بهترین دانشگاه های اوکراین
توسط تیم علم ویرا
5 آذر 2

بهترین دانشگاه های اوکراین + شرایط و مدارک 2024

همان‌طور که می‌دانید کشور اوکراین دومین کشور بزرگ اروپا است که علاوه بر اعتبار بالای بهترین دانشگاه های اوکراین این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی هزینه تحصیل پایین‌تری نیز دارد. این دلایل به‌علاوه مزایای دیگر موجب محبوبیت اوکراین در میان دانشجویان و انتخاب این کشور برای تحصیل در اوکراین شده است. لازم به ذکر است که رشته‌های مهندسی و خلبانی از جمله رشته‌های پرتقاضا در دانشگاه‌های اوکراین محسوب می‌شوند.

همچنین با تحصیل در کشور اوکراین ۲۰۲۴ در برخی رشته‌های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر امکان دریافت اقامت دائم در سال اول ورود به دانشگاه نیز وجود دارد. جهت آشنایی بیشتر علاقه‌مندان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اوکراین در این مقاله از علم ویرا به بررسی شرایط تحصیل در این کشور، مدارک لازم، مراحل پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی، هزینه تحصیل در اوکراین 2024 و … پرداخته شده است.

شرایط تحصیل در اوکراین 2024

به‌طورکلی می‌توان گفت که در کشور اوکراین دانشجویان بین‌المللی امکان‌ پذیرش در کلیه مقاطع دانشگاهی را دارند و زبان تدریس در این کشور به 2 زبان روسی و انگلیسی است. نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان و علاقه‌مندانی که تحصیل به زبان روسی را انتخاب می‌کنند لازم است در یک دوره به نام پادفک که معادل دوره پیش دانشگاهی در ایران است شرکت نمایند. یکی از شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین ۲۰۲۴ داشتن حداقل مدرک دیپلم است. البته توجه داشته باشید که نوع دیپلم تاثیری در پذیرش رشته‌های مختلف برای تحصیل در اوکراین ندارد.

به این معنا که با دیپلم کاردانش نیز می‌توان در رشته‌های پزشکی، مهندسی و … شرکت نمود. خوشبختانه کشور اوکراین جهت‌پذیرش دانشجویان شرط معدل ندارد و داشتن پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار از شرایط اصلی پذیرش متقاضیان است. برخلاف نبودن شرط معدل برای پذیرش در دانشگاه های اوکراین شرط سنی یکی از شروط مهاجرت تحصیلی به اوکراین محسوب می‌شود. لازم است بدانید که حداقل سن لازم برای متقاضی پذیرش در بهترین دانشگاه های اوکراین 17 سال به‌شرط داشتن مدرک دیپلم و حداکثر سن پذیرش متقاضی 30 سال است.

توجه داشته باشید که افراد بالای 25 سال برای پذیرش به مدرک لیسانس یا کارشناسی نیاز دارند. ازاین‌رو اقدام به‌موقع در سنین مناسب برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور تأثیر مثبتی خواهد داشت.

مهاجرت تحصیلی به اوکراین

زبان تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین

همان‌طور که قبل‌تر اشاره شد زبان تدریس در دانشگاه‌های کشور اوکراین به دو زبان اوکراینی و روسی است؛ اما در برخی از رشته‌های فنی مهندسی در مقطع دکترا دروس تدریسی به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های اوکراین نیازمند شرکت در دوره آمادگی پیش از ورود به دانشگاه است. این دوره آموزشی دوره پادفک روسیه یا پاتفک است که به زبان اوکراینی هم تدریس می‌شود. لازم به ذکر است تسلط بر زبان روسی یکی از شرایط تحصیل رایگان در اوکراین است و از این طریق افراد می‌توانند هزینه تحصیل در اوکراین 2024 را تأمین کنند.

توجه داشته باشید که دانشجویان می‌توانند بسته به نوع رشته در دوره‌های پادفک که شامل 2 ترم و مدت‌زمان 9 ماه است شرکت داشته باشند و نمره معیار 5 را کسب نمایند تا رشته موردنظر خود را انتخاب کنند. مطابق قوانین آموزشی در برخی از بهترین دانشگاه های اوکراین تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی شرط سنی دارد که این شروط سنی در هر دانشگاه متفاوت است. بااین‌حال در بیشتر این مؤسسات آموزشی بازه سنی 17 الی 25 سال مناسب‌ترین زمان برای اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل در کشور اوکراین به شمار می‌رود.

مدارک لازم برای تحصیل در اوکراین 2024

تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین ۲۰۲۴ نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های این کشور و اخذ ویزای تحصیلی از سفارت اوکراین است. برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور و تحصیل در اوکراین علاوه بر واجد شرایط‌بودن ارائه مدارک موردنیاز نیز الزامی است. لازم به ذکر است هر دانشگاه ممکن است مدارک مخصوص به خود را تقاضا نماید. از مدارک عمومی لازم برای تحصیل در کشور اوکراین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ارائه یک پاسپورت معتبر که دارای اعتبار بیش از 1 سال باشد.
 • ارائه فرم تقاضانامه تکمیل‌شده
 • ارائه مدرک لیسانس یا کارشناسی‌ارشد در صورت وجود
 • ارائه یک فرم حاوی تمام مشخصات شخصی و اقامتگاه متقاضی
 • ارائه مدارک تمکن مالی

مراحل پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه های اوکراین

مراحل پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه های اوکراین ۲۰۲۴

تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در این کشور، زندگی دانشجویی و اعتبار بالای مدرک تحصیلی از استقبال بالایی برخوردار است. متقاضیان جهت ادامه تحصیل در اوکراین باید برای اخذ پذیرش و سپس دریافت ویزا اقدام کنند. همچنین افراد می‌توانند در صورت داشتن شرایط تحصیل رایگان در اوکراین در شرایطی خاص از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند. مراحل پذیرش تحصیلی در اوکراین به شرح زیر است:

 • مراجعه به سایت دانشگاه و ثبت درخواست پذیرش
 • ارسال فرم درخواست اینترنتی پذیرش
 • ارسال کپی از شناسنامه متقاضی
 • ارسال کپی از مدارک مقطع قبلی
 • ارسال ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا روسی
 • پرداخت هزینه درخواست جهت تحصیل در اوکراین
 • ارائه گواهی بانکی معتبر مبنی بر تمکن مالی دانشجو در پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در اوکراین
 • ارائه گواهی پزشکی عمومی و آزمایشاتی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری‌های مسری
 • اخذ بیمه‌نامه جهت ورود به کشور اوکراین

متقاضیان توجه داشته باشند لازم است که اسناد فوق به زبان‌های اوکراینی یا روسی ترجمه شوند. لیست ارائه‌شده از مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزا لیست کلی است و برای اطلاع دقیق از لیست کامل مدارک و اسناد موردنیاز بهتر است با کنسولگری اوکراین در تماس باشند.

درصورتی‌که درخواست افراد برای پذیرش تحصیلی از سوی هیئت پذیرش مورد قبول واقع شوند باید مدارک تکمیل شده خود را به واحد اداری ارسال نمایند تا ثبت نام در دانشگاه به طور رسمی آغاز شود. در نتیجه بعد از تکمیل مراحل فوق، سایر مدارک موردنیاز را به همراه نامه پذیرش و مدارک ثبت نام، جهت اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی به اوکراین به سفارت این کشور ارائه کنند.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین

هزینه تحصیل در کشور اوکراین ۲۰۲۴

یکی از موارد مهم که قبل از اقدام جهت تحصیل در کشور اوکراین ۲۰۲۴ باید بررسی شود هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است. دررابطه‌با هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین این طور می‌توان گفت که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه تحصیل مقرون‌به‌صرفه‌تری دارد. همچنین هزینه زندگی در این کشور نیز بسته به سبک زندگی دانشجو متفاوت خواهد بود؛ اما برای مثال جهت دوره کارشناسی این هزینه می‌تواند به حدود 2.000 الی 8.000 دلار در سال برسد.

ازآنجاکه اطلاع از هزینه تحصیل در اوکراین 2024 یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان تحصیل در این کشور است در ادامه جدولی شامل رشته‌های پرطرفدار و هزینه تحصیل در این رشته‌ها ارائه داده شده است:

پرتقاضاترین دوره‌ها

زبان انگلیسی روسی یا اوکراینی
پزشکی 3800 دلار سالانه

3.700 دلار سالانه

داروخانه

3800 دلار سالانه 3500 دلار سالانه
دندانپزشکی 4.400 دلار سالانه

3.900 دلار سالانه

پرستاری

3.750 دلار سالانه _
علوم کامپیوتر 2.500 دلار سالانه

1.800 دلار سالانه

مهندسی نرم‌افزار

2.000 دلار سالانه 2.000 دلار
مهندسی پزشکی 2.000 دلار سالانه

1.800 دلار سالانه

 

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد در کشور اوکراین نیز بسته به رشته تحصیلی و آموزش به زبان انگلیسی، اوکراینی یا روسی متغیر خواهد بود. می‌توان گفت میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد حدود 1500 الی 4400 دلار به ازای هر ترم است که این هزینه شامل شهریه دانشگاه و هزینه خوابگاه است و در ابتدای ورود به دانشگاه باید پرداخت شود.

همچنین دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در بهترین دانشگاه های اوکراین برای ثبت نام و خرید یک بیمه‌نامه ویژه بهداشت و درمان باید اقدام کنند که هزینه این بیمه‌نامه به طور میانگین حدود 100 دلار در سال است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور اوکراین نیز بسته به رشته تحصیلی دانشجو متفاوت خواهد بود.

تحصیل در اوکراین

معرفی بهترین دانشگاه های اوکراین

لازم است بدانید تعداد دانشگاه‌های پزشکی با اعتبار جهانی در اوکراین زیاد است و همین امر یکی از مزایای تحصیل پزشکی در اوکراین به شمار می‌رود. دانشجویان بسیاری به دنبال تحصیل در اوکراین هستند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

1. دانشگاه کارازین خارکف

یکی از بهترین دانشگاه های اوکراین دانشگاه کارازین خارکف است. در واقع از دانشگاه کارازین خارکف می‌توان به‌عنوان یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های اوکراین که همواره باعث پیشرفت و توسعهٔ آموزش این کشور شده است یادکرد. لازم به ذکر است دانشکده پزشکی خارکف یکی از شناخته‌شده‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه است. همچنین بسیاری از رشته‌های محبوب پزشکی مانند پزشکی داخلی، زنان و زایمان، اطفال و روانپزشکی در دانشگاه کارازین خارکف تدریس می‌شوند.

این دانشگاه با بسیاری از مؤسسات بین‌المللی پزشکی در کشورهایی مثل انگلیس، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، استرالیا و آفریقای جنوبی، توافق‌نامه همکاری جهت پژوهش و کارورزی دارد که می‌تواند چشم‌انداز روشنی برای دانشجویان باشد. لازم است بدانید که رتبه دانشگاه کارازین خارکف در سطح بهترین دانشگاه‌های جهان‌بین 541 تا 550 است. کیفیت بالای تحصیلات پزشکی در اوکراین باعث افزایش تقاضا برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی اوکراین شده است.

2. بهترین دانشگاه های اوکراین؛ دانشگاه بوگومولتس

دانشگاه بوگومولتس که تحت عنوان دانشگاه پزشکی کیِف هم شناخته می‌شود یکی دیگر از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه های اوکراین است. همچنین ساختمان‌های پزشکی مختلفی با شهرت جهانی در دانشگاه بوگومولتس واقع شده‌اند که دانشجویان بین‌المللی بسیاری را در شاخه‌ها و دوره‌های مختلف مانند MBBS، BDS، MD، MDS، MS و پرستاری می‌پذیرند. لازم به ذکر است که این دانشگاه همچنین دروس دندانپزشکی و داروسازی را برای دانشجویان ملی و بین‌المللی ارائه می‌دهد.

دقت داشته باشید که تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی در دانشگاه بوگومولتس امکان‌پذیر است. دانشگاه بوگومولتس با محیط چندفرهنگی که دارد محلی مناسب و آرام جهت تحصیل در اوکراین برای دانشجویان بین‌المللی است.

تحصیل در دانشگاه دونتسک اوکراین

3. دانشگاه دونتسک

دانشگاه ملی پزشکی دونتسک DNMU یکی دیگر از بهترین دانشگاه های اوکراین است. در حقیقت این دانشگاه بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه پزشکی در اروپای شرقی شناخته شده است. دانشگاه ملی پزشکی دونتسک در سال ۱۹۳۰ تأسیس شد که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) شناخته شده و در فهرست مدارس I-Med قرار دارد. دانشگاه پزشکی دونتسک همچنین در فهرست دانشگاه‌های پزشکی جهان ثبت شده است. دانشگاه ملی پزشکی دونتسک DNMU اولین دانشگاه پزشکی در اوکراین و اروپای شرقی است که دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند.

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در اوکراین را دارید دانشگاه ملی دونتسک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. باتوجه‌به سطح بالای آموزش متخصصان و شهریه بسیار پایین، این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی اوکراین برای متقاضیان بین‌المللی جهت تحصیل در اوکراین است؛ اما متأسفانه این دانشگاه مطرح مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته است. لازم به ذکر است که دانشجویان ملی و بین‌المللی بسیاری برای تحصیل در شاخه‌های مختلف پزشکی به این دانشگاه جذب شده‌اند. برخی از مهم‌ترین این شاخه‌ها عبارت‌اند از:

 • پزشکی اطفال
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • سلامت عمومی
 • مطالعات تخصصی

4. تحصیل در اوکراین؛ دانشگاه اودسا

همان‌طور که می‌دانید یکی از بزرگ‌ترین، برجسته‌ترین و بهترین دانشگاه های اوکراین دانشگاه اودسا است. این دانشگاه با 6 دانشکده و 66 گروه آموزشی سالانه نزدیک به 10 هزار دانشجو را آموزش می‌دهد که نزدیک به 3 هزار نفر آن‌ها شامل دانشجویان بین‌المللی است. در واقع این دانشگاه اثباتی است بر ادعای اینکه تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی امکان‌پذیر است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی سومی

5. تحصیل پزشکی در اوکراین؛ دانشگاه ایالتی سومی

به‌طورکلی می‌توان گفت دانشگاه ایالتی دولتی سومی در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین است که در شهر سومی در شمال شرقی اوکراین واقع شده است. دانشگاه سومی دومین یکی دیگر از بهترین دانشگاه های اوکراین با امکان تحصیل پزشکی در اوکراین است. این دانشگاه که در سال ۱۹۴۸ تأسیس شده امروزه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی در زمینه مهندسی، فناوری اطلاعات، علوم‌انسانی و پزشکی را از مقطع لیسانس تا دکتری ارائه می‌کند.

شرایط لازم جهت تحصیل در دانشگاه ‌های علوم پزشکی در اوکراین

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اوکراین در زمینه پزشکی کار دشواری نیست و بر خلاف بسیاری از کشورها متقاضیان تحصیل پزشکی در اوکراین نیازی به شرکت در هیچ آزمونی مانند آزمون تافل یا آزمون آیلتس ندارند. در واقع دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی اوکراین شرایط مختلفی برای پذیرش دانشجو در نظر دارند؛ اما به‌طورکلی شرایط جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی این کشور در مقطع کارشناسی برای تحصیل در اوکراین به شرح زیر است:

 • متقاضی باید حداقل ۱۷ سال و حداکثر ۲۵ سال سن داشته باشد
 • داوطلب باید حداقل نمرات لازم را در دروس فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و انگلیسی (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی) در مقطع دیپلم کسب کرده باشد
 • یک کپی از گذرنامه جهانی با مدت اعتبار حداقل یک سال با اولویت برای دو سال یا بیشتر
 • کپی مدارک شناسایی
 • هزینه‌های پذیرش تا ۳۰۰ دلار شامل دعوت‌نامه، نامه پشتیبانی ویزا، ترجمه مدارک و…
 • ارائه تمکن مالی ویزای دانشجویی معادل ۵۰۰۰ دلار

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد در خصوص شرایط تحصیل در اوکراین و بهترین دانشگاه های اوکراین در سال  2023-2024 اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده شود. دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه‎های کشورهای خارجی و همچنین تحصیل در اوکراین و مهاجرت تحصیلی به اوکراین می‌توانند با مشاوران مؤسسه مهاجرتی علم ویرا مشاوره کنند. مشاوران مؤسسه ما با ارائه خدمات مشاوره رایگان شما را در مسیر تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی، مهندسی و علوم‌انسانی خارج از کشور تنها نمی‌گذارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه