دانشگاه طب باکو
توسط تیم علم ویرا
18 اردیبهشت 1

دانشگاه طب باکو (AMU) | شهریه ، پذیرش تضمینی و قبولی در مصاحبه

[row style=”small” v_align=”middle” h_align=”center”] [col span__sm=”12″ span__md=”11″ force_first=”small” divider=”0″ padding=”10px 10px 10px 10px” align=”left” class=”post-info”] [gap height=”15px”] [ux_text font_size=”1.1″ font_size__sm=”1″ text_color=”rgb(0,0,0)”]

دانشگاه طب باکو ( دانشگاه پزشکی آذربایجان) Azerbaijan Medical University
ارزیابی دانشگاه مورد تایید نیست
سال تاسیس ۱۹۳۰
نوع دانشگاه دولتی
تعداد دانشکده 9
موقعیت دانشگاه آذربایجان – باکو ( مرکز شهر )
رتبه جهانی QS دانشگاه ۱۷۶۹
رتبه در آذربایجان ۱
زبان تحصیل آذری / انگلیسی / روسی / آلمانی
شعار دانشگاه
نحوه پذیرش با مصاحبه 

[/ux_text] [/col] [/row]  

.

.

دانشگاه پزشکی آذربایجان که به نام های طب باکو و نریمان نریمانوف مشهور است در شهر باکو پایتخت آذربایجان واقع شده است .

اگر شما نیز از علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی ، دندان پزشکی، داروسازی و… در دانشگاه طب باکو هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان (طب باکو)

دانشگاه طب باکو  در سال 1930 تأسیس شده و هم اکنون از معتبرترین مراکز دانشگاهی آذربایجان و بزرگترین مرکز آموزش پزشکی آذربایجان به شمار می‌رود. تحصیل در رشته‌های مختلف این دانشگاه به زبان‌های ترکی آذربایجانی، انگلیسی ، روسی و آلمانی امکان‌پذیر است.

برخی از رشته‌های موجود در این دانشگاه عبارت‌اند از: پزشکی عمومی و تخصصی، دندانپزشکی عمومی و تخصصی ، داروسازی ( کارشناسی و ارشد )، جراحی و سلامت بهداشت

 

در حال حاضر بیش از 8000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که بیش از 1500 نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی از 20 کشور مختلف جهان تشکیل می‌دهند. کادر آموزشی دانشگاه طب باکو دارای 4 عضو اصلی و 6 عضو وابسته به آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان، 32 دانشمند و 38 فیزیکدان ویژه، 118 استاد و 248 استادیار است.

سیستم آموزشی این دانشگاه از قدرت و کیفیت بالایی برخوردار بوده و تا کنون بیش از 63000 پزشک و نیروی متخصص را به جامعه جهانی پزشکی تقدیم کرده است. بر اساس معیارهای مختلف، این دانشگاه از لحاظ کیفیت و کمیت آموزش می‌تواند با برخی کشورهای پیشرو مقایسه شود. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی طب باکو دانشگاه 6 سال، کارشناسی داروسازی 4 سال و دندان پزشکی عمومی 5 سال است.

تبادلات آکادمیک مداوم این دانشگاه با مؤسسات علمی تحقیقاتی در 30 دانشگاه و 20 کشور جهان، از دلایل کیفیت آموزشی آن به شمار می‌رود. به علاوه‎، دانشگاه طب باکو از سال 2002 تا کنون عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا است. این دانشگاه همچنین چند بیمارستان و کلینیک آموزشی دارد که همه آن‌ها برای تمامی اهداف آموزشی و درمانی کاملاً مجهز هستند. این مراکز از لحاظ سطح کیفیت آموزش و درمان در سطح جهانی با برخی دانشگاه‌های برتر قابل مقایسه هستند.

Educational facilities of Baku Medical University

امکانات آموزشی دانشگاه طب باکو 

دانشگاه طب باکو نه تنها از لحاظ آموزشی بلکه از نظر امکاناتی که به دانشجویان خود ارائه می‌دهد نیز، از جایگاه خوبی برخوردار است. این دانشگاه دارای 2 ساختمان اداری، 8 ساختمان اصلی آموزشی، 7 دانشکده و 75 گروه آموزشی-پژوهشی است.

تعداد دپارتمان‌های پزشکی عمومی، داروسازی و دندان پزشکی طب باکو به ترتیب عبارت اند از: 18، 8 و 8. برخی دیگر از امکانات این دانشگاه عبارت‌اند از: مرکز تحقیقات، آزمایشگاه‌های متعدد، بوفه و پذیرایی، مجموعه ورزشی، کتابخانه، استراحت‌گاه، روزنامه و انتشارات، 4 کلینیک آموزشی درمانی، استخر و خوابگاه‌های دانشجویی.

 

رنکینگ دانشگاه طب باکو ( AMU)

رنکینگ دانشگاه بین ۴ تا ۵ هزار متغییر میباشد ولی نکته قابل توجه این است که دانشگاه طب باکو همانطور که از اسمش مشخص هست یک دانشگاه علوم پزشکی می باشد و مطمئنا در رقابت با دانشگاه هایی که تمامی رشته ها رو ارائه میدهند از رنکینگ کمتری برخوردار است .

رنکینگ دانشگاه ها بر اساس تعداد رشته های ارائه شده تعداد مقالات منتشر شده و تعداد ساحتمان ها و امکانات آموزشی مشخص میشود.

شهریه های دانشگاه طب 

کالج (حاضرلیغ) : ۴۰۰۰ دلار
پزشکی : ۵۰۰۰ دلار
دندان پزشکی : ۵۰۰۰ دلار
داروسازی : ۵۰۰۰ دلار
سلامت بهداشت (۴ساله) : ۵۰۰۰ دلار

زمان ثبت نام دانشگاه طب باکو

زمان ثبت نام دانشگاه طب باکو از اردیبهشت تا مهر ماه هر سال می باشد  ولی طبق اعلام خود دانشگاه زمان ثبت نام میتواند زود تر از موعد مقرر به اتمام برسد.

پذیرش دانشگاه طب باکو یک بار در سال انجام می‌گیرد. زمان ثبت نام اولیه و پذیرش اردیبهشت تا مهر ماه میباشد، زمان برگزرای دوره آموزشی کالج ( حاضرلیغ)  از بهمن ماه تا تیر ماه میباشد.

How to register Baku Medical University

 

نحوه ثبت نام دانشگاه طب باکو 

ثبت نام اولیه از طریق سایت دانشگاه طب باکو انجام میشود بعد از ثبت نام دانشگاه زمان مصاحبه برای شما مشخص میکند تا در مصاحبه شرکت کنید هزینه مصاحبه ۷۰ دلار معادل ۱۲۰ منات (واحد پول آذربایجان) میباشد که متاسفانه امکان پرداخت از داخل کشور امکانپذیر نمیباشد و شما نیاز به یک کارت بانکی خارجی برای پرداخت هزنیه مصاحبه دانشگاه طب باکو دارید و همچنین پروسه ثبت نام اولیه دانشگاه طب باکو بین ۱ تا ۵ ماه زمانبر خواهد بود .

سوالات مصاحبه دانشگاه طب باکو

یکی از مراحل سخت برای پذیرش دانشگاه طب باکو انجام مصاحبه برای ورود به رشته های پزشکی دندان و داروسازی طب باکو میباشد شاید به نظر برسد که مصاحبه دانشگاه طب فرمالیته و راحت باشد ولی سالانه به خاطر محدود بودن ظرفیت پذیرش  ۳۰ درصد متقاضیان از مصاحبه رد میشوند و از روند ثبت نام بازمی مانند .

سوالات مصاحبه دانشگاه پزشکی باکو از دروس زیست فیزیک و شیمی میباشد . نکته مهم این است که علاوه بر سوالات درسی شما باید به زبان انتخابی خودتان تسلط کامل داشته باشید یعنی سطح زبانی که در دوران دبیرستان سپری کردید برای مصاحبه کاملا ناکافی است.

 

مدارک و شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه طب باکو

دانشگاه پزشکی باکو پذیرای دانشجویان بین‌المللی متعددی از کشورهای مختلف است. برخی از این کشورها عبارت‌اند از: ترکیه، هند، فلسطین، تونس، لبنان، یمن، چینف مراکش، عراق، سری لانکا، نپال، مصر و بولیوی.

مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه طب باکو نیاز دارید عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات که به انگلیسی یا آذری ترجمه شده باشند
 • معدل کل دیپلم بالای ۱۴
 • عکس ۳ در ۴
 • مدرک زبان، آیلتس یا تافل ( در صورت وجود )
 • گواهی مسابقات و المپیادهای علمی در صورت وجود
 • تسلط کامل به زبان انتخابی در مصاحبه دانشگاه طب یعنی سطح زبان دوران دبیرستان برای انجام این مصاحبه کاملا ناکافی میباشد .
 • اگر در مورد مدارک و ناکافی بودن سطح زبان و یا در روند مصاحبه مشکلی داشتید نگران نباشید چون موسسه مهاجرتی علم ویرا برای همه این مشکلات راهکاری دارد و ما میتوانیم پذیرش شما از دانشگاه طب باکو را به صورت کاملا تضمینی اخذ کنیم .

مصاحبه شما در زمان معین انجام شده و نیاز به اتصال اینترنت مناسب و وب‌کم دارید. هزینه انجام این مصاحبه 70 دلار آمریکا است که باید پیش از انجام مصاحبه پرداخت کنید. تا حداکثر 24 ساعت پس از مصاحبه نتیجه آن به شما اعلام می‌شود. در صورت قبولی، باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرده و یک تاریخ برای اپلای حضوری به شما اعلام می‌شود.

Study conditions at Baku Medical University

 

شرایط تحصیل در دانشگاه طب باکو

اولین مرحله آموزش در این دانشگاه، گذراندن یک دوره آمادگی (HK) است. کلاس‌های این دوره به زبان انتخابی شما بوده و 5 ماه زمان می‌برد. این کلاس‌ها در زمینه فیزیک پزشکی، شیمی پزشکی و زیست پزشکی خواهند بود. در پایان این دوره یک امتحان نهایی از شما گرفته شده و در صورت قبولی در این آزمون برای سال اول آموزش در رشته منتخب خود پذیرفته می‌شوید.

اگر در آزمون کالج طب باکو نمره کافی کسب نکردید دانشگاه یک بار دیگر به شما فرصت میدهد این به این معنا است که آزمون حاضرلیغ ساده و راحت است .

بدیهی است که برای گذراندن تحصیلات خود در دانشگاه طب باکو، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان دارید. مدارک زیر برای دریافت این ویزا مورد نیاز هستند.

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس
 • فرم تقاضای ویزا
 • پرداخت هزینه دریافت ویزا

هزینه دریافت ویزا در حالت استاندارد 35 دلار آمریکا بوده و 3 روز کاری به طول می‌انجامد. اگر بخواهید این فرایند با سرعت بیش‌تری انجام شود، می‌توانید با پرداخت 75 دلار آمریکا در 3 ساعت  ویزای خود را دریافت کنید.

 

شهریه تحصیل رشته‌های محبوب :

 تحصیل در دانشگاه طب باکو رایگان نبوده و ملزم به داخت شهریه است. این شهریه نسبت به بسیاری از کشورها پایین تر بوده و بسته به رشته و زبان انتخابی شما برای تحصیل تفاوتی در هزینه‌ها نخواهد داشت.

 •  هزینه دوره آموزشی اولیه 4000 دلار آمریکا است.
 • شهریه پزشکی طب باکو :5000 دلار
 • شهریه دندان پزشکی طب باکو  : 5000 دلار
 • شهریه داروسازی طب باکو : 5000 دلار
 • بهداشت عمومی : 5000 دلار
 • شهریه دوره رزیدنتی-تخصصی : 7000 دلار 

Dormitory of Baku Medical University

 

خوابگاه دانشگاه طب باکو

خوشبختانه دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه طب باکو این امکان را دارند که در خوابگاه‌های دانشگاه مستقر شوند. این خوابگاه‌ها در نزدیکی محوطه آموزشی و کلینیک‌ها قرار دارند. هر اتاق خوابگاه 3 نفره بوده و درای سرویس اختصاصی است. هزینه اقامت در خوابگاه برای هر سال تحصیلی 1000 منات است که تقریباً معادل 600 دلار آمریکا است. در ضمن در خوابگاه های دولتی دانشگاه طب غذا سرو نمیشود ولی در هر طبقه آشپزخانه برای پخت و پز موجود میباشد.

ساختمان خوابگاه دانشگاه طب باکو برای اتباع خارجی جدا از سایر خوابگاه ها میباشد .

به غیر از خوابگاه های دانشگاه ، یک خوابگاه خصوصی برای دانشجویان خارجی فراهم میباشد اسم این خوابگاه خصوصی یونیوریوم است که در نزدیکی دانشگاه قرار دارد اتاق های این خوابگاه ۴ نفره و درای سرویس اختصاصی ( حموم و دستشویی ) است این خوابگاه  برعکس خوابگاه های دولتی دارای سرو غذا میباشد یعنی دانشجو میتواند امکان انتخاب اتاق همراه غذا یا بدون غذا را داشته باشد .

هزینه هر نفر در خوابگاه یونیوریوم حدود ۴۵۰ منات میباشد هزینه هر غذای اضافی در خوابگاه یونیوریوم ۳ منات میباشد .

 

اعتبار مدرک پزشکی دانشگاه طب باکو 

همانطور که میدانید مدرک پزشکی دانشگاه طب باکو در ایران مورد ارزیابی قرار نمیگیرد و این به این معنا نیست که مدرک طب باکو اعتبار بین المللی ندارد اتفاقا مدرک طب باکو در تمام کشور ها و دانشگاه ها معتبر است . از زمان تاسیس این دانشگاه نزدیک به یک قرن میگذرد و همین موضوع میتواند دال بر اعتبار این دانشگاه در عرصه بین المللی باشد دز ضمن شما با اعتبار مدرک پزشکی طب باکو میتوانید در آزمون USMLE شرکت کنید و در کشور های آمریکایی ادامه تحصیل دهید .

برای تایید مدرک دانشگاه پزشکی باکو  در ایران شما میتوانید به یکی از ۳ روش زیر اقدام کنید :

 1. تحصیل یک مقطع بالاتر در دانشگاه مورد تایید 
 2. دو سال کار کردن در کشوری که دانشگاه مورد تایید داشته باشد ( کشور ترکیه یا روسیه و …)
 3. شرکت در آزمون بین المللی 

سوالات متداول

آیا مدرک دانشگاه طب باکو مورد تایید وزارت بهداشت ایران است ؟

مدرک دانشگاه طب باکو در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی اعتبار دارد و قدمت دانشگاه به بیش از یک قرن میرسد که این مورد هم یکی از دلایل اعتبار این دانشگاه در سطح جهانی است و شاید در سال های آتی مورد تایید ایران هم قرار بگیرد .

مصاحبه دانشگاه طب باکو به چه صورت است ؟

یکی از مراحل سخت برای پذیرش دانشگاه طب باکو انجام مصاحبه هستش شاید به نظر برسد که مصاحبه طب باکو فرمالیته و راحت باشد ولی سالانه به خاطر محدود بودن ظرفیت پذیرش  ۳۰ درصد متقاضیان از مصاحبه رد میشوند . موسسه علم ویرا پذیرش و مصاحبه شما رو تضمینی انجام میدهد با مشاوران ما در ارتباط باشید

دانشگاه طب باکو خوابگاه برای دانشجویان ارائه میکند ؟ 

بله , خوشبختانه دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه طب باکو این امکان را دارند که در خوابگاه‌های دانشگاه مستقر شوند. 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون