تفاوت دانشگاه های مورد تایید و غیر تایید ترکیه

تفاوت دانشگاه های مورد تایید و غیر تایید ترکیه هر ساله دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی خود در کشور های خارجی بورسیه تحصیلی دریافت می کنند و از جمله آن ها می توان به دانشگاه هایی اشاره کرد که برخی از آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران و برخی دیگر مورد تایید وزارت علوم نیستند. می دانید تفاوت دانشگاه مورد تایید و تایید نشده توسط وزارت علوم چیست؟

برخی از افرادی که به طور خاص بر شناسایی دانشگاه های خارجی توسط وزارت علوم در ایران تمرکز می کنند، اهمیت به رسمیت شناخته شدن دانشگاه های خارج از کشور را مورد توجه قرار می دهند. اکثر دانشجویان مهندسی در فکر جایگزینی دانشگاه خارجی بودند و احساس می کردند که نمی توانند مدرک مورد نظر خود را در دانشگاه داخلی کسب کنند.

 

 

اولین مشکل تحصیل در خارج از کشور تایید دانشگاه توسط وزارت علوم ایران است که پس از آن متقاضی می تواند برای شهریه، هزینه و تحصیل و … اقدام کند. سوال بزرگی که در این بین مطرح می شود این است که آیا دانشجویان داخلی پس از تحصیل در دانشگاه های خارجی و فارغ التحصیلی می توانند در داخل کشور مشغول به کار شوند؟

هر ساله فهرستی از دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم اعلام می‌ شود و سالانه این فهرست مورد بررسی قرار گرفته می‌ شود و تنها افرادی که از این دانشگاه‌ های مورد تایید فارغ‌ التحصیل شده‌ اند می‌ توانند در کشور خود مشغول به کار شوند.

 

دلیل تفاوت دانشگاه های مورد تایید و غیر تایید ترکیه

فهرست دانشگاه های اعطایی شده توسط وزارت علوم هر ساله با بررسی شرایط خاص تهیه و رتبه بندی در سطح بین المللی انجام می شود. دانشگاه هایی که در ابتدا تخمین زده می شوند عبارتند از دانشگاه شانگهای 500، دانشگاه QS 700 و دانشگاه تایمز 800 که در این صورت در لیست وزارت علوم قرار نخواهد گرفت.

 

معاون وزیر علوم در امور اعتبار بخشی دانشگاه‌ های خارج از کشور با بیان این که دانشجویان فارغ‌ التحصیل از دانشگاه‌ های غیر مجاز ملزم به کسب مهارت‌ های اولیه یا ورود به دانشگاه‌ های خارجی با نمرات پایین نیستند، گفت: مدارک این دانشجویان تایید نمی‌ شود، بنابراین نمی‌ توانند در یک مرکز برای اشتغال پذیرش گرفت.

 

مراکز خدماتی و یا پزشکان در زمینه زندگی انسان ها فعالیت می کنند، به همین دلیل، به دلیل وظایف خطیر آن ها در این حوزه اجتماعی، از سوی وزارت علوم و بهداشت به رسمیت شناخته نشده و مدارک آن ها به رسمیت شناخته نمی شود.

صلاحیت این دسته از افراد در قسمت صلاحیت های وزارت علوم و بهداشت بررسی می شود و ملاک اصلی در وزارت بهداشت آخرین مدرک تحصیلی فرد می باشد، لذا فرد قبل از تحصیل در خارج از کشور باید به موارد زیر توجه ویژه داشته باشد. اعتبار دانشگاه برای ادامه تحصیلات عالی باشد.

 

تفاوت دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت وزارت علوم

در رابطه با اختلاف دو وزارتخانه می توان گفت که وزارت علوم دانشگاه های مورد تایید خود را به چهار گروه الف تا د و در گروه بهترین تا ضعیف تقسیم می کند که هر کشور ممکن است در چهار گروه باشد. گروه ها و برخی ممکن است برخی از این گروه ها را ذکر کرده باشند.

برخلاف وزارت علوم، وزارت بهداشت سالانه تنها فهرستی از دانشگاه های مورد تایید را بر اساس رتبه بندی علمی جهانی ارزیابی و تحلیل می کند و در صورت تایید آن را منتشر می کند.

البته در مواردی ممکن است دانشگاهی در ابتدا تایید صلاحیت شود اما پس از چند ماه به دلیل برخی موارد رد صلاحیت شود که در این صورت از لیست حذف می شود و فارغ التحصیلان آن تایید نمی شوند.

 

شرایط تایید مدارک فارغ التحصیلان از دانشگاه‌ های تایید نشده

گاهی اوقات فردی که از دانشگاه غیر معتبری فارغ التحصیل شده است، گاهی با در نظر گرفتن شرایط فوق تاییدیه می گیرد. این شرایط شامل موارد زیر است:

  • اخذ مدرک تحصیلی عالی از دانشگاه مورد تایید: اگر فرض کنیم فردی از یک دانشگاه معتبر در رشته پزشکی فارغ التحصیل شده باشد، در این صورت مدرک آن فرد تایید می شود و می تواند وی در یک محیط مناسب مشغول به کار شود.
  • قبولی در آزمون بین المللی: در این صورت فرد مورد نظر در آزمون های بین المللی که توسط شورای عالی ارزیابی شده و نام وی در آیین نامه قید شده و دارای اعتبار عمومی است شرکت کرده و گواهی قبولی خود را دریافت کرده است. به تایید وزارت بهداشت خواهد رسید.
  • ارزیابی مدارک از دانشگاه های مورد تایید: در این صورت مدارک افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد و مجوز کار وی توسط کشور های مورد تایید وزارت بهداشت تایید می شود که در این صورت فرد قادر به کار در کشور خود خواهد بود.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

آیا نیاز به مشاوره تخصصی دارید ؟
فرم را پر کنید تا کارشناسان ما تماس بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *