تحصیل داروسازی در گرجستان
توسط تیم علم ویرا
26 مهر 2

تحصیل داروسازی در گرجستان

گرجستان کشوری کوچک در مرز اروپا و آسیا است که به دلیل نزدیکی به کشور ایران در سال‌های اخیر پذیرای مهاجرین تحصیلی زیادی بوده است. رشته داروسازی یکی از رشته‌های محبوب است و از جایی که پذیرش و قبولی در این رشته سخت است مهاجرت تحصیلی برای داروسازی با استقبال روبه‌رو شده است. کشور گرجستان با دانشگاه‌های شناخته شده و رنکینگ بالا در رشته داروسازی به انتخاب دانشجویان بین‌المللی زیادی تبدیل شده است. تحصیل داروسازی در گرجستان نیاز به داشتن شرایط خاص و گذراندن دوره‌های پیش داروسازی قبل از ورود به دانشگاه است.

رشته داروسازی به‌صورت پیوسته و ناپیوسته برگزار می‌شود و در مقطع دکترا نیز پذیرش دارد. هزینه رشته داروسازی گرجستان بین 4000 تا 6000 دلار است و رایگان نیست. تحصیل در این رشته 6 الی 8 سال به طول می‌انجامد و زبان آموزش انگلیسی و روسی است که دانشجو حق انتخاب دارد. کیفیت آموزش بالا، هزینه تحصیلی مناسب و اختصاص بورسیه‌های تحصیلی از جمله عوامل موثر در مهاجرت تحصیلی به گرجستان است. موسسه مهاجرتی علم ویرا با مشاوره‌های تخصصی رایگان شما را یک قدم به هدفتان نزدیک تر می‌کنند.

آشنایی با کشور گرجستان

کشور کوچک گرجستان هم مرز با روسیه و ارمنستان است و پایتخت آن شهر زیبای تفلیس است. این کشور پلی برای مهاجرت مردم خاورمیانه به اروپا است. زبان رسمی کشور گرجی و دین اکثر مردم مسیحی است. سطح علمی بالا و استانداردهای آموزشی، هزینه زندگی خوب، نزدیکی به اروپا، آرامش و نزدیکی به ایران این کشور را مقصدی برای مهاجرت تبدیل کرده است. در گرجستان نرخ بیکاری به 12 درصد رسیده است و بازار کار به نسبت خوب است و اقتصاد نسبتاً پویایی نیز دارد.

از عواملی که کشور گرجستان را به مقصد دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است هزینه‌های تحصیلی و زندگی کم نسبت به سایر کشورها است و مدارک تحصیلی دانشگاه‌های آن مورد تایید در اروپا و آمریکا است. در این کشور امنیت و آزادی اجتماعی برقرار است و نیازی به ارائه مدرک زبان بین‌المللی نیست. از رشته‌های پر طرف‌دار، تحصیل داروسازی در گرجستان است. هرچند برای پذیرش در این رشته نیاز به آزمون ورودی نیست؛ اما باید بهترین نمرات را کسب کرد؛ چرا که رقابت بالا است. دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند در همین کشور مشغول به کار شوند و یا به دلیل نزدیکی به کشورهای اروپایی به‌راحتی به اروپا مهاجرت کنند.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان

تحصیل داروسازی در گرجستان

امروزه باتوجه‌به شرایط عالی و مناسبی که دانشگاه‌های کشور گرجستان برخوردار هستند، پذیرش بالایی در رشته پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی دارند که شرایط ورود و پذیرش در این رشته‌ها راحت است. تحصیل داروسازی در گرجستان مانند تحصیل پزشکی در گرجستان نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارد و فقط متقاضی باید در درس‌های شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی مقطع دبیرستان نمرات بالایی کسب کرده باشد. برای تحصیل در رشته داروسازی نیاز به طی‌کردن مراحل زیر است.

 • در ابتدا دانشجو باید یک دوره پیش داروسازی را پشت سر بگذارد. برای این دوره 69 ساعت زمان نیاز است و بعد از گذراندن آن، می‌توان در دوره‌های D شرکت کرد. این دوره نیز 4 سال است و دانشجو در 3 سال اول فقط باید آموزش ببیند و سپس در سال آخر تحصیل به صورت عملی در دوره APPES شرکت کند.
 • در مرحله دوم دانشجو باید در آزمون PCAT کشور آذربایجان شرکت کند و حداقل نمره قبولی را کسب کند. معمولاً این آزمون در ماه‌های سپتامبر و ژانویه برگزار می‌شود. ماه سپتامبر تنها زمان برای شروع دوره تحصیل داروسازی در گرجستان است. در مرحله آخر نتیجه این آزمون همراه با نمرات تحصیلی دانشجو، انگیزه‌نامه و یک مصاحبه و توصیه‌نامه تعیین می‌کند که دانشجو شرایط پذیرش و ثبت‌نام را دارد.
 • اگر شرایط ذکر شده وجود داشت متقاضی بهتر است در PHARMCAS ثبت‌نام کند تا در آنجا مدارک بررسی شود. پس از بررسی‌شدن مدارک، یک شناسه تعیین می‌شود و این شناسه باید تا زمان اتمام تحصیل نزد دانشجو باقی بماند.
 • بعد از انجام همه مراحل باید برای دریافت پذیرش قطعی و شروع دوره اصلی اقدام کرد.

برای تحصیل داروسازی در گرجستان علاوه بر شرایط ذکر شده نیاز به امتیازهای لازم و ضروری به شرح زیر است:

امتیازهای لازم برای تحصیل داروسازی در گرجستان

امتیازهای لازم برای تحصیل داروسازی در گرجستان

برای تحصیل داروسازی گرجستان متقاضی باید حداقل نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها که 900 در آزمون SAT و 19 در آزمون ACT است را کسب کند. در اکثر دانشگاه‌های داروسازی این کشور مدرک کارشناسی دانشجویان  به عنوان پیش‌داروسازی قبول می‌شود و دیگر نیازی به پشت سر گذاشتن دوره پیش‌داروسازی توسط دانشجو نیست.

چرا تحصیل داروسازی در گرجستان

داروسازی رشته پرطرف‌داری در میان دانشگاه‌های گرجستان است که از سراسر دنیا دانشجو می‌پذیرد. جدای از هزینه زندگی مناسب و نزدیکی این کشور، مزایای فراوان دیگری نیز وجود دارد که منجر به افزایش مهاجرت تحصیلی به گرجستان شده است. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود.

 • پذیرش بدون نیاز به آزمون ورودی و فقط شرکت در مصاحبه شفاهی
 • هزینه مناسب تحصیل داروسازی در گرجستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی
 • اقامت در گرجستان بدون اخذ ویزا به مدت ۴۵ روز و نکته مثبت برای خانواده دانشجویان
 • امکان تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی
 • عدم نیاز به ارائه و داشتن مدرک زبان برای دوره عمومی داروسازی
 • کیفیت آموزشی عالی و مطابق با استانداردهای اروپا و آمریکا
 • اعتبار مدرک داروسازی در کشورهای اروپایی
 • وجود اساتید باتجربه در زمینه داروسازی
 • ارتباط مؤثر بین دانشگاه و مراکز درمانی و بهداشتی
 • امکان شرکت در دوره‌های زبان و دریافت مدرک زبان
 • تدریس داروسازی به شیوه مدرن
 • زمان تحصیل مناسب

چارت درسی رشته داروسازی در گرجستان

چارت درسی داروسازی و مهم‌ترین دانشگاه‌ های ارائه‌دهنده

رشته داروسازی در معتبرترین دانشگاه‌های گرجستان با حد استاندارد جهانی تدریس می‌شود و آموزش‌های عملی و گذراندن دوره‌های آموزشی دانشجو را برای ورود به جامعه آماده می‌کنند. در ادامه به معرفی دانشگاه‌های ارائه‌دهنده داروسازی و چارت درسی پرداخته می‌شود.

1. چارت درسی رشته داروسازی

چارت تحصیل داروسازی در گرجستان در مقطع کارشناسی شامل 240 واحد است که 222 واحد در موضوعات اصلی و 18 واحد در مقاطع انتخابی را شامل می‌شود. بسته به دانشگاهی که انتخاب می‌شود ممکن است تفاوت‌هایی در چارت درسی داروسازی وجود داشته باشد از دروس آموزشی در دانشگاه‌ها به روانشناسی اجتماعی، شیمی دارویی، داروسازی، مبانی مدیریت مراقبت‌های بهداشتی و فناوری دارویی می‌توان اشاره کرد. مدت دوره کارشناسی 5 تا 6 سال است که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی می‌تواند در آزمایشگاه‌ها، مراکز بهداشتی، آزمایشگاه‌های سم‌شناسی، شرکت‌های داروسازی، داروخانه‌ها، شرکت‌های بیمه درمانی، کنترل کیفیت مواد مخدر و… مشغول به کار شود.

پس از اتمام دوره عمومی داروسازی، دانشجو می‌تواند یکی از گرایش‌های تخصصی این رشته را انتخاب کند. برخی از این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 • تکنولوژی داروسازی
 • داروشناسی
 • عمل بالینی
 • ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی)
 • تحقیق و توسعه دارویی
 • رژیم‌های غذایی دارویی
 • میکروب‌شناسی

2. دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته داروسازی

دانشگاه نقش مؤثری در یادگیری و پیشرفت شغلی دارد. دانشگاه‌های گرجستان در سطح بالای علمی قرار داشته و اساتید با جدیدترین روش‌ها تدریس می‌کنند. برای تحصیل داروسازی در گرجستان باید به بررسی دانشگاه‌ها پرداخت و باتوجه‌به شهر انتخابی، بودجه و شهریه‌ها انتخاب کرد. دانشگاه‌ها هم به‌صورت خصوصی هستند هم به‌صورت دولتی و هزینه رشته داروسازی گرجستان رایگان نیست. از جمله دانشگاههای برتر گرجستان به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

تحصیل داروسازی در دانشگاه تفلیس گرجستان

1. دانشگاه داروسازی تفلیس

برای تحصیل داروسازی در گرجستان یکی از بهترین دانشگاه‌ها دانشگاه تفلیس است که از دانشکده‌های قدیمی و موفق با قدمت ۱۰۰ ساله است. داروسازی تفلیس در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است و برای تحصیل داروسازی در این دانشگاه همه متقاضیان بین‌المللی ملزم به گذراندن مصاحبه به‌منظور تعیین حداقل سطح زبان B2 هستند.

2. دانشگاه داروسازی گرجستان

در آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های منتشر شده توسط سازمان بین‌المللی Webometrics دانشگاه گرجستان بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های خصوصی گرجستان را دارد و در بین 10 موسسه آموزشی منطقه‌ای برتر نیز قرار دارد. دانشکده در حال حاضر علاوه بر برنامه‌های بهداشت عمومی، برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه داروسازی و مدیریت مراقبت‌های بهداشتی را نیز اجرا می‌کند.

3. تحصیل داروسازی در گرجستان؛ دانشگاه دولتی شوتا روستاولی

دانشگاه دولتی شوتا روستاولی یک مؤسسه آموزش عالی در گرجستان است که در سال 1923 تاسیس شده است. این دانشگاه با سابقه طولانی 80 ساله در حال حاضر دانشگاه مجهز به فناوری‌ها و زیر ساخت مدرن است. تحصیل داروسازی در دانشگاه دولتی شوتا روستاولی در مقطع کارشناسی به مدت  4 سال است و تدریس به زبان گرجستانی است. برای پذیرش سن باید 17 سال تا 31 دسامبر باشد و حداقل نمره کسب شده در امتحانات پایان دوره متوسطه 50 باشد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به گرجستان

شرایط مهاجرت تحصیلی به گرجستان

متقاضیان تحصیل داروسازی در گرجستان ابتدا باید مدارک خود را تحویل دانشگاه دهند و پس از تأیید مدارک می‌توانند ثبت انجام دهند. این مدارک عبارت‌اند از:

 • ارائه ترجمه تمام مدارک تحصیلی اعم از دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه گواهی تولد دانشجو
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • برخورداری از تمکن مالی برای زندگی در کشور گرجستان
 • ارائه آزمایش‌های پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • ارائه گواهی پذیرش از دانشگاه موردنظر
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ویزا دانشجویی این کشور
 • ارائه رسید پرداخت هزینه دانشگاه برای بررسی
 • ارائه نامه درخواست پذیرش به دانشکده‌های داروسازی

تحصیل داروسازی در گرجستان؛ بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه تحصیلی برای رشته داروسازی در کشور گرجستان به این صورت است که دانشجو به‌صورت کامل و یا به‌صورت نیمه‌کامل تحت حمایت دولت یا دانشگاه قرار می‌گیرد و شرایطی فراهم می‌شود تا افراد دانشجو بتوانند از طریق آن وارد کشور گرجستان شوند. برای دریافت این بورسیه باید به سطح عالی و خوب در زبان رسید و از رزومه برجسته‌ای برخوردار بود. تحصیل داروسازی در گرجستان رایگان نیست و بورسیه هزینه‌ها را تا 50 درصد کاهش می‌دهد.

سن، زبان، نمرات تحصیلی، مقالات و برخی شرایط دیگر در دریافت بورسیه تحصیلی به دانشجو کمک می‌کند. افرادی که از بورسیه تحصیلی داروسازی گرجستان برخوردار می‌شوند، نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه خرید کتاب، هزینه بیمه درمانی، هزینه اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و… را ندارند و هر ماه به‌عنوان کمک‌هزینه تحصیلی مقدار کمی پول دریافت خواهند کرد.

هزینه رشته داروسازی گرجستان

هزینه رشته داروسازی گرجستان

تحصیل داروسازی در گرجستان هزینه‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد که شامل هزینه تحصیل، مسکن، خوراک و رفت‌وآمد می‌شود. هزینه رشته داروسازی گرجستان بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت است و از سایر کشورهای اروپایی کمتر است. به‌صورت تقریبی این هزینه تحصیلی برای سال اول حدود 7000 دلار و در سال‌های بعدی حدود 5000 دلار است. از جمله هزینه داروسازی دانشگاه‌ها می‌توان به چند دانشگاه اشاره کرد، دانشگاه تفلیس 3500 دلار درسال، دانشگاه گرجستان 4500 دلار در سال و دانشگاه شوتا روستاولی 4000 دلار در سال است.

هزینه‌های دیگر زندگی دانشجویی بستگی به نوع زندگی انتخابی و محل زندگی دارد. هزینه اجاره در شهر تفلیس 100 دلار است و به صورت تقریبی هزینه زندگی سالانه 7200 دلار می‌شود. برای شرایط اضطراری نیز باید مبلغی را کنار گذاشت.

جمع‌بندی

گرجستان از جمله کشورهایی است که با پیشرفت‌های علمی و ارائه خدمات مدرن موردتوجه علاقه‌مندان به تحصیل از سراسر دنیا قرار گرفته است. پذیرش در رشته‌های پزشکی و داروسازی این کشور نیازی به آزمون ورودی ندارد و به‌صرف داشتن شرایط خاصی ادامه تحصیل ممکن است. هزینه رشته داروسازی گرجستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر و مناسب است و با بهره از بورسیه تحصیلی هزینه‌ها تا 50 درصد کاهش می‌یابد. زبان تدریس در دانشگاه‌های گرجستان انگلیسی و روسی است و دانشجو می‌تواند زبان مد نظر خود را انتخاب کند.

برای تحصیل داروسازی در گرجستان ابتدا باید یک دوره آماده‌سازی را گذارند. مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های گرجستان در کشورهای اروپایی و آمریکا معتبر است و پیداکردن کار و پیشرفت‌های شغلی سخت نیست. هزینه‌های زندگی کم، آرامش و امنیت، دانشگاه‌ها با سطح علمی بالا و نزدیکی به ایران باعث شده مهاجرت تحصیلی به گرجستان بیشتر از گذشته شود. مؤسسه معتبر علم ویرا با 9 سال سابقه خدمات مهاجرت در کوتاه‌ترین زمان و پرداخت کمترین هزینه مهاجرت تحصیلی به گرجستان را به واقعیت تبدیل می‌کند. با ارسال فرم مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما در علم ویرا همراه باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه