تحصیل در کالج روسیه
توسط تیم علم ویرا
26 اسفند 2

تحصیل در کالج روسیه + شرایط و هزینه ها 2024

هدف از تحصیل در کالج روسیه آمادگی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور و اخذ بورسیه تحصیلی است. به دلیل مناسب‌بودن هزینه تحصیل کالج در روسیه این مراکز آموزشی برای آموزش دوره‌های زبان بسیار مناسب هستند. به دلیل فراهم‌سازی بهترین امکانات علمی و تحصیلی در دانشگاه‌ها و کالج‌های روسیه مدارک تحصیلی این مراکز اعتبار بالایی دارند و آینده تحصیلی و شغلی خوبی برای  فارغ‌التحصیلان رقم می‌زنند. این موضوع بر افزایش مهاجرت تحصیلی به روسیه تأثیر گذاشته است. در این مقاله از گروه مهاجرتی علم ویرا تحصیل در کالج‌های روسیه را بررسی می‌کنیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به روسیه

دانشگاه‌های روسیه از اعتبار بالایی در سطح جهان برخوردار هستند و کیفیت آموزش در سطح بالایی قرار دارد. تحصیلات در سطح دانشگاهی اهمیت زیادی در این کشور دارد و درصد بالایی از جمعیت این کشور دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. علاوه بر دانشگاه‌، تحصیل در کالج روسیه از دیگر موقعیت‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است.

مناسب‌بودن هزینه تحصیل در روسیه، اعتبار دانشگاه‌ها، امکان کار حین تحصیل در روسیه و ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان به‌ویژه در دوره تحصیلات تکمیلی از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند.

شزایط تحصیل در کالج روسیه

تحصیل در کالج روسیه؛ معرفی انواع کالج های روسیه

در روسیه چند نوع کالج وجود دارد که بر اساس نیاز متقاضیان تحصیل در روسیه، آموزش‌های لازم را در بهترین سطح کیفی ارائه می‌دهند. این کالج‌ها مخصوص دوره‌های آمادگی زبان و دوره‌های پیش از دانشگاه برای مقاطع کاردانی و کارشناسی هستند. با این توضیح تحصیل در کالج روسیه برای ورود به دانشگاه و رشته موردنظر ضروری است. انواع کالج‌های روسیه عبارت‌اند از:

 • کالج دوره پادفک روسی
 • کالج دوره پادفک انگلیسی
 • کالج دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه

علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه، دانشجویان باید هزینه تحصیل کالج روسیه را نیز در نظر بگیرند.

دوره های پادفک

یکی از مهم‌ترین شرایط پذیرش تحصیل در روسیه شرکت در دوره‌های پادفک است. تحصیل در کالج روسیه برای گذراندن دوره‌های پادفک ضروری است و متقاضیان در این دوره‌های 10-9 ماهه بر اساس زبان تحصیل خود دوره‌های زبان را طی می‌کنند. علاوه بر این باتوجه‌به رشته تحصیلی در دانشگاه، دانشجویان باید دوره‌های آمادگی پیش از ورود به دانشگاه را نیز در دوره پادفک طی کنند؛ به‌عنوان‌مثال متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی باید دوره پادفک پری مدیکال را قبل از ورود به دانشگاه بگذرانند.

این دوره‌های در کالج‌های روسیه ارائه می‌شوند و لازم است متقاضیان قبل از مهاجرت تحصیلی به روسیه درباره تمامی شرایط تحصیل اطلاعات لازم را کسب کرد. علاوه بر کالج‌های روسیه برخی دانشگاه‌ها نیز دوره‌های پادفک برگزار می‌کنند. در ادامه اسامی این دانشگاه‌ها و میانگین هزینه دوره پادفک در آن‌ها آمده است:

دانشگاه هزینه دوره پادفک
دانشگاه پاولوف 2.700 دلار
دانشگاه فدرال کازان 2.100 دلار
دانشگاه نووسیبیرسک 4.000-2.500 دلار
دانشگاه سن‌پترزبورگ 3.700 دلار

بهترین کالج های روسیه

بهترین کالج های روسیه

به دلیل راحت بودن فرایند پذیرش و امکانات تحصیلی استاندارد، گزینه تحصیل در کالج روسیه در بین دانشجویان بین‌المللی محبوب است و فرصتی بسیار خوب برای آمادگی ورود به دانشگاه و اخذ بورسیه تحصیلی است. هزینه تحصیل کالج در روسیه به رشته تحصیلی بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین کالج‌های روسیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه اروپایی سن‌پترزبورگ
 • مدرسه مدیریت اوراسیا
 • مدرسه برتر بریتانیایی هنر و طراحی
 • آکادمی اقتصاد تحت‌نظر دولت فدرال روسیه
 • مدرسه تحصیلات تکمیلی مدیریت دانشگاه سن‌پترزبورگ

علاوه بر این کالج‌ها، کالج‌های مختلف مانند پرستاری و موسیقی در روسیه رشد بسیار خوبی داشته‌اند. در ادامه بهترین کالج‌های رشته‌های مختلف را معرفی می‌کنیم.

1. کالج اسمولنی

کالج اسمولنی روسیه یکی از کالج‌های مطرح روسیه در دانشگاه علوم و فنون لیبرال قرار دارد. این دانشگاه از جمله دانشگاه‌های ایالتی سن‌پترزبورگ است و آموزش‌های آن بر مبنای آموزش‌های لیبرال است. علاوه بر این تحصیل در کالج روسیه، کالج اسمولنی، فرصت خوبی برای دستیابی به مهارت‌های زبانی است. هزینه تحصیل کالج در روسیه در کالج اسمولنی تقریباً 4 درصد بیشتر از سایر کالج‌ها است و حداکثر سن برای تحصیل در آن 56 سال است.

2. تحصیل در کالج روسیه؛ کالج دولتی پرستاری ایرکوتسک

یکی از برترین کالج‌های روسیه در رشته پرستاری کالج ایرکوتسک است و در دانشگاه ایرکوتسک قرار دارد. به دلیل امکانات علمی آموزشی بسیار عالی و حضور اساتید معتبر در این کالج، بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه، برای دوره پرستاری این کالج را انتخاب می‌کنند. علاوه بر بخش آموزش، بخش مخصوص به تحقیق نیز در کالج دولتی پرستاری ایرکوتسک وجود دارد.

تحصیل در کالج روسیه؛ کالج موسیقی آکادمیک

3. کالج موسیقی آکادمیک

یکی از بهترین دوره‌های آمادگی برای تحصیل در رشته موسیقی تحصیل در کالج روسیه، کالج موسیقی آکادمیک است. این کالج موسیقی روسیه که در سال 1891 میلادی بنیان‌گذاری شده یکی از بهترین کالج‌ها برای فراگیری موسیقی است. اساتید موسیقی حاضر در این کالج شهرت جهانی دارند و دوره‌های موسیقی در بهترین سطح ارائه می‌شود. دوره آماده‌سازی در کالج موسیقی آکادمیک دو ترم است و رده سنی 39-18 سال در این مرکز مشغول به تحصیل هستند.

4. تحصیل در کالج روسیه؛ کالج برتر شیمی و علوم روسی

یکی دیگر از کالج‌های معتبر روسیه کالج برتر شیمی و علوم روسیه است که مخصوص افراد نخبه بنیان‌گذاری شده است. این کالج در رشته‌های علوم پایه و فناوری‌های شیمی توانسته رتبه‌های بسیار خوبی کسب کند. امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی در کالج برتر شیمی و علوم روسی جایگاه ویژه‌ای دارد. افرادی که قصد دارند در مقطع دکترای شیمی تحصیل کنند، شرکت در دوره‌های این کالج انتخاب بسیار خوبی است.

معروف ترین کالج های زبان در روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه باید بر اساس زبان انتخابی خود مدرک زبان ارائه داده یا مهارت زبانی خود را اثبات کنند. درصورتی‌که مهارت زبانی متقاضیان برای ورود به دانشگاه کافی نباشد با تحصیل در کالج روسیه دوره‌های زبان را طی می‌کنند تا برای ورود به دانشگاه آماده شوند. برخی از مهم‌ترین کالج‌های زبان در روسیه عبارت‌اند از:

 • آموزشگاه زبان روسی YCODE
 • کالج زبان درژاوین
 • آموزشگاه زبان روسی EDUCA
 • مرکز زبان Liden & Denz
 • آموزشگاه زبان بلگراد
 • باشگاه انگلیسی
 • مرکز آموزش زبان‌های خارجی ترینیتی
 • مدرسه بندیکت
 • آکادمی زبان‌شناسی RELOD

هزینه تحصیل کالج در روسیه به مراکز آموزشی، دوره تحصیل و شهر محل تحصیل بستگی دارد. علاوه بر این کالج‌ها و مراکز آموزشی معتبر، برخی دانشگاه‌های روسیه نیز دوره‌های زبان ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک تحقیقات ملی پرم
 • دانشگاه دولتی اورال جنوبی
 • دانشگاه دولتی روابط بین‌الملل مسکو

هزینه تحصیل کالج در روسیه

 هزینه تحصیل کالج در روسیه

بر اساس نوع دوره، کالج و شهر محل تحصیل، هزینه تحصیل کالج در روسیه متفاوت است. علاوه بر کالج‌هایی که معرفی شدند و همچنین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده دوره‌های زبان، برخی دانشگاه‌ها نیز دوره‌های آمادگی پیش از دانشگاه برای رشته‌های تحصیلی ارائه می‌دهند. براین‌اساس کسب اطلاعات لازم قبل از مهاجرت تحصیلی به روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای در موفقیت این روند دارد. در ادامه هزینه تحصیل در کالج روسیه در دانشگاه‌ها و دوره‌های مختلف آمده است.

دانشگاه دوره هزینه دوره
دانشگاه HSE دوره آمادگی بین‌المللی 1800 دلار
دانشگاه نووسیبیرسک دوره آمادگی شیمی و زیست‌شناسی 2300-3000 دلار
دانشگاه تومسک برنامه‌های تخصصی قبل از دانشگاه 1600 دلار
دانشگاه نووسیبیرسک دوره آمادگی اقتصاد 2300-3000 دلار

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیل در کالج روسیه

همانند تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، برای تحصیل در کالج روسیه متقاضیان باید ویزای تحصیلی داشته باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی مدارک زیر را آماده کرده و به سفارت روسیه تحویل دهید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • فرم تکمیل شده اخذ ویزای تحصیلی
 • نامه رسمی کالج یا دانشگاه مبنی بر اخذ پذیرش
 • آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات با ترجمه رسمی
 • دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • تست سلامت ایدز
 • گواهی تمکن مالی
 • عدم سوءپیشینه

جمع‌بندی

تحصیل در روسیه یکی از گزینه‌های مناسب برای دانشجویانی است که قصد دارند با هزینه مناسب در یک کالج یا دانشگاه معتبر ادامه تحصیل دهند. علاوه بر دانشگاه‌های معتبر روسیه، تحصیل در کالج روسیه یکی دیگر از گزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. معمولاً در این کالج‌ها دوره‌های پادفک زبان و آمادگی قبل از دانشگاه مانند دوره‌های پری مدیکال برگزار می‌شود.

علاوه بر این کالج‌های موسیقی، شیمی و پرستاری نیز در روسیه فعالیت می‌کنند و سطح علمی و اعتبار بالایی دارند. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه این مراکز را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. هزینه تحصیل کالج در روسیه به دوره تحصیلی، رشته موردنظر و شهر یا دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد.

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با آگاهی کامل از تمامی حساسیت‌ها و چالش‌های مهاجرت تحصیلی همواره تلاش می‌کند متقاضیان را از بهترین مسیرهای قانونی مهاجرت هدایت کند. جمع‌آوری جدیدترین شرایط تحصیل در خارج از کشور و اطلاع‌رسانی آن‌ها تخصص علم ویرا است. برای آگاهی از شرایط تحصیل خارج از کشور و دریافت اطلاعات، به بخش مشاوره رایگان مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه بدون آزمون