بهترین دانشگاه های ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای مهاجر پذیر همسایه ایران است که در سال‌های اخیر مقصد افراد زیادی بوده است. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه همواره در حال افزایش هستند. در میان شیوه‌های متعدد مهاجرت، مهاجرت تحصیلی از محبوبیت بیشتری برخوردار است. این شیوه یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های مهاجرت است. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی علاوه‌بر ایجاد تجربه‌ای جدید، به موفقیت شما کمک می‌کند. در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین دانشگاه های ترکیه و شرایط تحصیل در آن‌ها آشنا کنیم. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان مهاجرت به ترکیه هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در ترکیه

پیش از آشنایی با بهترین دانشگاه های ترکیه لازم است از شرایط کلی تحصیل در این کشور آگاه شوید. بسیاری از افراد، ترکیه را به عنوان مقصدی تفریحی و گردشگری می‌شناسند. در حقیقت وجود حدود 200 دانشگاه معتبر و بالغ بر 48 هزار دانشجوی بین‌المللی نشان از مناسب بودن این کشور برای تحصیل است. برخی از دلایل انتخاب این کشور توسط دانشجویان عبارت اند از اعتبار دانشگاه‌ها، قرابت فرهنگی و جغرافیایی، کیفیت بالای سیستم آموزشی، هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان اخذ اقامت و وجود برنامه‌های تبادل دانشجو.

مدارک تعدادی از دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند. به این ترتیب، پس از اتمام دوره تحصیل خود در ترکیه می‌توانید در ایران مشغول به کار شوید. اگر در دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل کنید، مدارک شما در سایر کشورها نیز معتبر خواهند بود. اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول واقع شده‌اند. امکان تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف وجود دارد. از این میان، رشته‌هایی مانند حقوق، بازرگانی، پزشکی و رشته‌های مهندسی میان دانشجویان بین‌الملل محبوب‌تر هستند.

برای برخورداری از همه مزایای ذکر شده، لازم است با شناخت کافی، دانشگاهی مناسب را انتخاب کنید. بهترین دانشگاه های ترکیه عبارت اند از دانشگاه کوچ، دانشگاه چانکایا، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه حاجت تپه. در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

بهترین دانشگاه های ترکیه

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده متعددی در ترکیه وجود دارند. این دانشگاه‌ها برای آموزش دانشجویانی برتر با مهارت‌های عالی شناخته شده اند. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه‌ها فراهم است. با توجه به رشته مورد علاقه خود می‌توانید بهترین دانشگاه های ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده و از مزایای متعدد آن‌ها بهره‌مند شوید. رنکینگ جهانی بهترین دانشگاه های ترکیه به شرح زیر است. (بر اساس رتبه بندی Times Higher Education)

  • دانشگاه چانکایا: 401
  • دانشگاه کوچ: 401
  • دانشگاه حاجت تپه: 501
  • دانشگاه سابانچی: 501
  • دانشگاه بیلکنت: 601
  • دانشگاه بغازیچی: 601
  • دانشگاه فنی استانبول: 801
  • دانشگاه استانبول: 801
  • دانشگاه فنی خاورمیانه: 801

دانشگاه چانکایا (Cankaya University)

این مؤسسه خصوصی از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار رفته و در سال 1997 در آنکارا تأسیس شد. در حال حاضر حدود 7900 دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند. در سال 2011 این دانشگاه تغییر مکان داد. به این وسیله، امکانات مدرن تحصیلی و رفاهی گسترده‌ای برای دانشجویان دانشگاه چانکایا فراهم شد. یکی از مهم‌ترین مزایای رفاهی این دانشگاه، وجود مراکز ورزشی متعدد است. برخی از امکانات تحصیلی دانشگاه چانکایا نیز عبارت اند از کتابخانه مدرن و وسیع، آزمایشگاه‌های متعدد، اتوبوس‌های اختصاصی دانشجویان، فستیوال‌ها و همایش‌های سالانه.

این دانشگاه همواره تلاش بر این داشته است که  محیطی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی خود ایجاد نماید. همچنین، روابط خوبی میان این دانشگاه با صنایع و مؤسسات بین‌الملل برقرار است. شما می‌توانید در رشته‌هایی از قبیل حقوق، علوم کامپیوتر، مطالعات بین‌الملل، رشته‌های مهندسی، مدیریت کسب و کار و معماری تحصیل کنید.

دانشگاه کوچ
بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه کوچ (Koc University)

دانشگاه کوچ نیز از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه به عنوان یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی ترکیه خدمات آموزشی با کیفیتی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سال 1993 تأسیس شد و در شهر استانبول واقع شده است. در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل مشغول اند. حدود 7% دانشجویان دانشگاه کوچ دانشجویان بین‌المللی هستند. زبان تدریس اغلب رشته‌های این دانشگاه انگلیسی است و دروس محدودی به زبان ترکی ارائه می‌شوند. برخی از رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه عبارت اند از پزشکی، پرستاری، مهندسی شیمی، حقوق، حسابداری و امر مالی، طراحی و ارتباطات.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

 دانشگاه حاجت تپه نیز از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار رفته و در شهر آنکارا واقع است. این دانشگاه از مؤسسات دولتی ترکیه به شمار می رود و در سال 1967 تأسیس شده است. تنوع رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه نیز زیاد است و از هنر تا تجارت و پزشکی را در بر می‌گیرد. حدود 50 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. کادر آموزشی این دانشگاه نیز حدود 3600 نفر را شامل می‌شود. بیش از 150 برنامه تحصیلی کارشناسی و 200 برنامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه حاجت تپه ارائه می‌شوند.

بیشترین شهرت دانشگاه حاجت تپه مربوط به دانشکده پزشکی آن است. این دانشکده یکی از برترین مراکز آموزش پزشکی این کشور به شمار رفته و از اعتبار بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که مدرک پزشکی این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز می‌باشد.

دانشگاه سابانچی(Sabanci University)

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه، به ویژه در زمینه تحقیقات علمی است. تنها در سال 2020، بیش از 525 مقاله و مطلب علمی از این دانشگاه منتشر شده است. سیستم آموزشی این دانشگاه بر پایه تربیت دانشجویانی موفق در سطح جهانی است. دانشگاه سابانچی از ارائه تحقیقات مبتکرانه و رویکردی مدرن و چند جانبه برای پیشبرد این هدف خود استفاده می‌کند. گستره وسیعی از رشته‌های مختلف برای تحصیل در این دانشگاه موجود است. برخی از رشته‌های مشهور این دانشگاه عبارت اند از اقتصاد، تجارت، هنر، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و علوم اجتماعی. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و حدود 9% از جمعیت آن‌ را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

بهترین دانشگاه های ترکیه
دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی که نام آن در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه به چشم می‌خورد، دانشگاه بیلکنت است. این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده و میزبان حدود 13000 دانشجو است. 29 برنامه تحصیلی کارشناسی و 59 برنامه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیلکنت ارائه می‌شود. این دانشگاه نه تنها در زمینه ارائه امکانات علمی آموزشی عملکردی عالی دارد؛ بلکه از امکانات رفاهی بسیاری نیز برخوردار است. مهم‌ترین امکانات این دانشگاه عبارت اند از خوابگاه‌هایی امن و راحت، امکانات گسترده ورزشی، گروه‌های دانشجویی مختلف از قبیل موسیقی و عکاسی، ارکستر سمفونیک بیلکنت و گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی ترکیه. این دانشگاه نیز اغلب دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

دانشگاه بغازیچی (Bogaziçi University)

دانشگاه بغازیچی از جمله قدیمی‌‌ترین و البته بهترین دانشگاه های ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال 1863 در استانبول تأسیس شد. کیفیت و امکانات متنوع آموزشی، تنوع رشته‌های موجود و اعتبار مدارک، دلیل تعداد بالای متقاضیان این دانشگاه است. بیش از 13 هزار دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف این دانشگاه به تحصیل مشغول اند. تحصیل در رشته‌هایی از قبیل علوم طبیعی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، هنر، علوم اجتماعی و امور مالی در این دانشگاه امکان پذیر است.

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی حاضر در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه فنی استانبول است. یکی از حیطه‌های اصلی تمرکز این دانشگاه تحقیقات و توسعه علمی است. این دانشگاه در سال 1773 تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی محسوب می‌شود. بیش‌ترین شهرت این دانشگاه مربوط به رشته‌های مهندسی و معماری است.

دانشگاه فنی استانبول دارای 13 دانشکده مختلف است و تا مقطع دکترا دانشجو می‌پذیرد. قریب به 40 برنامه تحصیلی مختلف برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود. وجود چندین مؤسسه تحقیقاتی و بیش از 350 لابراتوار نیز از مزایای این دانشگاه به حساب می‌آیند. برنامه‌های تبادل دانشجو نیز از مزایای مهم این دانشگاه به شمار می روند. بیش از 900 همکاری بین‌المللی این دانشگاه، فرصت تحصیل در دیگر دانشگاه‌های معتبر جهان را فراهم کرده است. میزان تقاضا برای این دانشگاه نیز بالا است. در حال حاضر 12% جمعیت 25 هزار نفری این دانشگاه را دانشجویان بین‌الملل تشکیل می‌دهند.

بهترین دانشگاه های ترکیه
دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

 دانشگاه استانبول یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که می‌توانید برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. این دانشگاه از 22 دانشکده مختلف،16 مؤسسه و 61 مرکز تحقیقاتی برخوردار است. امکانات گسترده و اعتبار بالای این دانشگاه، دانشجویان بسیاری را به خود جذب کرده است. در حال حاضر این دانشگاه میزبان  بیش از 80 هزار دانشجو است که 8% آن‌ها را دانشجویان بین‌الملل تشکیل می‌دهند. برخی از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه عبارت اند از پزشکی، فیزیک، شیمی، روان‌شناسی، تجارت، اقتصاد، امورمالی، معماری، حقوق و علوم کامپیوتر. مدارک این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز است.

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

دانشگاه فنی خاورمیانه که تحت عنوان METU شناخته می‌شود از شناخته‌شده‌ترین مراکز آموزش عالی دولتی ترکیه است. این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده و از جمله بهترین دانشگاه های ترکیه در زمینه رشته‌های فنی و مهندسی به شمار می‌رود. دانشگاه فنی خاورمیانه دارای 5 دانشکده مختلف است. زبان اصلی تدریس در این دانشگاه انگلیسی است. بیش از 1700 دانشجوی بین‌الملل از 100 کشور مختلف جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند.

رشته‌های بسیاری در این دانشگاه ارائه می‌شوند. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از معماری، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی، جامعه‌شناسی، علوم کامپیوتر، علوم زیستی، حسابداری و امور مالی و علوم پایه. با توجه به دولتی بودن این دانشگاه، می‌‌توانید با هزینه‌ای مناسب از امکانات عالی آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه می‌تواند آینده درخشانی برای شما رقم بزند. با تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه علاوه بر تجربه محیط آموزشی بین‌المللی از مدرکی معتبر و امکان کار و اقامت در این کشور بهره‌مند خواهید شد. برخی از مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها عبارت اند از کیفیت بالای آموزش، مدارک معتبر بین‌المللی، امکانات رفاهی مناسب، هزینه مناسب تحصیل و زندگی، امکان استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجو و امکان اقامت در ترکیه.

مشاوران تخصصی موسسه مهاجرتی علم ویرا برای مهاجرت تحصیلی به این کشور همراه شما خواهند بود. شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره 09142941348 تماس بگیرید. همچنین می توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در سایت است با مشاوران ویرا در ارتباط باشید. کارشناسان ویرا به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان خواهند بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

آیا نیاز به مشاوره تخصصی دارید ؟
فرم را پر کنید تا کارشناسان ما تماس بگیرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *