تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم
توسط تیم علم ویرا
3 تیر 3

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم 2024 + هزینه ها و شرایط

امروزه افراد بسیاری برای تحصیل، کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارای مزایای فراوانی است؛ از جمله دانشگاه‌های معتبر و قدیمی، سطح بالای علمی دانشگاه‌ها، هزینه‌های کم زندگی و… . امکان تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم نیز وجود دارد و داوطلبان می‌توانند با مدرک دیپلم در رشته محبوب خود در ایتالیا تحصیل کنند.

این کشور بورسیه های تحصیلی با دیپلم ایتالیا را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. اگر قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارید در این مقاله از علم ویرا با ما همراه باشید تا با شرایط تحصیل با مدرک دیپلم در ایتالیا بیشتر آشنا شویم.

تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی با فرهنگ غنی و تاریخی فوق‌العاده است. بسیاری از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا در این کشور هستند که سطح علمی بالایی دارند. کشور ایتالیا به دلیل هزینه‌های زندگی و تحصیل نسبتاً پایین‌تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، دانشجویان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این کشور همچنین بورسیه‌های فوق‌العاده‌ای را به دانشجویان در مقاطع مختلف، ارائه می‌دهد. یکی دیگر از امکاناتی که فراهم شده است، این است که امکان تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مزایای تحصیل در کشور ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل در کشور ایتالیا در مقاطع مختلف دارای مزایای بسیار زیادی است. به همین دلیل است که افراد بسیاری امروزه اقدام به مهاجرت به این کشور و تحصیل در مقاطع مختلف و تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می‌کنند. برخی از مزایای تحصیل در ایتالیا به این صورت است:

 • دانشگاه قدیمی و بسیار معتبر این کشور
 • فرهنگ و تاریخ غنی و مکان‌های تفریحی و تاریخی فراوان این کشور
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی
 • مدارک معتبر تحصیلی و امکان کارکردن با آن در بسیاری از کشورهای جهان
 • هزینه تحصیل و زندگی نسبتاً پایین نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپا
 • بورسیه های تحصیلی با دیپلم ایتالیا

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

امکان تحصیل در مقطع کارشناسی و با مدرک دیپلم برای داوطلبان تحصیل در کشور ایتالیا وجود دارد. این کشور برنامه‌های فوق‌العاده‌ای را برای مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. همچنین تنوع رشته‌های این مقطع در کشور ایتالیا باعث شده است تا افراد بیشتری اقدام به تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم کنند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در این مقطع می‌توانند مدرک معتبری کسب کنند.

1. مدارک مورد نیاز برای پذیرش با مدرک دیپلم

داوطلبانی که قصد تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم را دارند باید مدارک و شرایطی را داشته باشند. درصورتی‌که مدارک خود را به‌درستی و کامل ارائه ندهید، درخواست شما رد می‌شود؛ پس توجه زیادی به مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل کنید. همچنین ممکن است برخی دانشگاه‌ها به مدارک مختلفی نیاز داشته باشند، حتماً سایت دانشگاه را به‌خوبی بررسی کنید. برخی از مدارک موردنیاز برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم به‌صورت زیر است:

 • گواهی شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و قبولی در آن
 • مدارک هویتی موردنظر
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک دیپلم به همراه ترجمه
 • ریزنمرات دیپلم به همراه ترجمه

پذیرش تحصیلی در ایتالیا با مدرک دیپلم

2. مراحل پذیرش تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا با مدرک دیپلم باید مراحلی را به ترتیب انجام دهید. برای اینکه در مراحل پذیرش با مشکلات کمتری روبه‌رو شوید بهتر است با متخصصان و مشاوران این زمینه، مشورت کنید. مراحل اصلی پذیرش و تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم به‌صورت زیر است:

 • در صورت نیاز شرکت در آزمون ورودی دانشگاه
 • تکمیل‌کردن فرم‌های موردنیاز و ارائه نامه قبولی در آزمون
 • دریافت نامه پذیرش از مراکز موردنظر
 • درخواست ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم
 • شرکت در مصاحبه‌های سفارت و ارائه نامه‌های پذیرش در آزمون و دانشگاه
 • بررسی شرایط متقاضی و دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا

3. ویزای تحصیلی با مدرک دیپلم در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در دوره‌های کامل دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید از بین انواع ویزای ایتالیا، ویزای نوع D که برای اقامت‌های بیش از 90 روز است را تهیه کنید. پس از قبولی در مصاحبه سفارت خانه حدود یک الی سه هفته زمان می‌برد تا ویزای تحصیلی شما آماده شود. برخی از مدارکی که برای دریافت ویزا برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم نیاز دارید به صورت زیر است:

 • ریزنمرات به همراه ترجمه رسمی
 • مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی
 • نمرات آزمون زبان
 • انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه
 • نامه پذیرش دانشگاه و تحصیل در ایتالیا
 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت
 • بیمه درمانی
 • اثبات تأمین مالی

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

4. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل با مدرک دیپلم در ایتالیا

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند به‌راحتی در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. مهارت زبان انگلیسی شما با آزمون‌های آیلتس و تافل سنجیده می‌شود. نمره قابل‌قبول در این آزمون‌ها باتوجه‌به دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. در برخی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا، حداقل نمره موردنیاز در آزمون آیلتس 6 و در آزمون تافل  iBT 80 است.

برخی دیگر از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا در مقطع کارشناسی، دروس خود را به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند. دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم در این دانشگاه‌ها را دارند و می‌خواهند زندگی لذت‌بخش‌تر و راحت‌تری را در ایتالیا داشته باشند، باید به این زبان مسلط شوند. برای تحصیل در این دانشگاه‌ها دانشجویان باید دانش‌پایه ایتالیایی یا معادل سطح A2 در آزمون‌های استاندارد را داشته باشند.

5. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا؛ شرط معدل و سن برای تحصیل در مقطع دیپلم

یکی از شروط مهم برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم، شرط معدل است. داوطلبانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل در کشور ایتالیا را دارند باید معدل مدرک دیپلم آن‌ها بالاتر از 14 باشد. هرچه معدل شما بیشتر باشد، شانس پذیرش شما نیز افزایش می یابد. در حال حاضر هیچ شرطی برای سن داوطلبان در ایتالیا وجود ندارد؛ ولی برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا اگر در رده سنی 18 تا 25 سال باشید، شانس پذیرش شما افزایش می‌یابد. این رده برای مقاطع بالاتر تا 35 سال است.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم این است که هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور، نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی کمتر است. همچنین بورسیه های تحصیلی با دیپلم ایتالیا، هزینه‌ها را بیشتر هم کاهش می‌دهد.

کشور ایتالیا دارای دودسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بسیار کم است؛ اما بسیاری از دانشگاه‌های دولتی دروس خود را به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های دولتی سالانه حدود 900 الی 4000 یورو است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز سالانه حدود 6000 تا 20000 یورو می شود. هزینه ها با توجه به دانشگاه و رشته مدنظر تغییر می کند.

هزینه های زندگی در ایتالیا باتوجه‌به اینکه در کدام شهر یا قسمت ایتالیا زندگی می‌کنید، ممکن است متفاوت باشد. همچنین سبک زندگی خود افراد نیز در هزینه‌های زندگی نقش بسیاری دارد. به طور متوسط هزینه زندگی در ایتالیا ماهانه حدود 600 الی 1000 یورو می‌شود.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم؛ بورسیه های تحصیلی با دیپلم ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم، بورسیه‌های تحصیلی فوق‌العاده این کشور است که بدون توجه به کشور مبدأ دانشجویان، به آن‌ها ارائه می‌شود. برخی دانشگاه‌ها نیز ممکن است باتوجه‌به عملکرد دانشجویان بورسیه‌هایی را به آن‌ها اختصاص دهند که بخش عظیمی از هزینه تحصیل و زندگی آن‌ها را تأمین می‌کند. البته بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا برای مقاطع بالاتر بیشتر است و امکانات بیشتری را برای آن‌ها ارائه می‌دهد.

دو نمونه از بورسیه‌های تحصیلی که دانشجویان در مقطع کارشناسی می‌توانند دریافت کنند، بورسیه استانی و بورسیه دولتی است. این دو بورسیه از طرف دولت ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه‌هایی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی با مدرک دیپلم ارائه می‌دهند که برای کسب اطلاعات بیشتر از آن‌ها باید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل با مدرک دیپلم

کشور ایتالیا دارای تاریخ و فرهنگی غنی است و دانشگاه‌هایی معتبر و قدیمی را در دل خود جای‌داده است. با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید مدارکی معتبر کسب کنید و در کشورهای مختلف با مدرک خود مشغول به کار شوید. دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا، دانشگاه پادوا، دانشگاه رم، دانشگاه میلان و… برخی از برترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم هستند. در ادامه برخی از این دانشگاه‌ها را بیشتر معرفی می‌کنیم.

1. دانشگاه پادوآ

دانشگاه پادوا یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است که در سال 1222 در شهر پادوا، در نزدیکی شهر ونیز تاسیس شد.  بیشتر رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی این دانشگاه با مدرک دیپلم به صورت ایتالیایی تدریس می شوند. خوابگاه این دانشگاه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم را دارند، فراهم است. این دانشگاه دارای هشت دانشکده است و رشته های متنوعی را برای مقطع کارشناسی ارائه می دهد.

2. دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا به‌حساب می‌آید که در سال 1088 تاسیس شده است. هزینه های تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم در این دانشگاه دولتی باتوجه‌به رشته تحصیلی متفاوت است. زبان اصلی در مقطع کارشناسی این دانشگاه، ایتالیایی است البته برخی رشته‌ها ممکن است به زبان انگلیسی نیز تدریس شوند. مراکز تحقیقاتی فراوان این دانشگاه به پیشرفت دانشجویان کمک بسیاری می‌کند. دانشگاه بولونیا دارای 11 دانشکده است و بیش از 200 رشته متفاوت را ارائه می دهد.

تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا

3. دانشگاه تورین

دانشگاه تورین یک مؤسسه دولتی است که در سال 1404 تاسیس شده است و دارای شش دانشکده است. خوابگاه‌های این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود است. داوطلبانی که قصد تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم را دارند باید بدانند که بیشتر رشته‌های این دانشگاه به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود به جز رشته‌هایی مانند مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی و رشته‌های اقتصاد و بیوتکنولوژی مولکولی در مقطع کارشناسی ارشد. این دانشگاه برای دانشجویان خود دوره‌های تحصیلی مفیدی برای آموزش زبان ایتالیایی برگزار می‌کند که می‌تواند به افرادی که مشتاق تحصیل در ایتالیا هستند، کمک زیادی کند.

جمع‌بندی

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، کشور ایتالیا است. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با مزایای بسیاری همراه است. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپا کمتر است. امکان تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم نیز وجود دارد و داوطلبان درصورتی‌که معدل بالای 14 داشته باشند و در آزمون‌های ورودی دانشگاه (در صورت نیاز) قبول شوند می‌توانند با مقطع دیپلم، در مقطع کارشناسی تحصیل کنند. بورسیه های تحصیلی با دیپلم ایتالیا نیز موجود است و به داوطلبان کمک بسیاری می‌کند و هزینه تحصیل و زندگی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

مؤسسه علم ویرا با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین از صفر تا صد مسیر مهاجرت در کنار شما خواهد بود و این مسیر سخت را برای شما آسان‌تر می‌کند. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه