دانشگاه ازمیر، سومین شهر پرجمعیت ترکیه، یک تجربه سرگرم‌کننده است. این شهر علاوه بر شهر بندری بودن، یکی از سالن های نمایشگاهی ملی نیز است. بسیاری علاقه مند به تحصیل در یکی از دانشگاه های ازمیر هستند. در این مقاله با شرایط تحصیل در دانشگاه ازمیر ترکیه آشنا خواهید شد.

 

دانشگاه ازمیر

بر اساس آخرین آمار از لیست دانشگاه های ترکیه در سال ۲۰۲۱ تعداد دانشگاه های ازمیر به ۹ دانشگاه رسیده است که ۶ دانشگاه دولتی و سه دانشگاه دیگر بنیادی هستند. علاوه بر این، ازمیر چهار دانشگاه دیگر دارد که در حال حاضر فعال نیستند.

شرایط تحصیل در دانشگاه ازمیر ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه ازمیر مانند دانشگاه های دولتی و خصوصی سایر شهر های ترکیه است. دانشگاه های خصوصی به طور کلی شرایط پذیرش یکسانی دارند، اگرچه ترکیه شرایط خاصی را برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است.

همچنین شما میتوانید از مطالب دانشگاه قاضی ، اولوداغ و آتاتورک ارزروم استفاده کنید و از تجربه موسسه علم ویرا در پذیرش این دانشگاه ها بهره مند شوید.

آزمون پذیرش در دانشگاه ازمیر برای دانشجویان بین المللی

آزمون ورودی دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه ازمیر ترکیه تا سال ۲۰۱۱، آزمون ورودی دانشگاه YSYM بود. پس از سال ۲۰۱۱، کمیته های منصوب شده توسط دانشگاه امتحانات ورودی را برای دانشجویان خارجی در دانشگاه ازمیر ترکیه برگزار کردند. دانشجویانی که مایل به شرکت در آزمون بین المللی دانشجویی (YÖS) هستند باید درخواست خود را به واحد های دانشگاهی محل درخواست خود ارسال کنند.

دانشجویان بین‌ المللی می ‌توانند جزئیات آزمون ورودی دانشگاه ازمیر و تاریخ ‌های مربوط را در وب ‌سایت دانشگاه ‌هایی که درخواست می ‌کنند، مشاهده کنند.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های ازمیر ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ازمیر تا ۲۰۰۰۰ دلار است، در حالی که در دانشگاه های دولتی ازمیر دوره های تحصیلی زبان انگلیسی گران‌تر است و از حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال متغیر است، در حالی که دوره های مشابه حدود ۱ دلار به زبان ترکی ۲۴۰-۷۵۰ است.

 

دانشگاه ازمیر

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه ازمیر ترکیه

دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های این شهر را دارند باید اسناد ویژه ای را به دانشگاه ارسال کنند. در میان مهم ترین اسناد مورد نیاز برای پذیرش و مطالعه در دانشگاه های ازمیر عبارتند از:
پر کردن فرم درخواست آنلاین: دانش آموزانی که قصد ثبت نام در دانشگاه ازمیر را دارند، فرم های درخواست را می توانند از وب سایت دانشگاهی به دست آورند.

ارسال دیپلم دبیرستان: دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه های ازمیر را دارند باید مدرک تحصیلی خود را برای تحصیلات متوسطه و مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی خود را بفرستند و حداقل میانگین آن ها باید ۱۲ باشد.
ارسال ریز نمرات: دانش آموزان باید با تاییدیه، ریز نمرات خود را به دانشگاه ارسال کنند.

گواهینامه مهارت زبان: سایر مدارک مورد نیاز برای پذیرش شامل یک گواهی مهارت زبان است. بسته به منطقه انتخاب شده و درجه دانش آموزان، یک زبان ترکی یا انگلیسی مورد نیاز است.

گذراندن آزمون ورودی: دانش آموزانی که قصد تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه شهر ازمیر را دارند، لازم است که در آزمون ورودی شرکت کرده و قبول شوند.

گواهی توانایی مالی: متقاضیان باید بتوانند ثابت کنند که آن ها قادر به پرداخت تحصیلات خود و زندگی در طول اقامت خود در این کشور هستند.

سیاست بیمه: سند دیگری که برای تحصیل مورد نیاز است، داشتن سیاست بیمه (بیمه نامه) است.
پاسپورت معتبر: باید یک پاسپورت معتبر داشته باشد تا بتواند برای ویزای دانشجویی ترکیه درخواست کند.

رشته های موجود در دانشگاه ازمیر

برخی از محبوب ترین دوره ها در دانشگاه ازمیر به شرح زیر است:
مهندسی
مدیریت
اقتصاد
معماری
ارتباطات
جامعه شناسی
روانشناسی
پزشکی
دندانپزشکی
داروسازی
پرستاری
طراحی
زیست شناسی
هنر
علوم کامپیوتر
تغذیه و رژیم درمانی
گردشگری
برنامه نویسی
کشاورزی
فلسفه
روابط بین‌الملل
بانکداری و امور مالی
علوم سیاسی
حسابداری
طراحی لباس
رسانه

سخن آخر

شهر زیبای ازمیر با چندین دانشگاه بین المللی مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است و دانشگاه های ازمیر نیز از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. امیدواریم با مطالعه این مقاله شناخت کافی از دانشگاه ازمیر را به دست آورده باشید.

 

دانشگاه ازمیر یکی از بهترین و با سابقه ترین دانشگاه های ترکیه دارای سطح اموزشی بالا و با کیفیت است. دانشگاه ازمیر جایی است که تحصیل در ترکیه را برای شما لذت بخش و موفقیت امیز میکند.کسانی که در فکر مهاجرت به ترکیه هستند می توانند تحصیلات خود را در دانشگاه ازمیر ادامه دهند شما میتوانید جهت مشاوره با شماره ۰۹۱۴۲۹۴۱۳۴۸ تماس حاصل فرماید تا از مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی علم ویرا بهره‌مند شوید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.