تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
8 بهمن 2

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه | مدارک + هزینه 2024

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه به دلیل اهمیت و تأثیرگذاری آن بر جامعه همواره موردتوجه قرار داشته است. از دیگر جوانب جذاب این رشته می‌توان به مراقبت از سلامت مردم و ارتباط مستقیم با بیماران اشاره نمود. ترکیه با داشتن دانشگاه‌های علمی و پزشکی خود یکی از برترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان پزشکی در دنیا به شمار می‌رود.

متقاضیانی که به ترکیه می‌روند علاوه بر دسترسی به آموزش برتر و تجربه کاری با بیمارستان‌های پیشرفته می‌توانند از فناوری‌های پزشکی به‌روز و تکنولوژی‌های نوین و همچنین بورسیه پزشکی ترکیه نیز بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه دانشگاه‌های معتبر زیادی در سطح بین‌المللی دارد؛ اما تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه به طور کامل ممکن نیست. ترکیه یکی از کشورهایی است که هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه عازم این کشور می‌شوند. لازم است بدانید که از سال ۲۰۰۱ سیستم آموزشی ترکیه با پیوستن به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا توانست به مدارک آموزشی خود اعتبار بین‌المللی ببخشد.

همکاری علمی دانشگاه‌های پزشکی و غیرپزشکی ترکیه با دانشگاه‌های معتبر جهانی موجب شده است تا شمار زیادی از اساتید بین‌المللی اروپایی و آمریکایی در این کشور مشغول تدریس شوند. دقت داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به نوع دانشگاه نیز بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانید هزینه رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است. از سوی دیگر علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه تحصیل در این کشور هزینه‌های کتاب، خوابگاه، غذا، حمل‌ونقل و… را نیز شامل می‌شود.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه؛ شرایط تحصیل در رشته پزشکی

پزشکی یکی از رشته‌های پردرآمد در ترکیه و جهان است. در واقع میانگین درآمد این رشته در ترکیه ۱۵.۵۵۲ لیر در ماه و حداکثر درآمد ۳۳.۲۶۸ لیر در ماه است. به همین علت بسیاری از دانشجویان با انتخاب تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه تلاش می‌کنند تا آینده شغلی خود را تضمین نمایند. تضمین آینده شغلی و اقتصادی سبب می‌شود تا دانشجویان هرگونه هزینه رشته پزشکی در ترکیه را قبول کنند. برای تحصیل پزشکی در ترکیه و دریافت بورسیه پزشکی ترکیه متقاضیان باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند.

آزمون‌های ورودی پزشکی در تمام شهرهای ترکیه برگزار می‌شود. در ادامه به شرایط تحصیل و پذیرش رشته پزشکی در ترکیه پرداخته شده است. جهت اخذ پذیرش و تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه ابتدا باید دارای شرایط اولیه و عمومی باشید که برای تمامی متقاضیان اجرا می‌شود. این شرایط عبارت‌اند از:

 • شرکت در آزمون YOS یا آزمون‌های بین‌المللی «SAT» یا «ACT»
 • ارائه مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۸ و ریزنمرات دوره دبیرستان
 • گواهی مدرک زبان انگلیسی یا ترکی یا شرکت در دوره آمادگی زبان دانشگاه‌ها

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته پزشکی

هر ساله بسیاری از افراد برای تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام می‌کنند. برخی افراد با بورسیه پزشکی ترکیه می‌توانند برای تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه اقدام ‌کنند. علاوه بر مدارک مربوط به شرایط عمومی جهت ورود به رشته پزشکی در ترکیه هنگام ثبت‌نام در دانشگاه به مدارک بیشتری نیاز خواهید داشت که آن‌ها را معرفی می‌کنیم. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی کارنامه ریزنمرات و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ
 • اصل و کپی مدرک دیپلم و ترجمه رسمی آن با مهر تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان ترکیه در کشور مبدأ
 • پاسپورت و مدارک شناسایی و اطلاعات هویتی
 • ارائه نتایج آزمون «YOS» یا آزمون‌های بین‌المللی «ACT» یا «SAT»
 • مدارک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی
 • انگیزه‌نامه

مزایای تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه؛ مزایای تحصیل پزشکی

همان‌طور که بیان شد هر ساله بسیاری از افراد از کشورهای مختلف برای تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام می‌کنند. لازم به ذکر است که امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه وجود ندارد؛ اما با دریافت بورسیه پزشکی ترکیه می‌توان تا حدود زیادی هزینه‌های تحصیل در این کشور را کاهش داد. علاوه بر این‌ها در زیر به برخی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه اشاره شده است.

 • وقتی در یکی از دانشگاه‌های ترکیه برای رشته پزشکی قبول می‌شوید نیازی به حضور در هیچ یک از دوره‌های آمادگی کالج ندارید.
 • واردشدن به دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیازمند آزمون‌هایی نظیر SAT و آزمون یوس است.
 • دانشگاه‌های پزشکی ترکیه استانداردهای آموزش عالی اروپایی را رعایت می‌کنند.
 • دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان خارجی فرصت‌های زیادی برای دریافت بورسیه و کمک‌های بین‌المللی ارائه می‌کنند.
 • تعداد نزدیک به 200 دانشگاه عالی پزشکی در ترکیه وجود دارد که این امر ترکیه را به یک گزینه عالی برای دانشجویان علاقه‌مند به رشته پزشکی تبدیل نموده است.
 • ترکیه تأمین‌کننده یک زیرساخت مدرن جهت آموزش جامع در حوزه پزشکی است.
 • دانشگاه‌های ترکیه همچنین دارای دوره‌های کارآموزی هستند.
 • فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم ترکیه به ایران شبیه است.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه؛ دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران در ترکیه

مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت بودن بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. همان‌طور که بیان شد امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه به‌صورت صددرصد ممکن نیست؛ اما می‌توان با دریافت بورسیه پزشکی ترکیه تا حد بسیار زیادی این هزینه‌ها را کاهش داد.

همچنین لازم به ذکر است که با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی می‌توان تا حدود زیادی  از هزینه‌های تحصیل کم کرد. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند پرداخته شده است.

دانشگاه‌های ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت (2024)؛ دانشگاه‌های دولتی

 • دانشگاه استانبول (Istanbul University)
 • دانشگاه آنکارا (Ankara University)
 • دانشگاه اژه ازمیر (Ege university)
 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)
 • دانشگاه مارمارا (Marmara University)

دانشگاه‌های خصوصی

 • دانشگاه کوچ (Koc University)
 • دانشگاه خصوصی باهچه شهیر (Bahçeşehir University)
 • دانشگاه خصوصی باشکنت (Başkent University)
 • دانشگاه مدیپول استانبول (Medipol University)

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

با وجود این که امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه وجود ندارد؛ اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه بستگی به دانشگاه و برنامه تحصیلی دارد. باتوجه‌به آمارها می‌توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های برتر ترکیه طبق جدول زیر است.

نام دانشگاهشهریه سالانه پزشکی
دانشگاه حاجت تپه۱۸۵,۶۹۰ لیر (۹,۹۴۹ دلار)
دانشگاه باشکنت۱۸۰,۰۰۰ لیر (۹,۶۴۴ دلار)
دانشگاه یدی تپه۵۱۲,۱۰۸ لیر (۲۷,۵۰۰ دلار)
دانشگاه اژه۳۷,۱۳۸ لیر (۱,۹۹۲.۳ دلار)

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های دانشجویان بین‌المللی در ترکیه، هزینه تحصیل در رشته پزشکی بدون نیاز به آزمون است. شاید بتوان گفت که در مقایسه با بسیاری از مقاصد تحصیلی دیگر هزینه تحصیل در ترکیه نسبتاً پایین‌تر است؛ اما امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه به‌صورت صددرصدی ممکن نیست. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های خصوصی در این کشور هزینه‌های تحصیلی بالایی نسبت به دانشگاه‌های دولتی دارند؛ اما در عوض با برخورداری از تجهیزات پیشرفته و اساتید باتجربه خدمات بیشتری به دانشجویان ارائه می‌کنند.

به‌طورکلی هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بدون نیاز به آزمون سالانه بین 22 تا 38 هزار دلار است که می‌توان با دریافت بورسیه پزشکی ترکیه تا حدود بسیار زیادی نیز این مقدار هزینه را کاهش داد. همچنین تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی در دانشگاه‌های خصوصی معمولاً ارزان‌تر از تحصیل به زبان انگلیسی است.

جدول هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی بدون آزمون

نام دانشگاهزبان تحصیلهزینه تحصیل
دانشگاه آجی بادامانگلیسی27.000
دانشگاه یدی تپهانگلیسی30.000
دانشگاه باهچه شهیرانگلیسی25.000
دانشگاه مدیپول استانبولانگلیسی38.700
دانشگاه مدیپول استانبولترکی27.000
دانشگاه آیدین استانبولانگلیسی22.000
دانشگاه ایدین استانبولترکی22.000

شرط معدل برای تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که جهت تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه باید به آن توجه نمایید شرط معدل موردنیاز است. شرط معدل لازم جهت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید بالای 80 درصد از نمره دیپلم شما باشد؛ اما در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرایط آسان‌تری برای شرط معدل وجود دارد؛ اما میزان هزینه‌ها در این دانشگاه‌ها اندکی بیشتر است.

همان‌طور که بیان شد یک راه معقول جهت کاهش هزینه تحصیل در پزشکی ترکیه استفاده از بورسیه پزشکی ترکیه است که برای دانشجویان بین‌المللی در این کشور فراهم شده است؛ بنابراین انتخاب دانشگاه مناسب و تبعیت از شرایط معدلی موردنیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه بسیار حائز اهمیت است. شرط معدل موردنیاز برای تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه‌های دولتی حداقل معدل 18
 • دانشگاه‌های خصوصی معدل 15

تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی

اکثر دانشگاه‌های ترکیه دوره‌های پزشکی را به زبان ترکی ارائه می‌کنند. بااین‌حال چند دانشگاه در ترکیه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را فراهم نموده‌اند و برای ورود به این دوره‌ها نیاز به آزمون آیلتس با نمره 6 است. همچنین باید توجه داشت که یادگیری زبان ترکی برای افرادی که تمایل به تحصیل در رشته‌های پزشکی دارند بسیار مهم است؛ زیرا برای ارتباط راحت با بیماران، پزشکان و همکاران در مرحله بالینی یادگیری زبان ترکی ضروری بوده و افراد باید بتوانند به این زبان صحبت کنند.

بورسیه پزشکی ترکیه

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه؛ بورسیه پزشکی ترکیه

در تحصیلات پزشکی در ترکیه آزمون دانشگاه‌های دولتی یا YOS به‌عنوان یک آزمون ورودی مهم برگزار می‌شود. درصورتی‌که شخص موفق به قبولی در این آزمون شود هر سال حداکثر 1,500 دلار را باید به دانشگاه بپردازد؛ اما در صورتی که دانشجوی پزشکی بتواند در سال‌های تحصیل خود نمرات عالی بگیرد می‌تواند از بورسیه پرشکی ترکیه و کمک هزینه‌ها بهره‎مند شود و تا حدودی امکان تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه را برای خود فراهم کند. این بورسیه‌ها و کمک هزینه‌ها به دانشجویان ارائه می‌شود و به آن‎ها امکان تامین هزینه‌های زندگی را می‌دهد.

علاوه بر تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه دانشجویان می‌توانند با کار پاره‌وقت نیز به تأمین هزینه‌های خود بپردازند. برای استفاده از بورسیه و کمک‌هزینه‌ها داشتن معدل بالای دیپلم و فارغ‌التحصیلی دیپلم بالای 18 و مهارت زبان الزامی است. این موضوع سبب جذب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است، به خصوص اینکه بسیاری از دانشگاه‌های دولتی خوابگاه را به‌صورت رایگان به دانشجویان خود ارائه می‌کنند.

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

ترکیه به عنوان یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل پزشکی در خارج محسوب می‌شود. هزینه زندگی پایین و دسترسی به بورسیه پزشکی ترکیه باعث کاهش بار مالی بر دانشجویان پزشکی در این کشور می‌شود. همچنین دانشجویان خارجی می‌توانند با یافتن یک جاب آفر و اخذ مجوز کاری ترکیه هم‌زمان با تحصیل، در حال انجام کار نیز باشند و بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را جبران نمایند.

انتخاب دانشگاه ارزان در ترکیه برای تحصیل پزشکی به دانشجویان کمک می‌کند تا در مخارج تحصیلی صرفه‌جویی نمایند؛ بنابراین توصیه می‌شود که دانشجویان به‌جای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی یکی از دانشگاه‌های دولتی با شهریه پایین را انتخاب نمایند. در جدول زیر به هزینه برخی از دانشگاه‌ها اشاره شده است.

دانشگاهنوع دانشگاهشهریه سالانه (دلار)
دانشگاه آیدین استانبولخصوصی22000
دانشگاه خلیجخصوصی16000
دانشگاه حاجت تپهعمومی9962
دانشگاه اوکان استانبولخصوصی23500
دانشگاه ارجیسدولتی4077
دانشگاه آلتینباشخصوصی25000
دانشگاه مدیترانه شرقیدولتی21198

اقامت ترکیه از طریق تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل پزشکی

اقامت در ترکیه از طریق تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشجویان جذابیت‌های زیادی دارد. دانشگاه‌های ترکیه از طریق برنامه‌های تحصیل در رشته پزشکی باکیفیت و معتبر در سطح جهان شناخته می‌شوند. تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه به صورت 100% امکان پذیر نیست؛ ولی هزینه تحصیل در ترکیه نسبتاً کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است و به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا با هزینه کمتری تحصیل خود را ادامه دهند. پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان به‌راحتی می‌توانند اقدام به یافتن کار در ترکیه یا دیگر کشورها کنند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تحصیل پزشکی در ترکیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که به دنبال یک آموزش برتر، دسترسی به تجارب عملی خوب و بهره‌برداری از فرهنگ‌های مختلف هستند. در واقع ترکیه با دانشگاه‌های برتر و نیروهای آموزشی و کادر پزشکی حرفه‌ای، محیطی مناسب برای رشد و یادگیری دانشجویان فراهم می‌کند.

همچنین با فعالیت در بیمارستان‌های مدرن و پیشرفته دانشجویان فرصت بسیاری برای بهبود مهارت‌های عملی و کسب تجربه ارزشمند درمانی خواهند داشت؛ بنابراین، تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه می‌تواند به مهارت‌ها و توانایی‌های شما به‌عنوان یک پزشک کمک نماید و در طول زمان به شما امکان فراهم‌آوردن مراقبت‌های بهتر، درمان مناسب و مشاوره‌های حرفه‌ای در این حوزه را بدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه دریافت بورسیه پزشکی ترکیه، فرایند مهاجرت تحصیلی به ترکیه و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

 1. تیم علم ویرا
  27 بهمن 1402

  عالی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه