درمیان کشور های خاورمینانه همیشه نقل از امنیت کشور های ایران و ترکیه بوده و هست،کشور ترکیه به دلیل نزدیکه منطقه جغرافیایی و همچنین داشتن آداب و رسوم نزدیک به ایران یکی از کشور های مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه است.مهاجرت تحصیل به ترکیه برای بسیاری از دانشجویان ایرانی همواره با سختی های زیاده بوده که علم ویرا آن را بر همگان آسان کرده است.

کیفیت بسیار بالای استانداردهای آموزشی، تحصیل در ترکیه را برای تمام دانشجویان در سرتاسر جهان خواستنی کرده است. سیستم آموزشی کشور ترکیه شباهت زیادی به سیستم آموزشی کشورهای اروپایی مخصوصاً آلمان و فرانسه دارد. تحصیل در ترکیه می‌تواند سکوی پرتاب جوانان به کشورهای اروپایی و آمریکایی باشد. کشور ترکیه در تقاطع دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و کشوری اوراسیایی است. این کشور ویژگی‌های سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا را در خود دارد.

پذیرش تمامی دانشجویان فقط از طریق آزمون YOS و SAT امکان پذیر است.

تحصییل در ترکیه

مدارک و شرایط تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین کار در ترکیه، باید ۵ مورد مهم را در نظر گرفت. این ۵ مورد شامل موارد زیر هستند که به صورت خلاصه به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • رشته و دانشگاه خاص مد نظر خود را انتخاب کنند: دانشجویان می‌توانند به زبان‌های مختلف انگلیسی، ترکی و… در بهترین دانشگاه‌های ترکیه مشغول به تحصیل شوند.
 • در ارتباط با شهریه‌های تحصیلی و شرایط بورسیه دانشگاهی که انتخاب کرده‌اند، آگاهی پیدا کنند: بهترین روش برای چک کردن شرایط بورسیه، بازدید از وبسایت رسمی خود دانشگاه‌ها است.
 • از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه آگاهی پیدا کنند: هر دانشگاه برای دانشجویان بین المللی، شرایط پذیرش متفاوتی دارد.
 • در ارتباط با آزمون‌های پیش نیاز اطلاعات کسب کنند: امکان دارد برخی از دانشگاهها، آزمون‌های ورودی خاص، مدرک زبان و یا مهارت‌های خاصی نیاز داشته باشند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه

برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه از دانشجویان محلی و دانشجویان بین‌المللی آزمون‌هایی گرفته می‌شود که سطح زبان آن‌ها مورد سنجش قرار می‌دهد. یکی از شرایط لازم برای تحصیل در ترکیه ارائه مدرک دبیرستان و اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها است. آزمون ورودی هر دانشگاه ترکیه به صورت جداگانه برگزار می‌شود و بدون شرایط سنی است.

زبان تدریس دربیشتر دانشگاه‌های ترکیه، ترکی استانبولی است، اما برای دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی تسلط کافی ندارند، کلاس‌های رایگان آموزش این زبان برگزار می‌شود.

مدارک تحصیل در ترکیه

 1. گذرنامه‌ای با ۶ ماه اعتبار
 2. ارائه ۴ قطعه عکس رنگی جدید از فرد متقاضی تحصیل در کشور ترکیه
 3. ارائه اصل و فتوکپی پاسپورت شخص متقاضی تحصیل در ترکیه
 4. اسناد و مدارک تحصیلی دوران پیشین به همراه تمامی ریزنمرات
 5. ارائه نامه پذیرش تحصیلی که از طرف دانشگاه برای شخص دانشجو صادر شده
 6. ارائه برنامه تحصیلی دانشجویان به منظور نمایش هدف و انگیزه مهاجرت تحصیلی به ترکیه
 7. اسناد مالی و بانکی برای اثبات توانایی مالی
 8. ارائه بیمه نامه دانشجویی شخص متقاضی تحصیل در ترکیه
 9. ارائه بلیت‌های رفت و برگشت
 10. تکمیل فرم‌های شخصی و خانوادگی جهت درخواست ویزا

مدارک لازم جهت تحصیل در ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه

 • سن

در مقطع لیسانس سن متقاضی نباید بیش از ۲۱ سال باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز سن متقاضی نباید از ۳۰ سال بیشتر باشد. متقاضیان دوره‌ی کارشناسی ارشد باید دوره کارشناسی را به اتمام رسانده باشند و اصل مدرک کارشناسی را ارائه دهند. دریافت بورس برای متقاضی مقطع دکتری نیز برای افراد زیر ۳۵ سال ممکن است. دریافت بورس برای مقطع دکتری نیز ملزم به ارائه مدرک کارشناسی ارشد است.

 • معدل

 یکی از معیارهای مهم دریافت بورس از دانشگاه‌های ترکیه، شرط معدل است. برای مقطع لیسانس باید معدل مدرک پیش‌دانشگاهی یا دیپلم متقاضی بالاتر از ۱۴ باشد. در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری معدل مدرک ارائه شده توسط متقاضی باید بالاتر از ۱۵ باشد. برای متقاضیان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حداقل معدل ۱۸ باید باشد.

 • تسلط به زبان ترکی استانبولی

ارائه مدرک زبان ترکی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه، ضروری است. همچنین اگر دانشگاهی که متقاضی در آن پذیرش شده است به زبان انگلیسی تدریس نماید، باید متقاضی مدرک زبان تافل یا آیلتس را ارائه دهد.

تحصیل در ترکیه

آزمون‌های لازم برای تحصیل در ترکیه

آزمون YOS (آزمون دانشجویان بین الملل)

یکی از راه‌های ورود به دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان خارجی، شرکت در آزمون YOS است. آزمون YOS که مخفف عبارت Yabanci orengi sinvi است و به معنی آزمون دانشجویان خارجی است. این آزمون، آزمونی سراسری نیست و هرکدام از دانشگاه‌ها بطور مستقل این آزمون را از دانشجویان متقاضی خود می‌گیرند. یوس، آزمونی است که همه ساله از سوی دانشگاه‌های دولتی و برخی دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویان بین‌الملل در کشور ترکیه برگزار می‌شود. هزینه شرکت در این آزمون چیزی بین ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیر ترکیه است.

آزمون یوس شامل دو فصل مختلف، آزمون مهارت‌های یادگیری مقدماتی و آزمون ترکی است. آزمون مهارت‌های یادگیری مقدماتی شامل ریاضیات، هندسه و بیان نمادین است. البته قسمت دوم آزمون برای دانشجویانی است که آزمون خود را به زبان انگلیسی می‌دهند. دانشجویانی که در این آزمون پذیرفته می‌شوند، به راحتی می‌توانند وارد دانشگاه‌های برتر کشور ترکیه شده و به تحصیلات خود ادامه دهند.

آزمون YOS فقط برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی یا دکترا را دارند، هیچ ارتباطی با این آزمون ندارند.

نکته جالب توجه این آزمون این است که نیازی به مرتبط بودن مدرک تحصیلی دیپلم و رشته موردنظر دانشگاهی متقاضیان نیست.

اگر متقاضی قبلاً آزمون تومر TOMER را داده و در آن پذیرفته شده باشد، می‌تواند در آزمون YOS ترکی شرکت کند و با پرداخت مبلغ ناچیزی وارد دانشگاه دولتی شده و دوره‌های تحصیل در ترکیه را با آرامش خاطر و بدون گذراندن آزمون‌های پر استرس کنکور برای ورود به رشته‌های شاخه‌های پزشکی و پیراپزشکی و بسیاری دیگر از رشته‌های پرطرفدار تجربه کند.

تحصیل در ترکیه

آزمون TOMER (اخذ مدرک زبان ترکی)

آزمون تومر TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi بوده و به معنای مرکز یادگیری زبان ترکی است. مدرک این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه که تدریس آنها به زبان ترکی بوده، ضروری است. آزمون تومر شبیه به آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی یعنی تافل و آیلتس است. هزینه شرکت در این آزمون ۱۰۰ یورو است.

آزمون تومر ۵ بخش اصلی دارد که توسط رایانه برگزار می‌شود. این پنج بخش شامل مهارتهای خواندن، صحبت کردن، گوش دادن، نوشتن و گرامر و مهارت افرادی که ترکی را به عنوان یک زبان خارجی یاد می‌گیرند، می‌شود.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برخی از دانشگاه‌های ترکیه با نمره معدل دیپلم و یا سال آخر دبیرستان دانشجو پذیرش می‌کنند. در سال تحصیلی ۲۰۲۰ – ۲۰۲۱ بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه مانند دانشگاه حاجت تپه، قاضی، کاتب چلبی، آک دنیز و… فقط با شرط معدل اقدام به پذیرش دانشجو کردند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه‌های کاتب چلبی، قاضی آنکارا و… معدل کل دیپلم را برای پذیرش دانشجویان مد نظر دارند.

اما برخی از این دانشگاه‌ها مانند دانشگاه حاجت تپه فقط نمره پیش دانشگاهی و سال آخر را در نظر می‌گیرند. همچنین دانشگاه‌های سطح بالای ترکیه برای ثبت نام دانشجویان حداقل معدل دیپلم تعیین کرده‌اند. این حداقل نمره ممکن است فقط برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و یا برای کل رشته‌های تحصیلی آن دانشگاه باشد.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

 • فرم پذیرش دانشگاه را پر کنند.
 • مدرک دیپلم خود را باید به زبان ترکی ترجمه کرده و آن را در سفارت ترکیه و یا دفاتر اسناد رسمی به تأیید برسانند.
 • ریز نمرات دوره دیپلم را همراه با ترجمه به زبان ترکی ارائه دهند.
 • از پاسپورت خود اسکن بگیرند.
 • از یک عکس ۳*۴ با کیفیت اسکن بگیرند.
 • هزینه ثبت نام را پرداخت نمایند.
 • نمره‌ی قبولی در آزمون‌های زبان را کسب کنند. (برای رشته‌های انگلیسی آیلتس یا تافل و برای رشته‌های ترکی تومر)

تحصیل در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

محبوب‌ترین مقطع برای تحصیل در ترکیه، دوره کارشناسی ارشد است. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی را فراهم کرده‌اند. متقاضیان می‌توانند از طریق بورسیه تحصیلی ترکیه یا با شرکت در یکی از آزمون‌های ALES یا GRE و کسب نمره بالا در یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام نمایند.

مدارک لازم تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد تقریباً ۲ سال به طول می‌انجامد و در طی آن ۱۲۰ واحد درسی ECTS  ارائه می‌شود، که ۶۰ واحد آن پایان نامه است. متقاضیان باید در آزمون‌های ورودی دوره کارشناسی ارشد به نام ALES شرکت کرده و نمره قبولی ۵۰-۵۵ (بسته به رنج نمره اعلام شده از دانشگاههای مختلف) را کسب نمایند. البته امکان دارد برخی دانشگاه‌ها به جای این آزمون، آزمون‌های GMAT یا GRE را از متقاضیان بگیرند. متقاضیان برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه باید تمام مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند:

 • مدرک کارشناسی (بصورت ترجمه)
 • ریزنمرات دوره کارشناسی
 • ارسال فایل پروژه کارشناسی (برای ثبت نام برخی از دانشگاه‌ها ضروری می‌باشد)
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس ۳*۴ با کیفیت
 • ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون تافل، آیلتس و یا تومر
 • پاس کردن آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه (ALES, GRE, GMAT)
 • مدرک دیپلم و ریزنمرات آن

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع ارشد

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی با زبان تحصیل ترکی: ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار برای دانشجویان ترکیه و ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی با زبان تحصیلی انگلیسی: ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای دانشجویان اهل ترکیه و ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار برای دانشجویان دیگر کشورها
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی: ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای همه

ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

 مدرک دکتری کشور ترکیه بین المللی است. شهریه‌های مناسب تحصیل در ترکیه و برنامه‌های تبادل دانشجو از مزیت‌های دانشگاه‌های ترکیه در مقطع پی اچ دی است. دانشجویان با گذراندن دوره تخصص خود در دانشگاه‌های ترکیه با دیگر دانشگاههای برتر اروپا و آمریکا در ارتباط خواهند بود. دوره PHD در ترکیه ۴ ساله است و تعداد ۲۴۰ واحد در آن ارائه می‌شود.

مدارک لازم تحصیل دکتری در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه در دوره دکتری نیاز به ارائه مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات آنها است. بعد از ارائه این مدارک باید مدارک دیگری را نیاز ارائه داد که شامل موارد زیر هستند:

 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از دو استاد هیئت علمی
 • کپی گذرنامه و ویزای تحصیلی
 • نمره آزمون زبان آیلتس، تافل و یا برای زبان ترکی نمره آزمون تومر
 • پاس کردن آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

 • میانگین شهریه دوره دکتری برای دانشگاههای دولتی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.
 • شهریه دوره دکترا برای دانشگاه‌های خصوصی به ۱۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال می‌رسد.

این هزینه‌ها برای دانشجوهای بین المللی بوده و برای شهروندان ترکیه کمتر از این مقدار است.

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان

یکی از مواردی که متقاضیان پیش از اقدام به مهاجرت به ترکیه باید در رابطه با آن اطلاعات کسب کنند، هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه برای دانشجویان است.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه‌های عمومی دانشجویان ترکیه برای هر ترم

هزینه مسکن

۳۶,۰۵۴,۰۰۰ تا ۴۸,۰۷۲,۰۰۰ تومان (+هزینه‌های اضافه)

غذا

۲۶,۴۳۹,۶۰۰ تومان

کتاب‌ها

۳,۶۰۵,۴۰۰ تومان

قیمت غذا در ترکیه

غذای دانشجویی

وعده‌ای حدود ۱۴,۰۰۰ تومان

نان

۳,۵۰۰ تومان

آب (هر لیتر)

۴,۲۰۰ تومان

میوه و سبزیجات

وابسته به نوع از ۵,۶۰۰ تا ۲۸,۰۰۰ تومان

برنج (هر کیلو)

وابسته به نوع از ۵,۶۰۰ تا ۱۱,۲۰۰ تومان

نمک و شکر (هر کیلو)

حدود ۱۱,۲۰۰ تومان

چای/قهوه (هر لیوان)

۵,۶۰۰ تومان / ۱۴,۰۰۰ تومان

نوشیدنی

وابسته به نوع از ۵,۶۰۰ تا ۲۸,۰۰۰ تومان

هزینه‌های متفرقه زندگی دانشجویی در ترکیه

بلیط سینما

۴۲,۰۰۰ تومان

بلیط کنسرت

از ۷۰,۰۰۰ تومان به بالا

اصلاح مو

از ۴۲,۰۰۰ تومان به بالا

هزینه‌های حمل و نقل عمومی در ترکیه

بلیط اتوبوس برای محصل‌ها

۴,۲۰۰ تومان

بلیط مینی بوس بین شهری

متوسط ۱۹,۶۰۰ تومان

تاکسی (متوسط)

۹,۵۲۰ تومان

تحصیل در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

 تحصیل رایگان در ترکیه وجود ندارد مگر این که بورسیه‌های تحصیلی و فاندهای دولتی که دانشگاه‌ها برای دانشجوهای بین المللی ارائه داده‌اند را دریافت کنید. تحصیل رایگان در ترکیه بیشتر به معنای پرداخت هزینه کم است. تحصیل رایگان در ترکیه و برخورداری از بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه ممکن است ذهن متقاضیان را به این موضوع بکشاند که شاید کیفیت آموزشی دانشگاه‌های رایگان ترکیه در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر این کشور پایین‌تر باشد، اما دانشگاه‌هایی شرایط تحصیل رایگان در ترکیه را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند که از برترین دانشگاه‌های ترکیه و اروپا محسوب می‌شوند.

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

اکثر دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرایط پذیرش تحصیلی دانشجو بدون آزمون ورودی را دارند. در حال حاضر بعضی از دانشگاه‌های دولتی نیز با شرط پرداخت هزینه‌های شهریه اقدام به پذیرش متقاضیان بدون کنکور می‌کنند. یکی شرایط پذیرش دانشگاه‌های ترکیه بدون کنکور دارا بودن معدل درسی مناسب و شرط دیگر دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی است.

متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌های بدون آزمون ترکیه باید در ابتدا از این دانشگاه‌ها پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برای گرفتن پذیرش تحصیلی متقاضیان باید مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند. مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه عبارت است از:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • ریزنمره های تحصیلی
 • مدرک مهارت زبان آیلتس یا تافل
 • رزومه علمی تحصیلی
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • نتیجه آزمون‌های بین المللی مانند GRE
 • رسید واریز هزینه اخذ پذیرش تحصیلی

متقاضیان بعد از ارسال مدارک مورد نیاز به دانشگاه مورد نظر خود، باید به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنند.

متقاضیان می‌توانند در رشته‌های متنوع پزشکی، مهندسی و علوم انسانی در دانشگاه‌های بدون آزمون ترکیه تحصیل کنند. رشته های بدون کنکور ترکیه شامل موارد زیر هستند:

 • رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
 • رشته اقتصاد، طراحی و مد
 • رشته‌های مهندسی، معماری و هنر
 • رشته موسیقی، تجارت و بازرگانی و زبان خارجی
 • رشته گردشگری، روزنامه نگاری و ارتباطات
 • رشته فناوری اطلاعات و علوم پایه
 • رشته آموزش، علوم طبیعی و علوم اجتماعی

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی اعتبار بالایی دارند. همچنین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند که این امر یکی از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است.

دانشگاه‌های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌دهند. بنابراین هزینه‌های نسبتاً پایین تحصیل و زندگی، نزدیکی فرهنگ‌های دو کشور از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستند.

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشند یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. اکثر ایرانی‌ها برای تحصیل در این دو رشته باید در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند.

آزمون SAT نیز آزمون دیگری است که برخی از دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه بر اساس آن دانشجویان متقاضی را مورد ارزیابی قرار داده و مورد پذیرش قرار می‌دهند.

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

دانشجو در پروسه تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت ۱ سال در کالج شرکت می‌کند تا برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه آمادگی لازم را به دست بیاورد. لازم به ذکر است که آزمون ورودی به پزشکی عمومی در تمامی شهرها برگزار می‌شود اما آزمون ورودی به دوره تخصصی در این کشور فقط در شهر آنکارا برگزار می‌شود. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های دولتی سالانه بین ۲۴۰ الی ۱,۵۰۰ دلار است که نسبتاً رایگان محسوب می‌شود، اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی سالانه بین ۱۰ الی ۲۵ هزار دلار است.

تحصیل در رشته دندان پزشکی در ترکیه

رشته‌ی دندانپزشکی جزو رشته‌هایی است که متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در کشور ترکیه دارد. طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ ساله است که معمولاً در ۲ سال اول دانشجو مطالب تئوری را فرا می‌گیرد و در ۳ سال بعد وارد محیط آموزشی بیمارستان شده و آموزش‌های عملی را فرا خواهد گرفت. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه حدوداً ۶۰ هزار لیر است.

تحصیل در ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه‌های ترکیه

رتبه دانشگاه

نام دانشگاه

رتبه جهانی

۱

دانشگاه کوچ

۴۴۸

۲

دانشگاه بیلکنت

۴۵۶

۳

دانشگاه صابانچی

۵۰۱-۵۱۰

۴

دانشگاه فنی خاورمیانه

۵۵۱-۵۶۰

۵

دانشگاه بوغازیچی

۵۷۱-۵۸۰

۶

دانشگاه فنی استانبول

۶۵۱-۷۰۰

۷

دانشگاه آنکارا

۸۰۱-۱۰۰۰

۸

دانشگاه قاضی

۸۰۱-۱۰۰۰

۹

دانشگاه حاجت تپه

۸۰۱-۱۰۰۰

۱۰

دانشگاه استانبول

۸۰۱-۱۰۰۰

کلام پایانی

تحصیل در ترکیه را یکی از اهداف خود قرار دهید زیرا کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان است. ترکیه دارای ویژگی‌های طبیعی، حمل و نقل و موقعیت خاص و سیستم آموزشی بین المللی است. این کشور یکی از امن‌ترین و پایدارترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود. این کشور از نظر فرهنگ و موقعیت مکانی به ایران نزدیک بوده و به همین خاطر یکی از بهترین گزینه‌های برای متقاضیان ایرانی است.

دانشگاه‌های ترکیه از استانداردهای بالای تحصیلی و نیز توانایی ارائه مدارک معتبر بین المللی برخوردارند، از این رو همه ساله افراد زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌نمایند. 

برای دریافت مشاوره جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه مشاوران تخصصی ما در علم ویرا هر زمان در کنار شما هستند. برای ارتباط با ما به شماره‌‌ی ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ در واتساپ پیام دهید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.