تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه
توسط تیم علم ویرا
12 بهمن 2

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه 2024

آیا امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد؟ این سؤال بسیاری از متقاضیان تحصیل در ترکیه است که رشته دندانپزشکی را برای ادامه تحصیل در خارج انتخاب می‌کنند. کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که تلاش می‌کند سیستم آموزش عالی خود را در سطح جهان ارتقا بخشد. به همین دلیل از بهترین امکانات آموزشی، علمی و تحصیلی در دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند.

از طرف دیگر همکاری با مراکز دانشگاهی و علمی جهان نمونه دیگری از تلاش ترکیه برای افزایش اعتبار دانشگاهی در جهان است. اعطای انواع بورسیه تحصیلی و از جمله بورسیه دندانپزشکی در ترکیه نیز از دیگر دلایل دانشجویان رشته دندانپزشکی برای تحصیل در این کشور است. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه و امکان آن را بررسی می‌کنیم.

مزایای تحصیل در ترکیه

تحصیل در خارج از کشور تجربه‌ای جذاب، چالش‌برانگیز و مملو از تجربیات خوب و بد است. درس‌گرفتن از همین تجربیات نقش مهمی در موفقیت فردی، اجتماعی و شغلی فرد در آینده دارد. ترکیه از همسایگان ایران است که شباهت‌های فرهنگی و دینی زیادی با کشور ما دارد. به همین دلیل شاهد افزایش مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستیم. در چند دهه اخیر ترکیه تلاش زیادی برای تجهیز دانشگاه‌های خود انجام داده است. فراهم‌سازی امکانات آموزشی، تحصیلی و علمی استاندارد، حضور اساتید معتبر بین‌المللی، همکاری‌های علمی فرهنگی با مراکز معتبر جهان و شرکت در برنامه تبادل دانشجو از جمله این فعالیت‌ها است.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از جمله رشته‌های محبوب در بین دانشجویان بوده و هرساله متقاضیان زیادی خواستار تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی هستند. تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه می‌تواند تحت شرایط خاصی امکان‌پذیر باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

چکیده تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

چکیده تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 5 سال است و دانشجویان در یک دوره دو ساله ابتدا مباحث پایه و تئوری را فرامی‌گیرند. از سال سوم تا پایان تحصیلات علاوه بر مباحث درسی، دانشجویان در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها دوره‌های عملی دندانپزشکی را زیرنظر اساتید خود طی می‌کنند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دانشگاه موردنظر بستگی دارد و باید گفت که تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه به میزان زیادی امکان‌پذیر نیست و تحت شرایطی خاص یعنی دریافت بورسیه 100 درصدی می‌توان به تحصیل رایگان پرداخت.

به همین دلیل لازم است قبل از اقدام برای تحصیل در ترکیه تمام شرایط از قبیل دانشگاه‌های دندانپزشکی، هزینه تحصیل و شرایط پذیرش را بررسی کنید و نسبت به مدیریت هزینه‌ها نیز آگاه باشید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه باید از تمام شرایط پذیرش و تحصیل آن آگاه باشند و اقدامات لازم را برای این هدف انجام دهند. متقاضیان نباید با پیش‌فرض تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه پیش بروند؛ زیرا معمولاً برای دانشجویان بین‌المللی امکان تحصیل رایگان فراهم نیست و تنها از طریق دریافت بورسیه دندانپزشکی در ترکیه می‌توان نسبت به این امر امیدوار بود.

البته باید این را هم در نظر گرفت که با فرض کسب بورسیه که شرایط کسب آن دشوار است ممکن است بورسیه موردنظر تمام مبلغ شهریه و هزینه تحصیل را پوشش ندهد. در ادامه به شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌پردازیم.

 • شرکت در آزمون‌های ورودی و کسب حداقل نمره قبولی
 • داشتن مهارت زبان ترکی یا انگلیسی در سطح حداقل B2 (بر اساس زبان تحصیل)، ارائه مدرک زبان و شرکت در آزمون مهارت زبانی دانشگاه
 • شرط سن از دیگر شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به‌ویژه برای دانشگاه‌های دولتی است. شرط سن برای تحصیل در رشته دندانپزشکی برای مقطع کارشناسی حداکثر 21 سال، کارشناسی ارشد داکثر 30 سال و دوره دکترا و تخصص تا 35 سال است.
 • ارائه مدارک تحصیلی دیپلم و ریزنمرات دبیرستان برای دوره ۵ساله دندانپزشکی
 • ارائه مدارک دانشگاهی و ریزنمرات برای دوره‌های تخصصی

تمامی مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی باید با ترجمه رسمی باشند. شرط معدل یکی دیگر از شرایط تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه است که بین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تفاوت‌هایی وجود دارد. برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه حداقل معدل 18 لازم است. درباره دانشگاه‌های خصوصی این کشور چالش چندانی برای معدل نیست و متقاضیان دارای معدل 15 نیز می‌توانند پذیرش بگیرند.

آزمون های ورودی برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

آزمون های ورودی برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه

متقاضیان چه برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه باشند چه تحصیل شهریه پرداز باید خود را برای آزمون‌های ورودی دانشگاه آماده کنند. البته برای پذیرش دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های خصوصی آزمون ورودی وجود ندارد؛ ولی برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور شرکت در آزمون ورودی و کسب حداقل نمره قبولی الزامی است. مهم‌ترین آزمون‌های ورودی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

 • آزمون YOS: آزمون ورودی برای دوره ۵ساله تحصیل دندانپزشکی
 • آزمون SAT: آزمون ورودی برای دوره ۵ساله دندانپزشکی
 • آزمون DUS: آزمون ورودی دوره تخصصی دندانپزشکی
 • آزمون TUS: آزمون ورودی دوره دندانپزشکی و سایر شاخه‌های رشته پزشکی
 • آزمون متمرکز TRYOS

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه؛ دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

کشور ترکیه تلاش می‌کند همگام با توسعه جهانی حرکت کرده و دانشگاه‌های خود را در سطح بین‌الملل ارتقا دهد. با این هدف دانشگاه‌های ترکیه دارای بهترین امکانات و زیرساخت‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی هستند و دانشجویان زیر نظر بهترین اساتید و بهترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه آموزش می‌بینند. در تمام دانشگاه‌های این کشور و از جمله دانشگاه‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بهترین تجهیزات آموزشی در اختیار دانشجویان قرار دارد. برخی از برترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل دندانپزشکی عبارت‌اند از:

 • دانشگاه مدیپول استانبول
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه خصوصی باشکنت
 • دانشگاه اژه ازمیر
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه خصوصی کوچ
 • دانشگاه خصوصی باهچه شهیر

برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند. ممکن است دانشجویان بتوانند با کسب تراز علمی بالا و اثبات شایستگی‌های علمی از تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه بهره‌مند شوند. کسب بورسیه دندانپزشکی ترکیه نیازمند شرایط علمی بسیار خوبی است که دانشجویان مستعد ایرانی در جنبه‌های علمی توانسته‌اند استعدادهای خود را اثبات کنند. تحصیل در ترکیه فرصتی مناسب برای دانشجویان ایرانی است تا از طریق این کشور وارد بازار کار جهانی و مجامع علمی بین‌المللی شوند.

زبان تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه

زبان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه یا تحصیل شهریه پرداز، باید مدرک زبان معتبر و رسمی ارائه دهید. به دلیل حساسیت رشته‌های گروه پزشکی تسلط زبانی اهمیت زیادی دارد و رشته‌های گروه پزشکی از جمله رشته‌هایی هستند که دانشجویان باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنند.

در صورت عدم تسلط به زبان یا عدم ارائه مدرک زبان، دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره‌های آمادگی زبان دانشگاه شرکت کنند. متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی باید دانشگاهی را انتخاب کنند که به زبان انتخابی تحصیل رشته دندانپزشکی در آن ارائه می‌شود.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه؛ بورسیه دندانپزشکی در ترکیه

همان‌طور که قبلاً گفته شد با فرض تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه اقدام نکنید و تمام شرایط و احتمالات را در نظر بگیرید. البته این بدان معنا نیست که امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه وجود ندارد. با اخذ بورسیه دندانپزشکی در ترکیه می‌توان بخشی یا تمام هزینه تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی را تحت پوشش بورسیه قرار داد.

بورسیه‌های دانشگاهی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و بورسیه ملی ترکیه بورسلاری از معروف‌ترین بورسیه‌ها هستند. برخی دانشگاه‌های خصوصی ترکیه مانند دانشگاه یدی تپه و دانشگاه مدیپول نیز به دانشجویان مستعد خود بورسیه‌هایی با پوشش 20 تا 100 درصد اعطا می‌کنند. در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه می‌توان با کسب نمرات بالا، از تخفیف‌های خوب شهریه برخوردار شده و از هزینه تحصیل در ترکیه رشته دندانپزشکی به میزان زیادی کاست.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه و تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه می‌شوند در این زمینه نگرانی ندارند. به‌طورکلی هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دانشگاه محل تحصیل (خصوصی یا دولتی)، زبان تحصیل و مقطع تحصیلی (دوره عمومی دندانپزشکی یا دوره تخصصی) بستگی دارد.

البته ممکن است در برخی دانشگاه‌ها هزینه تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی تقریباً یکسان باشد. برای اطلاع دقیق از تمام این موارد باید به وب‌سایت دانشگاه یا مؤسسات معتبر مهاجرتی مراجعه کرد. در ادامه میانگین هزینه تحصیل دندانپزشکی در برخی دانشگاه‌های ترکیه آمده است.

دانشگاههزینه تحصیل (سالانه)
دانشگاه آنکارا24.000 لیر
دانشگاه حاجت تپه2.000-3.000 لیر
دانشگاه قاضی37.000 لیر
دانشگاه اژه ازمیر15.500 لیر
دانشگاه مرمره31.000 لیر
دانشگاه اوکان21.000 لیر

هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی دندانپزشکی از حدود  7.000 دلار شروع شده و تا 30.000-27.000 دلار می‌رسد. بعد از مشخص کردن دانشگاه محل تحصیل در ترکیه باید اطلاعات لازم درباره هزینه تحصیل را هم بدست آورید؛ زیرا ممکن است بنا به دلایلی شرایط تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه فراهم نشود.

جمع‌بندی

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های تحصیلی مطلوب برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه‌های ترکیه از جمله دانشگاه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند سطح علمی خود را در سطح استانداردهای جهانی ارتقا بخشند. این کار موجب افزایش اعتبار دانشگاه‌ها و جذب دانشجویان بین‌المللی می‌شود. رشته دندانپزشکی از جمله رشته‌های محبوب در بین دانشجویان است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، دانشگاه‌های ترکیه را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه دارای تجهیزات نوین و مدرن آموزشی و پزشکی هستند و دانشجویانی با بهترین سطح دانش و مهارت تربیت می‌کنند.

امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در ترکیه با اخذ بورسیه تحصیلی امکان‌پذیر است و برای آن، متقاضیان باید دارای صلاحیت علمی و تحصیلی بالایی باشند. ترکیه بورسلاری و بورسیه‌های دانشگاهی انواع بورسیه دندانپزشکی در ترکیه هستند. البته نباید باهدف اخذ بورسیه برای تحصیل دندانپزشکی اقدام کرد؛ زیرا رقابت برای آن بالا بوده و شرایط خاص علمی و تحصیلی را می‌طلبد. مؤسسه مهاجرتی فرهنگ ملل تلاش می‌کند با گردآوری اطلاعات معتبر و جدید درباره مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف، مشاوری مطمئن در مسیر مهاجرت تحصیلی شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه