آزمون یؤس (YÖS) چیست؟

مهمترین و معمول ترین راهِ ورود به دانشگاه های ترکیه از مقطع دیپلم و دبیرستان می باشد. برخلاف کنکور ایران که به صورت جامع و سراسری برگزار می گردد، در کشور ترکیه هر دانشگاه مجزا، جداگانه و در تاریخ متفاوت اقدام به برگزاری آزمون یؤس می کند. برگزاری امتحان یؤس تقریبا از اواخر فروردین ماه شروع شده تا اوایل خردادماه ادامه می یابد. برخلاف کنکور ایران که داوطلبان مجبور به مطالعه و احاطه بر روی تعداد زیادی منابع و کتاب هستند، آزمون یؤس در برگیرنده دروس ریاضی، هوش و هندسه می باشد (تنها یکی دو مورد استثناء وجود دارد که در آزمون یؤس سؤالات فیزیک، شیمی و … نیز مطرح میگردد).

آیا آزمون یؤس تنها در شهرِ مربوط به دانشگاهِ موردنظر برگزار میگردد؟
تقریبا تنها۱۰% از دانشگاهای ترکیه اقدام به برگزاری آزمون یؤس فقط در شعبه خودِ دانشگاه مربوطه مینمایند(موغلا، آلانیا، تکیرداغ و …)
بقیه دانشگاهها علاوه بر خودِ دانشگاه در شهرهای بزرگ ترکیه اعم از استانبول، آنکارا، ازمیر، وان و … نیز شعبه برگزاری آزمون در نظر میگیرند.
لازم به ذکر است برخی از دانشگاهها در ایران نیز شعبه برگزاری معرفی می نمایند. خالی از لطف نیست بدانید در سالهای اخیر فقط دانشگاه استانبول موفق به برگزاری آزمون آنهم فقط در شعبه تهران شده است.
امتحان دیگر دانشگاهها همواره در ایران به دلایلی کنسل شده است، حتی آزمون یؤس دانشگاه استانبول که قرار بود پارسال در شهر تبریز برگزار گردد لغو گردید و هزینه آزمون تا امروز نیز مسترد نشده است.
بنابراین توصیه میگردد در بازه ی زمانی برگزاری آزمونها در شهر استانبول یا آنکارا ساکن شده و در امتحانات شرکت نمائید و در صورت نیاز و ثبت نام امتحانِ دانشگاه هایی که فقط در شهر خود شعبه برگزاری دارند، در طی یک سفر یک روزه به محل آزمون مراجعه کرده و در نهایت به شهر استانبول یا آنکارا بازگردید

هزینه ی ثبت نام آزمون یؤس چقدر می باشد؟
همانطور که قبلاً نیز ذکر کردیم، هر دانشگاه به صورت مجزا اقدام به برگزاری امتحان یؤس می کند، بنابراین انتخاب داوطلب می باشد که بسته به رشته و ظرفیتهای موجودِ هر دانشگاه اقدام به ثبت نام یک یا چند آزمون بنماید.
هزینه هر آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و به صورت تقریبی از ۵۰ تا ۴۰۰ لیر متغیر می باشد.

یوس درتبریز

یا در آزمون یؤس حتماً باید نمره ۱۰۰ اخذ کنیم تا در رشته های تاپ (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی) قبول شویم؟
خیر!
با توجه به رقابت بسیار فشرده و نزدیک، همچنین حضور داوطلبان زیاد از کشورهای همجوار ترکیه مخصوصاً از ایران در سالهای اخیر، گرفتن نمره بالا کاملاً ضروری و لازمه ی قبولی می باشد، ولیکن قبولی تنها با پوئن ۱۰۰ یک باور غلط و رایج می باشد.
در سالهای اخیر دیده شده است که سطح سختی و دشواری آزمونِ دانشگاهی خیلی بالا بوده و بیشترین نمره اخذ شده فرضاً ۹۶ بوده است. برعکس این قضیه نیز صادق است، طوریکه در آزمونهای آسانِ یؤسِ برخی دانشگاهها تعداد افرادی که نمره ۱۰۰ گرفته اند بعضاً نزدیک ۴۰، ۵۰ نفر تخمین زده می شود (بیشتر از ظرفیت رشته های پرطرفدار).

آیا در آزمون یوس در تبریز شرط سنی عامل تعیین کننده ای می باشد؟

مهمترین و تنها عامل مهم در ارزشیابی آزمونِ یؤس، پوئن و نمره ی شما می باشد. در موارد استثنائی که نمره چند دانشجو در شرایط مساوی و برابر قرار میگیرد دانشگاه معمولاً در وهله دوم از روی معدل دبیرستان آنها اقدام به جذب دانشجوی برتر میکند. در برخی موارد نیز که هر دو دانشجو با شرایط مساوی از لحاظِ معدل نیز یکسان می باشند دانشگاه، دانشجوی داری سن کمتر را جذب میکند.
در برخی دانشگاه ها مانند استانبول، شرط سنی بعد از نمره یؤس، دومین اولویت برای مقایسه دو دانشجوی هم سطح می باشد.
بنابراین احتمال بررسی و ارزیابی از روی سن معمولاً ضعیف می باشد.

بهترین زمان ثبت نام در آزمونِ یوس؟

بهترین زمانِ ثبت نام، بعد از اعلام شرایط همه دانشگاه ها و مقایسه شرایط، تاریخ، ظرفیت و دیگر پارامترها، می باشد (که تقریباً از بهمن ماه شروع شده و تا اردیبهشت ادامه دارد).
گفتنی است ثبت نام آزمون یوس مانند آزمون SAT نمی باشد که بعد از اتمام ظرفیت امتحان، سایت ثبت نام مسدود گردد، بلکه برای ثبت نام آزمون یوس تا آخرین روز ثبت نام فرصت خواهد بود.
بنابراین صبر تا دقیقه نود برای انتخاب بهترین گزینه توصیه ما می باشد (زمان تقریبی: دهه ی اول فروردین ماه).

یوس درتبریز

برای ثبت نام آزمونِ یوس در تبریز تنها پاسپورت، عکس و همچنین واریز مبلغ ثبت نام کافیست.
اما با توجه به مفهومی بودن برخی سؤالات سالهای اخیر(مخصوصاٌ سؤالات هوش) توانایی خواندنِ رویِ سؤال و درکِ مطلب بسیار مهم خواهد بود، بنابراین تسلط نسبی داوطلبان به زبان ترکی در راستای پاسخگوئی به سؤالات یوس، پارامتری مهم می باشد.

آیا مدرک زبان لازمه ی شرکت در آزمونِ یوس در تبریز می باشد؟!
لازم به توضیح است که مدرک زبان پس از قبولی داوطلب در آزمونِ یوس و در مراحل ثبت نام نهایی در دانشگاه در کنار مدارک دیگر و نیز واریز شهریه ترم اول مورد نیاز خواهد بود که داوطلبان با ارائه مدرک تؤمر یا معادل جایگزین آن در دانشگاه مربوطه وارد دانشگاه خواهند شد، در صورت عدم ارائه این مدرک داوطلبان ملزم به گذراندن یک سال دوره حاضیرلیک(کالجِ زبان) خواهند بود.
در صورت انگلیسی زبان بودنِ دانشکده ی مربوطه، داوطلب باید مدرک انگلیسی معادل ارائه نمایند.

یوس

زبانِ دفترچه آزمونهای یوس در تبریز؟!
در سالهای نه چندان دور مهارت زبانی (انگلیسی یا ترکی) تقریباً به درد داوطلبانِ آزمونِ یؤس نمی خورد.
به دلیل اینکه تمامی سؤالات به زبان ریاضی و سؤالاتِ هوش نیز به صورت شکل و بدونِ توضیح روی سؤال بودند؛ بنابراین هر داوطلبی از هر کجای دنیا با مشاهده سؤال متوجه موضوع شده و جواب را انتخاب می نمود.
ولی در سالهای اخیر بیشتر دانشگاهها رو به سؤالاتِ مفهومی آورده اند (علی الخصوص در مبحث هوش)؛ و داوطلبان بعضاً با سؤال چند سطری مواجه می شوند.
معمولاً بیشتر دانشگاه ها علاوه بر دفترچه سؤالِ ترکی، دفترچه انگلیسی نیز در اختیار داوطلبان قرار می دهند. البته برخی از دانشگاه ها انتخابِ زبان بیشتری بر عهده داوطلب گذاشته و دفترچه به زبانِ عربی، روسی، آلمانی و … نیز به چشم می خورد.
معدود دانشگاه های برگزار کننده ی آزمونِ یؤس دفترچه فارسی نیز منتشر می کنند که برخی از آنها متأسفانه حاوی ترجمه های استاندارد نمی باشد.

شهریه دانشگاههای دولتی کشور ترکیه؟!
دانشگاههای ترکیه مانند دانشگاه های ایران داری شهریه مصوب و عین هم نیستند.
بنابراین شهریه رشته های مختلف دانشگاه های متفاوت کشور ترکیه با یکدیگر فرق دارد. یوس در تبریز
رشته های غیر از پزشکی و دندانپزشکی معمولاً دارای شهریه سالانه ای بین بازه ی تقریبی ۸۰۰ لیر تا ۳۰۰۰ لیر می باشند.
رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی نیز شهریه های متفاوتی در دانشگاه های مختلف دارند.(تقریباً مابین ۲۰۰۰ لیر تا ۲۰۰۰۰ لیر)
برای اطلاع از شهریه دقیق دانشگاه های مختلف، از اطلاعات کامل کانالِ مؤسسه استفاده نمایید.

کلاس یوس کجا و چگونه؟
باتوجه به تمایل فارغ التحصیلان به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی و مخصوصاً ترکیه، آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه(YÖS) در سالهای اخیر مورد استقبال قرار گرفته است.
در کنار مزایا ومنافع این تصمیم برای دانش آموزان متأسفانه بسیاری از افراد، آموزشگاه های علمی، مؤسسه ها، مشاورین کنکور ایران، مدارس غیرانتفاعی، مهدکودکهای شخصی، آموزشگاه های زبان، مراکز صدور فوری دیپلم فنی و… بدون کوچکترین تجربه و حتی بدون شناخت جزئی از آزمون یؤس در حالی که حتی تلفظ صحیح(YÖS) را نیز نمیدانند، بدون اینکه سرنوشت، آینده و وقت داوطلب برایشان از اهمیت برخوردار باشد اقدام به برپایی کلاس یؤس در تبریز و ارائه مشاوره در این زمینه مینمایند که نتیجه ای جز اتلاف وقت و سرمایه خانواده ها و مهمتر از آن منحرف شدن دانش آموزان از مسیر منطقی و اصلی در پی نخواهد داشت.
بنابراین توصیه ما به خانواده های عزیز تحقیق، شناخت درست و نهایتاً تصمیم گیری منطقی در انتخاب مرکز مناسب جهت آموزش دوره های یؤس میباشد.
همکاران ما در مؤسسه به صورت تمام وقت آماده ارائه مشاوره و راهنمایی شما عزیزان می باشند.
موفقیت شما بهترین تبلیغ برای ماست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *