دانشگاه پکن
توسط تیم علم ویرا
15 فروردین 1

آشنایی با دانشگاه پکن + شهریه 2022

دانشگاه پکن اولین دانشگاه جامع ملی چین است. نسب این دانشگاه به دانشگاه امپراتوری پکن برمی‌گردد که در سال 1898 تأسیس شد. پس از انقلاب 1911، این دانشگاه به دانشگاه ملی پکن تغییر نام داد. از سال 1949 به این دانشگاه پکن می گویند. این دانشگاه از زمان تأسیس تاکنون یک دانشگاه برتر آموزش عالی در چین بوده است. تاکید سنتی این دانشگاه بر پیشرفت، میهن پرستی، دموکراسی و علم، واقع‌گرایی، نوآوری و دقت در تمامی امور است که از نسل‌های پیشین به نسل جدید منتقل شده است. آدرس سایت اصلی دانشگاه پکن به نشانی https://english.pku.edu.cn/ است.

شرایط تحصیل در چین

شرایط کلی و مشترک تحصیل در چین برای همه دانشگاه های این کشور شامل موارد زیر است:

 1. حداقل 18 ساله باشید.
 2. دوره 12 ساله تحصیل را گذرانده باشید.
 3. برای تحصیل در چین به زبان چینی، در آزمون HSK نمره قبولی کسب کنید.
 4. برای تحصیل در چین به زبان انگلیسی، مدارک معتبر زبان مانند آیلتس و تافل داشته باشید.

دانشگاه پکن چین مانند دانشگاه دالیان چین (Dalian University)، یکی از بهترین مراکز تحصیل در چین است.

پیشرفت دانشگاه پکن

دانشگاه پکن به عنوان یک پیشگام در روند مدرنیزاسیون چین نقش حیاتی ایفا کرده است. در این‌جا بود که اولین سیستم آموزشی مدرن چین ایجاد شد و تولد اولین دانشکده‌های هنرهای لیبرال، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، علوم کشاورزی، علوم پزشکی و علوم مهندسی را تسهیل کرد.

در سال 1917، Cai Yuanpei، یک معلم مشهور، رئیس دانشگاه پکن شد. رئیس کای با حمایت از اصول آزادی اندیشه و جامعیت آکادمیک، اصلاحات موفقیت آمیزی را در دانشگاه پکن انجام داد که رهایی اندیشه و شکوفایی تحقیقات دانشگاهی را افزایش داد. بسیاری از مشاهیر آن زمان مانند چن دوکسیو، لی داژائو و مائو زدونگ و استعدادهای برجسته‌ای مانند لو ژون و هو شی برای خدمت یا تدریس در دانشگاه استخدام شدند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با این دانشگاه زیبا و قدیمی در پایتخت چین بیشتر آشنا شوید.

درباره‌ی دانشگاه پکن چین

در سال 2000، دانشگاه پکن با دانشگاه پزشکی پکن ادغام شد و چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را برای رشته‌های علوم، مهندسی، پزشکی، کشاورزی، علوم انسانی و علوم اجتماعی برای رشد و شکوفایی بیشتر به شیوه‌ای جامع ایجاد کرد.

طی 120 سال گذشته از زمان تأسیس، دانشگاه پکن تعداد زیادی از استعدادهای برجسته را تربیت کرده‌است و بسیاری از دانشمندان فارغ التحصیل از این دانشگاه به دلیل پیشروی دستاوردهای تحقیقاتی-علمی افتخارات متعددی کسب کرده‌اند. از جمله این افتخارات می‌توان به توسعه اولین انسولین مصنوعی گاوی در جهان، اختراع اولین سیستم حروف چینی لیزری، کشف و جداسازی آرتمیزینین مورد استفاده در درمان موفقیت‌آمیز مالاریا و توسعه تئوری استخراج آبشار مخالف جریان، که در پردازش خاکی کمیاب استفاده می‌شود، اشاره کرد.

زبان آموزشی برای دانشجویان مقطع کارشناسی چینی است و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی به دو زبان چینی یا انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه دارای آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی متعددی مانند آزمایشگاه کلیدی دولتی فیزیک و فناوری هسته‌ای، آزمایشگاه ملی پکن برای علوم مولکولی و آزمایشگاه کلیدی دولتی شیمی و کاربرد مواد کمیاب زمین است.

Courses of study at Peking University, China

 

رشته‌های تحصیلی دانشگاه پکن چین

در دانشگاه پکن چین رشته‌های متعددی در اکثر حوزه‌های تحصیلی آموزش داده می‌شوند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

علوم فیزیکی

 • علم شیمی
 • فیزیک و نجوم
 • زمین شناسی، محیط زیست، زمین و علوم دریایی
 • ریاضیات و آمار

فناوری مهندسی

 • مهندسی مکانیک و هوافضا
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی عمومی

هنر و علوم انسانی

 • تاریخ، فلسفه و الهیات
 • هنر، هنرهای نمایشی و طراحی
 • باستان شناسی
 • زبان، ادبیات و زبانشناسی

تجارت و اقتصاد

 • حسابداری و مالی
 • مدیریت کسب و کار
 • اقتصاد و اقتصادسنجی

بالینی، پیش بالینی و بهداشتی

 • پزشکی و دندانپزشکی
 • سایر حوزه‌های مرتبط با سلامتی

علوم اجتماعی

 • جغرافیا
 • سیاست و مطالعات بین المللی (از جمله مطالعات توسعه)
 • جامعه شناسی
 • مطالعات ارتباطات و رسانه

قانون

 • وکالت

علوم زیستی

 • علوم بیولوژیکی

علوم کامپیوتر

 • علوم کامپیوتر

روانشناسی

 • روانشناسی

رتبه دانشگاه پکن و دانشکده‌های آن

دانشگاه پکن چین در بین دانشگاه‌های برتر دنیا رتبه 23 و در بین دانشگاه‌های برتر آسیایی رتبه 2 را در اختیار دارد. در جدول زیر رتبه‌بندی دانشکده‌های این موسسه آموزشی را بیان کرده‌ایم.

دانشکده هنر و علوم انسانی 23
دانشکده سلامت 31
دانشکده مهندسی 13
دانشکده علوم زندگی 21
علوم فیزیک 17
علوم اجتماعی 18
دانشکده اقتصاد 20
علوم کامپیوتر 27
علوم آموزشی 13
دانشکده روانشناسی 65
دانشکده اقتصادهای نوظهور 2

شهریه 2022 دانشگاه پکن

شهریه تحصیل در دانشگاه سینگوا کشور چین در سال 2022 برابر با 17000 لار در سال است.

 هزینه‌های تحصیل در دانشگاه پکن

هزینه‌های تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه پکن چین به شرح زیر است:

تحصیل در مقطع کارشناسی 4,109 دلار در سال
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 4,583 دلار در سال
تحصیل در مقطع دکتری 5,057 دلار در سال

Conditions and how to get admission in Peking University

 

شرایط و نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه پکن

متقاضیان بین المللی و غیر چینی برای اخذ پذیرش از دانشگاه پکن باید دارای شرایطی از جمله اتباع غیر کشور چین، دارای سن حداقل 18 سال و همچنین دارای پاسپورت معتبر باشند. دانشجویان خارجی باید از قوانین کشور چین و مقررات دانشگاه پکن پیروی نمایند و همچنین به آداب و رسوم این کشور احترام بگذارند. متقاضیان باید درخواست خود را در سیستم آنلاین این دانشگاه به آدرس مربوطه ارسال و فرم درخواست آنلاین را تکمیل نمایند. سپس در صورت موفقیت به اخذ پذیرش، نامه‌ای را تقریباً 8 الی 10 هفته پس از پایان مهلت تقاضا اخذ می‌کنند. بعد از ارسال تقاضا، دانشجویان باید در آزمون ورودی زبان شرکت نمایند. این آزمون معمولاً در پایان ماه مارس برگزار می‌شود.

مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه پکن

مدارک و اسناد مورد نیاز برای تقاضای پذیرش در دانشگاه پکن شامل موارد زیر است:

 • مدرک فارغ‌التحصیلی و درجه دیپلم به همراه یک نسخه کپی از آن‌ها با ترجمه رسمی به زبان چینی یا انگلیسی ارائه گردد.
 • فرم تقاضای پذیرش باید به همراه یک عکس باشد.
 • ارائه بیانیه دانشجویان که باید شرایط خاص خود را داشته باشد.
 • کپی یا اصل ریز نمرات رسمی از پیشرفت تحصیلی متقاضی که شامل دوره‌های گذرانده شده و موفقیت‌های کسب شده است.
 • دو توصیه‌نامه از سوی داوران متقاضی به همراه اصل یا کپی به زبان چینی یا انگلیسی ارائه شود.
 • یک نسخه کپی از HSK ارائه گردد.
 • یک نسخه کپی از گذرنامه دانشجو ارائه گردد.
 • لیست موضوعات و خلاصه نشریات متقاضیان ارائه داده شود.
 • هزینه‌های مورد نیاز پرداخت شود.

 

فعالیت‌های بین المللی دانشگاه پکن

در حالی که دانشگاه پکن در چین مستقر است؛ اما درب های آن برای همکاری بین المللی به روی جهان باز است. این دانشگاه در تلاش است تا پل‌هایی را برای تبادل متقابل بین فرهنگ‌های چینی و خارجی ایجاد کند. تاکنون بیش از 100 نفر از سران کشورها، مقامات سیاسی و همچنین برندگان جایزه نوبل در دانشگاه پکن سخنرانی کرده‌اند.

این دانشگاه تا کنون با نزدیک به 400 دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی از بیش از 60 کشور و منطقه، برنامه‌های تبادلی برقرار کرده است و با بسیاری از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی جهان همکاری نزدیک داشته است. همچنین، این دانشگاه دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل پذیرا است.

دانشگاه پکن در سال جاری، حدود 2 هزار دانشجوی بین المللی دارد. این دانشگاه هر ساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند. متقاضیان این دانشگاه اکثراً از کشورهای اروپایی، شمال آفریقا، جنوب آمریکا، کلیه کشورهای آسیا و استرالیا و تعدادی از کشورهای آفریقایی هستند.

زندگی دانشجویی دانشجویان پکن

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه پکن چین می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی شائو یوان اقامت گزینند؛ اما این موضوع قابل ذکر است که در صورتی که مدت زمان تحصیل دانشجویان بین‌المللی از حد مجاز عبور کند، قادر به استفاده از این خوابگاه نخواهند بود. در صورتی که دانشجویان نتوانند از خدمات خوابگاه دانشجویی استفاده نمایند؛ می‌توانند در نزدیکی دانشگاه، آپارتمان اجاره کنند که توصیه می‌شود از قرارداد اجاره مسکن اطمینان حاصل شود تا در آینده دچار مشکل نشوند.

در دانشگاه پکن رستوران‌هایی مانند Shao Yuan و  Global Village Zhongguanyuan وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای صرف غذا به آن‌ها مراجعه نمایند. همچنین، برای تهیه‌ مایحتاج روزمره فروشگاه‌هایی مانند WuMei Mini Mart و Boshi و همچنین بازار BeiXin وجود دارد که دانشجویان به آن‌جا مراجعه می‌کنند.

به‌علاوه، در این دانشگاه امکانات دیگری نظیر بیمارستان، اداره پست، بانک، کتاب فروشی، لباسشویی و سالن نمایش وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند.

دانشگاه پکن یک دانشگاه امن و محافظت شده‌است و می‌توان گفت امنیت نسبتاً خوبی دارد؛ اما مسئولان دانشگاه توصیه می‌کنند که هنگام بیرون رفتن از دانشگاه مبالغ زیاد پول و گذرنامه را با خود نبرند. فقط کافیست یک کپی از پاسپورت را همراه خود داشته باشند تا در صورت نیاز ارائه دهند.

Historical facade of Peking University

 

نمای تاریخی دانشگاه پکن

پردیس اصلی دانشگاه در محل سابق باغ‌های امپراتوری سلسله چینگ قرار دارد و به همین دلیل دارای محوطه‌سازی سنتی به سبک چینی، از جمله خانه‌های سنتی، باغ‌ها، بت‌کده‌ها و همچنین بسیاری از ساختمان‌ها و سازه‌های تاریخی قابل توجه است. دریاچه ویمینگ در شمال پردیس است و توسط مسیرهای پیاده روی و باغ‌های کوچک احاطه شده است.

محوطه دانشگاه همچنین دارای موزه‌هایی مانند موزه تاریخ دانشگاه و موزه هنر و باستان‌شناسی آرتور ام ساکلر است که در آن دانشجویان می‌توانند اشیایی را که قدمت آن‌ها به هزاران سال پیش می‌رسد را مشاهده کنند.

جمع بندی

دانشگاه پکن همواره به عنوان برترین موسسه دانشگاهی در چین معرفی می‌شود. علاوه‌براین که این دانشگاه از نظر علمی شهرت دارد، به خاطر محوطه پردیس خیره‌کننده و زیبایی معماری سنتی چینی‌اش نیز معروف است. دانشگاه پکن برخی از برجسته‌ترین چهره‌های تاریخ چین از جمله مائو تسه تونگ را آموزش داده است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های بین المللی برای ادامه تحصیل در چین محسوب می‌شود.

اگر قصد ادامه تحصیل در چین را دارید با مشاوران موسسه مهاجرتی علم ویرا در ارتباط باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب ها
این یک بنر است!

نظرات کاربران

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی
با ما در تماس باشید!
آدرس ما:
تهران: نلسون ماندلا (جردن)- کوچه مروارید- پلاک۸- واحد 403
اردبیل: خیابان حافظ – روبروی پارک حافظ – ساختمان امید طبقه دوم
تبریز: بلوار استاد شهریار(چایکنار) – جنب بهزیستی ساختمان۲۲-طبقه اول
مشاهده فهرست

اخذ پذیرش تضمینی از دانشگاه های خصوصی و دولتی چین، ترکیه و روسیه