دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مرمره یا دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های دولتی استانبول و دومین دانشگاه بزرگ ترکیه در منطقه فاتیح استانبول است. دانشگاه دولتی مرمره یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی ترکیه است که قدمت آن به قرن ۱۹ باز می گردد. دانشگاه مرمره در استانبول در ۱۶ ژانویه ۱۸۸۳ توسط صبحی پاشا با نام دانشکده عالی بازرگانی حمیدیه تاسیس شد.

در آن زمان، دانشکده اقتصاد اولین موسسه آموزش اقتصاد و تجارت بود. سیزده نفر در سال ۱۸۷۷ از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند. به مرور زمان نام دانشگاه اقتصاد و بازرگانی را به خود اختصاص داد و در سال های بعد همراه با تغییراتی در ساختار موسسه، با نام آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول به فعالیت خود ادامه داد.

سپس در سال ۱۹۸۲ آکادمی عالی اقتصاد و تجارت استانبول با چندین دانشکده پزشکی و دندانپزشکی با تصویب شورای وزیران ادغام شد و دانشگاه مرمره فعلی رسما افتتاح شد. دانشگاه مرمره اولین دانشگاه چند زبانه در ترکیه است که در آن دانشکده‌ های مهندسی، پزشکی و دندان‌ پزشکی به زبان‌ های ترکی و انگلیسی و دانشکده‌ های اقتصاد و علوم اداری به چهار زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می‌ شوند.

 

رنکینگ دانشگاه مارمارا ترکیه

مدرک دانشگاه مرمره از نظر وزارت بهداشت و علوم ایران معتبر است اما به عنوان دانشگاه متوسط ​​شناخته می شود. دانشگاه مرمره به دلیل سابقه طولانی در پذیرش دانشجویان بین المللی به یک دانشگاه مدرن تبدیل شده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۸۰۱ در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۸ علاوه بر رتبه ۹۱۲ جهان، رتبه ۲۱۲ را در بین بهترین دانشگاه های آسیا و شانزدهم را در بین بهترین دانشگاه های ترکیه کسب کرد.

سپس در رتبه بندی سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹، دانشگاه مرمره در رتبه ۱۰۰۱ در بین معتبر ترین دانشگاه های جهان، رتبه ۳۵۱-۴۰۰ در لیست بهترین دانشگاه های آسیا و یازدهم در بین بهترین دانشگاه های ترکیه قرار گرفت. بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه مرمره یکی از دانشگاه های نسبتا خوب و معتبر ترکیه است که با گسترش روابط بین الملل خود و پذیرایی از دانشجویان از ۷۳ کشور مختلف توانسته به عضویت سازمان دانشگاه های اروپا (EUA)  درآید. این دانشگاه با شرکت در برنامه های تبادل اراسموس، فارابی و مولانا، دانشجویان خود را قادر می سازد تا چندین ترم تحصیلی خود را در سایر دانشگاه های اروپایی ادامه دهند.

 • نام دانشگاه به انگلیسی: Marmara University
 • نام دانشگاه به فارسی: دانشگاه مارمارا
 • نوع دانشگاه: دانشگاه دولتی
 • زبان تدریس در دانشگاه: چند زبانه
 • سال تأسیس: ۱۸۸۳
 • موقعیت: شهر استانبول
 • تعداد هیئت علمی: ۲۸۳۵
 • تعداد دانشجویان در سال ۲۰۲۰: ۵۰۰۹۲
 • تعداد دانشکده‌ها: ۱۷
 • تعداد موسسه آموزشی: ۱۱
 • تعداد مدرسه: ۸
 • رنکینگ جهانی QS دانشگاه: ۱۵۷
 • رنکینگ جهانی Times higher Education Word 2020 : +1001
 • آدرس وب‌سایت دانشگاه: http://www.marmara.edu.tr

زمان ثبت نام دانشگاه مارمارا ترکیه

به طور کلی برای هر دانشگاه زمان خاصی برای ثبت نام در دوره های مختلف وجود دارد. برای درخواست پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، شرکت در برنامه های اراسموس، شرکت در برنامه های کاری دانشجویی و … باید در روز های مشخص شده ثبت نام و مدارک ارسال کنید. زمان درخواست معمولا سپتامبر و آگوست است. البته می توانید هر یک از این موارد را در تقویم دانشگاه مرمره به آدرس https://takvim.marmara.edu.tr/en دنبال کنید.

همچنین شما میتوانید از مطالب دانشگاه قاضی آنتپ و چوکوروا استفاده کنید و از تجربه موسسه علم ویرا در پذیرش این دانشگاه ها بهره مند شوید.

نحوه اخذ پذیرش دانشجو در دانشگاه مارمارا ترکیه

برای پذیرش و تحصیل در دانشگاه مارمارا استانبول، باید حداقل نمره قبولی در آزمون YOS شرکت را کسب کنید. این آزمون معمولا در خرداد ماه انجام می شود و نتایج آن در فروردین ماه سال بعد مشخص می شود. همچنین باید ترجمه کامل رزومه و مدرک نهایی خود را به دانشگاه مرمره ارسال کنید.

دانشگاه مرمره یک دانشگاه چند زبانه است، اما اکثر رشته ها به زبان ترکی استانبولی تدریس می شوند، بنابراین متقاضیان قبل از شروع تحصیل در این دانشگاه باید به زبان ترکی مسلط باشند.

علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه باید مدرک آیلتس، تافل یا سایر مدارک مشابه را نیز به دانشگاه ها ارسال کنند. برای قبولی در دندانپزشکی و پزشکی باید در آزمون SAT حداقل نمره ۱۴۰۰ را کسب کنید.

بورسیه دانشگاه مارمارا ترکیه

دانشگاه مرمره در استانبول برای کمک به دانشجویانی که از نظر مالی محروم هستند، بورسیه تحصیلی و خدمات غذا و اقامت رایگان ارائه می کند، ظرفیت این بورسیه ها در طول سال تحصیلی ۲۰۲۲ افزایش یافت.

و در آخر

دانشگاه مارمارا جزوه بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می رود، ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مورد نیاز دانشجویان را از این دانشگاه را در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید می توانید با مشاورین علم ویرا تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.