توسط تیم علم ویرا
13 تیر 1

آزمون yos | کلاس آنلاین یوس | یوس ترکیه

[page_header]

[section padding=”0px”]

[row]

[col span__sm=”12″]

 

زمان آزمون یوس 23 ژانویه
دوره کلاس ها 5 الی 6 ماه
ثبت نام کلاس همین الان برای ثبت نام کلیک کنید
زمان برگزاری کلاس شهریور ماه
زبان های قابل امتحان انگلیسی و ترکی
مدارک موردنیاز برای آزمون دیپلم،پاسپورت،ریزنمرات 3سال اخیر
هزینه کلاس ها 30.000.000 تومان
شرایط پرداخت به صورت اقساطی امکان پذیرمیباشد؟ بله
من ترکی استانبولی بلد نیستم دوره آموزشی رایگان تومر

آزمون یوس‌(YOS) که مخفف کلمه‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است، این آزمون مختص دانشجویان خارجی یا به عبارت دیگر معیاری برای سنجش دانشجویان غیراتباع است که قصد دارند در کشور ترکیه و به زبان ترکی تحصیل کنند.

YÖS  آزمونی برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه است ،دانش آموزانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند می توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی در رشته موردنظر خود، مشغول به تحصیل شود.

آزمون) YOS یوس ( تنها برای ورود به دانشگاه های ترکیه برگزار شده و مدرک آن به مدت 2 سال معتبر است.

 

بروزرسانی

طی اعلامیه ای جدید MYOS  را ابطال کردند و تبدیل به

TR-YOSشد که آزمون متمرکز در تاریخ بیست و سوم ژانویه برگزار خواهد شد.

 

اما در بند دوم اطلاعیه جدید YOK  اعلام شده که افراد خارجی برای سال تحصیلی پیش رو در آزمون YKS  شرکت کنند.

 

YKS:

آزمون جامع شامل سه بخش آزمونی می باشد که برای راهیابی شهروندان ترک به دانشگاه برگزار میشود

ترکیه ، جغرافیا، فیزیک،شیمی، ریاضی و… می باشد.

*بخش اول تست هوش، منطق، حل مسئله و…

*بخش دوم دروس دیپلم مانند ادبیات ترکی ، تاریخ ،شیمی ، فیزیک،ریاضی و… می باشد

*بخش سوم زبان خارجی می باشد

 

آزمونYOS  (یوس) چیست؟

بصورت کلی آزمون یوس به منظور حضور و پذیرش در دانشگاههای دولتی ترکیه برگزار میگردد. البته برخی از دانشگاههای خصوصی نیز با این آزمون دانشجو پذیرش می کنند.

 

آزمون YOS تا سال ۲۰۱۰ به صورت سراسری و با عنوان آزمون MYOS و توسط نظام آموزشی کشور ترکیه برگزار می‌شد و نتایج توسط همان سازمان سنجش اعلام می‌شد.

از سال ۲۰۱۲، طبق قوانین مصوب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط اکثر دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. برخی دانشگاه‌ها این آزمون را برگزار نمی‌کنند و باتوجه‌ به نتیجه آزمون بقیه دانشگاه‌ها دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

 

تا سال ۲۰۱۰ تعداد سؤالات ۸۰ عدد بود که ۴۵ سؤال تست هوش، ۳۰ سؤال ریاضی و ۵ سؤال هندسه آن را تشکیل می‌داد؛ اما بعد از مصوبه مذکور، تعداد و نحوه سؤالات باتوجه‌به شرایط هر دانشگاه و توسط سیستم آموزشی آن تعیین می‌گردد.

 

طبق اعلام وزارت آموزش ترکیه، ممکن است پذیرش دانشجویان برای سال ۲۰۲۳ متفاوت بوده و آزمون ورودی با عنوان TRYOS و به صورت سراسری برگزار شود.

جزئیات این آزمون اعلام نشده است اما انتظار می‌رود سبکی مشابه آزمون یوس داشته باشد.

چه شرایطی برای شرکت در آزمون لازم است؟

تنها متقاضیانی می توانند در آزمون یوس شرکت کنند که تمام شرایط در نظر گرفته شده برای این آزمون را دارا باشند. همانطور که در مقدمه گفتیم آزمون YOS تنها برای کسانی که تبعه ترکیه نیستند برگزار می شود. پس اولین شرط شرکت در آزمون یوس این است که تبعه ترکیه نباشید.

 

شرط دوم برای شرکت در آزمون YOS این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان

( دوازدهم ) باشید.

از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

 

توجه داشته باشید که شرط تسلط به زبان ترکی برای شرکت در آزمون یوس الزامی نیست. چرا که امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم در ترکیه وجود دارد و داوطلبان می توانند با مطالعه منابع آزمون آیلتس و شرکت در این آزمون، از دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه پذیرش بگیرند، اما برای تحصیل در سایر دانشگاه ها باید با زبان ترکی آشنایی کافی داشته باشند.

 

آزمون یوس سخت است؟

YOS  استانداردترین آزمون برگزارشده در سطح کشور ترکیه بوده و تنها هدف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت‌ به زبان ترکی شماست. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می‌کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است؛ ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم باید بگوییم خیر YOS سخت نیست ولی شما نیاز به مهارت های تست زنی دارید زیرا زمان آزمون محدود است.

 

شرایط سنی برای شرکت در آزمون YOS چیست؟

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS داشتن حداقل ۱۶ سال است. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی در واقع یک توصیه است؛ زیرا هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر ۱۶ سال ندارد و تا ۱۸ سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد. با توجه به مدت زمان اعتبار این آزمون که ۲ سال است، فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست. و درواقع از شروط شرکت در آزمون ، همانطور که گفتیم داشتن دیپلم است.

 

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

با شرکت در آزمون YOS شما می توانید در تمامی رشته هایی که در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می شوند (به جز رشته خلبانی) تحصیل نمایید. از رشته هایی که متقاضیان ایرانی بیشتر درخواست می‌کنند می توان به: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، مامایی، پرستاری و … اشاره کرد. برای قبولی در رشته خلبانی ترکیه یا باید شهروند ترکیه باشید و یا به جای دانشگاه در مدرسه های خلبانی ثبت نام کنید. بعد از کسب نمره قبولی در آزمون یوس هر دانشگاهی شما می توانید در همان دانشگاه و دانشگاه‌هایی که نمره آزمون yos ترکیه شما را می پذیرند انتخاب رشته کنید.

 

سوالات و بخش های آزمون یوس چیست؟

آزمون YOS از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول هوش و دانش ریاضی و هندسه شما را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. دفترچه سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی آماده شده است و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون یوس مشخص کرده است.

نمره آزمون یوس از 100 محاسبه شده و به ازای هر چهار سوال غلط، یک جواب درست حذف خواهد شد.

 

بخش دوم آزمون یوس که مربوط به پاسخ به سوالات زبان ترکی است فقط برای کسانی مهم است که قصد تحصیل به زبان ترکی در ترکیه را داشته باشند. اگر شما قصد دارید از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید دیگر لازم نیست به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YOS پاسخ بدهید.

 

برخلاف بخش اول نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیست. نمره این بخش به صورت کیفی یعنی B,A وC تعیین میگردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش ۶۰ دقیقه زمان دارید و بسته به نوع دانشگاه هم، زمان این بخش می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.

کتاب‌های مناسب برای آزمون یوس

در مجموع کتاب­‌هایی که برای آزمون YOS مورد استفاده قرار می‌­گیرند شامل ۳ دسته کلی هستند که به شرح زیر است:

 

-1کتاب‌هایی که در زمینه تست های هوش یا IQ هستند در گروه اول قرار می‌گیرند.

 

-2کتاب‌هایی که در زمینه ریاضیات هستند در گروه دوم قرار میگیرند.

 

-3کتاب‌هایی که در زمینه سؤالات بخش دوم (تسلط به زبان ترکی) آزمون YOS فعالیت دارند.

 

کلاس های آمادگی آزمون YOS

برای موفقیت هر چه بهتر در آزمون یوس باید از منابع و کلاس های آمادگی مناسب استفاده کنید. مباحث ریاضی و هندسه آزمون اکثراً به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارد و استادی که بتواند روش های تست زنی را به شما یاد دهد. کلاس های آمادگی آزمون yos در سرتاسر ایران و ترکیه برگزار می شود. هزینه کلاس های حضوری در ایران از 20 میلیون تا 40 میلیون متغیر است و در ترکیه حدود 4000 تا 7000 دلار است. کلاس های آمادگی yos می تواند تأثیر بسزایی در کسب نمره بالا برای شما داشته باشد.

هزینه آزمون YÖS

هزینه آزمون یوس بسته به دانشگاه متفاوت است و از طریق سایت دانشگاه پرداخت می شود. این هزینه در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۰۰ لیر است که بسته به دانشگاه و شرایط آن ممکن است مقداری کم یا زیاد باشد.

 

نام دانشگاه قیمت آزمون
دانشگاه الوداغ 400 لیر
دانشگاه جراح پاشا 500 لیر
دانشگاه قاضی آنتپ 300 لیر
دانشگاه ارجیس 375 لیر
دانشگاه هارران 150 لیر
دانشگاه کارادنیزتکنیک 400 لیر
دانشگاه مایس سامسون 400 لیر

 

اعتراض به نتیجه آزمون یوس

در آزمون YOS همانند هر آزمون دیگری فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت‌به نمره خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین ‌شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت‌به نمره خود اعتراض می‌کنند. دانشگاه مربوطه پس از دریافت فرم نسبت‌به بررسی آن اقدام می‌نماید.

 

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه پرداختی عودت داده می‌شود و در غیر این صورت بازگشت پول را نخواهید داشت. نکته‌ای که در مورد اعتراض نسبت‌به نتیجه­ آزمون YOS وجود دارد این است که چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می‌ گردد زمان اعتراض نسبت‌ به آن همانند روز برگزاری آزمون می‌تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

 

 قوانین و شرایط شرکت در آزمون YOS چیست؟

آزمون YOS مثل همه ی آزمون های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین به خصوصی می باشد که هر شخص باید آنها را رعایت کند. شرایط و قوانین آزمون YOS به شرح زیر می باشد:

 

*آزمون YOS برای همه ی سنین است به شرط اینکه قوانین را رعایت کنید.

*داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی ممنوع است.

*همراه داشتن اصل پاسپورت الزامیست.

*داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی می باشد.

*کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.

*درب حوزه ی امتحانی بعد از زمان مشخص شده بسته است و بعد از آن حق ورود به حوزهی امتحانی را نمی توانید داشته باشید و حتی در این صورت مبلغ پرداختی هم به شما بازگشت داده نخواهد شد.

*به هیچ عنوان در طول امتحان نمی توانید با شخص کناری خود حرف بزنید.

*همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع است و چنان چه دیده شود به وسیله ی دوربین مدار بسته، از جلسه ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم می شوید.

*داشتن ساعت مچی، کشیدن سیگار و خوراکی ممنوع است.

*خارج کردن برگه ی امتحانی فقط در صورت هماهنگی مجاز می باشد.

*خارج شدن شخص از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف به حساب می آید.

*نتایج آزمون فقط به خود شخص تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده ی خود شخص می باشد.

*حتما می بایست در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید یا دانش آموز سال آخر باشید.

*در صورتی که جزء اتباع ترکیه هستید ولی دوره ی دبیرستان خود را در بیرون از کشور ترکیه گذرانده اید، می توانید در آزمون YOS شرکت داشته باشید.

*اشخاصی که بومی هستند ترکیه هستند، مجاز به شرکت در آزمون YOS نمی باشند.

 

 

 

چرا یوس علم ویرا؟

 

موسسه علم ویرا با اخذ قرارداد رسمی و قانونی با متقاضیان خود ، اعتماد با ارزش شما عزیزان را جلب میکند و جهت راحتی شما عزیزان شرایط پرداخت اقساطی را فراهم کرده است .

موسسه علم ویرا تنها با دریافت یک پیش پرداخت جزئی شروع به ثبت نام دوره یوس و یا اخذ پذیرش از دانشگاه های  خارج از کشور میکند.

در ادامه این مطلب به برخی از ویژگیهای  آکادمی یوس علم ویرا جلب می نمایم.

* برگزاری آزمونهای آزمایشی، جامع حداقل ۲۰ آزمون به همراه تحلیل آزمون و حل تکنیکال مسائل

* وجود پشتیبانان و مشاورین آموزشی (ارتباط با دانشجویان به صورت روزانه و پیگیری امور تحصیلی ایشان)

* کادر پشتیبانی بسیار آگاه و دانا، هر لحظه اخبار علمی و محتوای آموزشی بررسی و بازنگری می گردد

* کتاب واژگان اختصاصی یوس، نکات کلیدی و تحلیل تکنیکال از ویژگیهای آموزشی این مجموعه می باشد.

* سیستم ساختار یافته (مدیریت، مدیر آموزش، مدیر پژوهش، مسئولین دپارتمانها، مشاورین و پشتیبانان حرفه ای)

* همراهی با دانشجویان به منظور اعزام به ترکیه رفت و برگشت با حضور اساتید دانشجویان تا لحظه آزمون

*کلاس های یوس موسسه علم ویرا به دو  صورت آنلاین وحضوری  با بهترین کیفیت برگزار میشود و همچنین کلاس های حضوری در شهر تبریز و اردبیل توسط اساتید مجرب برگزار میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و اطلاع از خدمات کلاس های یوس ((YOS

از مشاوره رایگان و تخصصی بهره گیرید

 

 

سوالات متداول

آزمون یوس شامل چه سوالاتی است؟

آزمون یوس از بخش های هوش و ریاضی و زبان ترکی تشکیل شده که توضیحات کاملتر را می توانید در متن مقاله مطالعه نمایید.

 

 

شرایط شرکت در آزمون YOS چیست؟

افراد غیر تبعه ترکیه که مدرک پیش دانشگاهی داشته باشند می توانند در آزمون یوس شرکت کنند که در این باره در متن مقاله توضیح داده شده است.

 

آزمون YOS سیستمی است یا کاغذی ؟

در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون YOS هم به شکل کاغذی و هم به شکل سیستمی یا کامپیوتری صورت می گیرد و در هر ۲ حالت همه ی موارد امتحان کاملا مشابه هستند.

 

بدون شرکت در کلاس می توان در آزمون YOS شرکت کرد؟

روشی که بعضی افراد برای مطالعه انتخاب می نمایند به روش خودخوان معروف است و شخص در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می کند. در این روش شما می توانید خودتان را برای آزمون یوس آماده کنید ولی قطعا شما نیاز به مهارت های تست زنی و یادگیری مفهومی برخی مسائل دارید که با شرکت در کلاس های یوس قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

زمان مصاحبه آزمون یوس چه موقع است؟

آزمون YOS فاقد مصاحبه می باشد.  بعد از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته ی مورد نظر خود را می توانید پیدا کنید و احتیاجی به انجام مصاحبه ی نخواهید داشت.

 

تعداد شرکت کنندگان آزمون یوس چند نفر است؟

واقعیت ماجرا برای آزمون YOS اینگونه می باشد که این آزمون سقف ثبت نامی ندارد به دلیل اینکه هر سال به تعداد شرکت کنندگان اضافه می شود که یکی از علت های زیاد شدن استقبال از آزمون YOS هم این است که هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است و چنان چه که در این آزمون قبول شوید باز هم هزینه ها کمتر می شوند. ظرفیت هر حوزه ی امتحانی احتمالا به علت محدودیت مکان، محدود باشد ولی سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود.

 

آزمون یوس چند سال اعتبار دارد؟

آزمون YOS برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس هستند، اجرا می شود. بنابر این از اعلام نتایج به وسیله ی خود سایت دانشگاه انتخابی دانشجو، به مدت دو سال اعتبار دارد.

 

بخش بندی های آزمون یوس به چه صورتی است؟

همان گونه که ذکر شد و در مطالب قبلی هم گفته شد، دفترچه ی سؤالات آزمون YOS متشکل از ۲ قسمت اصلی است که قسمت اول مرتبط به آزمون هوش و ریاضی می باشد و قسمت دوم آن هم متشکل از سؤالاتی برای سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه ی زبان ترکی می باشد. قسمت اول و اصلی آزمون که ملاک قبولی شما در دانشگاه انتخابی است، به طور معمول دارای هشتاد سؤال در زمینه ی هوش و ریاضیات است. سؤالات بخش ریاضی معمولا سی عدد و در حوزه ی مباحثی مانند ریاضیات عمومی و مثلثات می باشد و ۵ سؤال را هم هندسه تشکیل می دهد یا به عبارت دیگر سؤالات قسمت ریاضی، ۳۵ عدد است. قسمت هوش هم شامل ۴۵ سؤال است که در حوزه ی تفکر منطقی و اشکال سه بعدی می باشد. تعداد سؤالات قسمت اول آزمون YOS بسته به دانشگاه با هم فرق دارد و می تواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ عدد باشد.

 

مدت زمان آزمون یوس چقدر است؟

مدت زمانی که آزمون YOS طول می کشد میان ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه خواهد بود که بسته به دانشگاه برگزار کننده با هم فرق دارد و نحوه ی کنترل زمان در این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که اکثر افراد از کمبود زمان خود شکایت دارند. در این بخش به شما آموزش می دهیم که چطوری عمل کنید تا با این مشکل مواجه نشوید.

 

چندبار می توان در آزمون یوس شرکت کرد؟

برای شرکت در آزمون YOS، هر تعداد دفعات که تمایل داشته باشید می توانید در آن شرکت نمایید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آیا می توان به نتیجه آزمون YOS اعتراض کرد؟

آزمونYOS مثل هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان چنان چه نسبت به نمره ی خود اعتراضی دارند، در فرصت مشخص شده، فرم مربوطه را پر می کند و با توضیحات کامل نسبت به نمره ی خود اعتراض خود را ثبت می نمایند. دانشگاه مربوطه هم بعد از گرفتن فرم نسبت به بررسی آن اقدامات لازم را انجام می دهد.

چنان چه که اعتراض شما مورد تایید قرار گیرد، هزینه ی پرداختی برگشت داده خواهد شد و در غیر این صورت، بازگشت پول را انجام نمی شود.

 

برای شرکت در آزمون یوس شرایط سنی چگونه است؟

در بعضی مواقع گفته می شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر ۱۶ سال می باشد. در اصل آزمون YOS برای همه ی افراد مجاز بوده و هیچ مشکلی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در اصل یک توصیه می باشد چرا که هیچ فایده ای برای افراد زیر ۱۶ سال نخواهد داشت. به علت اینکه تا ۱۸ سالگی شخص وارد دانشگاه نمی شود و مدت زمان اعتبار آزمون YOS هم ۲ سال خواهد بود پس دوباره می بایست در آزمون شرکت نمایند. بنابراین برای این افراد شرکت در آزمونYOS منطقی نیست. از طرفی دیگر هم تا موقعی که شما دوره ی دبیرستان را به پایان نرسانده اید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نمی شود.

 

 

 

[/col]

[/row]

[/section]

با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون