دانشگاه های خصوصی چین
توسط تیم علم ویرا
8 اردیبهشت 3

معرفی دانشگاه های خصوصی چین 2024

رشد سریع به‌عنوان یک قدرت اقتصادی جهانی و رشد تصاعدی دانشگاه های خصوصی چین، این کشور را به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی پرطرف‌دار تبدیل کرده است. در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان خارجی که مهاجرت تحصیلی به چین را انتخاب می‌کنند چندبرابر شده است و سرمایه‌گذاری این کشور در آموزش عالی به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است. اگرچه هزینه‌های زندگی در این کشور با افزایش سرعت توسعه اقتصادی در حال افزایش است؛ اما هزینه تحصیل در چین نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا نسبتاً ارزان است.

این کشور آسیایی به دلیل برخورداری از امکانات آموزشی پیشرفته، مدارک معتبر و فناوری‌های به‌روز و بالغ بر ۳۰ مؤسسه آموزش عالی با رنکینگ جهانی عالی به محبوبیت زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی دست‌یافته است. کشور چین از نظر فرهنگ و تاریخ نیز جذابیت زیادی برای دانشجویان بین‌المللی دارد و دانشجویان نه‌تنها توسط دانشگاه، بلکه توسط مردم این کشور نیز مورد استقبال قرار می‌گیرند. در این مقاله از سری مقالات علم ویرا با ما همراه باشید تا به بررسی دانشگاه‌های خصوصی چین بپردازیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل در چین یک تجربه دانشجویی فراموش‌نشدنی را برای دانشجویان رقم می‌زند. آخرین آمار نشان می‌دهد که حدود ۵۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه های خصوصی چین مشغول به تحصیل هستند و این عدد هرساله ۱۰% افزایش می‌یابد. در تلاش برای دستیابی به این هدف، اقدامات متعددی برای جذب دانشجویان بین‌المللی از طریق بهبود کیفیت آموزش و یادگیری، ارائه بورسیه‌های تحصیلی، ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌ها و افزایش طرفیت تحقیقاتی انجام شده است. از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه تحصیل و زندگی مقرون‌به‌صرفه
 • نرخ اشتغال بالا
 • شهرهای مدرن و اقتصاد درحال‌رشد
 • فرهنگ منحصربه‌فرد و مهمان‌نوازی
 • مطالعات متمرکز بین‌المللی
 • فرصت کسب بورسیه تحصیلی
 • اقتصاد پایدار و قدرتمند
 • کیفیت بالای سیستم آموزش عالی و…

آشنایی با دانشگاه های خصوصی چین

آشنایی با دانشگاه های خصوصی در چین

دانشگاه های خصوصی چین در اواخر دهه ۹۰ در جریان اصلاحات آموزشی تأسیس شدند. طی ۲۰ سال اخیر حدود ۷۰۰ مؤسسه آموزش عالی خصوصی در چین احداث شد. این دانشگاه‌ها از نظر مالی از دولت چین مستقل هستند و با هزینه‌های شهریه و حمایت بنیادهای خصوصی اداره می‌شوند. این دانشگاه‌ها توسط دولت کنترل می‌شوند. دولت مرکزی چین سیاست کلی آموزش خصوصی را تعیین می‌کند و دولت‌های استانی کیفیت تحصیل در این دانشگاه‌ها را اعمال می‌کنند.

لازم به ذکر است همه دانشگاه های خصوصی چین حق صدور مدرک دولتی را ندارند. ازاین‌رو، قبل از هرگونه اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به چین، از این مسئله اطمینان حاصل کنید. به‌طورکلی، دانشگاه‌های خصوصی چین هنوز قادر به رقابت با دانشگاه‌های دولتی این کشور نیستند. دانشگاه‌های دولتی همچنان نقش اصلی را در سیستم آموزش عالی این کشور ایفا می‌کنند.

بهترین دانشگاه های خصوصی چین

چین یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی محسوب می‌شود. دانشگاه های خصوصی چین از رتبه ملی و بین‌المللی خوبی برخوردار هستند و آموزش عالی رسمی را با شهریه مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند. مؤسسات خصوصی یک راه عالی برای رسیدن به اهداف علمی و دریافت مدرک تحصیلی معتبر هستند.

دانشگاه های خصوصی چین به میلیون‌ها دانشجوی بین‌المللی آموزش باکیفیت ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های خصوصی در چین مکمل دانشگاه‌های دولتی هستند و امکان تحصیل دانشجویانی که در آزمون ورودی دانشگاه دولتی با شکست مواجه شده‌اند را برآورده کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارید و می‌خواهید در دانشگاه‌های خصوصی این کشور به ادامه تحصیل بپردازید، این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است اعتبار مدرک دانشگاه‌های خصوصی به‌اندازه مدرک دانشگاه دولتی نباشد. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های خصوصی چین می‌پردازیم:

مهاجرت تحصیلی به چین

۱. مدرسه بین‌ المللی تجارت چین اروپا

مدرسه بین‌المللی تجارت چین اروپا در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و توسط دولت چین و اتحادیه اروپا مورد تأیید قرار گرفت. این دانشگاه اولین مدرسه بازرگانی چین است که چندین مدرک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در زمینه تجارت و رشته‌های مرتبط ارائه می‌دهد. این دانشگاه با هدف ایجاد رهبرانی موفق در زمینه کسب‌وکار تجارت تأسیس شده است. این دانشگاه توسط سازمان‌های تجاری مورد تأیید قرار گرفته است و برتری خود را در این زمینه اثبات نموده است. این دانشگاه در شهر شانگهای قرار دارد و در حال حاضر پذیرای ۱۰۷۶ دانشجو است.

۲. دانشگاه های خصوصی چین؛ مؤسسه فناوری نانچنگ

مؤسسه فناوری نانچنگ یک مؤسسه آموزش عالی در استان جیانگشی چین است که در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد. مؤسسه فناوری نانچنگ یکی از دانشگاه های خصوصی چین است که بر زمینه‌هایی مانند مهندسی اطلاعات، مهندسی کامپیوتر، مدیریت بازرگانی و… تمرکز دارد. این دانشگاه گذشته از آموزش باکیفیت، تجربه مطالعه و تحقیق در آزمایشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و کارآموزی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. حدود ۳۰۰۰۰ دانشجو در این مؤسسه مشغول به تحصیل هستند.

۳. دانشگاه شیان پینهوا

دانشگاه شیان پینهوا یکی از مؤسسات آموزش عالی خصوصی در چین است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. این محبوبیت به این دلیل است که دانشگاه شیان پینهوا نه‌تنها در بین ۱۰ دانشگاه خصوصی برتر در چین قرار دارد، بلکه از پیش‌گامان آموزشی خصوصی در غرب این کشور نیز است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۸ تأسیس شد و امروزه از جایگاه خوبی در بین دانشگاه‌های چین برخوردار است.

۴. دانشگاه اطلاعات دالیان نیوسافت

دانشگاه اطلاعات دالیان نیوسافت (DNUI) در سال ۲۰۰۰ تأسیس شد و به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی چین شناخته می‌شود. این مؤسسه خصوصی در دالیان چین قرار دارد و دارای پردیس‌هایی در فوشان و چنگو نیز است. این دانشگاه با همکاری بین دو شرکت فناوری تأسیس شد و در حال حاضر با بیش از ۹۰ دانشگاه در خارج از کشور روابط نزدیک دارد.

عملکرد آکادمیک دانشگاه دالیان نیوسافت بسیار موردتوجه دولت چین قرار گرفته است و این دانشگاه را به یکی از ۱۰ دانشگاه خصوصی برتر در چین تبدیل کرده است. در حال حاضر بالغ بر ۱۶۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین

۵. دانشگاه های خصوصی چین؛ دانشگاه چینگدائو بینهای

دانشگاه چینگدائو بینهای یک مؤسسه آموزش عالی خصوصی است که در سال ۱۹۹۶ در استان شانگدونگ تأسیس شد. این دانشگاه حدود ۶۰ برنامه مختلف را در مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می‌دهد. علاوه بر مدارک کارشناسی، دانشجویان می‌توانند در این دانشگاه گواهی‌های دوره‌های تخصصی سه‌ساله را نیز دریافت کنند. برخی از زمینه‌های تحصیلی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند شامل هنر، تجارت، آموزش و مهندسی هستند. این دانشگاه در حال حاضر پذیرای ۲۰۰۰۰ دانشجو است.

از جمله دیگر دانشگاه های خصوصی چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کالج علم و فناوری هوانگه
 • دانشگاه ژنگژو شنگدا
 • دانشگاه ژجیانگ جیلی
 • دانشگاه یانتای نانشان
 • کالج سوکیان
 • دانشگاه هوانگه جیائوتونگ
 • دانشگاه هنر و طراحی بیهای
 • دانشگاه مهندسی اطلاعات کوانگژو
 • کالج ارتباطات و رسانه ووهان

شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین

به‌طورکلی، اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین شرایط دشواری ندارد. دانشگاه‌های خصوصی چین معمولاً از آزمون‌های ورودی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی استفاده نمی‌کند. دانشگاه‌های مختلف چین شرایط و مدارک خاصی را بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی از دانشجویان درخواست می‌کنند. شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. از جمله شرایط کلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی چین شامل برخورداری از حداقل ۶۰ درصد نمرات دبیرستان، حداقل ۱۸ سال سن، برخورداری از دیپلم ۱۲ساله یا مدرک معادل آن و… اشاره کرد. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS) یا چینی هستند. حداقل نمره مورد قبول برای مدرک آیلتس مورد قبول دانشگاه‌های چین، ۶ الی ۶.۵ است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین ممکن است بسته به هر دانشگاه متفاوت باشد. از جمله مدارک کلی برای ثبت‌نام و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کپی پاسپورت
 • کپی مدارک شناسایی
 • چند قطعه عکس
 • فرم درخواست
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی سلامت
 • انگیزه‌نامه
 • رزومه
 • گواهی عدم سوابق کیفری
 • ۲ توصیه‌نامه
 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات
 • گواهی تمکن مالی و…

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در چین

هزینه تحصیل در چین و دانشگاه های خصوصی

بالغ بر ۷۰۰ دانشگاه خصوصی در چین وجود دارد که تعدادی از این دانشگاه‌ها دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. هزینه تحصیل در چین در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بسته به دانشگاه، مقطع، رشته و زبان تحصیل متفاوت بوده و نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور به‌مراتب بالاتر است.

متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین در مقطع کارشناسی 44400 RMB است که از ۱۰۰۰۰ الی 403000 RMB متفاوت است. متوسط شهریه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های خصوصی چین از ۱۵۰۰۰ الی 404400 RMB برآورد می‌شود.

جمع‌بندی

تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین یک راه عالی برای رسیدن به اهداف علمی و دریافت مدرک معتبر بدون نیاز به آزمون‌های دشوار ورودی است. دانشگاه‌های چین در حال حاضر از نظر تعداد مقالات علمی و استنادات آن‌ها به رتبه‌های عالی در رنکینگ جهانی دست یافته‌اند.

در سال‌های اخیر دانشجویان زیادی مهاجرت تحصیلی به چین را به دلایل مختلف از جمله هزینه تحصیل ارزان، امکان برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی، اعتبار بالای مدارک تحصیلی و امکان تحصیل در چین به زبان انگلیسی انتخاب کرده‌اند. پردیس‌های دانشگاه‌های چین در زیباترین مکان‌ها واقع شده‌اند و تمامی امکانات لازم برای یک زندگی دانشجویی باکیفیت را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

هزینه تحصیل در چین با وجود محبوبیت روزافزون دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان بسیار مقرون‌به‌صرفه است. این واقعیت دانشگاه‌های چین را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چین بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. چنانچه علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به چین هستید، با مشاوران ما در تماس باشید تا با ارائه مشاوره تخصصی، شما را در این مسیر پر پیچ‌وخم یاری دهند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه