تحصیل فوق دکترا در چین
توسط تیم علم ویرا
28 بهمن 2

تحصیل فوق دکترا در چین | شرایط پذیرش 2024

پذیرش دانشجویان برای تحصیل فوق دکترا در چین در سال ۱۹۸۵ آغاز شد. تعداد کل محققان فوق دکتری در چین حدود ۲۰۰,۰۰۰ نفر است. همچنین این تعداد با افزایش تعداد دانشگاه‌ها و مؤسساتی که در زمینه دکتری خدمات ارائه می‌دهند در حال افزایش است. تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری بهترین فرصت برای آشنایی با اساتید و پژوهشگرهای نخبه در کشور چین است.

مناسب‌بودن شرایط تحصیل پسا دکتری در چین و وجود دانشگاه‌های برتر و حمایت‌های دولت چین توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی را برای تحصیل در این کشور در مقطع فوق دکتری جذب کرده است. با تحصیل فوق دکتری و زندگی در چین می‌توانید آینده کاری خود را تضمین کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل فوق دکترا در چین

دوره فوق دکترا برای تحصیل در چین یک دوره 2 تا 3 ساله است که برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین این دوره برای تمامی رشته‌ها (غیر از زیر شاخه‌های پزشکی) در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در شهرهای پکن و شانگهای برگزار می‌گردد. در واقع متقاضیانی که تمایل به تحصیل فوق دکترا در چین را دارند، باید دارای مدرک دکترا معتبر باشند. این دوره نیز یک دوره آکادمیک و هم یک دوره کاملاً عملی به حساب می‌آید و به عنوان سابقه کار شما نیز محسوب می‌شود.

تفاوت بین دوره دکترا و فوق دکترا در چین

تفاوت دوره دکترا و فوق دکترا در چین

قبل از اینکه به بررسی مقطع فوق دکترا در چین بپردازیم، بهتر است تفاوت این دوره با دوره دکترا را درک کنیم. اولین و مهم‌ترین تفاوت بین دوره دکترا و تحصیل فوق دکترا در چین این است که در دوره دکترا متقاضی پس از دفاع از پایان‌نامه خود مدرک دکترا را دریافت می‌کند؛ ولی تحصیل در چین در دوره پسادکترا یک موقعیت کاری موقت است که توسط یک مؤسسه تعیین می‌شود و تکمیل آن هیچ نیازی به دفاع ندارد.

همچنین یک محقق فوق دکترا معمولاً نسبت به دانشجوی دکترا آزادی بیشتری در تعیین جهت تحقیق خود دارد. علاوه بر این، اصولاً انتظار می‌رود که پسادکتراها کمک‌های مالی دریافت کنند و علاوه بر تکمیل اهداف تحقیقاتی و انتشار نتایج دوره‌هایی را نیز تدریس کنند.

تحصیل در چین در مقطع فوق دکترا

مقطع فوق دکترا (postdoc) گام بعدی در مسیر شغلی آکادمیک پس از اخذ مدرک دکترا است. تحصیل فوق دکترا در چین به یک فرد با مدرک دکترا اجازه می‌دهد تا به آموزش خود به‌عنوان یک محقق ادامه دهد. در حقیقت در این مقطع فرد مهارت‌ها و تجربیات بیشتری کسب می‌کند و درواقع برای حرفه تحصیلی خود آماده می‌شود.

فردی که در مقطع فوق دکترا تحصیل می‌کند در درجه اول محققی است که تحت نظارت یک استاد در یک گروه تحقیقاتی بزرگ‌تر کار می‌کند. این گروه تحقیقاتی یا بر روی یک پروژه از پیش مشخص‌شده یا یکی از طراحی‌های خودشان کار می‌کنند. در مرحله بعد متقاضیان تحصیل فوق دکترا در چین نتیجه کار خود را منتشر می‌کنند. به‌طورکلی هدف از مقطع فوق دکترا آماده‌کردن محققان جوان برای تبدیل‌شدن به افراد باتجربه یا اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها است؛ بنابراین این افراد می‌توانند مسئولیت‌های سخت‌تری همچون مربیگری، نوشتن پروپوزال و استادی دانشگاه را بر عهده بگیرند.

هیچ مدت‌زمان مشخصی برای مقطع فوق دکترا در چین تعیین نشده است. طول این دوره به عوامل مختلفی مانند دانشگاه، کشور محل تحقیق و هزینه تحصیل بستگی دارد. اکثر دوره‌های فوق دکترا ۵ سال زمان می‌برند و برخی از آن‌ها قابل‌تمدید هستند. به‌خاطر داشته باشید که مقطع فوق دکترا به این صورت است که شما هیچ هزینه‌ای برای تحصیل پرداخت نمی‌کنید؛ بلکه مؤسسه یا دانشگاه موردنظر تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پرداخت می‌کند. همچنین در طول دوره فوق دکترا شما درآمد هم خواهید داشت.

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل فوق دکترا در چین

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل فوق دکترا در چین

افرادی که مدرک دکترای معتبر، مقالات بین‌المللی و سابقه کار دارند می‌توانند برای گرفتن پذیرش جهت تحصیل فوق دکترا در چین اقدام کنند. برای تحصیل در چین در این مقطع داشتن مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) اجباری نیست و تنها امتیاز تلقی می‌شود. همچنین جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق دکترا مهلت زمانی مشخصی وجود ندارد و متقاضیان در هر زمان از سال می‌توانند فرآیند اخذ پذیرش خود را آغاز نمایند.

دقت داشته باشید که بعد از ارسال مدارک و مکاتبه، پیگیری حضوری خود متقاضی یا نماینده او در کارگروه مربوط در دانشگاه موردنظر نیز می‌تواند احتمال گرفتن پذیرش و بورسیه فوق دکترای چین را بالا ببرد و تا حد زیادی ضامن موفقیت پرونده متقاضی شود. توجه داشته باشید که دانشجوی دکتری تا شش ماه بعد از فارغ‌التحصیلی نمی‌تواند برای تحصیل فوق دکترا در چین درخواست دهد.

همچنین دانشجوی متقاضی تحصیل مقطع فوق دکتری در چین باید انگیزه‌نامه و رزومه قوی ارائه دهد. علاوه بر این، داشتن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه‌های برتر دنیا و داشتن حداقل سن ۳۵ سال لازمه تحصیل فوق دکترا در چین است.

مراحل پذیرش فوق دکتری در چین

برای ثبت درخواست خود جهت تحصیل فوق دکترا در چین در ابتدا باید با واردشدن به سایت مرجع فوق دکتری چین و با انتخاب گزینه، سیستم دفتر آنلاین فوق دکتری چین اسکن تمام مدارک را ارسال نمایید. برای تحصیل در چین در مقطع پسا دکتری باید فتوکپی برخی مدارک را به واحد بخش‌پذیرش ارسال کنید. در مرحله بعد پس از بررسی مدارک و صلاحیت‌های شما توسط واحد پذیرش و کارگزینی نتیجه پذیرش شما اعلام خواهد شد.

دریافت بورسیه برای تحصیل فوق دکترا در چین

دریافت بورسیه برای تحصیل فوق دکترا در چین

شورای ملی فوق دکتری چین (CNPC) بورسیه‌های قابل‌توجه و کمک‌های مالی بی‌نظیری به دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل فوق دکترا در چین ارائه می‌کند. در واقع این کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌ها در راستای انجام تحقیقات دانشجویان، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها است و دانشجو مبلغی حدود ۳۰۰,۰۰۰ یوآن الی ۶۰۰,۰۰۰ یوآن در طول دوره دو سال دریافت می‌کند.

یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری بورسیه تبادل دانشجویان بین‌المللی با استعدادهای برتر است. در حقیقت باهدف تأمین بودجه دانشجویان مقطع فوق دکتری در چین دفتر شورای فوق دکتری چین (OCPC) و دانشگاه میزبان بورسیه‌های قابل‌توجهی به دانشجویان ارائه می‌کنند. در واقع کاندیدهای منتخب تحصیل فوق دکترا در چین به مدت دو سال توسط OCPC و دانشگاه میزبان تأمین مالی می‌شوند.

شرایط دریافت بورسیه فوق دکتری در چین

دریافت بورسیه برای دانشجویان متقاضی تحصیل فوق دکترا در چین در صورت داشتن رزومه قوی امکان‌پذیر است. در حقیقت دانشجو باید به‌عنوان یک نخبه و استعداد برتر شناخته شده باشد تا بتواند از مزایای فوق‌العاده دریافت کمک‌هزینه‌های دولت چین که مبلغ باارزشی بوده و هزینه‌های زندگی، اقامت و تحصیل را پوشش می‌دهد نیز بهره‌مند شود. متقاضی تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری باید حداقل ۶ ماه قبل از شروع بازه زمانی ثبت نام برای بورسیه، جهت دریافت بورسیه درخواست دهد. شرایط دریافت بورسیه به شرح بیان شده در زیر است:

 • متقاضی باید زیر ۳۵ سال سن داشته باشد و از سلامت کامل فیزیکی و روانی برخوردار باشد.
 • تبعه خارجی یا چینی باشد و طی سه سال اخیر از دانشگاه خارج از کشور مدرک دکتری گرفته یا در شرف اخذ آن باشد.
 • باید مدرک دکتری خود را از یک دانشگاه در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهانی اخذ کرده باشد یا رشته مدرک دکتری او در لیست ۱۰۰ رشته برتر رتبه‌بندی شده باشد. (منابعی چون سایت رتبه‌بندی شانگهای، US NEW ،QS و TIMESبه‌عنوان مرجع برای دانشگاه‌های برتر دنیا پذیرفته می‌شوند.)
 • متقاضی باید از یک مؤسسه یا دانشگاه در مقطع فوق دکتری توصیه‌نامه داشته باشد.
 • متقاضی باید فعالیت تحقیقاتی خود را حداقل به مدت بیست ماه در طول برنامه دو‌ساله فوق دکتری تضمین نماید.
 • متقاضی باید رزومه عالی و دستاوردهای عالی تحصیلی ارائه کند.
 • متقاضی باید در ۴ مهارت زبان (گوش‌دادن، صحبت‌کردن، خواندن و نوشتن) زبان چینی یا انگلیسی مهارت کافی داشته باشند.

دقت داشته باشید که کارکنان تمام‌وقت چین واجد شرایط استفاده از بورسیه فوق دکتری نیستند. در واقع همه متقاضیان که بورسیه تحصیلی مقطع فوق دکتری دریافت کرده‌اند باید در طول دوره تحصیلی فوق دکتری تحقیقات تمام‌وقت انجام دهند.

حقوق دانشجویان فوق دکتری در چین

دانشجویان متقاضی تحصیل فوق دکترا در چین حقوق دریافت می‌کنند. لازم است بدانید که متوسط حقوق دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری از ۲۰۰۰۰۰ یوآن الی ۲۸۰۰۰۰ یوآن در سال متغیر است. شاید جالب باشد بدانید که متوسط درآمد دانشجویان مقطع فوق دکتری در شهرهای جنوبی و شمالی این کشور نیز تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل فوق دکترا در چین

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل فوق دکترا در چین

یکی از مهم‌ترین و مرجع‌ترین سیستم‌های رتبه دهی، سیستم رتبه دهی QS است که بر نظرسنجی آکادمیک دانشگاه‌ها در مورد شهرت و اهمیت دانشگاه تمرکز دارد. لازم به ذکر است که کشور چین دارای ۵۸ دانشگاه در رنکینگ QS است که از بین این دانشگاه‌ها ۲۶ مورد آن دارای رنکینگ زیر ۵۰۰ هستند. در ادامه چند مورد از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل فوق دکترا در چین بیان شده است.

 • دانشگاه پکن
 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه شانگهای جیائوتنگ
 • دانشگاه علم و صنعت چین
 • دانشگاه نانجینگ
 • دانشگاه ووهان
 • دانشگاه سان یات سن
 • دانشگاه سیچوآن
 • دانشگاه شانگهای

 

کار و اقامت پس از پایان دوره فوق دکترا در چین

کار و اقامت پس از پایان دوره فوق دکتری در چین

دانشجویان متقاضی تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری بعد از پایان تحصیل فوق دکترا در چین در صورت تمایل برای اقامت در این کشور باید با داشتن پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای چینی نسبت به دریافت ویزای کاری Z اقدام کنند. همچنین مجوز کار و مجوز اقامت را که به ترتیب هفت و ده روز کاری زمان می‌برد را باید دریافت نمایند. در حقیقت دانشجویان با دریافت ویزای کاری چین و مجوز کار و اقامت می‌توانند مشغول کارکردن در چین شوند.

جهت تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کار باید به اداره ورود و خروج چین رفته و درخواست خود را ارائه دهید. در مواردی نیز ممکن است دولت چین شما را به کشور خودتان برگرداند تا از کشور خودتان برای دریافت ویزای Z درخواست دهید. در واقع این کار برای این است که شما باید اثبات نمایید که صلاحیت لازم برای دریافت ویزای کار را دارید. مجوز کار در صورتی به دانشجویان داده می‌شود که قرارداد با یک مرکز معتبر بین‌المللی داشته باشند و بر اساس اینکه چند سال قرارداد کاری داشته یا دارند اقامت موقت دریافت می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد در خصوص شرایط تحصیل فوق دکترا در چین را بیان کنیم. همان‌طور که بیان شد تحصیل در چین در مقطع فوق دکتری در صورتی ممکن است که پس از اخذ مدرک دکترا در آن شرکت کنید. لازم به ذکر است که همه کشورهای دنیا مقطع فوق دکترا را ارائه نمی‌دهند. در این دوره دانشجویان موظف به انجام تحقیقاتی دررابطه‌با رشته خود هستند و در ازای آن از دانشگاه خود حقوق دریافت می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل پسا دکتری در چین و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون