بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی
توسط تیم علم ویرا
11 اردیبهشت 3

بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی 2024 + پذیرش تحصیلی

رشته پزشکی همواره یکی از رشته‌های محبوب با آینده شغلی مناسب بوده است. در این بین بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی امکانات مطلوب و استاندارد برای حضور دانشجویان بین‌المللی را فراهم می‌کنند. به دلیل مناسب‌بودن شرایط تحصیل و اعتبار بالای دانشگاه‌ها، در چند سال اخیر مهاجرت تحصیلی به روسیه افزایش‌یافته است.

این عامل نیز موجب شده است تا دانشگاه‌های روسیه برای افزایش اعتبار و امکانات علمی تحصیلی خود بیشتر تلاش کنند. حضور دانشجویان خارجی، پیروی از استانداردهای جهانی آموزش و بهره‌گیری از بهترین اساتید پزشکی موجب افزایش رتبه ‌بندی دانشگاه‌ های پزشکی روسیه در سطح جهان شده است. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرتی علم ویرا بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی را معرفی می‌کنیم.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

کشور روسیه از مهم‌ترین قدرت‌های سیاسی و علمی جهان است و نقش مهمی در این زمینه‌ها دارد. با نگاهی به تاریخ علمی روسیه مشخص می‌شود که بسیاری از دانشمندان معروف جهان در رشته‌های مختلف مانند شیمی، فیزیک، پزشکی، ادبیات و… از کشور روسیه بوده‌اند.

همچنین بسیاری از نویسندگان و دانشمندان روسیه در طول سالیان متمادی در بین برندگان جایزه نوبل قرار داشته‌اند. از طرف دیگر بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی در بین دانشگاه‌های معتبر جهان جایگاه خوبی دارند و دانشجویان پزشکی در بهترین سطح علمی آموزش می‌بینند.

فارغ‌التحصیلان پزشکی روسیه با اتکا به اعتبار مدرک تحصیلی خود می‌توانند در کشورهای دیگر مشغول به کار شوند. همچنین اغلب این دانشگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند و فارغ‌التحصیلان ایرانی در صورت بازگشت می‌توانند وارد بازار کار ایران شوند.

تمام این عوامل نقش مهمی در افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه دارد. به طور خلاصه مزایای تحصیل در روسیه عبارت‌اند از:

 • اعتبار بالای دانشگاه‌ها در سطح جهان و بالابودن کیفیت آموزش
 • مناسب‌بودن هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی
 • وجود امکانات علمی و تحصیلی پیشرفته و امکان تدریس به زبان انگلیسی
 • وجود شرایط مناسب برای توسعه مهارت‌های پزشکی و فرصت‌های شغلی
 • ارائه بورسیه‌های پزشکی به دانشجویان دارای رزومه تحصیلی و علمی برتر

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

محبوبیت رشته پزشکی در بین دانشجویان جهان بر کسی پوشیده نیست. به همین دلیل و باتوجه‌به حساسیت‌های رشته پزشکی، دانشگاه‌های پزشکی جهان تلاش می‌کنند بهترین امکانات علمی و آموزشی را در اختیار دانشجویان خود قرار دهند. بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیستند و با سرمایه‌گذاری و تلاش‌های بسیار توانسته‌اند رتبه بندی دانشگاه های پزشکی روسیه را در سطح جهان افزایش دهند.

مناسب‌بودن هزینه تحصیل و اعتبار دانشگاه‌های روسیه عامل مهمی در تمایل دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به روسیه است. مانند دیگر دانشگاه‌های جهان، برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی روسیه شرایطی لازم است که عبارت‌اند از:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • ارائه مدرک شناسایی و گذرنامه با ترجمه رسمی
 • ارائه ویزای دانشجویی روسیه
 • حداقل سن 17 سال
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • شرکت در دوره پادفک و کسب نمره قبولی
 • شرط معدل بالای 16 شانس پذیرش را افزایش می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد یکی از شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی شرکت در دوره پادفک است. این دوره آمادگی پیش از ورود به دانشگاه است و بر اساس زبان انتخابی دانشجو به روسی یا انگلیسی تدریس می‌شود. در این دوره متقاضیان علاوه بر کسب مهارت و تسلط به زبان روسی یا انگلیسی در دروس پایه رشته علوم‌تجربی یعنی شیمی، زیست‌شناسی، فیزیک و ریاضی تقویت می‌شوند.

در پایان دوره 10-9 ماهه پادفک دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. نکته قابل ذکر اینکه آزمون دشوار نیست و درصد بالایی از شرکت‌کنندگان نمره قبولی را کسب می‌کنند. این عامل نیز در افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه مؤثر است. همچنین طول دوره تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی 7-6 سال است. این دوره شامل 2 سال تحصیلات پایه و 4 سال تحصیلات تخصصی و کارآموزی است.

معرفی بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی

معرفی بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی

در رتبه بندی دانشگاه های پزشکی روسیه جمعی از برترین دانشگاه‌های این کشور قرار دارند که در رده‌بندی جهانی هم جایگاه و اعتبار خوبی دارند. در ادامه بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی را معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه لومونوسف روسیه

اولین و یکی از مهم‌ترین دانشگاه های پزشکی روسیه دانشگاه لومونوسف است. این دانشگاه که در شهر مسکو قرار دارد در سال 1775 تأسیس شد و رشته‌های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در بهترین سطح کیفی در آن ارائه می‌شود. در رتبه بندی دانشگاه های پزشکی روسیه، بر اساس رتبه جهانی QS در سال 2024 دانشگاه لومونوسف در جایگاه 87 قرار دارد.

میانگین هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه لومونوسف روسیه 10.000 دلار در سال است. زبان تحصیل در این دانشگاه روسی بوده و دانشجویان باید به این زبان مسلط باشند که معمولاً در دوره پادفک مهارت زبانی آن‌ها تکمیل می‌شود.

2. دانشگاه اسکانوف روسیه

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی و یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات آموزش عالی روسیه دانشگاه اسکانوف است. این دانشگاه در سال 1758 تأسیس شد و دارای دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، طب پیشگیری و برخی دیگر از رشته‌های پیراپزشکی است. در طول 250 سال گذشته دانشگاه اسکانوف روسیه نقش مهمی در توسعه علوم پزشکی روسیه داشته است. میانگین هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه اسکانوف 12.000-10.000 دلار است.

3.  بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی؛ دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ

در سال 1897 دانشگاه پزشکی سن‌پترزبورگ به‌عنوان اولین کالج پزشکی روسیه برای زنان تأسیس شد. دانشگاه سن ‌پترزبورگ در گروه 10 دانشگاه پزشکی برتر اروپا است و در این دانشگاه، دانشکده‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی پذیرای دانشجویان ملی و بین المللی است.

این دانشگاه که از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی است رشته‌های مختلف پزشکی را در بهترین سطح کیفی و مطابق با استانداردهای جهانی ارائه می‌دهد. مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه سن‌پترزبورگ که حدود 3.700 دلار است از دیگر دلایل محبوبیت دانشگاه و افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه برای تحصیل در این دانشگاه است.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

4. دانشگاه پزشکی نووسیبیرسک

یکی از دانشگاه‌های جوان و معتبر پزشکی در روسیه دانشگاه نووسیبیرسک است. این دانشگاه مخصوص رشته پزشکی است و اساتید معتبر تحت بهترین تجهیزات علمی، آموزشی و آزمایشگاهی دانشجویان پزشکی را آموزش می‌دهند. در رده‌بندی دانشگاه‌های روسیه، دانشگاه پزشکی نووسیبیرسک در سطح جهانی رتبه 421 را دارد و میانگین هزینه تحصیل در آن سالانه 6.500 دلار است.

5. دانشگاه پزشکی کازان

دانشگاه دیگری که در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی قرار دارد دانشگاه کازان است. این دانشگاه با قدمت ۲۱۰ساله خود یکی از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر روسیه است و رشته‌های پزشکی، بیوپزشکی و داروسازی در آن ارائه می‌شود. نکته مهم اینکه اغلب دوره‌های تحصیلی در دانشگاه کازان به زبان روسی است و دانشجویان بین‌المللی هنگام انتخاب دانشگاه باید زبان تحصیل خود را نیز موردتوجه قرار دهند.

البته در دوره‌های پادفک آموزش‌های لازم برای کسب مهارت‌های زبانی ارائه می‌شود و دانشجویان بعد از پایان دوره پادفک می‌توانند در زبان روسی یا انگلیسی (بر اساس زبان تحصیل خود) توانایی‌های لازم را کسب کنند. در رتبه بندی دانشگاه های پزشکی روسیه، دانشگاه کازان در جایگاه 396 جهانی قرار دارد و میانگین هزینه تحصیل در آن 4.850 دلار است.

6. بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی؛ دانشگاه رودن (دانشگاه دوستی ملل روسیه)

دانشگاه RUDN مقصد بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه برای رشته پزشکی است؛ زیرا این دانشگاه نیز در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی قرار دارد. رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در دانشگاه رودن در بهترین سطح کیفی ارائه می‌شود. علاوه بر این، ارائه بورسیه پزشکی به دانشجویان واجد شرایط از دیگر امتیازهای دانشگاه دوستی ملل روسیه است. میانگین شهریه تحصیل در دانشگاه رودن 8.500 دلار است.

تحصیل پزشکی در دانشگاه سماشکو

7. دانشگاه سماشکو

در سال 1922 دانشگاه دندانپزشکی سماشکو به‌عنوان دانشگاه تخصصی دنداپزشکی در روسیه افتتاح شد. در سال‌های بعد از آن رشته پزشکی نیز به این دانشگاه افزوده شده و این دانشگاه توانست به‌عنوان یکی دیگر از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی مطرح شود. زبان تحصیل دروس پزشکی در دانشگاه سماشکو روسی است.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد دانشگاه سماشکو داشتن دانشکده‌های اختصاصی پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان خارجی است. کیفیت آموزش و تجهیزات آموزشی در این دانشگاه بسیار بالا است و ازطرفی هزینه تحصیل در این دانشگاه کمتر از سایر دانشگاه‌های دیگر روسیه است. این عوامل نقش زیادی در افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه سماشکو دارد.

بورسیه های تحصیلی روسیه

همان‌طور که قبلاً گفته شد یکی از مزایای تحصیل در روسیه ارائه بورسیه تحصیلی است. این بورسیه‌ها تمام یا بخشی از هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند. متقاضیان اخذ بورسیه باید با ارائه مدارک کافی، شایستگی علمی و تحصیلی خود را اثبات کنند.

دانشجویانی که در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی تحصیل می‌کنند با داشتن سوابق علمی و تحصیلی عالی می‌توانند برای بورسیه درخواست دهند. برخی از مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی روسیه عبارت‌اند از:

 • بورسیه تحصیلی BP روسیه
 • بورسیه تحصیلی دولتی روسیه
 • بورسیه تحصیلی بنیاد بنیامین گیلمن
 • بورسیه دانشگاه علوم ملی علوم و فناوری
 • بورسیه‌های دانشگاهی مانند دانشگاه سن‌پترزبورگ

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی و مدارک لازم

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه برای رشته پزشکی باید ابتدا از یکی از بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی پذیرش بگیرند. در اولین مرحله، لازم است فرم اخذ پذیرش را از وب‌سایت دانشگاه موردنظر دانلود کرده، تمامی موارد خواسته شده را تکمیل کنید.

در مرحله بعد فرم کامل شده را همراه با اسکن مدارک تحصیلی، گذرنامه، گواهی‌های لازم شامل تمکن مالی، سلامت و عدم سوءپیشینه را در وب‌سایت دانشگاه بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که هنگام انتخاب دانشگاه، زبان تحصیل شما با زبان دانشگاه موردنظر یکسان باشد. بعد از دریفت نامه رسمی دانشگاه مبنی بر اخذ پذیرش تحصیلی مدارک زیر برای ثبت‌نام ضروری هستند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گذرنامه با اعتبار لازم و مدارک شناسایی با ترجمه رسمی
 • گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی
 • گواهی سلامت پزشکی و عدم ابتلا به بیماری ایدز
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ویزای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی

جمع‌بندی

رشته پزشکی در بین جمع کثیری از دانشجویان جهان محبوبیت دارد. به همین دلیل دانشگاه‌های پزشکی جهان با فراهم‌سازی بهترین امکانات علمی، تحصیلی و آموزشی تلاش می‌کنند نقش مهمی در توسعه علم پزشکی در جهان ایفا کنند. روسیه نیز همگام با دانشگاه‌های معتبر جهان، دانشگاه‌های پزشکی خود را مجهز کرده و سالانه پذیرای دانشجویان بین‌المللی است.

بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی با پیروی از استانداردهای جهانی و کیفیت بالای آموزش، اعتبار بالایی در رنکینگ جهانی دارند. مناسب‌بودن شرایط و هزینه تحصیل، امکانات علمی تحصیلی بالا، ارائه بورسیه‌های تحصیلی و حضور اساتید معتبر از دیگر دلایل افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه هستند. در رتبه بندی دانشگاه های پزشکی روسیه دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه کازان، لومونوسف، نووسیبیرسک، سن پترزبورگ و سماشکو قرار دارند که همگی دانشگاه‌هایی با بهترین سطح کیفی هستند.

دفتر مهاجرتی علم ویرا با آگاهی از حساسیت‌های مهاجرت تحصیلی، یک تیم تخصصی مهاجرت تحصیلی در اختیار دارد. این تیم متشکل از مشاوران، وکلا و حقوق‌دانان  امور مهاجرتی است که با رصد جدیدترین اطلاعات مهاجرتی و شرایط تحصیل در کشورهای مختلف آن‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. تیم علم ویرا پشتیبانی مطمئن برای مهاجرت تحصیلی است که شما را تا مقصد نهایی همراهی می‌کند. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه