تحصیل دکترا در روسیه
توسط تیم علم ویرا
1 خرداد 3

تحصیل دکترا در روسیه 2024 + شرایط پذیرش

روسیه دارای یک سیستم آموزشی سطح بالا است که نوآوری، خلاقیت و تفکر مستقل را در دانشجویان تقویت می‌کند. دانشجویان بین‌المللی که روسیه را به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده‌اند، تحصیل در این کشور را یک تجربه منحصربه‌فرد معرفی می‌کنند. سیستم آموزش عالی در روسیه عمدتاً مبتنی بر سیستم اروپای مرکزی است و از نظر ساختار کاملاً مشابه است.

تحصیل دکترا در روسیه باتوجه‌به وجود چندین دانشگاه معتبر و شناخته شده در این کشور یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به شمار می‌رود. با مهاجرت تحصیلی به روسیه با تعداد زیادی از دانشجویان بومی و بین‌المللی ملاقات خواهید کرد که توانسته‌اند رؤیای خود را در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی محقق کنند. هرساله بیش از 250000 دانشجو از 750 کشور جهان در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند.

این کشور پهناور دارای حدود 700 دانشگاه است که 24 مورد از آن‌ها در رتبه‌بندی جهانی بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه‌های عالی کسب کرده‌اند. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه یکی از دلایل اصلی دانشجویان برای انتخاب این کشور برای تحصیل است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی تحصیل در روسیه دکترا بپردازیم.

مزایای تحصیل دکترا در روسیه

ماهیت آموزش و تحصیلات عالی در روسیه باعث شده است تا این کشور به یکی از مطلوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود. تحصیل دکترا در روسیه با مزایای مختلفی برای دانشجویان همراه است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل جذابیت روسیه برای دانشجویان بین‌المللی، هزینه تحصیل در این کشور است. هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با کیفیت آموزشی که دانشجویان دریافت می‌کنند، بسیار ارزان است. از دیگر مزایای تحصیل دکترا در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعالی تحقیقاتی: دانشگاه‌های روسیه دارای سابقه طولانی در تعالی تحقیقاتی هستند و سهم قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف تحصیلی داشته‌اند. ادامه تحصیل دکترا در روسیه این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با اساتید و محققان مشهور همکاری کنند.
 • فرصت‌های پژوهشی: دانشگاه‌های روسیه طیف وسیعی از فرصت‌های پژوهشی در رشته‌های مختلف را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.
 • میراث غنی فرهنگی و دانشگاهی: روسیه دارای میراث فرهنگی و دانشگاهی قوی در زمینه هنر، علوم و ادبیات است. تحصیل دکترا در روسیه می‌تواند یک تجربه فرهنگی منحصربه‌فرد را برای دانشجویان رقم بزند.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: ازآنجایی‌که بسیاری از برنامه‌های دکترا در روسیه به زبان روسی تدریس می‌شوند، تعداد فزاینده‌ای از دانشگاه‌ها برنامه‌های دکترا را نیز به انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهند.
 • همکاری‌های بین‌المللی: روسیه به طور فعال در زمینه تحقیقات و همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های معتبر دنیا فعالیت می‌کند. با تحصیل دکترا در روسیه فرصت همکاری با دانشمندان کشورهای مختلف و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و تحقیقاتی را خواهید داشت.
ساختار مقطع دکترا در روسیه

ساختار دکترا در روسیه

روسیه دارای یک سیستم دوسطحی مدرک دکتری است. مدرک تحصیلی اول در روسیه (Kandidat nauk) است که با مدرک دکترا برابر است. این مدرک تحصیلی پس از 3 الی 4 سال تحصیل دکتری در روسیه و تحقیق در دانشکده تحصیلات تکمیلی به دانشجویان اعطا می‌شود. این دوره تحصیلی شامل انتشار 3 مقاله در مجلات معتبر، 3 آزمون (یک آزمون تخصصی، یک آزمون زبان و یک آزمون در تاریخ و فلسفه علوم) و دفاع عمومی از پایان‌نامه است. این مدرک معادل مدرک دکترا در اغلب کشورها محسوب می‌شود.

دومین و بالاترین مدرک دانشگاهی در روسیه (Doktor Nauk) نام دارد که به‌عنوان دکترای علوم ترجمه می‌شود. این مدرک معادل مدارک DR.phil.habil در آلمان و استاد تمام در آمریکا است. مدرک Doktor Nauk به دانشجویانی اعطا می‌شود که پس از 4 الی 5 سال تحصیل، تحقیق و دفاع عمومی از یک پایان‌نامه و انتشار مجله در مجلات معتبر، سهم قابل‌توجهی در تحقیقات در حوزه تحصیلی خود داشته باشند. در روسیه تنها دارندگان این مدرک واجد شرایط عنوان علمی پروفسور هستند که توسط کمیسیون جوایز عالی فدراسیون روسیه اعطا می‌شود.

پایان‌نامه یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحصیل دکترا در روسیه است. پایان‌نامه دانشجویان بر اساس اصل مشارکت در رشته تحصیلی و قدرت‌های تحقیقاتی آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای فارغ‌التحصیلی در مقطع دکترا در روسیه، دانشجویان ملزم به دفاع از پایان‌نامه خود هستند. جلسه دفاع در روسیه به‌صورت عمومی و در برابر 20 نفر از شورای پایان‌نامه انجام می‌شود. پس از اتمام ارائه، درصورتی‌که حداقل دو سوم حاضران به پایان‌نامه شما رأی بدهند، پایان‌نامه شما قبول خواهد شد.

شرایط تحصیل دکترا در روسیه

شرایط تحصیل دکترا در روسیه

شرایط تحصیل دکترا در روسیه می‌تواند بسته به رشته و دانشگاه انتخابی دانشجویان متفاوت باشد. به‌طورکلی، برای تحصیل در روسیه دکترا، دانشجویان باید از مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد از دانشگاه‌های معتبر برخوردار باشند. تحصیل دکترا در روسیه به زبان‌های انگلیسی و روسی امکان‌پذیر است و دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی (TOEFL، IELTS) هستند. درصورتی‌که دانشجویان از مهارت کافی زبان برخوردار نباشند می‌توانند در دوره‌های پادفک شرکت کنند.

برخورداری از مقالات ISI، رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه می‌تواند شانس دانشجویان را برای اخذ پذیرش افزایش دهد. سوابق علمی برجسته، نمرات خوب و تجربه تحقیقاتی از دیگر شرایطی هستند که برای تحصیل دکترا در روسیه الزامی هستند. به‌عنوان بخشی از فرایند درخواست، متقاضیان ملزم به ارائه یک پروپوزال تحقیقاتی هستند که موضوع تحقیق و اهداف موردنظر را برای برنامه دکترا مشخص می‌کند. یک پروپوزال تحقیقاتی خوب و قانع‌کننده می‌تواند احتمال پذیرش شما را افزایش دهد.

متقاضیان برای تحصیل دکترا در روسیه باید توصیه‌نامه‌هایی از استاتید شناخته شده ارائه دهند که توانایی‌های علمی و پتانسیل تحقیقاتی آن‌ها را تضمین کند. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است یک آزمون ورودی یا مصاحبه برای ارزیابی دانش، استعداد پژوهشی و صلاحیت داوطلب برای برنامه دکترا در نظر بگیرند.

 مدارک لازم  برای تحصیل دکترا در روسیه

متقاضیان تحصیل دکترا در روسیه باید در موعد مقرر به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه کرده و مدارک لازم را به‌منظور ثبت‌نام و اخذ پذیرش ارائه دهند. مدارک لازم برای تحصیل در روسیه دکترا ممکن است بسته به نوع دانشگاه و رشته دانشجو متفاوت باشد. مدارک کلی برای ثبت‌نام و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه به شرح زیر هستند:

 • مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد
 • ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
 • پروپوزال تحقیقاتی
 • مدرک زبان
 • پاسپورت
 • عکس
 • فرم درخواست
 • گواهی تأیید سلامت
 • توصیه‌نامه
 • انگیزه‌نامه و…
هزینه تحصیل دکترا در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به دلیل هزینه مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی، در بین دانشجویان بین‌المللی طرف‌داران زیادی را به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های این کشور با برخورداری از کیفیت تحصیلی و تحقیقاتی بالا، مجهز بودن به تجهیزات و امکانات مدرن، تحصیل دکترا در روسیه را به یک گزینه عالی برای دانشجویان تبدیل کرده‌اند. هزینه تحصیل در روسیه بسیار ارزان‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است. هزینه تحصیل دکترا در روسیه از 280000 الی 300000 روبل (4300 الی 4615 دلار) در سال بسته به نوع دانشگاه و رشته دانشجو متفاوت است. علاوه بر شهریه پایین دانشگاه‌ها، هزینه زندگی در روسیه نیز برای دانشجویان بسته به شهر محل تحصیل مقرون‌به‌صرفه است.

بهترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل دکترا در روسیه

تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های روسیه در رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی دارای رتبه‌های برتر هستند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار دارند. تحصیل دکترا در روسیه یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات خود را در شرایطی منحصربه‌فرد بگذرانند. دانشگاه‌های روسیه دارای مجهزترین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی هستند و بهترین شرایط و امکانات را برای تحصیل دانشجویان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. چند مورد از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در روسیه دکترا و رتبه QS آن‌ها در بین دانشگاه‌های برتر دنیا به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو: 74
 • دانشگاه نووسیبرسک: 225
 • دانشگاه سن پترزبورگ: 233
 • مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو: 259
 • دانشگاه تومسک: 271
 • دانشگاه ITMO: 279
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای: 351-400
 • دانشگاه دولتی مسکو: 501-550
 • دانشگاه فدرال کازان: 601-650
 • دانشگاه رودن: 342
 • دانشگاه HSE: 401-450
بورسیه تحصیل دکترا در روسیه

بورسیه تحصیل دکترا در روسیه

اخذ بورسیه تحصیلی در هنگام تحصیل دکترا در روسیه می‌تواند امکان تحصیل رایگان دانشجویان را فراهم کند. دولت روسیه هرساله بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه تحصیل، اقامت و زندگی دانشجویی متقاضیان را پوشش دهند.

رقابت برای اخذ بورسیه در مقطع دکترا بالا است و دانشجویان در صورت برخورداری از شرایط لازم می‌توانند از این بورسیه‌ها بهره‌مند شوند. از جمله شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع دکترا، برخورداری از رزومه علمی و تحقیقاتی عالی، حداکثر 35 سال سن، قبولی در آزمون‌های ورودی و… هستند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی دوره دکتری روسیه به شرح زیر هستند:

 • بورسیه‌های دولتی روسیه: دولت روسیه بورسیه‌های مختلفی از جمله بورسیه دولتی فدراسیون روسیه (اوپن دورز) را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها هزینه‌های تحصیل، خوابگاه، کمک‌هزینه‌های ماهانه و… را پوشش می‌دهند.
 • بورسیه‌های ریاست‌جمهوری: به دانشجویان مستعد روسی و بین‌المللی اعطا می‌شود که در رشته‌های دکترا در زمینه‌های دارای اولویت و مشخص شده توسط دولت روسیه تحصیل می‌کنند.
 • بورسیه دانشگاهی: بسیاری از دانشگاه‌های روسیه بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی را به‌منظور جذب دانشجویان برای تحصیل دکترا در روسیه ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها ممکن است بر اساس شایستگی و نیاز دانشجو ارائه شوند و می‌توانند هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را پوشش دهند.
 • دستیار تحقیقاتی: برخی از دانشجویان برای تحصیل دکترا در روسیه این فرصت را دارند تا به‌عنوان دستیار پژوهشی با اساتید یا پروژه‌های تحقیقاتی همکاری کنند. این فرصت می‌تواند با کمک‌هزینه‌های تحصیلی یا معافیت از شهریه همراه باشد.
 • برنامه‌های همکاری بین‌المللی: برنامه‌های همکاری بین‌المللی بین دانشگاه‌های روسیه و سایر کشورها وجود دارد که می‌تواند فرصت‌های مالی برای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک یا مطالعات دکترا را برای دانشجویان فراهم کند.
 • بورسیه تخصصی: برخی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویانی که در زمینه‌های خاصی مانند فناوری، مهندسی، هنر و… به تحقیق می‌پردازند، در دسترس است.

جمع‌بندی

کشور روسیه دارای یکی از بهترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان و دارای تاریخچه دیرینه آموزش باکیفیت بالا برای همه شهروندان بوده است. دانشجویان با تحصیل دکترا در روسیه می‌توانند از فرصت‌های تحقیقاتی منحصربه‌فرد و بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوند. تحصیل در روسیه دکترا می‌تواند چشم‌اندازی شغلی خوبی برای دانشجویان به‌همراه داشته باشد. دانشگاه‌های روسیه مجهز به امکانات و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مجهز و مدرن هستند و منابع موردنیاز دانشجویان دکترا را برای انجام تحقیقات با کیفیت بالا به آن‌ها ارائه می‌دهند.

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه یک سفر علمی منحصربه‌فرد است که علاوه بر فرصت‌های مختلف، امکان رشد شخصی را نیز برای دانشجویان به همراه دارد. زندگی و تحصیل در کشوری مانند روسیه می‌تواند تجربیات شخصی دانشجویان را نیز به بهترین شکل تغییر دهد. در این مقاله کوشیدیم اطلاعات لازم درمورد هزینه تحصیل در روسیه در مقطع دکترا را به شما عزیزان ارائه دهیم. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

سؤالات متداول

 1. ساختار دکترا در روسیه چگونه است؟

روسیه دارای یک سیستم دوسطحی مدرک دکتری است. مدرک تحصیلی اول پس از 3 الی 4 سال تحصیل دکتری در روسیه و تحقیق در دانشکده تحصیلات تکمیلی به دانشجویان اعطا می‌شود. این دوره تحصیلی شامل انتشار 3 مقاله در مجلات معتبر، 3 آزمون و دفاع عمومی از پایان‌نامه است.

 1. شرایط تحصیل دکترا در روسیه چیست؟

ارائه مدارک تحصیلی قبلی، ارائه مدرک زبان انگلیسی، مقالات علمی تحقیقاتی و رزومه تحصیلی قوی

 1. بهترین دانشگاه‌های تحصیل دکترا در روسیه کدامند؟

دانشگاه نووسیبیرسک، دانشگاه رودن، دانشگاه تومسک، دانشگاه لومونوسف و…

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه