تحصیل پرستاری در اوکراین
توسط تیم علم ویرا
8 مهر 2

تحصیل پرستاری در اوکراین | شرایط + هزینه پذیرش

به دلیل شرایط مناسب و پایین‌بودن هزینه‌های تحصیل در اوکراین بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل پرستاری در اوکراین عازم این کشور می‌شوند. اوکراین یکی از کشورهای اروپایی است که با فراهم‌سازی امکانات تحصیلی پیشرفته و هزینه تحصیلی مناسب دروازه ورود به دانشگاه‌ها و مراکز علمی مهم اروپا را فراهم می‌کند. در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی مهاجرت تحصیلی به اوکراین آسان‌تر است.

به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تسهیل مسیر ورود خود به اروپا ابتدا اوکراین را انتخاب می‌کنند. پرستاری یکی از رشته‌های تحصیلی جذاب و پرطرف‌دار در اوکراین است. دلیل این امر کیفیت بالای آموزش، استفاده از تجهیزات آموزشی و پزشکی مدرن و مناسب‌بودن هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین است. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا تمام جوانب تحصیل پرستاری در اوکراین را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است و با کشورهای روسیه، بلاروس، مجارستان، لهستان و اسلواکی مرز مشترک دارد. در سال‌های اخیر اوکراین تلاش کرده است تا سیستم آموزش عالی خود را به سطح کشورهای پیشرفته اروپایی برساند. به همین دلیل با پیروی از استانداردهای آموزشی بین‌المللی و جذب دانشجویان خارجی درصدد افزایش اعتبار دانشگاه‌های خود است.

رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن مانند پرستاری هم در اوکراین متقاضیان زیادی دارند. مهاجرت تحصیلی به اوکراین و تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین می‌تواند زمینه موفقیت‌های بیشتر و ورود به دانشگاه‌های سایر کشورهای اروپایی را فراهم کند. به همین دلیل سالانه دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در اوکراین با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مزایای تحصیل پرستاری در اوکراین

دوره پادفک اوکراین

یکی از شرایط ورود به دانشگاه‌های اوکراین شرکت در دوره‌های پادفک است. دوره پادفک همانند دوره پیش‌دانشگاهی در ایران است و دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه، آمادگی‌های اولیه برای ورود به رشته دانشگاهی خود را کسب می‌کنند.

متقاضیان تحصیل پرستاری در اوکراین نیز باید در دوره پادفک شرکت کنند و در دروس علوم پایه مانند زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و همچنین زبان انگلیسی آمادگی لازم را کسب کنند. دانشجویان بعد از پایان دوره پادفک در آزمون پایانی شرکت می‌کنند و بعد از کسب نمره معیار 5 وارد دانشگاه می‌شوند.

شرایط تحصیل پرستاری در اوکراین

به دلیل کیفیت آموزشی بالا در دانشگاه‌های پزشکی اوکراین، تحصیل پرستاری در اوکراین اهمیت زیادی دارد. یکی از دلایل معتبر بودن مدرک پرستاری دانشگاه‌های اوکراین این است که تمام دانشگاه‌های اوکراین که رشته پرستاری در آن‌ها تدریس می‌شود موردتأیید سازمان بهداشت جهانی هستند.

همچنین دوره‌های آموزشی تئوری و عملی در دانشکده‌های پرستاری توسط اساتید برجسته و باسابقه تدریس می‌شود. دانشجویان، دوره‌های کارآموزی را در بیمارستان‌های مدرن و تحت‌نظر اساتید باتجربه طی می‌کنند. تمام این عوامل موجب شده تا سالانه بسیاری از دانشجویان با هدف تحصیل پرستاری مهاجرت تحصیلی به اوکراین را انتخاب کنند.

داشتن مدرک دیپلم دوره دبیرستان برای ورود به رشته پرستاری در اوکراین ضروری است و دوره‌های پرستاری در دانشگاه‌های اوکراین به دو زبان انگلیسی و روسی برگزار می‌شود. برای تحصیل پرستاری در کشور اوکراین شرط سنی به‌این‌ترتیب است:

 • دارندگان مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی: زیر 25 سال یا 25 سال تمام
 • دارندگان مدرک کارشناسی: زیر 30 سال یا 30 سال تمام
 • دارندگان مدرک کارشناسی ارشد: زیر 35 سال یا 35 سال تمام

شرایط تحصیل پرستاری در اوکراین

هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین

همانند تحصیل پزشکی در اوکراین، تحصیل پرستاری در اوکراین در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی بسیار مناسب و اقتصادی است. دانشجویانی که برای مهاجرت تحصیلی به اوکراین برنامه‌ریزی می‌کنند با درنظرگرفتن هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین و مقایسه آن با کشورهای اروپایی به این نتیجه می‌رسند که تأمین هزینه تحصیلی برای تحصیل در اوکراین بسیار راحت‌تر است.

البته میزان شهریه تحصیلی به دانشگاه، مقطع تحصیلی و زبان تحصیل پرستاری نیز بستگی دارد؛ ولی به‌صورت میانگین هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین  3500-2000 دلار در سال است.

موضوع دیگری که باید در نظر گرفت هزینه زندگی دانشجویی در اوکراین است و به‌صورت میانگین حدود 300 دلار در ماه می‌شود. البته باید در نظر داشت که هزینه زندگی دانشجویی به سبک زندگی و محل اقامت دانشجو نیز بستگی دارد.

دوره‌های تحصیل پرستاری در اوکراین

یکی از موارد قابل‌توجه درباره تحصیل پرستاری در اوکراین تنوع و آزادی عمل در انتخاب دوره است؛ زیرا تحصیل رشته پرستاری در اوکراین به سه دوره تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 • دیپلم پیشرفته پرستاری (ADN): این دوره 2 سال است و مدرک فارغ‌التحصیلان مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است. دارندگان دیپلم پیشرفته پرستاری می‌توانند در هر نقطه از جهان مشغول به کار شوند.
 • لیسانس علوم پرستاری (BSN): طول دوره BSN چهار سال است و فارغ‌التحصیلان به‌عنوان پرستاران رسمی و حرفه‌ای مشغول کار می‌شوند.
 • کارشناسی ارشد علوم پرستاری (MSN): فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی می‌توانند در دوره ارشد شرکت کرده و مهارت‌های حرفه‌ای و دانش پرستاری خود را افزایش دهند. سپس به‌عنوان کارشناس ارشد پرستاری مشغول به کار شوند.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین؛ بورسیه تحصیل رشته پرستاری

یکی از مزایای تحصیل رشته پرستاری در اوکراین امکان دریافت بورسیه تحصیلی است. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای اخذ بورسیه درخواست دهند و به‌این‌ترتیب بخشی از هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین تحت پوشش بورسیه کاهش می‌یابد.

میزان بورسیه بر اساس شایستگی دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد و معمولاً 20درصد از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. بورسیه‌های تحصیل پرستاری در اوکراین عبارت‌اند از:

بورسیه میزان پوشش
Boren Scholarship پوشش بخشی از هزینه تحصیل
UMEC پوشش بخشی از هزینه تحصیل
IREX پوشش 9-2 ماه از هزینه تحصیل

 

طول دوره تحصیل پرستاری در اوکراین

مزایای تحصیل رشته پرستاری در اوکراین

کشور اوکراین با فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای تحصیل رشته پرستاری توانسته است اعتبار مدرک پرستاری دانشگاه‌های خود را در سطح جهان افزایش دهد. همین عامل موجب شده تا بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پرستاری در اوکراین درخواست دهند.

دانشگاه‌های اوکراین نیز برای افزایش تعامل و همکاری‌های بین‌المللی از دانشجویان خارجی استقبال کرده و تمام امکانات لازم برای آموزش مدرن و اقامت و رفاه دانشجویان را فراهم می‌کند. مهاجرت تحصیلی به اوکراین برای تحصیل در رشته پرستاری مزایای زیادی برای دانشجویان دارد که عبارت‌اند از:

 • تحصیل در محیط مدرن و پیشرفته
 • بهره‌بردن از محضر اساتید معتبر و باتجربه
 • دریافت مدرک بین‌المللی معتبر
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • هزینه زندگی و تحصیلی اقتصادی
 • امکانات رفاهی و اقامتی مناسب
 • امکان کار دانشجویی
 • بدون آزمون ورودی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • اعتبار جهانی

دانشگاه‌های تحصیل رشته پرستاری در اوکراین

کشور اوکراین برای افزایش اعتبار دانشگاه‌ها و مدارک دانشگاهی خود از استانداردهای آموزشی مدرن و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌کند و با این رویکرد توانسته است دانشجویان بین‌المللی را به‌سوی خود جذب کند. در ادامه محبوب‌ترین دانشگاه‌های تحصیل پرستاری در اوکراین را معرفی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین پرستاری

1. مهاجرت تحصیلی به اوکراین؛ دانشگاه ملی اوژورود

یکی از دانشگاه‌های معروف در اوکراین دانشگاه ملی اوژورود است که دانشگاهی با سابقه غنی در زمینه آموزش پزشکی در جهان است. دانشگاه اژورود در شهر زیبای کارپات قرار دارد و آموزش‌های باکیفیت این دانشگاه آن را به مقصدی رؤیایی برای متقاضیان رشته پزشکی و پرستاری تبدیل کرده است. در بین دانشگاه‌های پزشکی اوکراین دانشگاه اژورود رتبه ملی 13 و رتبه جهانی 18 را دارد. زبان تحصیل پرستاری در دانشگاه اژورود اوکراینی است.

2. دانشگاه کارازین خارکف

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل پرستاری در اوکراین دانشگاه کارازین خارکف است. طرح آموزشی دانشگاه کارازین مطابق با طرح بولونیا است و متخصصان رشته پرستاری را برای فعالیت حرفه‌ای در آینده آماده می‌کند.

شرط پذیرش دانشجو در دانشگاه کارازین خارکف استعداد تحصیلی درخشان و پتانسیل قوی برای پرستار شدن است. نمرات متقاضیان در دروس شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و زبان باید در سطح خوبی باشد. شرط سنی برای تحصیل در دانشگاه کارازین 25-18 سال است.

3. دانشگاه دولتی ترنوپیل

بعد از جنگ جهانی دوم، در سال 1957 دانشگاه دولتی ترنوپیل توسط دولت اوکراین تأسیس شد. در دانشگاه ترنوپیل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری ارائه می‌شود. در حال حاضر حدود 1500 دانشجو از 50 کشور جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

4. تحصیل پرستاری در اوکراین؛ دانشگاه ملی لوگانسک

دانشکده پرستاری دانشگاه ملی لوگانسک با سابقه طولانی و اعتبار بالا یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشکده‌های تحصیل پرستاری در اوکراین است. برای تحصیل در دانشگاه لوگانسک دانشجویان باید در دوره پریمدیکال (پادفک) شرکت کرده و در دروس علوم پایه نمرات خوبی کسب کنند. بر اساس آخرین رتبه‌بندی وزارت بهداشت اوکراین دانشگاه لوگانسک در بین برترین دانشگاه‌های اوکراین رتبه سوم را دارد.

هزینه تحصیل پرستاری در اوکراین

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در اوکراین

دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل پرستاری گزینه مهاجرت تحصیلی به اوکراین را انتخاب کنند ابتدا باید از دانشگاه موردنظر خود پذیرش تحصیلی بگیرند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل رشته پرستاری در اوکراین عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش با امضا متقاضی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

دانشجویان بعد از اینکه از یک دانشگاه پرستاری اوکراین پذیرش گرفتند باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیل پرستاری در اوکراین شامل موارد زیر است:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

جمع‌بندی

اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است و تلاش می‌کند سیستم آموزشی خود را همگام با کشورهای پیشرفته اروپایی به‌پیش ببرد. به همین دلیل از استانداردهای آموزشی بین‌المللی پیروی کرده و از تجهیزات مدرن تحقیقاتی، آموزشی و علمی در دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند. یکی از رشته‌های مهم و موردتوجه در اوکراین رشته پرستاری است.

به دلیل اهمیت این رشته و کمبود نیروی کار پرستاری در اوکراین دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجویان خارجی زیرساخت‌های لازم را فراهم کرده‌اند. بسیاری از دانشجویان خارجی باتوجه‌به این مزایا تحصیل پرستاری در اوکراین را به‌عنوان گزینه هدف خود انتخاب می‌کنند. به‌این‌ترتیب هرساله شاهد مهاجرت تحصیلی به اوکراین برای رشته پرستاری هستیم.

ازطرف دیگر هزینه تحصیل رشته پرستاری در اوکراین بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط می‌تواند بخشی از هزینه تحصیلی را پوشش دهد. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در اوکراین پایین است و دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را دارند تا از این طریق نیز بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از بهترین و معتبرترین مؤسساتی است که در زمینه تحصیل در خارج از کشور تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه‌ها، رشته‌های تحصیلی، هزینه تحصیل، اقامت و… را بادقت بررسی می‌کند. مشاوران و وکلای باتجربه مؤسسه علم ویرا بهترین مسیرهای قانونی را برای ادامه تحصیل پرستاری در اوکراین را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند. برای درخواست مشاوره رایگان می‌توانید به وب سایت علم ویرا مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه