آشنایی با دانشگاه سابانجی
توسط تیم علم ویرا
16 مهر 2

آشنایی با دانشگاه سابانجی (Sabanci University) + شهریه 2023

دانشگاه سابانجی ترکیه (Sabancı University) یکی از مؤسسات آموزش عالی مستقر در 40 کیلومتری شهر استانبول است که در سال 1994 میلادی تأسیس شده‌است. این مجموعه آموزش عالی تحت نظارت یکی از بنیادهای برجسته خانوادگی ترکیه به نام بنیاد سابانجی (Sabancı Foundation) تأسیس شده‌است. اولین دوره تحصیلی این دانشگاه در 20 اکتبر سال 1999 آغاز شده است.

پردیس این دانشگاهِ خصوصی در فضایی بالغ بر 1.26 میلیون متر مربع بنا شده است. دانشگاه Sabancı از مشهورترین دانشگاه‌های ترکیه است که می‌توان گفت این دانشگاه از گزینه‌های نخست متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی است. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه در ادامه با ما همراه باشید.

درباره دانشگاه Sabancı

دانشگاه سابانجی یکی از ایده‌آل‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ترکیه است. این دانشگاه رشته‌های مختلف را در غالب ۳ دانشکده ارائه داده است. بودجه این دانشگاه توسط موسسه خیریه تأمین می‌شود. دانشجویان دانشگاه Sabanci آزادی‌های آکادمیک بسیاری دارند. به این معنا که آن‌ها می‌توانند در دوسال اول تحصیلی تغییر رشته دهند. این امکان با توجه به بالا رفتن آگاهی دانشجویان از تحصیلات در مقاطع بالاتر و شناخت بهتر آن‌ها از رشته و شغل مورد علاقه‌شان در نظر گرفته شده است.

امکانات دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه Sabancı ترکیه دارای امکانات زیادی برای دانشجویان است. از جمله این امکانات می‌توان به ارائه مسکن و محل اقامت به دانشجویان بین‌المللی، سالن‌های ورزشی، مرکز بهداشت، سالن تماشای فیلم، سوپرمارکت، بیش از ۵۰ باشگاه فعال دانشجویی، کتاب‌فروشی، بانک، مرکز هنرهای نمایشی، دستگاه لپ‌تاپ و دسترسی بدون وقفه به اینترنت، خدمات ۲۴ ساعته پذیرش آزمایشگاه و مرکز اطلاع‌رسانی کتابخانه در ۷ روز هفته اشاره کرد.

سالن غذاخوری پردیس دانشگاه سابانجی با ظرفیت 900 صندلی در هر سه وعده غذایی با منویی متنوع در فضایی دلباز از دانشجویان و کارمندان پذیرایی می‌کند.

زندگی دانشجویی

در پردیس دانشگاه سابانجی، خوابگاه یک قسمت اساسی از آموزش مناسب آکادمیک و یک زندگی شاد در دانشگاه محسوب می‌شود. خوابگاه دانشجویی‌ این دانشگاه مکانی است که در آن دوستی‌ها شکل می‌گیرد و هنر زندگی مشترک یاد گرفته می‌شود.

اتاق‌های خوابگاه سابانجی برای 2 یا 4 دانشجو طراحی شده و در تمامی اقامتگاه‌ها حمام، کمد، تلفن جداگانه، خط اینترنت خصوصی در اتاق‌ها و اینترنت مشترک در سالن‌های مطالعه واقع در هر طبقه تعبیه شده است.

تعدادی اتاق‌ مشترک برای تماشای تلویزیون در هر طبقه وجود دارد تا دانشجویان در آن‌ها به استراحت و تفریح بپردازند. برای خرید غذاها و نوشیدنی‌های تازه، ماشین‌های وندور در کنار خوابگاه قرار گرفته‌اند. نظافت خوابگاه در اولویت دانشگاه Sabancı است و پرسنل اختصاصی کلیه مناطق خوابگاه را تمیز می‌کنند.

دانشجویان می‌توانند وسایل شخصی و لباس‌های خود را در ماشین لباس‌شویی و خشک‌کن کاملاً خودکار واقع در اتاق‌های لباس‌شویی، به صورت کاملاً رایگان شستشو دهند.

اطلاعات آماری دانشگاه Sabancı

دانشگاه سابانجی ترکیه دارای 412 نفر کادر آموزشی و 368 نفر کادر اجرایی است. این دانشگاه میزبان بیش از 4 هزار دانشجوی مقطع کارشناسی و بیش از هزار دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی است. بنابراین، تمرکز اصلی دوره‌های آکادمیک دانشگاه Sabancı ترکیه روی برنامه مقاطع کارشناسی طراحی شده و با رویکردی چند رشته‌ای و میان رشته‌ای ارائه می‌شود. برای هر 14 دانشجو، یک هیئت علمی در دانشگاه حضور دارد.

اطلاعات آماری دانشگاه

رویکرد آموزشی

دوره‌های آموزشی دانشگاه Sabanci از دو بخش تشکیل می‌شود؛ دانشجویان در دوره اول به آموزش پایه می‌پردازند و در دوره دوم آموزهش‌های تخصصیِ دانشگاهی را آموزش می‌بینند. زبان ترکی در در دوره اول که معمولاً یک سال طول می‌کشد، به صورت رایگان به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

دوره‌ اول که تحت عنوان «برنامه‌های توسعه پایه» شناخته می‌شود، دانشجویان درس‌هایی با موضوع انسانیت و جامعه، علوم طبیعی، توابع ریاضی از جمله ریاضیات گسسته و پیوسته، اصول آتاتورک و تاریخ انقلاب ترکیه، زبان و ادبیات ترکی، زبان انگلیسی و دوره بین دانشکده‌ها با رویکردهای محاسباتی برای حل مسئله را آموزش می‌بینند. دانشجویان در دوره دوم، دوره‌هایی موسوم به «آثار بزرگ» و درس‌هایی مرتبط با قانون و اخلاق را می‌گذرانند.

رنکینگ دانشگاه سابانجی ترکیه

در بین دانشگاه‌های ترکیه دانشگاه Sabancı همواره در صدر قرار گرفته است. این مجموعه رتبه دوم ملی و رتبه اول در میان مؤسسات آموزشی خصوصی این کشور را به دست آورده است. همچنین، در آخرین گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین المللی در سال تحصیلی 2020 – 2021 دانشگاه سابانجی رتبه 541-550 را از آن خود کرده است.

از دیدگاه رتبه‌بندی تایمز دانشگاه Sabancı در میان مؤسسات آموزش عالی جوان جهان رتبه 89 جهانی را دارد و در شاخص تاثیرگذاری رتبه جهانی 401–600 را از آن خود کرده است.

دانشکده‌های دانشگاه سابانجی ترکیه

در دانشگاه سابانجی دانشکده‌های بسیاری وجود دارد که هر کدام رشته‌های مربوط به خود را ارائه می‌دهند. این دانشگاه دارای سه دانشکده و یک مدرسه زبان است:

دانشکده‌ی هنر و علوم اجتماعی

 • رشته‌های مقطع کارشناسی:
 • اقتصاد
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • روانشناسی
 • هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات بصری
 • رشته‌های مقطع کارشناسی‌ارشد:
 • تجزیه و تحلیل و حل منازعه
 • مطالعات فرهنگی
 • اقتصاد
 • مطالعات اروپا
 • تاریخ
 • علوم سیاسی
 • روانشناسی
 • مطالعات ترکیه‌شناسی
 • هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات بصری
 • رشته‌های مقطع دکتری:
 • اقتصاد
 • مطالعات جنسیتی
 • تاریخ
 • علوم سیاسی

 دانشکده علوم طبیعی و مهندسی

 • رشته‌های مقطع کارشناسی:
 1. علوم و مهندسی کامپیوتر
 2. مهندسی الکترونیک
 3. مهندسی صنایع
 4. علوم مواد و مهندسی نانو
 5. مهندسی مکاترونیک Mechatronics
 6. زیست شناسی مولکولی
 7. ژنتیک و مهندسی زیستی
 • رشته‌های مقطع کارشناسی‌ارشد:

علوم و مهندسی کامپیوتر

 1. امنیت سایبری
 2. علوم داده
 3. مهندسی الکترونیک
 4. فناوری‌ها و مدیریت انرژی
 5. مهندسی صنایع
 6. مهندسی عمران
 7. علوم مواد و مهندسی نانو
 8. ریاضیات
 9. مهندسی مکاترونیک
 10. زیست شناسی مولکولی
 11. ژنتیک و مهندسی زیستی
 12. رشته‌های زیرمجموعه فیزیک
 13. رشته‌های مقطع دکتری:
 14. فناوری اطلاعات
 15. فناوری و مدیریت انرژی
 16. امنیت سایبری
 17. تجزیه و تحلیل داده

 دانشکده مدیریت

 1. حوزه مدیریت
 2. تجزیه و تحلیل کسب و کار
 3. برنامه کارآفرینی
 4. برنامه مالی
 5. MBA اجرای
 6. MBA حرفه‌ای
 7. MBA
 8. تجزیه و تحلیل کسب‌وکار برای حرفه‌ای‌ها
 9. کارشناسی ارشد در امور مالی
 10. کارشناسی ارشد در تجزیه و تحلیل تجاری (به همراه پایان نامه)

مدرسه‌ زبان

زبان تدریس در دانشگاه سابانجی انگلیسی است. به همین منظور، مدرسه‌ زبان نیز در این مجموعه تأسیس شد تا علاقمندان به تحصیل در ترکیه که تسلط کافی به انگلیسی ندارند، بتوانند مهارت خود را در مکالمه و درک مطلب این زبان و همچنین سایر زبان‌های خارجی افزایش دهند.

آزمون ورودی دانشگاه Sabancı

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه سابانجی باید در آزمون SAT شرکت کنند. این آزمون یکی از مهم‌ترین آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه است. دانشجویانی که قصد ورود به مقطع کارشناسی را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. اما برای مقطع ارشد و دکتری نیاز است که دانشجویان متقاضی نمره آزمون‌های GRE و GMAT را ارائه بدهند.

نمرات قبولی آزمون SAT دانشگاه سابانجی

نتایج آزمون SAT برای دانشجویان بین‌المللی: حداقل ۱۱۰۰ از ١۶٠٠

نمره آزمون SAT ریاضیات: حداقل ۶۰۰ از ۸۰۰

این آزمون تا دوسال معتبر است.

کد آزمون SAT دانشگاه سابانجی استانبول: ۷۱۰۰

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه Sabancı ترکیه

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز مرحله پذیرش تحصیلی دانشگاه Sabancı شامل موارد زیر است:

 • فیش پرداختی هزینه آنلاین درخواست فرم پذیرش (اپلیکیشن فی)
 • کپی کارنامه آزمون ورودی دانشگاه
 • اصل و ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان به زبان ترکی یا انگلیسی
 • رونوشت رسمي ریزنمرات
 • اصل و ترجمه رسمی مدارک فارغ‌التحصیلی
 • مدرک معتبر از آزمون‌های بین‌المللی زبان مانند آیلتس یا تافل
 • توصیه نامه از مراجع دانشگاهی پیشین
 • انگیزه‌نامه تحصیلی

هزینه تحصیل در دانشگاه Sabancı در تمامی رشته‌ها به انضمام دوره آمادگی زبان انگلیسی 120.000 لیر بدون احتساب مالیات است. در صورت اخذ بورسیه 50% این مبلغ به میزان 50% کاهش می‌یابد.

هزینه خوابگاه دانشجویی این دانشگاه نیز به شرح زیر است:

 • اتاق چهار نفره: نفری 13.125 لیره ترکی (برای هر سال)
 • اتاق دو نفره: نفری 17500 لیره ترکی (برای هر سال)

چشم انداز شغلی

نود درصد فارغ التحصیلان دانشگاه Sabancı ظرف یک سال از فارغ‌التحصیلی خود مشغول به کار شده‌اند و بیش از ۷۰۰۰ از فارغ التحصیلان این دانشگاه برای شروع مشاغل خود یا انجام تحصیلات تکمیلی خود در برخی از بهترین شرکت‌ها و دانشگاه‌های دنیا اقدام مشغول شده‌اند.

دانشگاه‌هایی که دانش آموختگان دانشگاه به عنوان مقصد خود برای تحصیلات تکمیلی انتخاب کردند عبارتند از دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه کالیفرنیا،Politecnico di Milano، دانشگاه بوستون، دانشگاه هاروارد، دانشگاه براون، دانشگاه استنفورد و دانشگاه ماساچوست.

Unilever، Accenture، Procter & Gamble، Ford و Deloitte & Touche از جمله شرکت‌هایی هستند که طبق تحقیقات فارغ‌التحصیلان دانشگاه سابانجی برای آن‌ها کار کردند.

جمع بندی

دانشگاه Sabancı ترکیه یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور بوده که تقریباً 96 درصد دانشجویان آن بعد از اتمام دوره تحصیل مشغول به کار می‌شوند. دانشگاه Sabanci یکی از دانشگاه‌های خلاق و نوآور در زمینه‌ی علمی و تحقیقات است. این دانشگاه تلاش‌های پژوهشی خود را در زمینه‌های کاربردی و استراتژیک، با هدف ارتقا دانش و کمک به پیشرفت جامعه، انجام می‌دهد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های بین المللی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود. برای اطلاعات بیشتر از این دانشگاه و نحوه‌ی پذیرش آن با مشاوران مؤسسه‌ی مهاجرتی علم ویرا تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه