تحصیل رشته ژنتیک در چین
توسط تیم علم ویرا
15 اسفند 2

صفر تا صد تحصیل رشته ژنتیک در چین 2024

تحصیل رشته ژنتیک در چین در دانشگاه‎های معتبر که در عرصه جهان شناخته شده‌اند ممکن است. این رشته؛ مانند دیگر رشته‌ها که در دسترس دانشجویان خارجی است در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌گردد؛ اگر تمایل دارید تحقیقات بیولوژیکی پیشگامانه، اما بحث برانگیزی انجام دهید به چین بروید. به‌این‌علت که چین به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به پایتخت جهانی علم جنجالی است. افراد بسیاری سالانه متقاضی مهاجرت تحصیلی به چین هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در رشته ژنتیک چین تا انتهای این مقاله از علم ویرا همراه ما باشید.

تاریخچه رشته ژنتیک در چین

ژنتیک علمی است که قوانین وراثت و تنوع بیولوژیکی را در زمینه علوم طبیعی مورد بررسی قرار می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر ساختار، عملکرد، تنوع، انتقال و بیان ژن را موردمطالعه قرار می‌دهد. در واقع مفهوم والد و فرزند در ژنتیک به والدین یا فرزندان یا یک خانواده محدود نمی‌شود؛ بلکه می‌تواند به بسیاری از گروه‌های خانوادگی که هدف پژوهشی ژنتیک جمعیت است، گسترش یابد.

در ژنتیک می‌توان از مفهوم والد فرزند به‌عنوان یک واحد نیز استفاده نمود. مفهوم والد بودن در ژنتیک همچنین می‌تواند به همانندسازی DNA و حتی رونویسی mRNA که موضوع تحقیقات ژنتیک مولکولی است گسترش پیدا کند. در حقیقت ژنتیک منشأ بیولوژیکی، تکامل و توسعه ساختار ژن و ژنوم و تکامل و قوانین آن را موردمطالعه قرار می‌دهد.

مروری بر تحصیل رشته ژنتیک در چین

مروری بر تحصیل رشته ژنتیک در چین

دانشگاه شانگهای جیاوتونگ مؤسسه ژنتیک پزشکی در چین است که در سال 1990 تأسیس شد. این موسسه برای آزمایشگاه ژنتیک پزشکی بیمارستان کودکان شانگهای بود. زمینه‌های اصلی تحقیق این مؤسسه تمرکز بر روی برنامه اصلی است. تحقیقات مربوط به تشخیص مولکولی بیماری‌های ژنتیکی، ژن‌درمانی، بیان و تنظیم ژن، مهندسی جنین، حیوانات تراریخته و بیوراکتور و سلول‌های بنیادی نیز از دیگر برنامه‌های اصلی این دانشگاه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین است. در حال حاضر یک مطالعه چند برنامه‌ای بین بهداشت و انسان‌شناسی برای علاقه‌مندان به تحصیل رشته ژنتیک در چین در حال برنامه‌ریزی است.

دلایل و مزایای تحصیل رشته ژنتیک در چین

یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی به چین این است که هزینه تحصیل و زندگی در چین، به‌ویژه در مقایسه با ایالات متحده و سایر کشورهای غربی نسبتاً ارزان است. همچنین دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل رشته ژنتیک در چین می‌توانند حین تحصیل کار کنند. در واقع پس از این که دولت سیاست ویزا را برای اتباع خارجی تنظیم نمود اکنون دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره‌وقت یا گذراندن دوره‌های کارآموزی در هنگام تحصیل در چین هستند. دانشجویان همچنین می‌توانند از بورس‌های تحصیلی که توسط دولت، دانشگاه‌ها، بنیادها و شرکت‌های چینی جهت حمایت از دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌گردد بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند و این مزیت بزرگی برای آنان محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید چین یک کشور چندقومی و چندفرهنگی است و با وجود این که با جمعیت یک و نیم میلیاردی خود در حال حاضر پرجمعیت‌ترین کشور جهان به شمار می‌آید؛ اما امنیت در این کشور بالا است و کشوری امن جهت زندگی، تحصیل و کار به شمار می‌آید.

از دیگر مزایای تحصیل رشته ژنتیک در چین می‌توان به ارتقای چشم‌انداز شغلی و یادگیری زبان چینی اشاره نمود. چینی‌زبان تقریباً 20% از جمعیت جهان است که دانشجویان بین المللی در چین زبان چینی را با انتظار داشتن فرصت‌های شغلی بهتر می‌آموزند. از دیگر دلایل و مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به زیبایی‌های طبیعت، چشم اندازهای شگفت انگیز و فرهنگ و تاریخ غنی آن اشاره کرد.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته ژنتیک در چین

دانشگاه های برتر ارائه دهنده رشته ژنتیک در چین

در جدول زیر برخی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته ژنتیک در چین و تحصیل در رشته زیست‌شناسی مولکولی بر اساس وب‌سایت رتبه‌بندی اخبار آمریکا و گزارش جهانی معرفی شده است:

 • دانشگاه پکینگ
 • دانشگاه تسینگوآ
 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه سان یات سن
 • دانشگاه آکادمی علوم چین
 • دانشگاه جیائو تونگ شانگهای
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه علوم پزشکی نانجینگ
 • دانشگاه مرکزی جنوبی
 • دانشگاه تونگجی
 • دانشگاه شاندونگ
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی هووآژونگ
 • دانشگاه سیچوان

دانشگاه‎های فوق جزء بهترین دانشگاه‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین هستند. همچنین باید گفت که این دانشگاه‌ها (به‌غیراز دانشگاه آکادمی علوم چین) در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی رتبه کسب نموده‌اند؛ برای مثال بر اساس رتبه‌بندی آموزش عالی تایمز دانشگاه تسینگوآ دارای رتبه 20، دانشگاه پکینگ دارای رتبه 23 و دانشگاه فودان دارای رتبه 70 جهان هستند.

هزینه زندگی حین تحصیل ژنتیک در چین

تحصیل رشته ژنتیک در چین در بین دانشجویان بین‌المللی به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. هنگامی که نوبت به انتخاب دانشگاه می‌رسد موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. هزینه تحصیل، کیفیت و اعتبار دانشگاه همه نقش مهمی برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به چین دارند؛ اما هزینه زندگی نیز مهم است. توجه داشته باشید که استاندارد زندگی فوق‌العاده راحت در چین ممکن است همان اندازه منابع مالی را بخواهد که در برخی از ایالات آمریکا یا استرالیا نیاز است. بااین‌وجود نیازهای اساسی هزینه زیادی ندارند و با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توان با تحصیل و زندگی در چین پس‌انداز زیادی نیز داشت.

لازم به ذکر است که در کلان‌شهرهای ساحلی شانگهای، پکن و گوانگجو، داشتن یک زندگی راحت می‌تواند با متوسط هزینه زندگی 1000$ تا 1200$ (دلار آمریکا) در ماه همراه باشد. همچنین در شهرهای دیگر دانشجویان می‌توانند با حدود 500$ تا 900$ (دلار آمریکا) در ماه هزینه‌های زندگی خود را مدیریت کنند. متوسط هزینه زندگی در چین در هر ماه بسته به جمعیت شهر، عادت‌های شخصی و هزینه‌های تحصیل متفاوت است.

گرایش های مختلف رشته ژنتیک در چین

تحصیل رشته ژنتیک در چین؛ گرایش ها

گروه ژنتیک دانشکده علوم پایه پزشکی دانشگاه شاندونگ در سال 1950 تأسیس شد. همچنین در سال 1978 به این دانشگاه امتیاز اعطای درجه کارشناسی‌ارشد داده شد و در سال 2001  درجه دکترا اضافه شد. در حال حاضر تحصیل رشته ژنتیک در چین و در استان شاندونگ به‌عنوان یک‌رشته کلیدی محسوب می‌شود. یک آزمایشگاه اصلی برای بیماری‌های ژنتیکی در استان شاندونگ، و یک‌رشته اصلی آزمایشگاه کلیدی تراتولوژی تجربی در وزارت آموزش‌وپرورش چین موجود است. در این بخش 13 معلم وجود دارد که شامل 3 استاد، 8 استاد دانشیار و 2 استاد دانشجو است. همچنین در گروه ژنتیک 28 پزشک در زمینه ژنتیک و 48 استاد وجود دارد.

این بخش به طور عمده بر روی مکانیسم مولکولی و پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی متمرکز است. سازمان بهداشت جهانی برنامه ملی 863، پروژه 973، صندوق‌های ملی برای دانشمندان جوان برجسته، پروژه کلیدی بنیاد ملی علوم طبیعی و بسیاری از مطالعات استانی را انجام داده است. همچنین تعدادی از ژن‌های ایجاد کننده بیماری را شناسایی و جدا کرد و مقالاتی را در مجلات مشهوری مانند Cell ، Nature Genetics ، American Journal of Human Genetic ، سلول سرطانی،Journal of Cell Biology ، Genetic Molekular Human و جهش انسانی منتشر نمود. گروه ژنتیک دوره‌های ژنتیک پزشکی را شامل می‌شود که از جمله پزشکی بالینی 5 ساله و کلاس دانشکده داروسازی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده بهداشت عمومی است.

حوزه های کاری رشته ژنتیک در چین

حوزه‌های کاری رشته ژنتیک در چین

ژنتیک پزشکی یکی از پیشرفته‌ترین رشته‌های پزشکی است و همچنین موضوع جدیدی است که موضوع اصلی آن تحقیق در علوم زندگی است. در واقع ژنتیک پزشکی عمدتاً از فناوری DNA برای بررسی رابطه بین بیماری‌ها و ژن‌ها استفاده می‌کند. در این علم روش‌های جدید تشخیص درمانی انجام می‌شود. استفاده از فناوری DNA برای بررسی رابطه بیماری و ژن از دیگر کاربردهای این علم است.

باتوجه‌به پیشرفت تحصیل رشته ژنتیک در چین تکنیک‌های جدید تشخیصی و روش‌های درمانی در این کشور الگو قرار گرفته است. علاوه بر این‌، از ژنتیک پزشکی می‌توان برای تشخیص به‌موقع بیماری‌ها، جلوگیری از نقایص مادرزادی و تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف دشوار در سطح مولکولی استفاده نمود؛ بنابراین خدمات پزشکی جدیدی ارائه می‌گردد که از کارایی بیشتری برخوردار است.

فناوری ژنتیک پزشکی عمدتاً برای تشخیص قبل از تولد سرپایی مشاوره ژنتیک و تشخیص ژنتیک، شناسایی پزشکی قانونی، آزمایش پدری، اطفال، انکولوژی و غیره اعمال می‌گردد. همچنین آزمایشگاه‌های کلیدی ژنتیک پزشکی در بسیاری از دانشگاه‌ها یا دانشکده‌های پزشکی این کشور برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی به چین ایجاد شده است. علاوه بر این، مدل‌های مختلف بیماری‌های ژنتیکی از طریق جمع‌آوری نمونه‌های خون از موارد بیماری‌های ژنتیکی اجتماعی و هم‌خونی موش‌ها ایجاد شده است که یک وسیله مهم جهت تشخیص موقعیت حذف ژن و جهش بیماری ژنتیکی انسان را در اختیار می‌گذارد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که در دهه‌های اخیر ژنتیک از جمله رشته‌هایی بوده است که توجه زیادی را به خود جلب نموده است. تحصیل رشته ژنتیک در چین علاوه بر فرصت تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور، فرصت یادگیری زبان چینی را نیز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین میسر می‌سازد. همچنین چین به دلیل سابقه طولانی و فرهنگ غنی و مهیج خود به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

این کشور قدرتمند دارای آموزش عالی باکیفیتی است که در حال حاضر 115 دانشگاه آن در رتبه‌بندی‌های دانشگاهی بین‌المللی جا خوش کرده‌اند. شما نیز درصورتی‌که تمایل به تحصیل در این کشور دارید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در رشته ژنتیک چین و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه