباً به سراغ کشورهای انگلیسی‌زبان مثل کانادا و انگلیس می‌روند. البته باید گفت که در چین هم دوره‌هایی از رشته روانشناسی وجود دارد که در برخی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌گردند؛ اما کار در چین به‌عنوان روانشناس مستلزم تسلط داشتن به زبان چینی است. همچنین در چین، دانشگاه‌های آمریکایی امکان تحصیل در رشته روانشناسی در خارج و تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند؛ اما این دانشگاه‌ها نیز خصوصی هستند. اصولاً دانشجویانی که به دلیل کم‌هزینه‌تر بودن کشوری را انتخاب می‌کنند بهتر است به سراغ کشورهای دیگری همچون فرانسه، نروژ، مجارستان، ترکیه، ایتالیا و غیره روند؛ زیرا در این کشورها هم امکان تحصیل در رشته روانشناسی با هزینه‌های کمتر وجود دارد و هم شرایط اخذ ویزای کاری پس از فارغ‌التحصیلی ساده‌تر است.

2. رشته روانشناسی در خارج؛ تحصیل روانشناسی در ترکیه

به جرات می‌توان گفت که انتخاب رشته روانشناسی برای تحصیل در ترکیه هوشمندانه‌ترین انتخاب برای دانشجویان رشته انسانی است. تحصیل در یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌های گرایش انسانی، آن هم در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه آرزوی هر دانشجویی است. تحصیل رشته روانشناسی در خارج و در کشور ترکیه مزیت‌های زیادی برای ایرانی‌ها دارد.

البته باید گفت که در بسیاری از کشورها نیز برای تحصیل در این رشته راهی دانشگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی در ترکیه می‌شوند؛ اما نزدیک بودن به ترکیه، فرصت بودن در یک کشور اروپایی، استفاده از فرصت‌های تبادل دانشجو از جمله مزیت‌های دانشگاه‌های ترکیه برای ایرانیان است. از دیگر مزایای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی و برتر روانشناسی در ترکیه
 • تنوع فرهنگی بالا کشور ترکیه
 • امکان اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق کار در رشته روانشناسی
 • امکان اشتغال در بخش دولتی و خصوصی

تحصیل روانشناسی در روسیه

3. تحصیل‌ روانشناسی در روسیه

شرایط تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور و از جمله در کشور روسیه بسیار مناسب است. در واقع تحصیل در روسیه برای دانشجویان می‌تواند یک گزینه جذاب باشد؛ چرا که دانشگاه‌های این کشور از اعتبار بسیار خوبی در سطح جهان برخوردار هستند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی‌های جهانی حضور دارند و در رشته‌هایی همچون ریاضیات، فیزیک، اجتماعی، اقتصاد، روانشناسی  و غیره از دانشگاه‌های سایر کشورها تمایز دارند. علاوه بر این، هزینه‌های تحصیل و زندگی در روسیه نسبت به کشورهای غربی بسیار مقرون‌به‌صرفه است. همچنین شهریه دانشگاهی متغیر است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با بودجه ماهانه معقولی زندگی کنند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل رشته روانشناسی در روسیه این است که بیش از ۳۰۰ هزار بورسیه تحصیلی روسیه برای جذب دانشجویان بین‌المللی ارائه شده است که به آن‌ها امکان می‌دهد بدون نگرانی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی، تحصیل کنند. این مزایای تحصیلی، روسیه را به یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل رشته روانشناسی در خارج تبدیل کرده است. از جمله دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته روانشناسی در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه HSE در مسکو
 • دانشگاه فدرال خاور دور
 • دانشگاه فدرال کازان

رشته روانشناسی در خارج؛ دانشگاه های برتر روانشناسی در دنیا

انتخاب دانشگاه خوب یکی از موارد مهم در بحث تحصیل است و به متقاضی دارای شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور توصیه می‌شود که قبل از اقدام حتماً شرایط تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا را بررسی نماید. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های تاپ دنیا برای تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور نیز همچون دیگر رشته‌ها از پارامترهای خاصی برای پذیرش دانشجو برخوردار هستند.

در جدول زیر می‌توانید به بررسی 10 دانشگاه برتر برای تحصیل روانشناسی بپردازید. نکته جالب در خصوص این لیست، این است که تمامی این 10 دانشگاه در کشورهای آمریکا و انگلیس واقع هستند.

 

رتبه نام دانشگاه کشور
1 دانشگاه هاروارد آمریکا
2 دانشگاه استنفورد آمریکا
3 دانشگاه آکسفورد انگلیس
4 دانشگاه کمبریج انگلیس
5 دانشگاه برکلی کالیفرنیا آمریکا
6 دانشگاه UCLA آمریکا
7 دانشگاه Yale آمریکا
8 دانشگاه Michigan-Ann Arbor آمریکا
9 دانشگاه MIT آمریکا
10 دانشگاه UCL انگلیس

درآمد روانشناسی در کشورهای مختلف

درآمد روانشناسی در کشورهای مختلف

درآمد یک روان‌شناس در کشور مدنظر وی از مهم‌ترین مسائل پیرامون بحث تحصیل رشته روانشناسی در خارج از کشور و همچنین بحث انتخاب بهترین کشور برای شغل روانشناسی است. به‌طورکلی باید گفت که تمایل متقاضیان همواره با کار در کشورهای پیشرفته‌ای است که بالاترین درآمدها را به نیروی کار اختصاص می‌دهند. در زیر می‌توانید لیست کشورهای تاپ دنیا را به همراه متوسط حقوق یک روان‌شناس در آن کشور به واحد پولی همان کشور مشاهده کنید:

 • آمریکا 247 دلار آمریکا
 • انگلیس 48.550 پوند
 • سوئیس 88.144 فرانک
 • اسپانیا 111
 • سوئد 493.630 کرون سوئد
 • نروژ 676.667 کرون نروژ
 • هلند 57.000 یورو
 • آلمان 65.343 یورو
 • فرانسه 52.621 یورو
 • فنلاند 194 یورو
 • دانمارک 498.332 کرون دانمارک
 • کانادا 300 دلار کانادا
 • استرالیا 108.368 دلار استرالیا
 • اتریش 56.404 یورو

جمع‌بندی

در این مقاله از وب‌سایت علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل روانشناسی در خارج از کشور پرداخته شد و پارامترهای اساسی پیرامون این بحث جهت انتخاب کشور مناسب برایتان به‌صورت کامل و علمی مورد بررسی قرار گرفت. همان‌طور که بیان شد امکان تحصیل در مقاطع مختلف رشته روانشناسی در خارج و در سراسر دنیا برای متقاضیان امکان‌پذیر است. توصیه می‌شود به دلیل شرایط بازار کار هر کشور، برای تحصیل روانشناسی در خارج از کشور به زبان همان کشور تحصیل نموده و یا در کنار تحصیل، زبان بومی کشور مقصد را یاد بگیرید؛ چرا که برای کار در کشور مقصد به آن نیاز خواهید داشت.

شما نیز درصورتی‌که علاقه‌مند به تحصیل این رشته در بهترین دانشگاه های روانشناسی جهان هستید می‌توانید برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید. کارشناسان ما در مجموعه علم ویرا تمام تلاش خود را خواهند کرد که شما را در این مسیر به بهترین نحو راهنمایی کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه