ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم
توسط تیم علم ویرا
13 تیر 3

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم + شرایط 2024

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم موضوعی است که موردتوجه بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. برخی اوقات اکثر افراد مهاجر مدرک لیسانس و یا فوق‌لیسانس ندارند؛ اما تصمیم گرفته‌اند باقی تحصیلات خود را در ترکیه بگذرانند.

بدون شک کشور ترکیه نیز برای افراد با مدرک دیپلم و فوق‌دیپلم شرایطی را در نظر گرفته است. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که دارای هزینه ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم هستید یا به‌عبارت‌دیگر علاقه و انگیزه مضاعفی به تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم دارید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به ترکیه تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

چرا تحصیل در ترکیه را انتخاب کنیم؟

به طور کلی ترکیه برای دانشجویان یک فضا و تجربه امنی را فراهم کرده است. در واقع تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب خاص خودش را دارد؛ اما ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم به دلیل ایجاد شرایطی مناسب موجب پررنگ‌تر شدن مزایای تحصیل در این کشور شده است. به دلیل شرایط مناسب، افراد دارای هزینه ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم با خیال راحت‌تری می‌توانند در مورد تحصیل در کشور ترکیه تصمیم بگیرند. همچنین امنیت و مقرون‌به‌صرفه بودن دو مورد از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب مقصد برای مهاجرت تحصیلی هستند.

کشور ترکیه این موضوع را به‌خوبی می‌داند و یک فضای آرام، هیجان‌انگیز و البته لذت‌بخش را برای زندگی دانشجویی فراهم نموده است. توجه داشته باشید که شما اگر از ترجیحات شخصی، دانشگاهی و فرهنگی خود به‌خوبی آگاه باشید بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید؛ اما اطلاع از مزیت‌های تحصیل در ترکیه نیز می‌تواند تصمیم‌گیری در خصوص مهاجرت به ترکیه جهت تحصیل را برای شما راحت‌تر کند.

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

دانشگاه‌های کشور ترکیه شرایط لازم جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری را برای متقاضیان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم دارابودن مدرک دیپلم دبیرستان و ریز نمره‌های تحصیلی در سطح مناسب برای هر رشته است. متقاضیان دارای هزینه ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم بر اساس دانشگاه و رشته منتخب باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی باشند. در ادامه به برخی از شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم پرداخته شده است.

1. شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی

از شرایط ادامه تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی دارابودن مدرک دیپلم دبیرستان و دارابودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا زبان ترکی را می‌توان نام برد. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی کشور ترکیه حدود 4 سال است. اغلب رشته‌های مقطع کارشناسی ترکیه به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌گردد؛ اما باید گفت که رشته‌های انگلیسی زبان نیز در این مقطع وجود دارد.

از دیگر شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در دانشگاه‌های دولتی دارابودن مدرک زبان ترکی تومر است. البته متقاضیان فاقد این مدرک می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان ترکی در این کشور شرکت نمایند و مهارت زبان ترکی لازم را اخذ کنند. هزینه ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی چیزی در حدود 100 تا 300 دلار است. همچنین هزینه‌های تحصیل کارشناسی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به‌مراتب بالاتر از دانشگاه‌های دولتی و سالانه از حدوداً 8000 دلار تا 25.000 دلار است.

2. آزمون یوس YOS

لازم است بدانید متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های ترکیه را دارند، باید در آزمون یوس نمره لازم را کسب نمایند. دانشگاه‌های کشور ترکیه در هر سال یک‌بار و به طور مستقل این آزمون را برگزار می‌کنند.

بخش اول آزمون YOS که برای ارزیابی سطح دانش علمی متقاضیان در دروس ریاضیات، فیزیک، زیست‌شناسی، شیمی و هوش است 80 سوال تستی دارد که زمان پاسخگویی به این سوال‎ها در حدود 90 دقیقه است. لازم به ذکر است که زبان بخش اول سوال‎ها به زبان‌های ترکی و انگلیسی است. همچنین بخش دوم آزمون YOS برای ارزیابی سطح اطلاعات متقاضی به زبان ترکی و درک نگارش زبان ترکی است که مدت زمان پاسخگویی به آن 60 دقیقه است.

شرکت در آزمون SAT ترکیه

3. شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم و آزمون SAT

از دیگر شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان دارابودن نمره لازم در آزمون ست SAT است. در واقع آزمون ست SAT یکی از آزمون‌های استاندارد جهت‌پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا است. شایان‌ذکر است که این آزمون هر سال 6 بار برگزار می‌شود و مدت اعتبار آن تا 5 سال است.

این آزمون به ارزیابی استعداد تحصیلی و اطلاعات عمومی متقاضیان می‌پردازد. به‌عبارت‌دیگر این آزمون به بررسی علمی اطلاعات متقاضی در حوزه‌های شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، روان‌شناسی، اقتصاد و جامعه‌شناسی و هندسه و آمار و احتمال و ریاضیات دوره دبیرستان می‌پردازد.

4. آزمون تومر TOMER

همان‌طور که می‌دانید آزمون تومر TOMER معتبرترین مدرک زبان ترکی در ترکیه محسوب می‌شود. متقاضیان ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور را دارند، باید دارای مدرک زبان ترکی تومر باشند. مدرک زبان ترکی تومر دارای همان اهمیت و اعتبار مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل است.

5. شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه با مدرک دیپلم

شاید بتوان گفت که از مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم به زبان انگلیسی دارابودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس یا تافل موردنیاز دانشگاه است. برای متقاضیانی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی هستند و یا در آزمون تعیین سطح نمره لازم را کسب نکرده‌اند، جای نگرانی وجود ندارد. این متقاضیان می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی در کالج‌های ترکیه شرکت نمایند و مهارت زبانی لازم را اخذ کنند.

لازم به ذکر است که متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی می‌توانند در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی برق، مترجمی، مدیریت بازرگانی، زبان و ادبیات انگلیسی، تدریس زبان انگلیسی و تجارت بین‌الملل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تحصیل نمایند.

انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل در ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم؛ انتخاب دانشگاه

از مهم‌ترین و اولین اقدامات لازم برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم انتخاب دانشگاه در این کشور است. متقاضیان ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم بر اساس تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی باید برای انتخاب دانشگاه‌های ترکیه اقدام نمایند. متقاضیانی که دارای مدرک زبان ترکی استانبولی و یا مسلط به این زبان هستند، می‌توانند دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه را جهت تحصیل انتخاب کنند. لازم است بدانید که اغلب رشته‌های دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی به زبان ترکی تدریس می‌شوند.

توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان کشور ترکیه در مقطع کارشناسی نیز امکان‌پذیر است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای متقاضیان بین‌المللی گاهاً به‌صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه همراه است. همچنین متقاضیان با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه و اخذ بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند شرایط تحصیل رایگان و کم‌هزینه را برای خود فراهم کنند. علاوه بر این‌، باید گفت که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با پرداخت شهریه‌های به‌مراتب بالاتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور همراه است.

اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه

متقاضیانی که دارای تمکن مالی جهت پرداخت هزینه ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم هستند پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر در این کشور باید مدارک لازم را جهت اخذ پذیرش تحصیلی ارسال نمایند. دقت داشته باشید که مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در همه دانشگاه‌ها یکسان نیست و هر دانشگاه ممکن است مدارک خاصی را مدنظر داشته باشد.

در این مرحله متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باید مدارک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی را به همراه ریزنمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی به دانشگاه ارسال کند. به‌طورکلی می‌توان گفت مهم‌ترین مدارک لازم همه دانشگاه‌ها برای صدور پذیرش تحصیلی عبارت است از:

 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی
 • ریز نمره‌های تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ترکی بر اساس دانشگاه موردنظر
 • انگیزه‌نامه تحصیلی قوی
 • گواهی سلامت پزشکی متقاضی
 • گواهی تمکن مالی کافی متقاضی
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • رسید پرداخت بررسی مدارک متقاضی

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

افراد واجدشرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

لازم است بدانید که شرایط موردنیاز جهت اخذ پذیرش ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم توسط شورای آموزش عالی (YÖK) این کشور تعیین شده است. در حقیقت براین‌اساس تنها افرادی که شرایط زیر را دارند، می‌توانند به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوند:

 • اتباع کاملاً خارجی
 • افرادی که تابعیت ترکیه را به دست آورده‌اند و با مجوز وزارت کشور، کشور را برای مهاجرت به ترکیه ترک کرده‌اند.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را دارند و تحصیلات دوران دبیرستان خود را خارج از کشور ترکیه به پایان رسانده‌اند.
 • شهروندان ترکیه که دوران دبیرستان خود را در مدارس خصوصی خارج از کشور (به جز مدارس TRNC) به پایان رسانده‌اند.
 • دانش‌آموزان TRNC که مدرک آزمون GCE AL را دارند.

درصورتی‌که شما از این افراد باشید، می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی ثبت نام کنید و از فرصت‌های تحصیلی در این کشور بهره‌مند شوید.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه با مدرک دیپلم

به‌طورکلی می‌توان گفت که هزینه ادامه تحصیل ترکیه با مدرک دیپلم بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی) و نوع برنامه تحصیلی متفاوت است. در واقع شهریه برای برنامه‌های کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی معمولاً از ۲۴۰ تا ۱۵۰۰ دلار و در دانشگاه‌های خصوصی بین ۵.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار است. همچنین برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی شهریه در دانشگاه‌های دولتی معمولاً بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ دلار و در دانشگاه‌های خصوصی یا بنیادی بین ۵.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار است.

علاوه بر این، هزینه‌های زندگی نیز بسته به شرایط مختلف متغیر است. به‌عنوان‌مثال برای دانشجویان بین‌المللی تخمین زده شده است که می‌توانند مبلغ ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه برای تلفن، اقامت، سرگرمی، لباس، سفر و غذا صرف کنند. توجه داشته باشید که این مبلغ نیز بستگی به نوع زندگی، موقعیت مکانی و امکانات موجود دارد.

برای کاهش هزینه‌های ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم دانشجویان می‌توانند از بورس‌های تحصیلی ارائه شده توسط دولت ترکیه استفاده کنند یا در دانشگاه‌های دولتی زندگی کرده و از امکانات دانشگاهی بهره‌مند شوند. در واقع این اقدامات می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند و دانشجویان را در مسیر تحصیلی و زندگی در ترکیه یاری نماید. به‌طورکلی ترکیه برای دانشجویان فضای دوستانه و شرایط مناسبی فراهم می‌کند و هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبتاً مناسبی دارد.

مزایای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

مزایای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

دلایل زیادی برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم وجود دارد. در واقع این کشور با داشتن ویژگی‌های طبیعی، معنوی، حمل‌ونقل و فیزیک خاص شهرهایش یکی از مراکز جذب دانشجویان در جهان است. در زیر به برخی از مزایای تحصیل در ترکیه اشاره شده است:

 • اولاً ترکیه با داشتن پلی به جهان، فرصتی فوق‌العاده برای دستیابی به فرهنگ‌ها و تجارب مختلف فراهم می‌کند.
 • ثانیاً سیستم آموزشی ترکیه با شغل رؤیایی دانشجویان همخوانی دارد. دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان فرصتی برای انتخاب رشته‌های مرتبط با شغل رویایی خود می‌دهند و آموزشی را ارائه می‌دهند که به دانشجویان در دستیابی به اهداف حرفه‌ای خود کمک می‌کند.
 • سوماً، ترکیه دارای یک سیستم آموزشی جامع دانشگاهی است. دانشگاه‌های ترکیه در تمامی زمینه‌های علمی و پژوهشی فعالیت می‌کنند و به دانشجویان فرصتی برای یادگیری و پژوهش در زمینه‌های مختلف را می‌دهند.
 • چهارماً، زندگی اقتصادی در ترکیه نیز بسیار مطلوب است. باتوجه‌به قیمت مناسب زندگی، هزینه‌های زندگی در ترکیه بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.

به‌طورکلی می‌توان گفت که ترکیه با داشتن ویژگی‌های مذکور یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم در سطح جهان است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم یک فرصت فوق‌العاده برای دانشجویان خارجی است. در حقیقت این تجربه نه‌تنها به شما امکان می‌دهد که از آموخته‌های تحصیلی باکیفیت بهره‌مند شوید؛ بلکه فرصتی برای تجربه فرهنگ و زندگی در یک محیط چندفرهنگی را نیز برای شما فراهم می‌کند. باتوجه‌به این مزایا و فواید، تحصیل در ترکیه می‌تواند گامی مهم در جهت رسیدن به اهداف تحصیلی و حرفه‌ای برای شما باشد.

باتوجه‌به اینکه فرآیند مهاجرت و تحصیل در کشورهای خارجی ممکن است دشواری‌ها و چالش‌هایی را به همراه داشته باشد، بهترین راهنمایی‌ها و پشتیبانی‌ها برای این فرآیند می‌تواند از طریق شرکت‌های مهاجرتی معتبر ارائه شود. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با آگاهی کامل از تمامی حساسیت‌ها و چالش‌های مهاجرت تحصیلی همواره تلاش می‌کند متقاضیان را از بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت هدایت کند. جمع‌آوری جدیدترین شرایط تحصیل در خارج از کشور و اطلاع‌رسانی آن‌ها تخصص علم ویرا است. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه