صفر تا صد هزینه زندگی در روسیه
توسط تیم علم ویرا
15 آبان 2

صفر تا صد هزینه زندگی در روسیه

قبل از بحث درباره هزینه زندگی در روسیه بهتر است نگاهی کلی به این کشور داشته باشیم. فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است و در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور پهناور با دریای برینگ، بالتیک، خزر و دریای سیاه مرز آبی دارد. بخشی از کشور روسیه در آسیای شمالی و بخشی دیگر از آن در قسمت اروپا شرقی قرار دارد. ازآنجایی‌که روسیه یکی از کشورهای قدرتمند جهان در عرصه سیاست است تلاش می‌کند تا اعتبار دانشگاه‌های خود را نیز بالا ببرد. به همین دلیل با افزایش کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها، دانشجویان بین‌المللی زیادی متقاضی تحصیل در روسیه هستند.

علاوه بر معتبربودن دانشگاه‌های مختلف این کشور، هزینه تحصیل در روسیه نیز مناسب است. به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل و زندگی در روسیه بسیاری از دانشجویان و غیردانشجویان، مهاجرت به روسیه را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از علم ویرا اطلاعات جامع درباره مهاجرت و هزینه زندگی در روسیه را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

روسیه با وسعت 17 میلیون کیلومتر مربع، پهناورترین کشور جهان است. این کشور که در شمال آسیا و شرق اروپا واقع شده با دریاهای خزر، برینگ، بالتیک و دریای سیاه مرز آبی دارد. همچنین روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی نیز دارای مرز مشترک زمینی است. در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه زندگی در روسیه مناسب است. ازطرف دیگر شرایط مناسب تحصیل، کار و هزینه تحصیل در روسیه موجب افزایش محبوبیت این کشور شده است. به همین دلیل مهاجرت به روسیه یکی از گزینه‌هایی است که دانشجویان یا افراد دیگر آن را انتخاب می‌کنند.

زندگی در روسیه

ایران یکی از کشورهای آسیایی است که با روسیه مرز زمینی و آبی مشترک دارد. شرایط تحصیل، زندگی و هزینه زندگی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مناسب‌تر است. همچنین شرایط اخذ ویزای روسیه نیز دشوار نیست. از طریق ثبت شرکت در روسیه و سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توان به روسیه مهاجرت کرد. به دلیل افزایش رشد اقتصادی روسیه تعداد زیادی از شرکت‌های بین‌المللی در روسیه فعالیت می‌کنند.

تحولات اقتصادی روسیه موجب پدیدآمدن فرصت‌های شغلی جدید در این کشور و درنتیجه افزایش مهاجرت به روسیه شده است. بسیاری از فعالان تجاری خارجی در شهرهای بزرگ مانند مسکو و سن‌پترزبورگ مشغول فعالیت هستند. همچنین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با درنظرگرفتن اعتبار دانشگاه‌های روسیه و امکان اخذ مجوز تحصیل در این کشور، عازم دانشگاه‌های روسیه می‌شوند.

مهاجران کدام شهرهای روسیه را انتخاب می کنند؟

اغلب افرادی که خود را برای مهاجرت به روسیه آماده می‌کنند در این دو گروه قرار دارند: 1. تجار و فعالان اقتصادی و 2. دانشجویان. به همین دلیل این مهاجران در شهرهای بزرگ روسیه ساکن می‌شوند؛ زیرا زندگی در شهرهای بزرگ ازنظر درآمد و امکانات زندگی در سطح بالایی است.

شهرهای مسکو، کازان، سن‌پترزبورگ، ایرکوتسک و ولادی واستوک از جمله مهم‌ترین شهرها هستند که اغلب فعالان اقتصادی در آنجا ساکن می‌شوند. علاوه بر شهرهای مسکو، کازان و سن‌پترزبورگ شهرهایی مانند نووسیبیرسک که دانشگاه‌های بین‌المللی دارند پذیرای دانشجویان خارجی هستند. در مقایسه با کلان‌شهرهای بسیاری از کشورهای جهان، هزینه زندگی در روسیه مقرون‌به‌صرفه است.

هزینه زندگی در روسیه؛ زندگی روزمره

هزینه زندگی در روسیه؛ زندگی روزمره

افرادی که قصد دارند برای کار، زندگی یا تحصیل به روسیه مهاجرت کنند باید از تمام شرایط و همچنین هزینه زندگی در روسیه مطلع باشند. اولین نکته اینکه واحد پول روسیه روبل است؛ ولی برای درک راحت‌تر هزینه‌های زندگی در این کشور هزینه‌ها را به دلار بیان می‌کنیم. برای یک فرد مجرد هزینه زندگی در روسیه تقریباً 500-400 دلار در ماه است.

البته آنچه که گفتیم رقم میانگین است و میزان هزینه‌ها به شهر محل زندگی نیز بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال هزینه زندگی در مسکو بیشتر از شهر سن‌پترزبورگ است. هزینه زندگی یک خانواده چهارنفره در روسیه، بدون درنظرگرفتن اجاره منزل، حدود 1712 دلار در ماه است. در ادامه میانگین قیمت برخی کالاهای اساسی در روسیه را مشاهده می‌کنید.

مورد هزینه (دلار)
هزینه ماهیانه منزل (گاز، برق، آب و…) 98 دلار
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر 375 دلار
یک لیتر بنزین 61/. دلار
بلیت حمل‌ونقل عمومی 41/. دلار
تاکسی (1 کیلومتر) 35/. دلار
تخم‌مرغ (12 عددی) 1.21 دلار
آب‌معدنی (1.5 لیتر) 56/. دلار
شیر (1 لیتر) 92/. دلار
فیله مرغ (1 کیلو) 3.93 دلار
گوشت گاو (1 کیلو) 7.55 دلار
کفش اسپرت (یک جفت) 85.36 دلار
شلوار جین 68-75  دلار
لباس تابستانی (یک دست) 40-45  دلار
کفش چرم مردانه 102 دلار
هزینه اینترنت 6.36 دلار
یک وعده‌غذا در رستوران متوسط 8 دلار

 

این قیمت‌ها به‌صورت میانگین هستند و هزینه زندگی در روسیه به سبک زندگی افراد و شهر محل سکونت بستگی دارد.

هزینه زندگی در روسیه؛ هزینه اجاره منزل

یکی از موارد بسیار مهم دررابطه‌با هزینه زندگی در روسیه، هزینه محل سکونت است. هزینه اجاره آپارتمان در روسیه به شهر محل سکونت، نوع آپارتمان و مکان قرارگیری آن بستگی دارد. چند خواب بودن، قرارگیری در حومه شهر یا مرکز شهر و… همگی در تعیین هزینه اجاره منزل تأثیر مستقیم دارند. در ادامه موضوع مهاجرت به روسیه و هزینه زندگی در این کشور، میزان اجاره‌بهای انواع آپارتمان را مشاهده می‌کنید.

نوع آپارتمان محل هزینه ماهیانه
1 اجاره آپارتمان یک‌خوابه مرکز شهر 421 دلار
2 اجاره آپارتمان سه‌خوابه مرکز شهر 789 دلار
3 اجاره آپارتمان یک‌خوابه خارج شهر 289 دلار
4 اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج شهر 525 دلار

 

هزینه خدمات درمانی و بهداشت

هزینه خدمات درمانی و بهداشت

یکی دیگر از موارد مربوط به هزینه زندگی در روسیه، هزینه بهداشت و درمان است. کشور روسیه ازنظر خدمات درمانی بسیار پیشرفته است. میزان هزینه‌های درمانی به نوع خدمات و شرایط سلامتی افراد بستگی دارد. در ادامه هزینه خدمات درمانی در کشور روسیه به‌صورت میانگین آمده است:

خدمات درمانی هزینه
1 ویزیت پزشک 3-5 دلار
2 اندازه‌گیری فشارخون 1.13 دلار
3 پرکردن دندان 20-85 دلبار
4 خدمات آمبولانس 11-122 دلار
5 سونوگرافی 4-18 دلار

هزینه تحصیل در روسیه

بعد از هزینه زندگی در روسیه، هزینه تحصیل در این کشور را بررسی می‌کنیم. بسیاری از دانشگاه‌های روسیه قدمتی طولانی دارند. دانشگاه‌های روسیه از نظر کیفیت آموزش، تجهیزات مدرن و اعتبار بین‌المللی، در رنکینگ‌های بالای بین‌المللی قرار دارند. باتوجه‌به مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه و معتبربودن دانشگاه‌های این کشور بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیلات دانشگاهی خود مهاجرت به روسیه را انتخاب می‌کنند.

کیفیت آموزش در دانشگاه‌های روسیه بالا بوده و تمام استانداردهای بین‌المللی رعایت می‌شود. از طرف دیگر همکاری علمی‌پژوهشی این دانشگاه‌ها با مراکز معتبر جهان، حضور اساتید بین‌المللی در این دانشگاه‌ها و امکان ورود به بازار کار اروپا و آمریکا از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه است. یکی از موارد مهاجرت تحصیلی به روسیه، هزینه تحصیل در روسیه است. برخی دانشگاه‌های روسیه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

برخی از این بورسیه‌ها تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دانشجویان را پوشش می‌دهند. هزینه تحصیل در روسیه به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، نوع دانشگاه (دولتی، خصوصی) و مقطع تحصیلی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های شهر مسکو بیشتر است. همچنین هزینه تحصیل پزشکی در روسیه بالاتر از سایر رشته‌ها است. در ادامه میانگین هزینه تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف را مشاهده می‌کنید.

مقطع تحصیلی حداقل شهریه متوسط شهریه حداکثر شهریه
کارشناسی 1.750 دلار 3.400-3.700 دلار 12.570 دلار
کارشناسی ارشد 2.100 دلار 3.700-4.000 دلار 6.500 دلار
دکترا 1.130 دلار 4.000-4.300 دلار 5.900 دلار

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

یکی دیگر از موارد مهاجرت تحصیلی به روسیه هزینه زندگی دانشجویی است. واضح است که هزینه زندگی دانشجویی در مقایسه با هزینه زندگی در روسیه برای افراد عادی کمتر است. دانشجویان برای محل اقامت معمولاً از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده می‌کنند. همچنین تخفیف‌های دانشجویی برای هزینه‌های روزمره دانشجویان خارجی وجود دارد.

برخی دانشگاه‌های روسیه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. انواعی از بورسیه‌ها علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه زندگی دانشجویی را هم پوشش می‌دهند. به همین دلیل می‌توان گفت هزینه زندگی در روسیه برای دانشجویان، کمتر از هزینه زندگی مردم عادی است. در ادامه میانگین هزینه‌ زندگی دانشجویی در روسیه را مشاهده می‌کنید.

مورد هزینه
خوابگاه دانشجویی 7-67 دلار در ماه
اجاره آپارتمان 200-480 دلار در ماه
بیمه دانشجویی 90-310 دلار در سال
هزینه حمل‌ونقل 6 دلار در ماه
قبض تلفن 5-6 دلار در ماه
هزینه سرگرمی (تئاتر، کنسرت، سینما) 50-70 دلار در ماه
1 قرص نان 5/. دلار
تخم‌مرغ (12 عدد) 1.10 دلار
سیب (1 کیلو) 1.30 دلار
موز (1 کیلو) 9/. دلار
1 وعده غذا در رستوران متوسط 7 دلار

شرایط زندگی و کار در روسیه

برای مهاجرت به روسیه و اخذ اقامت در این کشور، بهترین روش اقدام برای اخذ ویزای کاری روسیه است. ازطریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت می‌توان ویزای روسیه و اقامت در این کشور را دریافت کرد. هزینه ویزای کار برای کشورهای مختلف متفاوت است. انوع هزینه‌های دریافت ویزای کاری در ادامه آمده است:

کشور/ نوع ویزا یکبار ورود دوبار ورود چندبار ورود
کشورهای عضواتحادیه اروپا 40 دلار 40 دلار 40 دلار
سایر کشورها 80 دلار 128 دلار 240 دلار

هزینه زندگی در روسیه؛ خدمات مالی و بانکی در روسیه

علاوه بر مناسب‌بودن هزینه زندگی در روسیه، یکی دیگر از مزایای مهاجرت به روسیه خدمات بانکی روسیه به مهاجران است. افرادی که به روسیه مهاجرت می‌کنند می‌توانند با افتتاح حساب بانکی، ویزاکارت یا مسترکارت دریافت کنند. با استفاده از این کارت‌های اعتباری می‌توان از فروشگاه‌های سراسر دنیا خرید کرد. انواع کارت‌های بانکی در روسیه عبارت‌اند از:

  • ویزاکارت (Visa Card)
  • مسترکارت (Master Card)
  • میر (Mir): مربوط به سیستم داخلی روسیه

در بانک‌های روسیه می‌توان با سه نوع ارز یعنی روبل، دلار و یورو حساب بانکی شخصی افتتاح کرد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه

همان‌طور که هزینه زندگی دانشجویی و هزینه تحصیل در روسیه به دانشگاه و شهر محل تحصیل بستگی دارد درمورد هزینه زندگی در روسیه برای افراد عادی نیز شهر محل سکونت در تعیین میزان هزینه‌ها نقش مهمی دارد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر و در شهرهای کوچک‌تر یا مناطق بسیار سردسیر کمتر است. در ادامه میانگین هزینه زندگی در شهرهای مختلف روسیه آمده است:

شهر هزینه زندگی
1 مسکو 1337 دلار در ماه
2 سن‌پترزبورگ 1164 دلار در ماه
3 نووسیبیرسک 883 دلار در ماه
4 کازان 853 دلار در ماه
5 اورنبورگ 682 دلار در ماه
6 ولگوگراد 676 دلار در ماه
7 آستارا خان 635 دلار در ماه
8 تومسک 583 دلار در ماه
9 کرسک 544 دلار در ماه

جمع‌بندی

بسیاری از افراد به دلیل شرایط اقتصادی مطلوب در روسیه، مهاجرت به روسیه را انتخاب می‌کنند. امکان سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در کشور روسیه از روش‌های مهاجرت به این کشور است. ازطرفی هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا مناسب‌تر است. برخی از مهاجران دانشجویان بین‌المللی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه عازم این کشور می‌شوند. اعتبار بالای مدرک دانشگاهی روسیه در جهان، مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه و کیفیت آموزشی بالا موجب جذب بسیاری از دانشجویان خارجی شده است.

هزینه زندگی دانشجویی نیز در روسیه مقرون‌به‌صرفه است و دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با اخذ بورسیه تحصیلی بخشی از هزینه تحصیل یا زندگی خود را تأمین کنند. همانند هزینه تحصیل، هزینه زندگی در روسیه برای افراد عادی به سبک زندگی، نوع محل اسکان و شهر محل سکونت بستگی دارد. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف اطلاعات و راهنمایی‌های لازم و کامل را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه