دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا
توسط تیم علم ویرا
6 دی 2

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا 2023

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا یکی از مهم‌ترین مواردی است که دانشجویان ایرانی باید آن را موردتوجه قرار دهند. دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل در ایتالیا به ایران بازگردند بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، این مورد را کاملاً بررسی کنند. این دانشگاه‌ها در سه گروه ممتاز، خوب و متوسط قرار می‌گیرند و همگی در رنکینگ‌های جهانی نیز جای دارند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا از کشورهای قدیمی با سابقه فرهنگی و تمدنی بسیار غنی است که همچون نگینی بر تاریخ اروپا می‌درخشد. هنرهای معماری، مجسمه‌سازی، نقاشی و… همگی گواهی بر تاریخ غنی ایتالیا هستند. دانشگاه‌های ایتالیا نیز از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر اروپا و جهان هستند که رشته‌های تحصیلی مختلف را در بهترین سطح علمی و آموزشی ارائه می‌دهند.

تحصیل در ایتالیا یکی از گزینه‌های تحصیلی بسیار خوبی است که با داشتن شرایط مناسب، راه را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی هموار کرده است. مناسب‌بودن شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا، شرایط تحصیلی مطلوب و امکان اخذ بورسیه تحصیلی، از جمله مزایای تحصیل در این کشور زیبا و تاریخی است. از طرف دیگر بسیاری از دانشگاه‌های برتر این کشور در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارند.

فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

وزارت علوم ایران هرساله لیست دانشگاه‌های مورد تأیید خود را در کشورهای مختلف منتشر می‌کند. ایتالیا نیز ازجمله کشورهایی است که بسیاری از دانشگاه‌های مهم آن در فهرست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارند. در ادامه، این دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه پلی تکنیک میلان

بزرگ‌ترین دانشگاه فنی ایتالیا، دانشگاه دولتی پلی‌تکنیک میلان است که در سال 1863 تأسیس شد. در این دانشگاه دوره‌های معماری، مهندسی و طراحی در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحت نظر بهترین اساتید ملی و بین‌المللی ارائه می‌شوند.

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا است و در رنکینگ جهانی QS رتبه 139 و در بین تمام دانشگاه‌های فنی جهان، مقام 17 را دارد. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی بیشتر رشته‌ها، ایتالیایی و در مقطع تکمیلی غالباً انگلیسی است. تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

2. تحصیل در ایتالیا؛ دانشگاه پلی تکنیک تورین

دومین دانشگاهی که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد دانشگاه پلی‌تکنیک تورین است. این دانشگاه مهندسی در شهر تورینو ایتالیا قرار دارد و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی ایتالیا محسوب می‌شود. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین دارای 5 دانشکده اصلی است که 3 دانشکده به رشته‌های مهندسی و 2 دانشکده، معماری هستند.

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین در رتبه‌بندی QS در جایگاه 325 جهانی و در رتبه‌بندی شانگهای در بین 10 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد. در این دانشگاه که در سال 1859 تأسیس شد رشته‌های مختلف فنی مهندسی، ریاضیات و معماری در بالاترین سطح علمی و طبق استانداردهای جهانی ارائه می‌شوند. مزایای ذکرشده همراه با مورد تأیید‌بودن این دانشگاه موجب افزایش انگیزه دانشجویان خارجی برای تحصیل در ایتالیا شده است.

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

3. دانشگاه بولونیا

سومین دانشگاهی که در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد دانشگاه دولتی بولونیا است. این دانشگاه معتبر که در سال 1088 تأسیس شد در طول بیش از 9 قرن فعالیت خود، مشاهیر بزرگی همچون نیکلاس کوپرنیک، فرانچسکو پترارکا، پییر لوئیجی کولینا و لازارو اسپالانزانی را به دنیا معرفی کرده است. دانشگاه بولونیا که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا نیز قرار دارد، در رتبه‌بندی جهانی QS، رتبه 167 را از آن خودکرده است.

دانشگاه بولونیا دارای 11 دانشکده و 33 دپارتمان آموزشی ازجمله دپارتمان‌های علوم، پزشکی، علوم‌انسانی و علوم اجتماعی است. شهرت، قدمت، کیفیت آموزش و اعتبار بین‌المللی این دانشگاه از جمله دلایل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه بولونیا است.

4. دانشگاه فلورانس در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

در سال 1321 میلادی دانشگاه دولتی فلورانس ایتالیا تأسیس شد. این دانشگاه که یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در ایتالیا است در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا بوده و سطح کیفی و پژوهشی بسیار بالایی دارد.

دانشگاه فلورانس یکی از بزرگترین و مولدترین سیستم‌های تحقیقاتی ایتالیا محسوب می‌شود و در رشته های تحصیلی مختلف دانشمندان و محققان برجسته مشغول به تدریس، تحصیل و پژوهش هستند. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای تحصیل در دانشگاه فلورانس گزینه‌ای شایسته برای علاقه‌مندان به کارهای پژوهشی است.

دانشگاه میلان ایتالیا

5. دانشگاه میلان

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا دانشگاه میلان است که در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار گرفته است. این دانشگاه که در سال 1924 تأسیس شد تنها دو مرکز آموزشی در رشته‌های پزشکی و علوم‌انسانی داشت. با افزایش تعداد دانشجویان، دانشگاه میلان نیز توسعه‌یافته و در حال حاضر دارای 9 دانشکده، 134 رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و 19 دانشکده در مقطع دکترا است.

همچنین دانشگاه میلان دارای چندین دانشکده تحقیقاتی و پژوهشی است. داشتن میراث‌فرهنگی و هنری غنی، ساختمان‌های تاریخی مهم، باغ گیاه‌شناسی، 47 کتابخانه و وجود کتاب‌های قدیمی و ارزشمند از دیگر منابع غنی این دانشگاه است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در ایتالیا دانشگاه میلان را انتخاب می‌کنند.

6. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا؛ دانشگاه جنوا

در سال 1481 میلادی دانشگاه جنوا در شهر جنوا ایتالیا تأسیس شد. این دانشگاه مهم که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد دارای 5 دانشکده، 22 دپارتمان و 15 کتابخانه است. این دانشگاه در بین دانشگاه‌های اروپا در رشته علوم کامپیوتر در جایگاه برتر قرار دارد. علوم پزشکی، داروسازی، ریاضی، فیزیک و پلی‌تکنیک برخی از برترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه جنوا است که در عالی‌ترین سطح علمی ارائه می‌شوند و بسیاری از دانشجویان خارجی را برای تحصیل در ایتالیا به خود جذب می‌کند.

معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

  7. دانشگاه ساپینزا رم

بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی اروپا، دانشگاه ساپینزا رم است که در سال 1303 میلادی تأسیس شد. این دانشگاه که در ابتدا باهدف انجام مطالعات کلیسایی شروع به‌کار کرد اکنون بیشتر از هر دانشگاه دیگری در اروپا دانشجو می‌پذیرد. در طول تاریخ ۷۰۰ساله دانشگاه ساپینزا، مشاهیر زیادی شامل دانشمندان، سیاست‌مداران و برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل یا تدریس کرده‌اند.

علاوه بر این، دانشگاه ساپینزا رم در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد. به همین دلیل این دانشگاه می‌تواند یک انتخاب مناسب برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باشد. رشته‌های تحصیلی مختلف مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روان‌شناسی، معماری، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی و… در مقاطع تحصیلی مختلف و بالاترین کیفیت تدریس می‌شوند.

8. دانشگاه پیزا

از دیگر دانشگاه‌های معتبر که در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد دانشگاه دولتی پیزا است. این دانشگاه که در سال 1343 میلادی تأسیس شد دارای مراکز تحقیقاتی عالی در بخش‌های مختلف فیزیک، کشاورزی، پزشکی، مهندسی، دامپزشکی و علوم کامپیوتر است.

بسیاری از بزرگان علمی، ادبی، سیاستمداران و برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. دانشگاه پیزا به دلیل اعتبار علمی، در رنکینگ جهانی QS توانسته است در رتبه 404 قرار گیرد. اعتبار علمی دانشگاه و امکانات رفاهی و آموزشی از جمله دلایل رغبت بسیاری از متقاضیان بین‌المللی به تحصیل در ایتالیا است.

تحصیل در ایتالیا

سایر دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا

علاوه بر دانشگاه‌هایی که معرفی شدند تعداد دیگری از دانشگاه‌های این کشور در فهرست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا هستند. تمام این دانشگاه‌ها از نظر سطح علمی، آموزشی، امکانات رفاهی و اقامتی از استانداردهای جهانی پیروی می‌کنند. مناسب‌بودن هزینه تحصیل در ایتالیا در کنار این عوامل موجب افزایش مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شده است. سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کاتولیکا دل ساکرو کره
 • دانشگاه میلانو بیکوکا
 • دانشگاه فدریکو ناپل II
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه بولزانو
 • دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه تورورگاتا رم

تمامی این دانشگاه‌ها در گروه دانشگاه‌های ممتاز ایتالیا هستند. گروه دیگری از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا در فهرست دانشگاه‌های خوب هستند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه داموس
 • دانشگاه کالیاری
 • دانشگاه فرارا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه اودینه
 • دانشگاه سالرنو
 • دانشگاه اینسوبریا
 • دانشگاه توسکیا
 • دانشگاه برگامو
 • دانشگاه برشا

و دسته دیگری از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا در رده دانشگاه‌های متوسط هستند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه موسیقی میلان
 • دانشگاه LUMSA
 • دانشگاه کاسینو
 • دانشگاه مگنا گراچیا
 • دانشگاه کارلو کاتانئو
 • دانشگاه کمرینو
 • دانشگاه مولیسه
 • دانشگاه فوجیا
 • دانشگاه ماچه راتا
 • دانشگاه ترامو

جمع‌بندی

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا یکی از گزینه‌های تحصیلی در خارج از کشور است که مزایای زیادی برای دانشجویان دارد. مناسب‌بودن هزینه تحصیل، امکان اخذ بورسیه تحصیلی و اعتبار علمی و آموزشی دانشگاه‌های ایتالیا برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا است. بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ این کشور در گروه دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد. این موضوع برای دانشجویان ایرانی که بعد از پایان تحصیل قصد بازگشت به کشور را دارند یک مزیت محسوب می‌شود.

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید ایران موجب می‌شود تا فارغ‌التحصیلان بعد از بازگشت به کشور به‌راحتی وارد بازار کار شوند. به همین دلیل و همچنین مناسب‌بودن شرایط تحصیل، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا روند صعودی دارد.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا، با همراهی تیم مهاجرتی خود، تمام اطلاعات لازم برای تحصیل در خارج از کشور را جمع‌آوری می‌کند. سپس با همکاری وکلا، مشاوران و حقوق‌دانان خود بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه