تحصیل داروسازی در قبرس
توسط تیم علم ویرا
29 مهر 2

تحصیل در رشته داروسازی قبرس

داروسازی یکی از شاخه‌های رشته علوم پزشکی است که طرف‌داران زیادی در بین دانشجویان دارد. تحصیل در رشته داروسازی قبرس یکی از گزینه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی است که قصد دارند در خارج از کشور تحصیلات خود را ادامه دهند. در قبرس چند دانشگاه معتبر پزشکی و داروسازی وجود دارد که مدرک آن‌ها در سطح بین‌المللی معتبر است.

ازطرف دیگر هزینه رشته داروسازی در قبرس نسبتاً مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. به همین دلیل گروهی از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته داروسازی، گزینه مهاجرت تحصیلی به قبرس را انتخاب می‌کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات مهاجرتی علم ویرا تحصیل در رشته داروسازی قبرس را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با قبرس

جزیره قبرس کشوری کوچک است که در دریای مدیترانه قرار دارد. پایتخت قبرس شهر نیکوزیا است که بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز محسوب می‌شود. این جزیره دارای حکومت جمهوری است و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. قبرس شمالی بخش ترک‌نشین جزیره بوده که ساکنان آن مسلمان و ترک‌زبان هستند. بخش جنوبی قبرس قسمت یونانی‌نشین این جزیره بوده و اروپایی محسوب می‌شود.

قبرس دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای است و تمام مناطق این جزیره سرسبز هستند. شرایط اقلیمی، موقعیت جغرافیایی و مناسب‌بودن هزینه رشته داروسازی در قبرس برخی از عواملی هستند که دانشجویان خارجی را برای تحصیل در رشته داروسازی قبرس ترغیب می‌کنند.

شرایط تحصیل در رشته داروسازی قبرس

شرایط تحصیل در رشته داروسازی قبرس

در جزیره قبرس چندین دانشگاه معتبر بین‌المللی وجود دارد که سطح کیفی آموزش در آن‌ها مطابق با استانداردهای جهانی است. در این دانشگاه‌ها تجهیزات آموزشی، علمی و تحقیقاتی کاملاً مدرن و پیشرفته هستند. به همین دلیل مدرک داروسازی دانشگاه‌های قبرس مورد پذیرش کشورهای یونان، ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. تحصیل در رشته داروسازی قبرس به دو زبان انگلیسی و یونانی انجام می‌شود و دوره تحصیل 6-5 سال است.

فارغ‌التحصیلان بعد از پایان دوره تحصیلی خود، باید 2-1 سال دوره کارآموزی را طی کنند. فارغ‌التحصیلان بعد از گذراندن دوره کارآموزی می‌توانند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ترکیه و یونان مشغول به کار شوند. تحصیل داروسازی در قبرس در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. هزینه رشته داروسازی در قبرس به دانشگاه محل تحصیل و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ ولی میانگین هزینه تحصیل سالیانه 15000-6000 یورو است.

مقاطع تحصیلی رشته داروسازی در قبرس

تحصیل در رشته داروسازی قبرس در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. در ادامه هرکدام از مقاطع تحصیلی رشته داروسازی را معرفی می‌کنیم.

1. تحصیل در دوره کارشناسی داروسازی در قبرس

اولین دوره تحصیلی داروسازی در قبرس، مقطع لیسانس است. در این دوره دانشجویان مبانی اولیه داروسازی را فرامی‌گیرند. در دوره کارشناسی داروسازی، دروس نظری و تئوری پایه تدریس می‎شوند. طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس 5 سال است و دروس به زبان‌های انگلیسی و یونانی ارائه می‌شوند.

یکی از شرایط تحصیل در رشته داروسازی قبرس داشتن مدرک دیپلم تجربی دبیرستان با معدل بالای 17 است. همچنین متقاضی باید به زبان تحصیل کاملاً مسلط و در حد آیلتس 6 باشد. هزینه رشته داروسازی در قبرس در مقطع کارشناسی 10-8 هزار یورو است.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد داروسازی قبرس

2. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد داروسازی در قبرس

دانشجویان بعد از اتمام دوره کارشناسی، می‌توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد داروسازی در قبرس شوند. طول این دوره 1.5 است و فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد داروسازی، دانش لازم برای تولید دارو و انجام تحقیقات دارویی را دارند.

زبان تحصیل در این مقطع نیز انگلیسی و یونانی است و دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند باید دانش زبانی قوی در سطح آیلتس 6 داشته باشند. فارغ‌التحصیلان برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد داروسازی، باید دوره‌های کارآموزی خود را در بیمارستان، داروخانه، یا شرکت‌های دارویی معتبر در قبرس، آلمان یا یونان بگذرانند.

3. تحصیل در دوره دکترای داروسازی در قبرس

دانشجویان دوره دکترای تحصیل در رشته داروسازی قبرس بعد از پایان تحصیلات خود دانش کافی در زمینه ارائه اطلاعات پزشکی دقیق برای برنامه‌های بالینی دارند. فارغ‌التحصیلان دوره دکترای داروسازی می‌توانند با سازمان‌ها و مؤسسات دارویی همکاری کنند. طول دوره تحصیل داروسازی مقطع دکترا در قبرس 6 سال است. علاوه بر دوره تحصیلی، دانشجویان مقطع دکترا باید یک دوره تحقیقاتی 2.5 ساله را نیز طی کنند. سطح زبان دانشجویان مقطع دکترا باید برابر آیلتس 7 باشد.

دانشگاه‌های برتر تحصیل در رشته داروسازی قبرس

در جزیره قبرس، چندین دانشگاه پزشکی معتبر رشته داروسازی را ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها دارای اعتبار کافی در کشورهای اروپایی هستند؛ دانشگاه پزشکی قبرس (University of Cyprus) و  دانشگاه مدیترانه شرقی موردتأیید وزارت بهداشت ایران هستند.

دانشجویان ایرانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل در رشته داروسازی قبرس، به ایران بازگردند باید در دانشگاه موردتأیید وزارت بهداشت ایران تحصیل کنند. در ادامه، معتبرترین دانشگاه‌های داروسازی قبرس را که مدرک آن‌ها در جهان معتبر است معرفی می‌کنیم.

تحصیل داروسازی در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس

1. دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)

یکی از دانشگاه‌های معتبر قبرس برای تحصیل داروسازی، دانشگاه دولتی مدیترانه شرقی است. دانشکده داروسازی این دانشگاه در سال 2011 شروع به کار کرد و دارای برنامه مشترک تحقیقاتی و آموزشی با دانشگاه علوم پزشکی کرمان است.

دانشجویان این دانشگاه می‌توانند 3 سال اول تحصیل خود را در دانشگاه مدیترانه شرقی و 2 سال باقی‌مانده را در دانشگاه کرمان بگذرانند. دانشگاه مدیترانه شرقی موردتأیید وزارت بهداشت ایران بوده و زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است.

2. دانشگاه اروپایی لفکه

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در رشته داروسازی قبرس، دانشگاه اروپایی لفکه است. در این دانشگاه غیرانتفاعی، رشته داروسازی در هر سه مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. به جز رشته داروسازی، دانشکده‌های مهندسی، حقوق، معماری، گردشگری، علوم اجتماعی و هنر نیز در این دانشگاه وجود دارد. تمام برنامه‌های آموزشی این دانشگاه جامع بوده و موردتأیید شورای آموزش عالی ترکیه نیز قرار دارد.

3. تحصیل در رشته داروسازی قبرس؛ دانشگاه خاور نزدیک

اولین دانشکده پزشکی قبرس شمالی در دانشگاه خاور نزدیک تأسیس شد. دانشکده داروسازی دانشگاه خاور نزدیک در سال 2006 افتتاح شد و زبان تحصیل در این دانشکده انگلیسی است. برای اخذ پذیرش در دانشگاه خاور نزدیک، برای تحصیل در رشته داروسازی قبرس شرط معدل حداقل 16 است. این دانشگاه به دانشجویان واجد شرایط بورسیه 50 درصد اعطا می‌کند.

تحصیل داروسازی در دانشگاه بین‌المللی قبرس

4. دانشگاه بین‌المللی قبرس

مدرن‌ترین دانشگاه قبرس، دانشگاه بین‌المللی قبرس است. یکی از مزایای مهم این دانشگاه اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان رشته داروسازی است. بورسیه‌ها شامل پوشش هزینه‌های تحصیلی 50، 75 و 100 درصد هستند. امکان اخذ بورسیه نیز می‌تواند عاملی برای مهاجرت تحصیلی به قبرس باشد.

بورسیه‌های تحصیلی داروسازی

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در رشته داروسازی قبرس عازم این کشور می‌شوند در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. دانشجویان بر اساس عملکرد تحصیلی یا وضعیت اقتصادی تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرند. اخذ بورسیه، هزینه رشته داروسازی در قبرس را برای دانشجویان کاهش می‌دهد. بورسیه‌های تحصیلی در قبرس عبارت‌اند از:

 • بورسیه Education Future
 • بورسیه یادبود Ritchie-Jenning
 • بورسیه تحصیلی Alfred Toepfer Natural Heritage

لیست دروس داروسازی در قبرس

لیست دروس ارائه‌شده بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت است و در مقاطع بالاتر دروس تخصصی‌تر می‌شوند. دروس اصلی تحصیل در رشته داروسازی قبرس که برای تمام مقاطع و دانشکده‌های داروسازی قبرس مشترک هستند عبارت‌اند از:

 • شیمی
 • زیست‌شناسی
 • ریاضی
 • اصول فیزیک
 • کامپیوتر
 • آناتومی و فیزیولوژی
 • روان‌شناسی
 • فارماکولوژی
 • پاتولوژی
 • میکروبیولوژی
 • ایمونولوژی
 • بهداشت عمومی
 • تغذیه
 • زبان (انگلیسی، ترکی یا یونانی)

هزینه رشته داروسازی در قبرس

هزینه رشته داروسازی در قبرس

دانشگاه‌های تحصیل در رشته داروسازی قبرس در دو گروه خصوصی و دولتی هستند. هزینه رشته داروسازی در قبرس نسبتاً مناسب و کیفیت آموزشی مناسب است. به همین دلیل برای برخی دانشجویان بین‌المللی، مهاجرت تحصیلی به قبرس گزینه‌ای مناسب است. بورسیه تحصیلی یکی دیگر از مواردی است که به دانشجویان واجد شرایط کمک می‌کند هزینه تحصیل آن‌ها کاهش یابد. در ادامه فهرست هزینه رشته داروسازی در قبرس (هزینه سالیانه) در دانشگاه‌های مختلف را مشاهده می‌کنید.

دانشگاه نوع دانشگاه هزینه تحصیل طول دوره تحصیل
دانشگاه نیکوزیا خصوصی 9500 یورو در سال 5 سال
دانشگاه خاور نزدیک خصوصی 8600 یورو در سال 5 سال
دانشگاه قبرس دولتی 6900 یورو در سال 5-6 سال
دانشگاه اروپایی قبرس خصوصی 9000 یورو در سال 5 سال
دانشگاه مدیترانه شرقی دولتی 17000 یورو در سال 5-6 سال

 

شرایط کار در قبرس

دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در رشته داروسازی قبرس، عازم این کشور می‌شوند می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت و با مجوز کار دانشجویی مشغول به کار شوند. در ادامه ساعات کار هفتگی دانشجویان مقاطع مختلف آمده است.

مقطع تحصیلی ساعات کار در هفته
کارشناسی 20 ساعت
کارشناسی ارشد 25 ساعت
دکترا 30 ساعت

 

دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته داروسازی و گذراندن دوره کارآموزی، می‌توانند در آزمون شرکت کرده و درصورت قبولی، در قبرس یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول کار شوند. نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در قبرس کمتر از 7 درصد است. فارغ‌التحصیلان می‌توانند با قبولی در آزمون و دریافت مجوز کار، در بخش‌های مختلف مرتبط با رشته‌ خود مشغول به کار شوند.

با داشتن شغل ثابت در قبرس می‌توان پاسپورت قبرس و اقامت دائم این کشور را دریافت کرد. بخش‌هایی که فارغ‌التحصیلان داروسازی قبرس می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند عبارت‌اند از:

 • مراکز تحقیق و توسعه دارویی
 • داروخانه‌های عمومی
 • داروسازی صنعتی
 • داروخانه بیمارستان
 • داروخانه‌های مراقبت اولیه

مزایای تحصیل داروسازی در قبرس

مزایای تحصیل در رشته داروسازی قبرس

هزینه رشته داروسازی در قبرس نسبتاً مناسب است و دانشگاه‌های داروسازی این کشور از اعتبار بین‌المللی خوبی برخوردار هستند. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل در رشته داروسازی قبرس، می‌توانند با مدرک دانشگاهی خود در این کشور یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند. همچنین برخی از دانشگاه‌های داروسازی قبرس موردتأیید وزارت بهداشت ایران هستند. به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به قبرس گزینه‌ای مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

اعطای بورسیه تحصیلی داروسازی به دانشجویان واجد شرایط یکی دیگر از مزایای تحصیل در قبرس است که می‌تواند بسیاری از هزینه‌های تحصیل یا تمام آن را پوشش دهد. همچنین دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی خود اجازه کار دانشجویی دارند که می‌تواند تا حدودی هزینه رشته داروسازی در قبرس و هزینه‌های زندگی آنان را پوشش دهد.

اخذ پذیرش تحصیلی از قبرس

دانشجویانی که خود را برای مهاجرت تحصیلی به قبرس آماده می‌کنند باید ابتدا از دانشگاه موردنظر خود پذیرش تحصیلی بگیرند. مدارک عمومی برای اخذ پذیرش تحصیل در رشته داروسازی قبرس عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • مدارک شناسایی و هویتی با ترجمه رسمی
 • مدرک تحصیلی با ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • گذرنامه با حداقل اعتبار لازم
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

متقاضیان بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. برای دریافت ویزای دانشجویی علاوه بر مدارک بالا باید نامه پذیرش دانشگاه و فرم اخذ ویزای تحصیلی را تکمیل کرده و ارسال کنند.

مهاجرت تحصیلی به قبرس

اقامت دانشجویان

یکی دیگر از مزایای تحصیل در رشته داروسازی قبرس، وجود امکانات اقامتی بسیار عالی برای دانشجویان است. سرویس امنیتی و نظافتی، اینترنت رایگان و تمام امکانات رفاهی زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان فراهم شده است. هزینه خوابگاه بر اساس دانشگاه و نوع خوابگاه (تک‌نفره، دو یا سه‌نفره، سوئیت یا لاکچری) متفاوت است. به طور میانگین هزینه خوابگاه در قبرس 300-200 دلار در ماه است.

جمع‌بندی

تحصیل در رشته داروسازی قبرس یکی از گزینه‌های مناسب برای دانشجویان خارجی است که می‌خواهند با هزینه‌ای اقتصادی در خارج از کشور تحصیل کنند. در مقایسه با امکانات آموزشی و تحصیلی، هزینه رشته داروسازی در قبرس مناسب است. دانشگاه‌های قبرس در سطح بین‌المللی از اعتبار خوبی برخوردار هستند و کیفیت آموزش مطابق با استانداردهای آموزشی بین‌المللی است. ازطرف دیگر تجهیزات آموزشی در رشته‌های مختلف به‌ویژه رشته پزشکی، مدرن و پیشرفته هستند.

شرایط اقلیمی، جغرافیایی و امکانات تحصیلی و شغلی خوب باعث شده تا گروهی از دانشجویان بین‌المللی گزینه مهاجرت تحصیلی به قبرس را انتخاب کنند. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، امکانات اقامتی دانشجویی بسیار عالی، امکان اشتغال به کار در قبرس و کشورهای اتحادیه اروپا از جمله مزایای تحصیل در قبرس هستند.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با تیمی متشکل از وکلا، حقوق‌دانان و مشاوران باتجربه است که تلاش می‌کند بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. با تکمیل فرم مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در انتخاب بهترین گزینه شما را یاری کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه