هزینه تحصیل در آذربایجان
توسط تیم علم ویرا
12 فروردین 3

هزینه تحصیل در آذربایجان 2024

هزینه تحصیل در آذربایجان یکی از موضوعات با اهمیتی است که در مهاجرت تحصیلی به این کشور وجود دارد. متقاضی مهاجرت تحصیلی به آذربایجان باید پیش از اقدام برای مهاجرت به این کشور به تحلیل دقیق این موضوع بپردازد. به‌طورکلی هزینه‌ها و شهریه دانشگاه های آذربایجان بسیار پایین است و افراد می‌توانند در شرایط ایده‌آلی در این کشور زندگی و اقامت داشته باشند.

این هزینه‌ها شاخه‌های مختلفی نظیر خوراک و غذا، پوشاک و لباس، حمل‌ونقل، شهریه دانشگاهی، بیمه درمانی، اجاره مسکن، هزینه خوابگاه دانشجویی و غیره را دارد که هر کدام هزینه‌های جداگانه‌ای را شامل می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دراین‌خصوص تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

مهاجرت به جمهوری آذربایجان

قبل از پرداختن به هزینه تحصیل در آذربایجان لازم است کمی درباره انواع راه‌های مهاجرت به کشور آذربایجان بدانیم. برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان افراد از طرق مختلفی باتوجه‌به شرایط خود می‌توانند اقدام کنند؛ به‌عنوان‌مثال فردی که قصد ازدواج با یکی از شهروندان آذربایجانی را دارد می‌تواند از طریق ازدواج، اقامت این کشور را به دست آورد. همچنین شخص خارجی که سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک شرکت را در کشور آذربایجان داشته باشد می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان اقدام به کارآفرینی و در نهایت گرفتن اقامت در این کشور نماید.

علاوه بر این‌، یک فرد خارجی که مهارت و تخصص لازم در انجام مشاغل حرفه‌ای را داشته باشد هم این امکان را دارد که با ارائه مدرک تخصصی خود در مشاغل مختلفی در کشور آذربایجان اشتغال یافته و پس از گذشت چند سال کار در این کشور درخواست اقامت دائم دهد. همچنین روش‌های تولد فرزند، خرید ملک و غیره نیز برای این منظور وجود دارد که هر یک شرایط خاص خود را خواهند داشت. در کل می‌توان گفت که برای مهاجرت به آذربایجان روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل موارد بیان شده در زیر می‌شود:

 • مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق کار
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق کارآفرینی
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های اذربایجان

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در آذربایجان هر ساله افراد بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان اقدام می‌کنند. تحصیل در این کشور نیازمند مدرک دیپلم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی و مدرک لیسانس برای اخذ پذیرش کارشناسی‌ارشد است. همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6 برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی از دیگر شرایط تحصیل در آذربایجان است. افرادی که مدرک زبان انگلیسی و یا روسی ندارند می‌توانند به مدت یک الی دو ترم در کلاس‌های آمادگی زبان شرکت کنند.

علاوه بر این‌، بعد از ارسال مدارک به اداره امور دانشجویان بین‌المللی و اخذ نامه پذیرش باید با دردست‌داشتن مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه نمایید. در واقع متقاضیان باید با دردست‌داشتن ویزای تحصیلی آذربایجان و سایر مدارک موردنیاز از جمله پاسپورت، عکس، مدارک تضمین‌کننده توانایی مالی، مدارک شناسایی و نامه پذیرش در موعد مقرر جهت ثبت نام به محل دانشگاه مراجعه کنند. توجه داشته باشید که متقاضیان تحصیل در جمهوری آذربایجان تا پایان مدت تحصیل، باید هر سال ویزای تحصیلی خود را تمدید کنند.

مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

تحصیل در آذربایجان دارای مزایای متعددی برای دانشجویان و متقاضیان ایرانی و بین‌المللی است؛ به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیاری از ایران برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان اقدام می‌کنند. یکی از این ویژگی‌های منحصربه‌فرد پایین‌بودن هزینه تحصیل در آذربایجان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی است. همچنین نزدیکی جمهوری آذربایجان به ایران از دیگر مزایای تحصیل در این کشور به‌شمار می‌آید. دانشجویان ایرانی می‌توانند به‌سهولت و از طریق زمینی به کشور آذربایجان تردد کنند.

علاوه بر موارد بیان شده امکان تحصیل در دانشگاه‎های آذربایجان به زبان‌های آذری، روسی و انگلیسی وجود دارد. نکته قابل‌توجه این است که آذری‌زبان‌های ایران به دلیل تسلط بر زبان آذری می‌توانند به‌راحتی جهت‌پذیرش در دانشگاه‎های این کشور به زبان آذری اقدام کنند. همچنین در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری امکان تحصیل در رشته‌ها و گرایش‌های زیادی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌های آذربایجان طبق استانداردهای اتحادیه اروپا است؛ فلذا تحصیل در کشور آذربایجان به منزله اخذ پذیرش از دانشگاه‎های مطرح اروپایی در مقاطع بالاتر خواهد بود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

هزینه تحصیل در آذربایجان؛ بورسیه تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

با وجود مناسب‌بودن هزینه تحصیل در آذربایجان، دانشگاه‌های این کشور دارای تعدادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به آذربایجان هستند. علاوه بر دانشجویان بومی، متقاضیان خارجی که تراز علمی خوبی دارند و در سال اول تحصیل نمرات ممتازی کسب کنند نیز می‌توانند برای دریافت بورسیه دانشگاه‌های آذربایجان اقدام کنند. ناگفته نماند که امکان دریافت بورسیه قبل از شروع تحصیل نیز امکان‌پذیر است؛ اما تنها به افراد با رزومه تحصیلی قوی داده خواهد شد.

برای تحصیل در دانشگاه‎های آذربایجان نیازی به مدرک دانشگاهی و مدرک زبان نیست. تنها نکته‌ای که باید بدانید این است که امکان دارد بورسیه‌ها به دانشجویان بعضی از رشته‌ها در بعضی از مقطع‌ها تعلق نگیرد. تحصیل در آذربایجان با اخذ بورسیه می‌تواند هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را به‌صورت کامل تحت پوشش قرار دهد.

هزینه تحصیل در آذربایجان

عمده هزینه تحصیل در آذربایجان را شهریه دانشگاه‌های این کشور تشکیل می‌دهد که باتوجه‌به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی معمولاً سالانه بین 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) در دانشگاه و 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) در کالج است. همچنین علاقه‎مندان به مهاجرت تحصیلی به آذربایجان علاوه بر هزینه بررسی مدارک که باید به دانشگاه پرداخت شود و هزینه سفارت که برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت 100$ (دلار آمریکا) و برای ویزای تحصیلی بلندمدت 200$ (دلار آمریکا) است، باید هزینه زندگی در آذربایجان را نیز از قبل کنار گذاشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی در برخی کشورهای دنیا همچون آذربایجان، امارات، ژاپن و غیره اجازه کار ضمن تحصیل ندارند؛ اگر دانشجویان موفق به اخذ بورسیه نشوند باید هزینه مربوطه را در حساب بانکی خود داشته و به سفارت آذربایجان ارائه کنند. هزینه زندگی در آذربایجان ماهانه 326$ تا 498$ (دلار آمریکا) است. همچنین طبق برآوردهای انجام شده بالاترین هزینه دانشجویان بین‎المللی در جمهوری آذربایجان مربوط به هزینه اسکان آن‌ها است. هزینه اسکان دانشجویی در آذربایجان نیز بسته به نوع اسکان از قرار زیر است:

 • هزینه اسکان خوابگاه دانشجویی: $50 (دلار) در ماه
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خواب در باکو: $334 (دلار) در ماه

عوامل دخیل در هزینه تحصیل در آذربایجان و هزینه زندگی

شرایط دخیل در هزینه زندگی در آذربایجان

برای محاسبه هزینه تحصیل در آذربایجان باید از هزینه‌های دانشگاه‎های مختلف این کشور آگاهی پیدا کرد. هر یک از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلف، هزینه‌های متفاوتی را از دانشجو دریافت می‌کنند که بستگی به نوع رشته، نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. در واقع با درنظرگرفتن این 3 فاکتور هزینه‌های تحصیلی متغیر می‌شود.

لازم است بدانید که حتی زبان تحصیل نیز در هزینه‎های تحصیل و هزینه‎ های زندگی در آذربایجان دخیل بوده و شهریه متغیری را برای دانشجوی متقاضی مهاجرت تحصیلی به آذربایجان در بر دارد. در مجموع 3 نوع زبان تحصیلی ترکی آذربایجانی، روسی و انگلیسی در دانشگاه‎های آذربایجان وجود دارد که دانشجو می‌تواند به صورت اختیاری یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

به‌عنوان‌مثال دانشجویی که دانش کافی در زبان روسی را نداشته باشد؛ اما بخواهد زبان تحصیلی روسی را انتخاب نماید باید در دوره‌های یادگیری زبان روسی که در کالج‌ها برگزار می‌شود، شرکت کرده و مدرک خود را بگیرد. به همین دلیل ملزم به پرداخت شهریه‌های مشخص شده دراین‌خصوص خواهد بود. برای اطلاع از هزینه تحصیل در آذربایجان در ادامه به‌صورت تخصصی‌تر به بررسی برخی از هزینه‌ها در این کشور پرداخته شده است.

1. هزینه مسکن در آذربایجان

یکی از بخش‌های مهم از هزینه تحصیل در آذربایجان به مسکن و محل اقامت اختصاص دارد. باتوجه‌به شهر محل اقامت قیمت مسکن می‌تواند به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. در کل هزینه مسکن در باکو پایتخت این کشور در مقایسه با شهرهای دیگر گران‌تر است. اجاره آپارتمان در مرکز شهر می‌تواند نسبتاً بالا باشد؛ اما هزینه اجاره با نقل‌مکان به حومه شهر می‌تواند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد. توجه داشته باشید که قبض آب و برق نیز به هزینه‌های ماهانه اجاره مسکن می‌افزایند. در زیر به هزینه اجاره برخی از آپارتمان‌های این کشور اشاره شده است.

 • اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) در مرکز شهر ۳۳۳ دلار
 • اجاره آپارتمان (یک‌خوابه) خارج از مرکز ۱۹۸ دلار
 • اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) در مرکز شهر ۶۳۶ دلار
 • اجاره آپارتمان (سه‌خوابه) خارج از مرکز ۳۳۳ دلار

هزینه تحصیل در آذربایجان و هزینه غذا و پوشاک

2. هزینه غذا و پوشاک در آذربایجان

یکی دیگر از مواردی که دربردارنده هزینه تحصیل در آذربایجان است مربوط به هزینه‌های غذا و پوشاک می‌شود. هزینه غذا و پوشاک در آذربایجان به ترجیحات و عادات غذایی هر فرد بستگی دارد. همچنین محصولات محلی و غذاهای سنتی آذربایجان در مقایسه با کالاهای وارداتی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. علاوه بر این صرف غذا در رستوران‌های محلی نیز می‌تواند گزینه‌ای اقتصادی‌تر باشد. بااین‌وجود باید گفت که قیمت‌ها در رستوران‌های مجلل یا آن‌هایی که گردشگران را هدف قرار می‌دهند بسیار بالاتر خواهد بود.

هزینه پوشاک در این کشور نیز باتوجه‌به عوامل مختلفی همچون برند، کیفیت و موقعیت مکانی متفاوت است. مراکز خرید و بوتیک‌های لوکس در باکو طیف گسترده‌ای از لباس‌های مارک‌دار را با برچسب قیمت بالاتر ارائه می‌کنند، درحالی‌که بازارهای محلی و مغازه‌های کوچک‌تر لباس‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری را به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آذربایجان ارائه می‌کنند. علاوه بر این‌، دردسترس‌بودن پوشاک وارداتی و تولیدات داخلی به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که از بین طیف متنوعی از سبک‌ها و قیمت‌ها حق انتخاب داشته باشند.

3. هزینه رفت و آمد در آذربایجان بخشی از هزینه تحصیل در آذربایجان

یکی دیگر از عواملی که در محاسبه هزینه تحصیل در آذربایجان باید به آن توجه کرد هزینه رفت‌وآمد در آذربایجان است. حمل‌ونقل عمومی و به‌ویژه سیستم مترو در باکو نسبتاً ارزان و کارآمد است. داشتن خودرو به علت قیمت سوخت و مالیات سالانه پرهزینه‌تر خواهد بود. همچنین نگهداری و تعمیر یک وسیله نقلیه می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد؛ بنابراین حمل‌ونقل عمومی می‌تواند گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی به آذربایجان باشد. در ادامه به برخی از هزینه‌های حمل‌ونقل در این کشور با وسیله نقلیه و مسافت متفاوت اشاره شده است.

 • بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل محلی) ۰٫۲۴ دلار
 • کارت ماهانه (قیمت معمولی) ۱۲٫۲۸دلار
 • شروع تاکسی (تعرفه عادی) ۰٫۹۴ دلار
 • تاکسی یک کیلومتر (تعرفه معمولی) ۰٫۵۹ دلار
 • تاکسی یک ساعت انتظار (تعرفه معمولی) ۲٫۹۴ دلار
 • بنزین (یک لیتر) ۰٫۶۲ دلار
 • فولکس‌واگن ۱٫۴ لیتری ۹۰ کیلووات Trendline ۲۰ هزار و ۵۸۸ دلار
 • تویوتا کرولا سدان ۱٫۶ لیتری ۹۷ کیلووات Comfort ۲۲ هزار و ۹۱۱ دلار

هزینه درمان و بیمه دانشجویی در آذربایجان

4. هزینه درمان و بیمه در آذربایجان

هزینه درمان و بیمه در کشور آذربایجان نقش مهمی در تضمین خدمات درمانی در دسترس برای شهروندان دارد. هزینه های درمانی از مواردی است که باید در محاسبه هزینه تحصیل در آذربایجان به آن توجه داشت. برخی از خدمات اولیه پزشکی در آذربایجان کاملاً رایگان یا با یارانه بالا هستند؛ اما درمان با روش‌های تخصصی‌تر پزشکی می‌تواند برای دانشجویان گران‌تر باشد.

جهت کاهش این بار مالی داشتن پوشش بیمه سلامت به‌شدت توصیه می‌شود؛ چرا که دولت آذربایجان طرح بیمه درمانی اجباری را برای تمام شهروندان شاغل اجرا می‌کند. در حقیقت این رویکرد دولت افراد را قادر می‌سازد به طیف وسیع‌تری از خدمات پزشکی بدون متحمل شدن هزینه‌های قابل‌توجه از جیب خود دسترسی داشته باشند. در زیر به برخی از این هزینه‌های درمان اشاره شده است.

 • داروی سرماخوردگی به مدت ۶ روز ۵٫۸۷ دلار
 • یک جعبه آنتی‌بیوتیک (۱۲ دوز) ۹ دلار
 • ویزیت کوتاه توسط پزشک (۱۵ دقیقه) ۲۷ دلار
 • دئودورانت (۵۰ میلی‌لیتر تا ۱٫۵ اونس) ۵٫۱۴ دلار
 • خمیردندان ۱٫۹۶ دلار
 • بیمه درمانی استاندارد رایگان

مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

5. هزینه تحصیل در آذربایجان؛ هزینه ورزش و تفریح

هزینه تحصیل در آذربایجان در بخش ورزش و تفریح به عوامل متفاوتی همچون موقعیت مکانی، امکانات و سطح مشارکت افراد بستگی دارد. در مناطق شهری مانند باکو، باشگاه‌ها و امکانات ورزشی متعددی وجود دارند که طیف وسیعی از فعالیت‌ها همچون فوتبال، شنا، تنیس و کلاس‌های تناسب‌اندام را به علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی به آذربایجان ارائه می‌کنند.

توجه داشته باشید که حق عضویت ماهانه این باشگاه‌ها در مقایسه با سایر مناطق کشور می‌تواند نسبتاً بالاتر باشد. با این وجود پارک‌های عمومی و مناطق تفریحی بسیاری نیز وجود دارند که شرکت در آن‌ها رایگان است یا نیازمند حداقل هزینه است. در ادامه به برخی از این هزینه‌ها اشاره شده است.

 • باشگاه تناسب‌اندام، هزینه ماهانه برای یک بزرگسال ۳۲٫۴۱ دلار
 • اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) ۱۹٫۴۳ دلار
 • سینما، اکران بین‌المللی، یک صندلی ۱۶٫۰۷ دلار

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در آذربایجان، تحصیل در این کشور می‌تواند انتخابی مناسب برای دانشجویانی باشد که قصد دارند در یک کشور همسایه با ایران به فعالیت علمی خود ادامه دهند. علاوه بر این سطح علمی دانشگاه‌های این کشور نیز مناسب به نظر می‌رسد و به همین دلیل در سال‌های اخیر دانشجویان بسیار زیادی برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان اقدام کرده‌اند و این کشور را به‌عنوان اولویت اصلی خود برای تحصیل انتخاب کرده‌اند.

شما نیز درصورتی‌که قصد مهاجرت به این کشور را دارید می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شهریه دانشگاه های آذربایجان با مشاوران ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه