تحصیل داروسازی در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
26 مهر 2

تحصیل داروسازی در آذربایجان

تحصیل داروسازی در آذربایجان یکی از رشته‌های جذاب و آینده‌دار دانشگاه‌های آذربایجان است که متقاضیان فراوانی در بین دانشجویان خارجی دارد. تحصیل این رشته در آذربایجان اصولاً 4 سال طول می کشد و به دانشجویان در آخر دوره مدرک تحصیلی معتبر کارشناسی داروسازی اعطاء می‌شود. همچنین از دیگر مزایای تحصیل داروسازی در آذربایجان می‌توان به تحصیل به 3 زبان انگلیسی، روسی و ترکی و پایین بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان اشاره نمود. در حال حاضر نظام آموزش عالی آذربایجان از طریق انطباق با بهترین سیستم ها و استانداردهای اروپایی و بین المللی توانسته است جایگاه خوبی در دنیا کسب نماید.

دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف مخصوصاً از کشورهای مجاور مثل ترکیه، ایران، عراق و روسیه جهت ادامه تحصیل گزینه مهاجرت تحصیلی به آذربایجان را انتخاب می‌کنند. شرکت در دوره آمادگی ۱ ساله برای اخذ پذیرش آذربایجان الزامی است. درصورتی‌که دانشجوی خارجی آزمون زبان انگلیسی یا آذربایجانی را بگذارند او نیازی به گذراندن دروس آمادگی ندارد. در واقع این امر بستگی به دانشگاه هم دارد. دانشگاه‌های علوم پزشکی متعددی در آذربایجان وجود دارند که برنامه داروسازی را به متقاضیان ارائه می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با تحصیل داروسازی در آذربایجان در ادامه این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

کلیات تحصیل داروسازی آذربایجان

آذربایجان از نظر سطح علمی به میزان زیادی از همسایه خود یعنی روسیه تأثیر پذیرفته است. به دلیل پایین‌بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان با تحصیل و زندگی در این کشور می‌توان به فرصت‌های شغلی و تحصیلی فوق‌العاده دست یافت. همچنین به علت فاصله نزدیک آذربایجان به ارمنستان و روسیه این امکان برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این کشور وجود دارد که جهت انجام کار به کشورهای همسایه مهاجرت نمایند. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان جهت تحصیل داروسازی در آذربایجان اهمیت دارد و لازم است که مدرک زبان آیلتس با نمره 5.5 یا 6 و بالاتر به‌صورت آکادمی ارائه نمایید.

نکته جالب‌توجه این است که ارائه مدرک پیش‌دانشگاهی در این کشور الزامی نیست؛ زیرا جهت تحصیل داروسازی در آذربایجان شرکت در دوره‌های آمادگی قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی الزامی است. توجه داشته باشید که دوره‌های آمادگی تحصیلات دانشگاهی در آذربایجان یک سال به طول می‌انجامد. از جمله دانشگاه‌های معتبر این کشور جهت تحصیل داروسازی می‌توان به دانشگاه طب باکو اشاره نمود. لازم به ذکر است که مدرک این دانشگاه به‌صورت مشروط مورد قبول وزارت علوم ایران است.

به‌خاطر داشته باشید که تحصیل داروسازی در آذربایجان و در دانشگاه طب باکو به این نحو است که یک سال در دانشگاه حاضر لیق و بعد از آن یک سال در رشته‌های پزشکی انجام می‌شود. فراموش نکنید که دانشگاه طب باکو رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی را به زبان‌های انگلیسی، روسی و آذری ارائه می‌نماید. توجه داشته باشید که تحصیل در آذربایجان از اواسط سپتامبر آغاز می‌شود و تا اوایل اکتبر به طول می‌انجامد؛ ولی جهت اخذ پذیرش از اواسط آگوست تا اوایل سپتامبر باید مدارک خود را ارائه نمایید.

شرایط تحصیل رشته داروسازی در آذربایجان

شرایط تحصیل رشته داروسازی در آذربایجان

به‌طورکلی همه ساله 1200-1300 دانشجوی AMU از دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان فارغ التحصیل می‌شوند و مدرک مختص تخصصشان را دریافت می‌نمایند. لازم به ذکر است که از این بین تعداد کل دانشجویان خارجی 500 نفر است. همچنین به دلیل مناسب‌بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان در هر سال 60 دانشجوی داروسازی از دانشکده داروسازی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل می‌شوند. توجه داشته باشید که بعد از پایان دوران تحصیل وزارت بهداشت تعیین کننده محل خدمت و کار فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی این کشور است. سیستم تحصیل داروسازی در آذربایجان و هزینه رشته داروسازی آذربایجان موجب شده که نه تنها شهروندان خود بلکه از سایر کشورها مخصوصا آسیا و خاورمیانه هم دانشجویان را به خود جذب نماید.

به‌خاطر داشته باشید که در این کشور بسیاری از برنامه‌های آموزشی به زبان عربی تدریس می‌شود. به همین دلیل موانع زبانی برای دانشجویان بین‌المللی خاورمیانه و آسیا که به زبان عربی صحبت می‌کنند حذف شده است. همچنین مدرک کارشناسی داروسازی یک دوره ۴ ساله است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد در ارتباط با رشته و تمرکز تحصیلی خود در آینده راحت‌تر تصمیم‌گیری کنند. با وجود این که دوره تمام‌وقت است؛ اما بسیاری از مدارس گزینه‌های تحصیلی نیمه‌وقت هم برای دانشجویان قرار داده‌اند تا افرادی که قصد دارند هم‌زمان با کار یا مراقبت از خانواده مدرک لیسانس خود را هم دریافت نمایند و بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند.

تحصیل داروسازی در آذربایجان؛ دوره های داروسازی

جهت تحصیل داروسازی در آذربایجان هیات علمی داروسازی متخصصانی در زمینه داروسازی و آماده‌سازی دارو و تکنولوژی پرورش می‌دهد. توجه داشته باشید که متخصصان آینده دانش کاربردی خود را در ارتباط با داروخانه‌های مرکزی و گیاهان دارویی به دست می‌آورند. لازم به ذکر آن‌ها همراه با دانشجویان رشته‌های خاص، فیزیولوژی طبیعی، پاتولوژیک، فارماکولوژی بالینی، میکروب‌شناسی و زیست‌شناسی را یاد می‌گیرند. همچنین روش‌های مدرن تجزیه شیمیایی و کنترل کیفیت مواد را هم مطالعه می‌کنند.

در واقع طول دوره داروسازی 4 تا 5 سال است که همه ساله از اول ماه سپتامبر این دوره آغاز می‌شود. ظرفیت کلاس‌ها اصولا 13–15 دانشجو در سال‌های اولیه تحصیل و 9-12 دانشجو در دوره‌های متوسطه و کارشناسی است. برای تحصیل در این رشته در کشور آذربایجان توانمندی زبانی از الزامات پذیرش نیست و یکی از مدارک لازم گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه است.

دانشگاه‌های تحصیل داروسازی در آذربایجان

دانشگاه های معتبر داروسازی در آذربایجان

دانشگاه‌های مختلفی برای تحصیل داروسازی در آذربایجان وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مراکز آموزشی پزشکی در این کشور دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان (AMU) است. این دانشگاه در سال 1930 تاسیس شده است و در AMU 7 دانشکده (2 پزشکی عمومی، کودکان، پزشکی پیشگیری و زیست‌شناسی پزشکی، دندانپزشکی، پزشکی نظامی و داروسازی) فعال است. لازم به ذکر است در حال حاضر 8000 دانشجو از جمله دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. فراموش نکنید که AMU تنها دانشگاه معتبر ارائه کننده داروسازی در آذربایجان است.

شرایط و مدارک پذیرش تحصیل داروسازی در آذربایجان

همانند دیگر رشته‌ها و گرایش‌های پزشکی تحصیل داروسازی در این کشور هم به علت مناسب‌بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان از جمله رشته‌های پر متقاضی به شمار می‌آید. متقاضیان تحصیل داروسازی در آذربایجان بایستی جهت اخذ پذیرش تحصیلی دارای شرایطی برای احراز صلاحیت باشند. متقاضیان جهت درخواست پذیرش باید مدارک زیر را به دانشگاه تحویل دهند:

 • پاسپورت
 • کپی برابر اصل دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی دانشگاهی
 • ترجمه رسمی مدرک متوسطه و یا مدرک کارشناسی و ریزنمرات مربوطه به زبان آذری
 • 8 قطعه عکس 3×4 با پس زمینه قرمز مات
 • ارائه نمرات مدرک آزمون‌های IELTS یا TOEFL

نمره زبان موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آذربایجان به شرح زیر است:

       آزمون زبان

      مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

      نمره IELTS

              5.0

              5.5

      نمره TOEFL

               40

              50

هزینه تحصیل داروسازی در آذربایجان

هزینه رشته داروسازی آذربایجان

به‌طورکلی می‌توان گفت شهریه‌ها و هزینه رشته داروسازی آذربایجان نسبتاً مقرون‌به‌صرفه و ارزان است. مخصوصاً وقتی که بدانیم دانشجویان در این کشور می‌توانند از گزینه‌های بورسیه تحصیلی و کار ضمن تحصیل هم بهره‌مند شوند. بدین ترتیب می‌توان گفت پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور آذربایجان آسان است. شهریه‌های دانشجویان برای تحصیل داروسازی در آذربایجان در مقاطع مختلف تحصیلی 2023 به شرح زیر است:

آیتم

هزینه‌ها به دلار

دوره آمادگی

3500$

مقطع کارشناسی

4500$

مقطع کارشناسی ارشد

4800$

سطح (اقامت) کارشناسی ارشد

5500$

برنامه‌های دکتری

5500$

به‌خاطر داشته باشید که هزینه زندگی در آذربایجان هم مانند شهریه‌های این کشور ارزان و مقرون‌به‌صرفه است؛ اما فراموش نکنید که هزینه زندگی در آذربایجان به محل زندگی و سبک زندگانی دانشجو نیز بستگی دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت دانشجویان جهت ادامه زندگی و تحصیل در آذربایجان به مبلغی در حدود 1855$ (دلار) در ماه نیاز دارند. یکی از امتیازات تحصیل داروسازی در آذربایجان تهیه منزل برای دانشجویان توسط دانشگاه است. همچنین دانشگاه‌ها در این کشور آپارتمان خصوصی با هزینه 250$ الی 150$ (دلار) را به دانشجویان خارجی ارائه می‌کنند.

مزایا و امتیازات تحصیل داروسازی در کشور آذربایجان

تحصیل داروسازی در کلیه کشورهای جهان از جمله آذربایجان جزء رشته‌های کاربردی و دارای آینده شغلی مناسب محسوب می‌شود. یکی از مزایای تحصیل داروسازی در آذربایجان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور است. همچنین دانشجویان خارجی می‌توانند با تحصیل در این رشته علاوه بر اخذ مدرک معتبر به‌سرعت در هر کشوری از جهان استخدام شده و مشغول به کار شوند. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور برای دانشجویان داروسازی می‌توان به تحصیل ارزان و مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان اشاره کرد.

شرایط پذیرش آسان و فرایند اخذ ویزای تحصیلی این کشور هم از دیگر امتیازات تحصیلی این کشور محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که شما می‌توانید از فرصت اخذ بورسیه‌های تحصیلی ویژه رشته داروسازی در این کشور هم استفاده کنید. همچنین این کشور به دلیل عضویت در برنامه‌های نقل‌وانتقال دانشجویی می‌تواند به‌عنوان پله ترقی شما برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های انگلستان، آلمان، فرانسه و… باشد.

ویزای تحصیلی آذربایجان

ویزای تحصیلی جهت تحصیل داروسازی در آذربایجان

دانشجویان خارجی که تمایل به تحصیل در این کشور برای مدت بیش از 90 روز و در یک برنامه تحصیلی فول تایم دارند برای مهاجرت تحصیلی به آذبایجان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور هستند. بعد از اتمام فرآیند درخواست پذیرش تحصیلی جهت تحصیل داروسازی در آذربایجان و به محض دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه مربوطه، دانشجویان خارجی لازم است نسبت به تحویل درخواست ویزای تحصیلی خود به سفارت این کشور اقدام کنند.

لازم به ذکر است که دریافت ویزای کوتاه‌مدت این کشور در حدود 100$ (دلار) و دریافت ویزای دانشجویی بلند مدت در حدود 200$ (دلار) هزینه دارد. از جمله شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور می‌توان به ارائه دعوت نامه از موسسه آموزش عالی و نیز مدرک اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و اقامت در این کشور اشاره کرد. همچنین برای درخواست ویزای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان ارائه مدارک زیر لازم است:

 • یک قطعه عکس رنگی
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • هزینه رسیدگی به درخواست در حدود $20 (دلار)
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • بیمه سلامت بین‌المللی

جمع‌بندی

همان‌طور که گفته شد یکی از رشته‌های جذاب و آینده‌دار دانشگاه‌های آذربایجان تحصیل رشته داروسازی در آذربایجان است. باتوجه‌به مناسب‌بودن هزینه رشته داروسازی آذربایجان سالانه متقاضیان زیادی از بین دانشجویان خارجی جذب دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. تحصیل رشته داروسازی در آذربایجان اصولا 4 سال طول می‌کشد و در پایان دوره به دانشجویان مدرک کارشناسی معتبر داروسازی اعطا می‌شود. از جمله مزایای تحصیل داروسازی در آذربایجان می‌توان به تحصیل به 3 زبان انگلیسی، روسی و ترکی اشاره نمود.

لازم به ذکر است که امروزه نظام آموزش عالی آذربایجان با انطباق با بهترین سیستم‌ها و استانداردهای اروپایی و بین‌المللی توانسته جایگاه خوبی در جهان کسب نماید. دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف به‌ویژه کشورهای همسایه آن مثل ترکیه، ایران، عراق و روسیه جهت ادامه تحصیل به آذربایجان سفر می‌نمایند. شما نیز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به آذربایجان با ارسال فرم مشاوره رایگان با مشاوران ما در علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه