شرط معدل برای تحصیل در چین
توسط تیم علم ویرا
12 اسفند 2

شرط معدل برای تحصیل در چین 2024

چشم‌انداز آموزشی و شرایط تحصیل در چین منحصربه‌فرد است و با آزمون‌های ورودی نسبتاً دشوار، فضای رقابتی و تعداد روزافزون دانشجویانی که مایل به تحصیل در این کشور هستند، مشخص شده است. آخرین آمار نشان می‌دهد که نزدیک به 500000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های چین مشغول به تحصیل هستند؛ و این تعداد هرساله 10 درصد افزایش می‌یابد.

این کشور اقدامات زیادی از جمله افزایش کیفیت آموزش و یادگیری در آموزش عالی، ارائه بورسیه تحصیلی، ارتقا دانشگاه‌های چین به کلاس جهانی و افزایش ظرفیت تحقیقاتی و… برای جذب دانشجویان انجام داده است. یکی از نگرانی‌های دانشجویانی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی به چین می‌گیرند، شرایط پذیرش دانشگاه‌های این کشور است. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا به بررسی شرط معدل برای تحصیل در چین خواهیم پرداخت.

مزایای تحصیل در چین

قبل از اینکه به بررسی موضوع شرط معدل برای تحصیل در چین بپردازیم، خلاصه‌ای از مزایای تحصیل در این کشور را به شما ارائه می‌دهیم. البته هر اقتصاد بزرگی دارای یک سیستم آموزش سازمان‌یافته و دانشگاه‌های عالی با رتبه‌های جهانی قوی است. دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی به چین را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، این فرصت را خواهند داشت تا یک شبکه ارتباطی قوی و بزرگ برای آینده خود ایجاد و زندگی دانشجویی فوق‌العاده‌ای را در دانشگاه‌های این کشور تجربه کنند. برخی از مزایایی که  شرایط تحصیل در چین برای دانشجویان فراهم می‌کند، به شرح زیر هستند:

 • امکان تحصیل در یکی از سریع‌ترین اقتصادهای درحال‌رشد در دنیا
 • فرهنگ‌های منحصربه‌فرد و مهمان‌نوازی مردم منطقه
 • مطالعات بین‌المللی متمرکز
 • هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه
 • فرصت‌های کسب بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی و…
سیستم آموزشی چین

سیستم آموزشی چین

یکی از برتری‌ها و مزایای تحصیل در چین کیفیت بالای سیستم آموزشی چین است. در ادامه مبحث شرط معدل برای تحصیل در چین به بررسی تحصیل در دبیرستان‌ها و دانشگاه های چین می پردازیم.

1. دبیرستان‌ های چین

سیستم آموزشی دبیرستان‌های چین بر درک جامع دروس اصلی از جمله زبان چینی، ریاضیات، انگلیسی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی تمرکز دارند. Gaokao آزمون سراسری ورودی کالج در چین است که نتایج آن تا حد زیادی بر پذیرش دانشجویان در دانشگاه تأثیرگذار است. شرط معدل برای تحصیل در چین از جمله شرایط ورود به دانشگاه‌ دانشجویان بومی این کشور محسوب می‌شود.

2. شرط معدل برای تحصیل در چین؛ دانشگاه ‌های چین

دانشگاه‌های چین به دلیل استانداردهای علمی دقیق، ارائه طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی و جذب روزافزون دانشجویان بین‌المللی در سطح جهانی شناخته شده‌اند. مؤسسات آموزش عالی بزرگی مانند دانشگاه پکن و دانشگاه چینهوا به دلیل مشارکت‌های تحقیقاتی و استانداردهای آکادمیک از شهرت زیادی در سطح بین‌المللی برخوردار هستند.

3. سیستم نمره‌ دهی

دانشگاه‌های چین از سیستم 100 امتیازی استفاده می‌کنند و به طور کلی نمره 60 به‌عنوان نمره قبولی در نظر گرفته می‌شود. دانشگاه‌های مختلف ممکن است دارای سیستم نمره‌دهی خاص خود باشند و ارزیابی دانشجویان را معمولا بر اساس امتحانات نهایی، مشارکت در کلاس‌های درس و پروژه‌های گروهی و سایر اشکال درسی انجام دهند. شرط معدل برای تحصیل در چین نیز تا حدود زیادی به دانشگاه موردنظر دانشجویان بستگی دارد.

اهمیت نمرات و شرط معدل برای تحصیل در چین

اهمیت نمرات و شرط معدل برای تحصیل در چین

شرط معدل برای تحصیل در چین و نمرات نقش مهمی در روند پذیرش دانشگاه‌های این کشور ایفا می‌کنند. این مؤسسات معمولاً نمرات را به‌عنوان معیاری از تعهد علمی و پتانسیل دانشجویان برای برتری در یک محیط چالش‌برانگیز در نظر می‌گیرند. بااین‌حال، یادآوری این نکته ضروری است درحالی‌که نمرات نقش قابل‌توجهی دارند، تنها عاملی نیستند که در طول پذیرش در نظر گرفته می‌شوند. اغلب دانشگاه‌های چینی؛ مانند دانشگاه فودان و دانشگاه جیائوتونگ، شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای شرط معدل برای تحصیل در چین در نظر می‌گیرند.

درحالی‌که معدل دقیقی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته نشده است و ممکن است شرط معدل در هر دانشگاه متفاوت باشد، معدل رقابتی معمولاً برای پذیرش در این مؤسسات موردنیاز است. بسته به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی و سایر شرایط، ممکن است شرط معدل برای تحصیل در چین متفاوت باشد. یکی از نکاتی که دانشجویان باید برای تحصیل در چین در نظر بگیرند، مرتبط بودن رشته تحصیلی با رشته موردنظر برای تحصیل در چین است. معمولاً کمترین نمره برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین، 14 است.

سایر شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های چین

علاوه بر شرط معدل برای تحصیل در چین، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین شرایط دیگری هم دارد که به شرح زیر هستند:

1. آزمون ورودی

علاوه بر شرط معدل برای تحصیل در چین، دانشجویان به‌منظور اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور ملزم به شرکت در آزمون ورودی هستند. آزمون HSK (تست مهارت زبان چینی) یکی از آزمون‌هایی است که مهارت زبان چینی افراد غیربومی را ارزیابی می‌کند. این آزمون در سه مرحله و 9 سطح تقسیم می‌شود. آزمون HSK به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود و از سه بخش شنیداری، نوشتن و خواندن تشکیل می‌شود. این آزمون به صورت ماهانه در 1500 مرکز دنیا از جمله ایران برگزار می‌شود.

مز ایای تحصیل در چین

2. الزامات مهارت زبان

از دیگر شرایط تحصیل در چین، می‌توان به مهارت زبان اشاره کرد. دانشجویان بین‌المللی باید بسته به زبان برنامه موردنظر خود، مهارت زبان انگلیسی یا چینی خود را ارائه دهند. دانشجویان معمولاً می‌توانند نمرات HSK خود را به‌عنوان مدرک مهارت زبان چینی و نمرات TOEFL و IELTS را به‌عنوان مدرک زبان انگلیسی ارائه کنند.

3. توصیه‌ نامه‌ و انگیزه نامه

دانشگاه‌های چین نیز در طول فرایند درخواست به توصیه‌نامه‌ها و انگیزه‌نامه نیاز دارند. توصیه‌نامه‌ها باید از اساتید یا معلمانی که دانشجو را به‌خوبی می‌شناسند، ارائه شود. از سوی دیگر، انگیزه‌نامه فرصتی را برای دانشجو فراهم می‌کند تا آرزوها، تجربیات و دلایل خود را برای انتخاب چین به‌عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی به نمایش بگذارد.

سایر ملاحظات برای تحصیل در چین

بعد از برسی شرط معدل برای تحصیل در چین، نوبت به ملاحظات می‌رسد. تحصیل در چین یا هر کشور دیگر از جوانب مختلف با کشوری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت است. برای تحصیل در چین ملاحظاتی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

1. تفاوت‌ های فرهنگی

حال که تا حدودی با شرط معدل برای تحصیل در چین آشنا شدید، بهتر است سایر نکاتی که باید برای تحصیل در این کشور در نظر بگیرید را بررسی کنیم. تحصیل در چین یک تجربه فرهنگی منحصربه‌فرد و متفاوت را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. از آداب‌ورسوم محلی گرفته تا محیط اجتماعی، دانشجویان بین‌المللی ممکن است با چندین تفاوت فرهنگی روبه‌رو شوند. درک و انطباق با این تفاوت‌ها می‌تواند تجربه کلی مطالعه را افزایش دهد.

هزینه تحصیل در چین و بورسیه های تحصیلی

2. هزینه ‌های تحصیل و بورسیه‌های تحصیلی

هزینه‌های زندگی در چین بسته به شهر و سبک زندگی می‌تواند متفاوت باشد. شهرهای بزرگی مانند پکن و شانگهای معمولاً گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر هستند. از سوی دیگر، بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که از معافیت‌های جزئی تا کامل شهریه و در برخی موارد حتی هزینه‌های زندگی را در بر می‌گیرند. ناگفته نماند برای بهره‌مندی از بورسیه‌ها باید شرط معدل برای تحصیل در چین و دانشگاه موردنظر را رعایت کنید.

3. ویزا و الزامات قانونی

همه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در چین به ویزای دانشجویی (X1 یا X2) نیاز دارند. همچنین دانشجویان باید ظرف 30 روز پس از ورود به چین برای اخذ مجوز اقامت اقدام نمایند. برای جلوگیری از مشکلات قانونی احتمالی، درک و رعایت تمام مقررات ویزا از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید، اگرچه ممکن است این فرایند در ابتدا طاقت فرسا به نظر برسد، منابع زیادی از جمله راهنمایی‌های دانشگاه موردنظر و مشاوران علم ویرا این فرایند را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

راهکارهایی برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه ‌های چین

علاوه بر شرط معدل برای تحصیل در چین، افزایش شانس پذیرش شامل یک رویکرد چندجانبه است. نمرات عالی، مهارت بالای زبان چینی یا انگلیسی، توصیه‌نامه‌های قانع‌کننده و انگیزه‌نامه از جمله موارد حیاتی برای اخذ پذیرش و شرایط مهم تحصیل در چین هستند. علاوه بر این، نشان‌دادن درک فرهنگ چینی، شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه، نشان‌دادن علاقه به رشته تحصیلی انتخابی می‌تواند شانس پذیرش شما را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

بهترین دانشگاه ها با شرط معدل برای تحصیل در چین

بهترین دانشگاه ‌های چین

دانشگاه‌های برتر چین هرساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کنند. کشور چین دارای دانشگاه‌هایی با شهرت جهانی و منطبق بر استانداردهای بین‌المللی است که امکان تحصیل دانشجویان در شرایطی منحصربه‌فرد را فراهم می‌کنند. شرط معدل برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های چین بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. این کشور دارای 58 دانشگاه در رنگینگ جهانی QS است که از این تعداد حدود 25 دانشگاه دارای رتبه زیر 500 هستند. برخی از دانشگاه‌های برتر چین و رتبه این دانشگاه‌ها در سال 2024 به شرح زیر هسنتد:

 • دانشگاه چینهوا: 25
 • دانشگاه پکن: 17
 • دانشگاه فودان: 50
 • دانشگاه جیائوتونگ شانگهای: 51
 • دانشگاه سان یات سن: 323
 • دانشگاه ژجیانگ: 44
 • دانشگاه ووهان: 194
 • دانشگاه سیچوان: 355
 • دانشگاه نانجینگ: 141
 • دانشگاه تونگجی: 216
 • دانشگاه علم و صنعت چین: 137
 • دانشگاه تکنولوژی هاربین: 256

جمع‌بندی

مسلماً برخورداری از نمرات و معدل بالا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین مفید است. درحالی‌که نمرات بالا و شرط معدل برای تحصیل در چین ضروری هستند؛ اما آن‌ها تنها بخشی از یک پازل هستند. رعایت الزامات زبان، درک منظر فرهنگی و رعایت الزامات قانونی به همان اندازه در فرایند پذیرش اهمیت دارند. دانشگاه‌های چین به‌ویژه دانشگاه‌های سطح بالا، استانداردهای علمی بالایی را تعیین می‌کنند و اغلب به دنبال دانشجویانی هستند که برتری علمی خود را نشان دهند.

بااین‌حال، شرط معدل برای تحصیل در چین تنها بخشی از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه‌های چین مهارت زبان، آزمون ورودی و عوامل دیگر را نیز برای پذیرش دانشجویان مدنظر قرار می‌دهند. دانشگاه‌های چین به دلیل برخورداری از رتبه‌های برتر در سطح بین‌المللی و ارائه به‌روزترین امکانات و تجهیزات آموزشی و رفاهی، فرصت تحصیل دانشجویان در شرایطی استثنایی را فراهم می‌کنند. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در چین پرداختیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه