تحصیل پرستاری در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
5 مهر 2

تحصیل پرستاری در آذربایجان؛ ویزای تحصیلی آذربایجان + شرایط تحصیل

به دلیل کمبود نیروی کار پرستاری در آذربایجان تحصیل پرستاری در آذربایجان با استقبال زیادی مواجه شده است. سیستم بهداشت و درمان آذربایجان در چندسال اخیر تحولات ساختاری قابل‌توجهی داشته است.  تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با تکنولوژی روز دنیا، تأسیس کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مجهز برای ارائه خدمات نوین پزشکی به مراجعین بخشی از سیاست‌های توسعه وزارت بهداشت و درمان آذربایجان است. این در حالی است که آذربایجان برای این حجم از مراکز پزشکی و درمانی با کمبود نیروی کار روبرو شده است و به پزشکان و پرستاران بیشتری برای فعالیت در مراکز پزشکی و درمانی نیاز دارد.

تمام این عوامل فرصت مناسبی است تا بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در آذربایجان در رشته پرستاری ترغیب شوند. ازطرف دیگر هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. نزدیکی دو کشور ایران و آذربایجان و اشتراک فرهنگی بین دو کشور از دیگر فاکتورهایی است که موجب شده هرساله بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیل پرستاری در آذربایجان را انتخاب کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات علم ویرا رشته پرستاری و تحصیل در این رشته را بررسی می‌کنیم.

درباره آذربایجان

قبل از پرداختن به مبحث تحصیل پرستاری در آذربایجان بهتر است اطلاعاتی کلی درباره این کشور داشته باشیم. کشور آذربایجان در جنوب کوه‌های قفقاز در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و با کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان، روسیه و ترکیه مرز مشترک دارد. جمعیت آذربایجان بالغ بر 10 میلیون نفر است و نیمی از مردم در مناطق شهری زندگی می‌کنند. اغلب مردم مسلمان هستند؛ ولی حکومت آذربایجان سکولار بوده و ادیان دیگر مانند ارتدوکس ارمنستان و ارتدوکس روسیه نیز در کشور وجود دارند. زبان رسمی کشور آذربایجان آذری است و مردم به زبان روسی نیز صحبت می‌کنند.

طول دوره تحصیل پرستاری در آذربایجان

تحصیل پرستاری در آذربایجان

پرستاری یکی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های آذربایجان است که متقاضیان زیادی نیز دارد. به دلیل کمبود نیروی کار پرستاری در آذربایجان این رشته تحصیلی از بین متقاضیان خارجی نیز دانشجویان زیادی می‌پذیرد. ازطرف دیگر دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در سیستم بهداشت و درمان آذربایجان مشغول به کار شوند.

همچنین دانشجویان بین‌المللی اگر دارای مدرک کارشناسی پرستاری باشند می‌توانند برای ادامه تحصیلات در مقاطع تکمیلی در آذربایجان درخواست دهند؛ البته برای این کار ابتدا باید معادل‌سازی مدارک انجام شود. تحصیل پرستاری در آذربایجان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

دانشگاه ‌های تحصیل رشته پرستاری در آذربایجان

کشور آذربایجان بعد از استقلال و جدایی از شوروی سابق سیاست‌های محکمی برای توسعه کشور خود در پیش گرفته است. یکی از جنبه‌های توسعه و پیشرفت، سرمایه‌گذاری در بخش آموزش عالی و همچنین سیستم بهداشت و درمان است. کشور آذربایجان با این هدف، استاندارهای آموزشی در دانشگاه‌های خود را بر اساس شیوه‌های نوین جهانی پیش می‌برد و آموزش در دانشگاه‌ها دارای کیفیت بالایی هستند.

همچنین استفاده از تجهیزات مدرن برای تعلیم دانشجویان به‌ویژه رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های آن موجب افزایش اعتبار مدرک دانشگاهی کشور آذربایجان در سطح بین‌المللی شده است. تمام این عوامل موجب افزایش متقاضیان خارجی برای تحصیل پرستاری در آذربایجان شده است. دانشگاه‌های آذربایجان برای تحصیل پرستاری عبارت‌اند از:

 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه پزشکی آذربایجان
 • دانشگاه دولتی باکو
 • دانشگاه سومقاییت
 • دانشگاه اولداریوردو

تمام این دانشگاه‌ها به‌جز دانشگاه سومقاییت در شهر باکو هستند. دانشگاه سومقاییت در شهر سومقاییت واقع شده است. در ادامه دو دانشگاه از دانشگاه‌های تحصیل رشته پرستاری را معرفی می‌کنیم.

مزایای تحصیل پرستاری در آذربایجان

1. تحصیل پرستاری در آذربایجان؛ دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان

یکی از دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل پرستاری در آذربایجان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان واقع در شهر باکو است. این دانشگاه در 19 ژوئن سال 1930 تأسیس شد و یکی از دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری بسیار معتبر در آذربایجان است. فارغ‌التحصیلان بعد از پایان دوره تحصیل به‌راحتی جذب بازار کار می‌شوند.

یکی از شرایط ورود به این دانشگاه شرکت در برنامه آموزشی پیش از ورود به دانشگاه است. شرکت‌کنندگان در این برنامه آموزشی برای آزمون USMLE-1 آماده می‌شوند. یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان داشتن مدرک زبان روسی یا مدرک آیلتس 5.5 است.

2. دانشگاه قفقاز آذربایجان

بعد از استقلال جمهوری آذربایجان، دانشگاه قفقاز در سال 1993 تأسیس شد. دانشگاه قفقاز آذربایجان یک دانشگاه خصوصی در شهر باکو است و هرساله دانشجویان بین‌المللی زیادی متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل پرستاری در آذربایجان دانشگاه قفقاز را انتخاب می‌کنند؛ زیرا کیفیت آموزشی دانشگاه در سطح خوبی قرار دارد و تجهیزات مدرن و اساتید دانشگاه از دیگر نقاط قوت دانشگاه قفقاز هستند.

تحصیل پرستاری در آذربایجان؛ مقطع کارشناسی

تحصیل رشته پرستاری در آذربایجان از رشته‌های محبوب است و هرساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در این رشته راهی کشور آذربایجان می‌شوند. به دلیل آنکه برای ادامه تحصیل پرستاری در مقاطع تکمیلی باید مدرک کارشناسی پرستاری ایران در آذربایجان معادل‌سازی شود، بسیاری از دانشجویان ایرانی ترجیح می‌دهند که دوره کارشناسی پرستاری خود را در آذربایجان بگذرانند.

دوره کارشناسی تحصیل پرستاری در آذربایجان 4 سال است و دروس به دو زبان آذری و انگلیسی ارائه می‌شوند. هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان در مقطع کارشناسی مناسب است.

بورسیه تحصیل پرستاری در آذربایجان

مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید از دانشگاه‌های خارجی مورد تأیید آذربایجان مدرک کارشناسی داشته باشند. در غیر این صورت باید معادل‌سازی مدارک انجام شود. هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد مقرون‌به‌صرفه است، درس‎ها به زبان انگلیسی و دوره تحصیل دو سال است.

تحصیل پرستاری در آذربایجان؛ مقطع دکتری

داشتن یک رزومه تحصیلی عالی برای ادامه تحصیل پرستاری در آذربایجان در مقطع دکتری ضروری است. طول دوره دکتری پرستاری در آذربایجان 4 سال و زبان تحصیل انگلیسی است. مقطع دکتری معمولاً مناسب دانشجویانی است که در فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی فعال هستند. دانشجویان مقطع دکتری باید دارای معدل خوب و مقالات علمی معتبر در ژورنا‌ل‌ها باشند.

هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان

همان‌طور که هزینه تحصیل پزشکی یا تحصیل دندانپزشکی در آذربایجان مقرون‌به‌صرفه است این گزینه شامل هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان هم می‌شود. شهریه رشته پرستاری مانند هر رشته دیگری به مقطع تحصیلی و دانشگاه بستگی دارد. به طور میانگین هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان سالانه 15000-5000 دلار است. این میزان شهریه به شهر محل دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد.

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در آذربایجان

مزایای تحصیل رشته پرستاری آذربایجان

به دلیل کمبود نیروی کار پرستاری در آذربایجان، تحصیل پرستاری در آذربایجان مزایای زیادی برای دانشجویان دارد؛ زیرا هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان اقتصادی است. همچنین امکان اشتغال به کار بعد از فارغ‌التحصیلی در مراکز درمانی این کشور وجود دارد. در ادامه مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور آذربایجان و رشته پرستاری را ذکر می‌کنیم.

 • امکانات آموزشی تئوری و عملی مطابق با استانداردهای روز دنیا
 • هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی مقرون‌به‌صرفه
 • دریافت صلاحیت‌های حرفه‌ای مطابق با نیاز روز جامعه
 • امکان اشتغال به کار در آذربایجان بعد از پایان تحصیلات
 • اخذ اقامت کشور آذربایجان
 • حقوق مناسب رشته پرستاری
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

شرایط تحصیل رشته پرستاری در آذربایجان

مدرک کارشناسی پرستاری یک مدرک پیشرفته است و فارغ‌التحصیلان با داشتن مدرک پرستاری از دانشگاه‌های آذربایجان می‌توانند به‌عنوان یک پرستار باصلاحیت مشغول به کار شوند. دانشجویان پرستاری آذربایجان در دوره تحصیلی با هسته‌های اصلی پرستاری، رفتارهای بالینی، مدیریت داروها، مهارت‌های ضروری پرستاری و نوع درمان و رفتار با بیماران را فرامی‌گیرند.

برای ورود به دانشگاه و تحصیل پرستاری در آذربایجان کسب نمرات عالی در دبیرستان به‌ویژه دروس پایه یعنی زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی ضروری است. همچنین دانشجویان باید در درس زبان انگلیسی نیز نمرات خوبی داشته باشند.

مزایای تحصیل پرستاری در آذربایجان

اخذ بورسیه تحصیل در آذربایجان و رشته پرستاری

تحصیل در رشته پرستاری در آذربایجان رایگان نیست؛ ولی دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای دریافت بورسیه اقدام کنند.

بورسیه تحصیل پرستاری در آذربایجان می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان یا هزینه زندگی دانشجو را پوشش دهد و به‌این‌ترتیب هزینه تحصیل رشته پرستاری آذربایجان کاهش یابد. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی باید دارای رزومه علمی قوی یا مقالات علمی معتبر باشند یا در طول تحصیل در دانشگاه دارای نمرات درخشان داشته باشند.

کار دانشجویی در طول دوره تحصیل پرستاری در آذربایجان

یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی به آذربایجان امکان داشتن کار دانشجویی در طول دوره تحصیل رشته‌های پزشکی و پرستاری است. دانشجویان مشغول به تحصیل در آذربایجان در رشته پرستاری بر اساس مقطع تحصیلی خود می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند. دانشجویان ازطریق کار دانشجویی که مدت‌زمان آن 15-10 ساعت در هفته است، می‌توانند بخشی از هزینه‌ تحصیل رشته پرستاری آذربایجان یا هزینه زندگی خود را تأمین کنند.

حقوق پرستاری در آذربایجان

بر اساس آخرین آمارهای اعلام‌شده در سال 2023 میانگین حقوق پرستاران 2849 منات آذربایجان برابر 1676 دلار آمریکا است. کمترین میزان حقوق پرستاران در سال 2023 در آذربایجان 1900 منات و بیشترین حقوق 5690 منات گزارش شده است. افزایش حقوق پرستاران در آذربایجان با سابقه، تحصیلات و نوع حرفه پرستاران رابطه مستقیم دارد. نکته مهم اینکه در آذربایجان حقوق پرستاران زن 19درصد بیشتر از مردان است.

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در آذربایجان

اخذ پذیرش تحصیل پرستاری در آذربایجان

متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در آذربایجان باید ابتدا برای اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آذربایجان عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش با امضا متقاضی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • عکس رنگی 3 در 4
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

اخذ ویزای تحصیل پرستاری در آذربایجان

متقاضیان تحصیل در آذربایجان در رشته پرستاری بعد از اطمینان از اخذ پذیرش باید نسبت به اخذ ویزای تحصیل پرستاری در آذربایجان اقدام کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • مدرک واریز هزینه بررسی مدارک

جمع‌بندی

به دلیل شرایط تحصیلی و شغلی خوب رشته پرستاری در آذربایجان بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل پرستاری در آذربایجان را انتخاب می‌کنند. پیروی از استانداردهای آموزشی بین‌المللی، استفاده از تجهیزات مدرن روز برای آموزش و حضور اساتید معتبر در دانشگاه‌ها از عواملی هستند که موجب افزایش اعتبار مدرک پرستاری دانشگاه‌های آذربایجان شده است.

هزینه رشته پرستاری آذربایجان در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرفته بسیار مقرون‎به‌صرفه و اقتصادی است. البته امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان وجود دارد و شرایطی همچون رزومه علمی قوی، نمرات تحصیلی درخشان و انتشار مقالات یا تحقیقات علمی معتبر در اخذ بورسیه دخیل هستند.

به دلیل کمبود نیروی کار در بیمارستان‌های آذربایجان جذب دانشجو برای تحصیل در آذربایجان در رشته پرستاری افزایش‌یافته است. امکان اشتغال به کار بعد از تحصیل و درآمد خوب پرستاران در آذربایجان دلایل خوبی هستند که به دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل پرستاری در این کشور انگیزه می‌دهند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا یکی از بهترین و معتبرترین مؤسساتی است که در زمینه تحصیل در خارج از کشور تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه‌ها، رشته‌های تحصیلی، هزینه تحصیل و زندگی و… را بادقت بررسی می‌کند. سپس با همراهی مشاوران و وکلای مؤسسه بهترین راهکارها و روش‌های قانونی را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و ازجمله کشور آذربایجان در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. برای درخواست مشاوره رایگان می‌توانید به آدرس elmevira.com/req/ مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون